V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

PetrPan2

Morální poselství ani vítěztví dobra nad zlem v tom nehledejte... v tomhle filmu násilí střídá násilí páchané všemi stranami, ať už se jedná o gangy či policisty. Nicméně je to efektně natočený akční nářez, místy opravdu násilný ažaž... uf, po tomhle filmu budete mít rádi český policajty, protože vedle BOPE působí i URNA přátelsky jako spolek bodrých zahrádkářů. ()

Tomatáš

Naprosto přímočarý realismus z brazilských ulic...Město bohů byla předehra..Tohle je opravdu další skvost, který bychom měli brát všichni vážně a radovat se z toho, že žijeme uprostřed civilizace a neustále řešíme naše "malé velké", čecháčské problémy...Život je kurva, ale stojí za to žít... ()

JohnSmith

Hodně realistycký a drsný film. Sice má pomalej rozjezd,ale finále stojí za to. Brazílie není naštěstí jen vývozce telenovel. Tragédií je ovšem český dabing. ()

Trustme

Život v slumech Rio de Janeira je drsný a nelítostný, proto tam existuje BOPE a opravdu takhle funguje. Rozdíl mezi gangstery a policií je minimální, jde prakticky o válku a né o vyšetřování či dokonce soud. I tento film je proto tak "špinavě" natočen. Prohnilost běžné policie je zde ukázána velmi reálně (většina scén je však platná i pro jakoukoliv policii světa). ()

VasaX

Město bohů z pohledu druhé strany, aneb tvrdá doba si žádá pevné muže schopné nekompromisních skutků. Herecky velice zdárné, a vlastně po všech dalších stránkách kvalita zastíní jakékoli chybičky. Horké jako brazilské podnebí a pestré jak karneval v Riu... Velice přímé, názorné a s kamerou, co dokumentaristicky vtahuje do děje. Víc už k tomu říct nemohu, protože tohle musíte vidět sami. ()

Andreas83

Příběh dvou policistů kteří jako jedni z mála chtějí zůstat ne té správné straně a jednoho který takový je ale pro svůj plánovaný odchod hledá nástupce. Téměř dokumentární pohled na dění v Brazilském slumu. ()

Nyck

Jak tohle může někdo srovnávat s Městem Bohů, to mi nejde na rozum. Nezajímavý příběh, utahané tempo, nesympatický hlavní hrdina. Přitom tenhle film měl potenciál ve svém tématu a mohl z něj vyždímat maximum. Jenže tohle nebyla brazilská samba, při které bych výskal blahem, tohle byla utahaná venkovská mazurka... ()

Ichabod

BOPE je nejdrsnější jednotkou a vedle ní se SWAT v čele s Colinem Farrellem klepe strachy a stojí v louži i když neprší. Tento film je kvalitní prakticky ve všech aspektech a zejména solidní scénář a herecké výkony člověka drží po celé dvě hodiny dychtivého s očekáváním co bude dál. Film je zprvu takovou sondou jaký v Riu vládne chaos na policejní stanici, všude je nedostatek peněz, kvalitních lidí. Za to jsou ulice plné drog a zbraní a takto neudržitelná situace graduje ve válku. Vše je pro Evropana poměrně exotické, ale i tak je zjevně věc hodně přitažená za vlasy, ovšem rozhodně jsem BOPE fandil až do konce. Bohužel je film nejen drsný, ale až téměř fašismus propagující (kdepak, kam se zatím hrabe USA) a právě proto jej trošku toto sráží, ačkoliv uvidíte ty tvrdší vyslýchací praktiky, tak hlavní hrdinové nikdy nepochybí a bohužel právě trošku vytváří iluzi, že by snad toto mohlo být v pořádku, případně se vám tento pohled může hnusit, pokud jste vnímavější. Ale jako film to nemá opravdu zásadnější chyby. ()

ghatos

Pravičácká testosteronová a otravně namachrovaná sračka? Rozhodně ne! Hledat v tomto tématu politické zakotvení je nesmysl. Zkorumpovaní jsou nalevo i napravo. Pokud jsou tedy BOPE (speciální jednotka) pravicový záporáci, tak potom jsou drogoví dealeři levicový hrdinové (shodou okolností ve filmu je překupník, který má na tričku jednoho známého revolucionáře)? Na filmu mě nezaujali nejvíce policisté ani drogový bossové, ale sociální organizace, které mají pomáhat těm nejchudším - to jsou největší antihrdinové. ()

blackJag

"MAJÍ LEBKU S DÝKOU, ALE KAPSY PRÁZDNÝ" Sugestivní výpověď o boji policie s drogovými gangy (a policií) v kaskádovitých uličkách chudinského slumu brazilského Ria de Janiera. Že se tato výpověď snaží pouze nesuplovat video turistického průvodce svědčí i výrazná příběhová autenticita (snímek nachází inspiraci v reálných zkazkách a divák nemá důvod nad touto skutečností nikterak polemizovat), která dokáže odhalit každodenní realitu policejních složek proslulé metropole (zprofanované záběry na rozpaženou postavu Ježíše opravdu nečekejte) ve své syrové nahotě. II Scénář: John Kaylin, Bráulio Mantovani (nominace na Oscara za adaptovaný scénář k filmu MĚSTO BOHŮ), José Padilha, Rodrigo Pimentel (podle knihy ELITE DA TROPA sociologa Luize Eduarda Soarese a dvou bývalých kapitánů jednotek BOPA, André Batisty a Rodrigo Pimentela). Hudba: Pedro Bromfman. 90% ()

