V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

darwin

Výborný syrový film ukazující nekompromisní život brazilských speciálek BOPE. Týpci z BOPE se s ničím a nikým neserou a nesmlouvavě čistí špinavé feťácké favely v Riu. Žádné vyjednávání, žádné kompromisy, pouze rychlé akce v stylu "shoot-to-kill". První polovina filmu je sice slabší a narátor občas nudí. Druhá hustá polovina však nekompromisně zrychluje až k samotnému konci, který stojí za to. ()

KoRner

Skvelý film a od ukradnutia plukovníkových peňazí aj dokonalý. Pekný príklad, že na zlo sa musí ísť len väčším zlom. Žiadne romantické prikrášľovanie, iba tvrdá realita, ktorá sa nemusí každému páčiť - Lenže to budú práve tí ľudia, ktorých spomínal André: "Kvôli policajtovi sa žiaden pochod nekoná, ale keď zabijú niekoho z vyššej vrstvy je hneď pochod proti násilu. Je mi z nich zle." A mne tiež! ()

Mistickzz

Filmy z takýchto prostredí mám rád, Mesto Bohov je jeden z mojich najobľúbenejších a preto som sa na Tropa de Elite veľmi tešil. Teraz po filme nie že by som bol sklamaný a ale čakal som od toho trošku viac. Viac rozvinuté charakteristiky postáv alebo troška hlbší dej. Keď ozaj takto funguje polícia v Riu tak my sa absolútne nemáme načo stažovať. Surovosť, krutosť, skorumpovanosť, vraždy a diskriminácia na každom kroku, prisahám bohu Rio de Janeiro je raj na zemi. Tak krásne mesto je tak skazené. 83% ()

Lukoboss

Rozhodně si oba dva díly téhle neotřelé, tvrdé a korupční podívané drží laťku hodně vysoko a nebojí se ukázat světu odvrácenou tvář Ria. Postupně je tady ukázaný všechno možný, od korupce a násilí až po výcvik těch nejlepších, kde z nějakých 120 uchazečů nakonec zbyde maximálně 5, kteří se nebojí vlítnou do slamů a udělat z drogových dealerů cedník. ()

Zagros

První polovina snímku byla značně nesourodá a těžce jsem se v ní orientoval, v postavách i v příběhu. Od výcviku se to ale vše změnilo a film dostal grády a pochopil jsem, že první polovina byla jen nutný rozjezd. Elitní jednotka podává obrázek Ria, kam se rozhodně na dovolenou vydat nechcete, Ria v područí drogových kartelů a zkorumpovaných policistů, Ria, kde se běžně a okázale nosí zbraně a kde můžete přijít ke kulce ani nemrknete. V takové společnosti se nelze zbavit zla jen s ideály humanismu na rtech. Je potřeba přistoupit na místy až brutální pravidla drogových dealerů a oplácet jim stejnou mincí. To sice v pořádku rozhodně není, ale jiná cesta není… nebo je? Ano, nikdo si už nikdy na světě nevezme ani lehkou drogu a dealerům velmi rychle dojdou peníze i moc a bude po problému. To je ta snadná cesta, ne? Tak už s tím stačí jen začít… teda přestat. ()

cab

Brazilsky vitez Zlateho Medveda na Berlinale je opravdu skvostny, ale podle me lezi ve stinu lepsiho brazilskeho a jiz kultovniho Cidade de Deus. Protoze jiz zde byl ukazan zivot ve favelach a osud lidi spojeny s drogami a kriminalitou. Jednim z nejvetsich rozdilu mezi obema filmy jsou hrdinove vypravejici a shrnujici deni na platne. Tady jsme svedky vystupovani a jednani policistu potazmo specialniho oddleni pod vedenim kapitana Nascimento, ktery hleda za sebe vhodnou nahradu do nekonecnych boju v ulicich Rio de Janeiro. Doufam, ze se film dostane do ceske distribuce alespon na DVD. 90% ()

