V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

DannyBoy80

Drsný brazilský akčňák. Spíše než zaměřeno na děj, je to pojato dokumentárně. Film nás zanese do prostředí chudinských čtvrtí Ria. Naznačuje vztahy mezi společenskými třídami. Ukazuje nevědomost a informační závislost na médiích. Brazílie není jen Copacabana a prales, ale i drsné místa velmi podobné nebo horší než gheta LA, NY nebo chudinských čtvrtí JAR. Do některých čtvrtí se policie neodváží, v Brazílii to ale řeší korupcí a o pořádek se tak musí starat elitní vojenská jednotka cvičená stejně drsně jako elitní jednotky USA nebo Izraele. A tito lidé si servítky neberou s nikým...... Moto: zabil jste mi syna, byl pozorovatel a vy jste ho nechal jít......... ()

Hyb_rid

Jó příslušník BOPE ten tvrdý chleba má.A že je život někdy pěkná svině, jenže když je třeba zatočit se špínou, jsou zapotřebí i důrazné pracovní postupy. Film ukazuje prakticky všechno ... korupci, násilí, psychický tlak na správce pořádku, pěkně od podlahy výcvik jednotky a konečně označení nežádoucí u obyčejných lidí pokud jsi policajt. Nekompromisní, drsné a odsýpá to. ()

Harapes

Srhující akční film,který si nebere servítky s žádnýmproblémem.Nadupaná akční jízda,která Vás strhne a neodtrhne. ()

ThomasCrown

Nie také úderné ako Mesto bohov, ale stále ma otvorená drsná realita dokázala zaraziť do kresla. O BOPE som nikdy nepočul, ale to, že sú trénovaní lepšie ako izraelská armáda je samo o sebe dosť na to, uvedomiť si aká zlá je situácia v Riu. Bravúrne zobrazená jedna epizóda zo života týchto chlapov, vpád priamo do deja, ukončenie ešte efektnejšie, inak to jednoducho nejde, iba oko za oko. ()

vander19

V Brazílií síce vyrubujú pralesy, ale vzápätí vytvárajú novú džunglu a tou sú favely. Život v nich musí byť otrasný, je zázrak ak sa niekto dožije 20 rokov. Ľudia tam žijú ako u nás posledný bezdomovci, v prostredí, ktoré sa ani nedá nazvať inak ako diera. Tie miesta sami o sebe sú hrozné a človek má pocit, že fakt len takto sa tam dá žiť. Rio nám opäť ukázalo svoju hnusnú tvár a musím objektívne povedať, že si neviem predstaviť ako to chcú mať pripravené na MS 2014 a OH 2016. Ja ako turista a divák by som tam nešiel. Najhoršie, je že ani kompetentný to nechcú zmeniť, aj im to vyhovuje. Tak ruka ruku myje a všetko si to odserú favely. No a potom tu je jediná sila proti zlu a tou je BOPE, skupina alebo komando vojakov čo nechodia do faviel zatýkať, ale zabíjať. Tréning majú skoro ako Francúzska légia. Ale nedá sa tomu čudovať, keďže život vo favelách je boj... ()

Disease

Film mi tady přijde dost nadhodnocený, asi proto, že je "exotické"provinience. Mix dokumentární a akční polohy mi moc nesedl, vše jde dost po povrchu. Není to špatné, ale na Grupo 7 to nemá. ()

Schuldiner

Syrové, hodné syrová záležitost! Speciální jednotka, která to bere opravdu bez sebemenšího slitování. Nedokážu říct jestli tyhle brutální donucovací prostředky jsou v tomhle případě adekvátní nebo ne. Ale pokud je díky tomu rozprášena nějaká zločinecká organizace, byť by se jednalo o malou skupinku, asi to tak má být. Bohužel nevinných, kteří jsou do těchhle záležitostí zatažení často jen kvůli tomu, že žijou kde žijou, a jen proto, že nemají na to se tomu vyhnout, je prostě hodně. Pak si taky samozřejmě může každý položit otázku jestli jsou opravdu nevinní. Na druhou stranu - o dobrovolnosti to často fakt není. Ale tahle polemika se dá přetáhnout na jakékoliv společenství, kdekoliv na světě. Nejen ve slumech v brazilském Riu... ()