MI-380

Tak proti tomuhle vypadají skoro všechny ostatní akční policejní filmy jako výplody v pohodlí se rozvalujícího dobře placeného scénáristy, který svá díla píše podle filmů, které viděl v TV. Jestli se to, co tenhle film ukazuje, opravdu blíží realitě andělského města, to posoudit nedovedu (i když korupce, kriminalita ve slumech, tvrdý postup eskader smrti - to jsou všeobecně známé informace z jihoamerických aglomerací), ale při sledování jsem měl pocit, že procházím temné uličky slumu přikrčený u zdi spolu s jednotkou BOPE. A jednání naivních levicových intelektuálů je tu pěkně ve zkratce dovedeno až k logickým a zákonitým koncům. 95%. ()

R1CH1E

Už jen za to, že se našel někdo kdo měl odvahu o tomhle natočit film. A k tomu ještě tak drsným a s ničím se neseroucím stylem. Varování pro některé diváky - úvodní titulky jsou tak skvělé, že už kvůli nim se na ten film budete chtít prostě dodívat. ()

drackula

Nekompromisné a surové, mapujúce brazílsku realitu. Žiadne moralistické závery, žiadny "happy-end", nič čo by zvrátilo nelichotivú situáciu vo všadeprítomných slumoch. Iba bez servítky prezentovaný pohľad do každodenného života, plného násilia, strachu, drog a korupcie. Bál som sa akčných scén, a ich kvality, avšak bol som príjemne prekvapený. Drsňákom z BOPE skrátka nejde nefandiť. 95 % ()

KASUGI

Serióznější, uvěřitelnější, přímočarejší než Město bohů. Film, z druhé strany barikády, který divákovi beze sraní plivá do tváře, že všechen ten dealerský a zkorumpovaný póvl, je třeba potírat (přesněji řečeno střílet) a s tímhle názorem vytrvá až do konce, bez výčitek a lidumilských keců. Nebýt zmatenější první půlky, byla by to pecka na 100%. Scéna, kdy se po zátahu na skupinu dealerů ptá kapitán Nascimento jednoho z mladíků, kdo zabil tohohle dealera je prostě geniální a dokonale obhajuje tvrdé potírání zločinu. 90% ()

Pedross800

"V RIU ZÁVISÍ MÍR NA DELIKÁTNÍ ROVNOVÁZE MEZI GANGSTERSKOU MUNICÍ A KORUPCÍ POLICAJTŮ. NA ČESTNOST SE TADY NEHRAJE."" Hodně drsně a realisticky působící krimi drama o odvrácené straně života v Rio de Janeiro a já si tak říkám, jak se to asi za těch 18 let od doby, kdy se film odehrává asi tak změnilo a jestli vůbec. Každopádně nikomu kdo se chystá v létě na Olympiádu bych tento film vidět raděj nedoporučoval. Chudinské čtvrti, bezpráví, zkorumpovanost policie, drogy, násilí, krutost, smrt, beznaděj....to vše je zobrazeno tak realisticky, že to na člověka silně zapůsobí. A tak jako poslední jiskřička naděje v tom marastu zůstává malá, ale o to víc úderná a úspěšná speciální jednotka policie plná drsných chlapíků, avšak jestli to stačí a je to tak správně toť otázka.... Každopádně mě to zaujalo natolik, že se poohlídnu po pokračování. ()

Autogram

Rio je pekne drsné mesto, a práve tam bola nedávno olympiáda. V slume nemajú ani ozbrojení policajti žiadnu šancu, pokiaľ ich nie je celá armáda. Alebo elitná jednotka BOPE, o ktorej je tento film. Ako to v nej chodí, ako sa tam dostať a ako sa z nej dostať (živý). Akcie je dosť, výcvik stojí za to, je krutovtipný, a tiež poučí, aký je najlepší prostriedok proti zaspatiu na prednáške v noci. Netrpezlivý strih, zvláštne filtre, roztrasená kamera, to všetku tu perfektne sadlo. –––– V Riu závisí mír na delikátní rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policajtů. Na čestnost se tady nehraje. Když jde čestný policajt do slumu, obvykle se něce semele. –––– V dnešní době tyhle mikromocenské vztahy končí klasicky tím, že stát chrání bohaté vrstvy a trestá téměř bez výjimky ty chudé. –––– Kdo chce být v BOPE, musí prokázat, že umí zvládat tlak. ()

mirec88

To bola pecka! Neprikrášlený pohľad na fungovanie spoločnosti v Brazílii, ktorý je všeličo, len nie príjemný, ale rozhodne stojí za vzhliadnutie a určite ho doporučujem, nakoľko emocionálne je to silný film a filmárske kvality takisto má. Výborný akčný dramatický thriller, ktorý vám ukáže, že život nie je taký pekný ako sa zdá... Aspoň nie všade. Najviac ma dostal ten neskutočne tvrdý výcvik jednotiek BOPE, ktorý by som nikdy nechcel zažiť. Poriadna sila. Perfekný film. ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)