V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

Flashheart

To je tak brutální, že jsem tomu nechtěl věřit. Ale prý je to realita. Mnohem temnější snímek, než aby se dostal mezi moje oblíbené, ale jeho kvalitu nelze upřít. ()

Bogrant

Doteraz som videl snáď len dva filmy z brazílskej tvorby - Mesto Bohov a Elitnú jednotku. Tá vyvolala vo mne pocity, že korupcia a jej vyobrazenie v tejto krajine je naozaj iná šálka kávy ako niektoré americké sračky. Surový a živelný film, ktorý občas ani nevyzerá, že by bol hraný. ()

the_weaver

Spolok prívržencov Batmana uvádza: ako si vycvičiť veliteľa Jednotky čistenia favely od ľudského odpadu. Nalejme si čistého vína; slovenské bezpečnostné a justičné zložky stratili kvôli svojej korupcii rešpekt temer tak veľmi, ako brazílski policajti. V prípade faviel to viedlo k nadvláde (ozbrojených) drogových dílerov a nutnosti sformovať na všetko odhodlané špeciálne policajné komando - len ono totiž dokáže vrátiť aj zločincom späť rešpekt k polícii. V prípade Slovenska to viedlo k temer úplnej nadvláde oligarchov (chránených skorumpovanými politikmi) nad celým štátom. Čo s tým? Zriadiť špeciálnu školu na výuku spevu nielen pre kajúcnikov? Či kúpiť flotilu nákladných lietadiel, ktoré by zvládli transport rozkradnutých miliónov späť z Dubaja? Alebo sa radšej pri nábore policajtov do NAKA inšpirovať kapitánom Nascimentom? To by už zrejme nikdy nehrozilo opakovanie akcií ako Očistec či Judáš! A keby takto trénovaní borci brávali na pravidelné letné tábory i slovenských sudcov - ej, to by rôzni Kočnerovia a Kollárovia mali hneď po chlebe! A vedľajším produktom by bola hromada skvelého materiálu na reality show Milujem korupciu - tak trebárs vypasený Harabín žerúci gebuzinu zo zeme, zmaľovaná Jankovská jazdiaca na metle, Pišta Michálik držiaci odistený granát v ruke alebo dosratá a došťatá Maruniaková kopajúca si symbolický hrob; na jej hodnotenie by bolo treba pridať šiestu hviezdu na ČSFD! Z mojej recenzie je už zrejme jasné, že tento film človeka tak pohltí, že aj na tú gebuzinu na zemi sa mu budú zbiehať slinky a vypnúť ho je ešte ťažšie než nájsť neúplatného vedúceho elitnej jednotky. Môžete tak vziať jed na to, že po pozretí budete aj vy pripravení znetvoriť tvár najbližšiemu dílerovi drog. ()

vinducha

V Riu jsem byl , do slumu jsem se ale nepodíval , nicméně čím dál od centra , tím jsou týpkové na ulici "sympatičtější" . Kolik tam spotřebují při oplocování pozemků ostnatého drátu , to by mě fakt zajímalo , asi má v tomhle ta země prim . A to je prosim Rio daleko "bezpečnější" než Sao Paulo. Wagner Moura výborně , fandíte mu a držíte palce celý film. ()

KraLuban

Velmi silný a neuvěřitelně brutální film. Tohle není klasický akčňák, kde mrtví padají po tuctech, tohle je víceméně reálný stav situace v Riu v dané době. Ano, možná dneska je to jinak, nevím, ale tehdy policii od zločinců odlišoval jen odznak. A jednotka BOPE, jakkoliv to byli a jsou hustý frajeři, rozhodně nejsou policajti, které chcete potkat. ()

Miroslav.Zac

Slumy Ria de Janeira, to je svět, kde by zhýčkaný Evropan, kterej "vyrostl na ulici" nepřežil ani pět minut, policajti tam jezdí s podepsanou závětí a život obyčejného člověka nemá žádnou cenu. A režisér Padilha tenhle svět vystihl dokonale. Pokud bych tomu ale chtěl něco vytknout, tak málo akce a hodně keců okolo, ale život taky není jen o střílení. ()

Kritik83

Výborný počin. Můžu spekulovat, do jaké míry se podobá realitě, do jaké míry je předloha kontroverzní, nicméně neco tak sugestivního jsem za poslední dobu neviděl. Navíc je to po záplavě CIA, FBI agentu apod. hodně osvěživé. 95% ()

nickj

Po 20-ti úvodních minutách jsem si myslel, že se jedná snad o nějakou černou komedii či parodii, dialogy byly tak strojené a přišly mě strašně nepřirozené, ovšem potom následuje opravdu peklo (výcvik "elitních jednotek"). Jestli je to v Riu opravdu takhle potěš pánbůh MOH!!! ()

RonnieR

Tento film ma neoslovil, vôbec ma nebavil a mal som ho problém dopozerať. Každých 5 minút som sa díval: na hodinky, že kdy už tá P------A skončí. 20%. ()

YNWA

Když jsem se před 2 lety dověděl ofilmu Tropa de Elite (vítěz medvěda na Berlinale), mé srdce zaplesalo, neb jsem se dočetl, že je tu jistá podobnost se Cidade de Deus (dění v Riu z pohledu policie). Musím uznat, že mě v ničem nezklamal, nicméně právě díky oné natěšenosti jsem očekával asi něco jiného. Ovšem pokud je to opravdu fakt, že film byl natočen na základě vyprávění několika důstojníků a psychiatra, nezbývá mi než zajásat, že něco takového ve skutečnosti existuje a není to zas až tak jen obyčejný film. Kvalitu filmu mi sráží vlastně jen opět ubohý český dabing, kdy máte pocit, že to přeříkavají podobná individua, která namluvila Pár pařmenů. Na závěr 4 star proto, že Město Bohů je z mého pohledu přeci jen zajímavější a taky drsnější. ()

mydlo

A pak že v jižní americe točí jen telenovely.Tento počinek mě nekompromisně vtáhl do sebe,žvýkal a nakonec vyflusl ven.S celkem dobrým dojmem.Má to spád,děj letí dopředu,a nikdo se tam s tím zbytečně nesere. ()

jardel24

Akční drama z kriminální scény Rio de Janeira. Příběh se odehrává v podobném prostředí jako nezapomenutelné Město bohů, ale tentokrát se ocitáme "na druhé straně". Veškeré dění vidíme z pohledu policistů, ať už zkorumpovaných nebo těch čestných. Nejděsivější na těchto filmech je fakt, že se z velké části zakládají na realitě. Ne nadarmo se Riu říká nejnebezpečnější město na světě. Atraktivní na filmu je i pro Evropana nezvyklý filmařský styl. Elitní jednotka se mi vryla do paměti, asi jen tak nezapomenu. I když minimálně jeden scénáristický kiks je bohužel přítomen. ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)