Rozjimatel

Film pojednáva o závažnej téme,  o bezbrehej zločinnosti v brazílskom Rio de Janeiru. Ako divák som uveril, že realita je skutočne taká zlá, ako je to tu vykreslené. Lenže čo z toho, keď spracovanie tejto témy pôsobí tak lacno, až amatérsky? Začnem s obrazom, ktorý je umelo, neprirodzene prifarbený a hlavne v akčných scénach trendovo roztrasený. Je akousi zvrátenou módou (dúfam, že dočasnou) dávať do rovnosti autentickosť a roztrasenosť kamery. A divák ešte nadšene tlieska, hoci je pri akčných scénach ochudobnený. Veď tá akčná scéna môže byť akokoľvek zle nakrútená, roztrasenosť to dokonale zamaskuje. Ďalej spomeniem naivný scenár s naivnými zvratmi (okuliare pre chlapca), akoby z epizódy nejakého lacného krimi seriálu, kombinovaného s mexickou telenovelou (toľko "múdrostí", čo zaznelo v diskusii v triede!). Ešte k tomu ten rozprávač, ktorý v danej situácii pôsobí nepatrične a hlúpo. Našťastie po slabej prvej polovici film začne naberať obrátky a ku koncu kvalitatívne rastie, až ma primäl zvýšiť hodnotenie z jasných 2 hviezdičiek na 3. Divák tu prekvapivo začne fandiť polofašistickým čiernym jednotkám BOPE, aby to naložili tým svinským dílerom ozbrojeným samopalmi, sprostým feťákom a aj pseodointelektuálom, ktorí bez akýchkoľvek výčitiek podporujú obchod s drogami a tým aj zvýšenú kriminalitu. Divák jednoducho uverí, že v tomto prípade nič iné ako hrubá sila nepomôže. Ešte sa posťažujem na hrozný slovenský dabing a tiež na to, že sa mi postavy neustále plietli. Je to zvláštne, lebo zvyčajne nemám problém rozlíšiť aj pre našinca rovnaké ázijské postavy. Summa summarum, jedná sa o neohrabane vyrozprávaný a nakrútený pseudodokument. ()

1945

Vynikající! Elitní jednotka je film, který dokáže vyrazit dech ve všech ohledech - všem, kteří takový film vytvořili patří opravdu velká poklona za realistický přístup k věci! ()

Ricky_CZ

Film, pro který se rozhodně vyplatí ponocovat. Temperamentní lidé točí temperamentní filmy. A v podstatě všechny portugalsky, či španělsky, mluvící národy jsou toho silným příkladem... Jen doufám, že Rio má i světlejší stránky, než jen zkorumpovanou policii a speciální jednotky, které vás zastřelí s jointem v ruce :)) ()

Oyer

Zajímavá část: drsný vojenský výcvik, jinak chybí výraznější osobnosti jak mezi policisty, tak dealery. Město bohů je na trochu jiné úrovni. 75% ()

aLPaC

Hodně syrový brazilský majstrštyk z prostředí, ve kterém vládnou a favellas a kam se policie bojí vkročit. Rio je jedno z nejkriminálnějších měst a proto musí existovat BOPE, vyznávající vlastní zákony a používající hodně tvrdé metody (to je možná mírné označení) k nastolení relativního pořádku. Pro obyvatele západního světa je jistě snadné odsoudit jejich chování, ale tohle je jiný svět a ten vyžaduje jiný přístup. Když jsem viděl výcvik v BOPE, tak jsem si říkal, že armáda je proti tomu procházka. ()

mira007

Jeden z nejlepších filmů týkající se speciálních jednotek - nejedná se o americký hurááfilm, ale o naturalistický dedpresivní pohled na realitu v Brazílii. Bravo!! ()

bobstock

Zhruba do poloviny filmů jsem byl jaksi zmaten/rušen časovými vracečkami a užvaněnými scénami bez pozdější důležitosti. Zvrat přišel od narození dítěte. Tam se rozjíždí opravdu svižná jízda o nekompromisním životě ´´lebek´´ v horkokrevném Riu. I přes počáteční rozpačitost jsem byl uchlácholen s doporučením to sakra jednou zčučnout. 80% ()

ArthasKarfa

Tohle je přesně typ filmů u kterých se nenudíte a nemusíte přerušovat sledování, protože vás již dialogy a scény nebaví. Tento film, je opravdu skvělou podívanou na prostředí Ria se vší jeho zkažeností a policejní korupcí. Na každém kroku stojí dealer s AK-47 a jen málo chlapů od sboru ho zatkne, než aby od něj vzali úplatek. Každý kdo má rád policejní akce a práci elitních jednotek směle do téhle kriminální parády plné střílení vagabundů a dealerů. ()

Paul_cz

Bohužel o dost slabší než Cidade de Deus.Chaotický, nudný a v podstatě o ničem, s nesympatickými postavami a stupidním voiceoverem. Chtěl jsem aby se mi to líbilo, ale to bych nesměl usínat u přestřelek. ()

bidja

Ze začátku to byla docela nuda. Kamera kmitala záběry a působila dojmem amatérského dokumentárního filmu. Film se zvrtne po diskuzi studentů právnické fakulty. Po té je vše odhaleno na kost a člověk může jenom přemýšlet kde je vlastně pravda. Zda v nutné brutalitě policie, či neskutečné frackovitosti mládeže. Do toho pseudohumanisti střední a vyšší vrstvy. Jedno je jisté vidět a bydlet v Rio de Janiero nemusím. ()

krusty2

Priznam sa,ze vzdy som mal sklon k filmom v ktorych sa nikdo s nikym neserie. Tento film je toho dokazom.Takze mozno som trochu zaujaty. Musim dat 5 aj ked obcas je to aj nuda,ale to k tomuto filmu patri,aby bola skladanka kompletna. Ja naopak Tropa de Elite neberiem ako neaky politicky film.Skor ako ukazku situacie v sucasnej Brazilii. Zit by som tam nechcel.Fuj Tajbl. ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)