1860

Hodně zajímavý a dobrý film, který mě zaujal svým geografickým umístětím a zvolenou problematikou, kdy policie používá obdobné prostředky jako dealeři a nemá slitování.. nejvíce mě zaujmula zlatá mládež, která protestuje proti brutalitě policie a přitom ze svých "domečků na jižním svahu" nevidí realitu.. dokumentární styl je vhodný a celý film vyzní jako obhajoba tvrdého postupu policie, výtečná a přesvědčivá obhajoba.. ()

kchaja

Už když jsem viděl v úvodních titulcích produkční společnost Weinstein co. říkal jsem si, že to určitě nebude špatné. A celkem jsem se nemýlil. Pokud přehlédneme morální politické a filosofické problémy tohoto díla, jedná se o skvělý akční snímek, který mě na začátku chytil a nepustil. Nabízí se také srovnání s Městem bohů - je sice elitní jednotka drastičtější obrazem, ale Město bohů mi přišlo myšlenkově více propracované. Nabízí pohled úspěšného fotografa oproti testosteronem ovlivněného pohledu končícího "policisty". Už jenom toto srovnání mluví za sebe. ()

Frakira

Na chvíli se člověk ocitne v ulicích Ria a hodně rychle si uvědomí, jak se tu v Evropě má vlastně nádherně... ()

Holina

Ani na chvíli nepochybuju o tom, že to Riu vypadá takto. Hodně syrová záležitost a hlavně mistrně natočená. Chvílemi mi to připomínalo polodokumentární Greengrasovi filmy. Doporučuji i náročnějším divákům. ()

showxman

Právem ceněný snímek z prostředí Rio de Janeirských favel, kde pohyb pro nepodmáznutého poldu je jako procházka po minovém poli. Existuje však elitní jednotka BOPE složená jen z těch nejlepších, která eliminuje drogové kartely a živly ve slumech. ()

The_Second

Přišlo mi to jako kdyby to byly dva filmy spojený do sebe. První polovina je taková nic neříkající a popravdě hned po shlédnutí filmu si nejsem jistej o čem to vlastně bylo. Zato druhá polovina ta je tak bezchybná, napínavá a já nevim co ještě, že všechno co si pamatuju je výcvik a akční závěr. Kdybych měl dát objektivní hodnocení dam 4, ale druhá polovina je fakt vynikající......takže těch 5 je jenom za ní. ()

divak84

líbila se mi ta surovost a špinavá práce policie a zás.jednotek, ovšem bylo to natočené tak nějak, pro mě, nezaživně... neříkám že to je špatný film, ale asi nesedne každému, přestože má zde velmi pěkne hodnocení.. mě ten film prostě nebavil. ()

Bohemák

Ať se podívají všichni, kdo mají pocit, že žijeme ve velmi zkorumpované a nebezpečné zemi. Jelikož si tyhle drastické vyprávěnky o životě v Brazílii nijak neodporují, začínám věřit tomu, že tam máte materiál na kriminální film jen za cestu do práce. ()

B4TM4N

Fašounská rádobychlapárna. Tady a teď, v izolovaném dvouhodinovém mikrokosmu jednoho vnitřně nevyrovnaného snímku, prostá jakýchkoliv souvislostí. ()

provitamin

Zbrane, drogy, drogoví díleri, skorumpovaná polícia a proti tomu všetkého členovia elitnej jednotky. Niečo na štýl City of God, síce nie až tak prepracované, ale stále dosť kvalitné. ()

Corpsegrinder

Fajn chlapíci, napadá mě pár míst u nás kde by se rozhodně neztratili. Na filmu mi převážně vadila jen celkem zbytečně překombinovaná první polovina která zmateně poskakuje mezi postavama a až moc klade důraz na voiceover, no a taky ta roztřepaná ruční kamera. Sice chápu proč je to tak točeno, aby se divák trochu víc ponořil do dění, a ono to vážně funguje a ty upocený favely z toho rozhodně cejtit byly, ale při akci bylo prostě hovno vidět. Naštěstí pak přichází polovina druhá kde začíná tvrdej výcvik a ještě tvrdší nasazení. Herecky v pořádku, respektive každá postava vypadala reálně, snad jen tomu brejlounovi jsem tu drsnost nežral, ale na druhou stranu se snažili o podobu s jeho reálným předobrazem, takže asi v pořádku. Jsem zvědavej na druhej díl. ()

Crackonosc

Velice působivá audio-vizuálně vytříbená podívaná, která se nebojí do věci opřít. Snad jenom škoda toho hodně useknutýho konce- film pak nemá šanci víc doznít... Hodně silé 4* ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)