V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

Ippolito

Tak tenhle film mě vážně dostal. Hodně zajímavý příběh předkládající dosti závážné otázky k zamyšlení. A komu se nechce moc přemýšlet nad policejní morálkou a jinými záležitostmi, užije si alespoň velkého množství stříleček, policejní a gangsterské brutality, ale i něco málo humoru, který je však pěkně mrazivý. Můj celkový pocit z filmu...brr...nechtěla bych žít v Brazílii...zlatá Policie ČR a jejich "Přidej se k nám!" :D ()

BathoryMan

Skoro tak dobré ako Mesto Bohov!Aj keď som až do polky filmu mal chaos v tom,kdo ku komu patrí a kdo s kým chce vyjebať...od výcviku nováčikov som si to pomaly začal v hlave zrovnávať a súvislosťi sa mi dali samé dokopy!A po dlhej dlhej dobe geniálne finále,ktoré somnou pekne vybehlo!!!! ()

Vasha

Drsné prostředí říše drog a gangů v Riu de Janeiru. Filmek, který mě doslova usadil a jsem rád, že jsem se narodil v ČR. Nekompromisní, surové a reálné. Doporučuji, ale jen pro silné nátury. ()

merigieren

Vtilná ukázka korupce, pohledu druhé strany civilistů (kdo ví jak bych jako policajt koukal na autorská práva :-)) a samozřejmě hodně krutě vypadající válka v ulicích. ()

agassi68

Drsné príbehy z brazílskej favelovej džungle nemôžu nikoho nechať chladným. Tu fakt nemôžu prežiť ľudia s vyšším EQ. Každý prejav citov je výrazom slabosti jednotlivca. Preto sa všetci grupujú, určujú pevné pravidlá a nekompromisne trestajú ich porušenie. Ten, kto chce zmeniť tento systém musí nastúpiť do iného a navzájom sa likvidujú. Po zhliadnutí takýchto nárezov som rád, že žijem v krajinke, kde sa tiež korumpuje, kradne a podvádza, no predsa len máte šancu sa dožiť aj vyššieho veku.. ()

WillyMarks

opravdu vydařená podíváná...příběh je velice zajímavý, má rychlý spád a s ničím se nepáře...Těžce se dá uvěřit tomu co se tam asi vše děje, nicméně tento film je jasným příkladem že korupci, drogy a gangy nemusíme hledat jen v Riu ale po celém světě. A tihle chlápci ze speciální jednotky nejsou normální lidé a proto je tahle práce přímo pro ně... PS: menší chybka je rok 1997 a Golf IV je od roku 1998 navíc ten co tam byl, tak už je facelift verze, tak co dělá v Riu? :D ()

Wargoo

V prvej polovici filmu sa oboznamujeme s príbehom, s postavami, s prostredím a so "systémom" ako takým. Preto je prvá polovica mierne nezaujímavá... ale len v porovnaní s tým, čo prišlo v druhej polovici. Elitná jednotka je v Riu a pracovne nestíha, gangy v slumoch ich zamestnávajú nonstop, a pred príchodom Pápeža do jedného z najnebezpečnejších slumov musia členovia špeciálnych jednotiek BOPE "vyčistiť" danú oblasť od guliek, dealerov, a všemožného potencionálneho nebezpečenstva. Ešte k tomu odchádza aj kapitán jednotky, ktorý za seba musí nájsť nového leadra... a tak sa náročný výcvik nových adeptov môže začať. Cesta je tŕnistá, ale na konci čaká pre jedného odmena - stane sa novým kapitánom. Zo začiatku to bolo na 4****, ale koniec to celé vyniesol do výšin. Rovnako ako pri Meste bohov, tu je ďalší dôkaz, že Brazília to vie... 5***** a 84,052% ()

Akana

Burcující, bolestivé. Soudě podle tohoto filmu není Rio de Janeiro (nebo přinejmenším jeho slumy - favely) zrovna ideální místo k žití. José Padilha ho popisuje jako peklo, kde nikdo nemůže zůstat nevinný. Celou společností prorůstá nezničitelná síť drogové kriminality a korupce a aby s ní členové elitní jednotky mohli vůbec účinně bojovat, musí být nejen poctiví a neúplatní, ale zároveň si musí počínat jako zvěř, v boji s peklem se sami stávají ďábly. Nejsou tu hrdinové, jen oběti. Relativizace postojů, ideálů, viny, oprávněnosti násilí, to je významný trumf filmu spolu s dokumentarizujícím stylem, který rozkouskovanému příběhu dodává autentičnost a syrovost. Američané by to takhle nikdy nenatočili. Ne, že by se o to občas poctivě nepokoušeli, ale vždycky jim tam proklouzne trocha toho idealismu a zjednodušování a to brazilští tvůrci zjevně neměli zapotřebí. Vypravěčský monolog hlavního hrdiny mi byl postupem času čím dál vítanější, bez něj bych se totiž ve spletitém ději asi brzy ztratil. Pro mě je Elitní jednotka objev jako hrom. Silný příběh bez růžových brýlí. 90% ()

GOREGASM

Tropa de Elite je filmem dvou půlí, který bych možná přirovnal k mému kdysi oblíbenému sportu, fotbalu. Jde totiž o klasický případ, kdy v první půli sledujete zápas Barcelony vs. Man U a přes všechnu tu hráčskou kvalitu koukáte na zápas, kde se toho moc neděje. Ovšem pokud vydržíte do druhého poločasu, usínáte s povislou čelistí po výsledku 4:4. Elitní jednotka totiž v první polovině provádí vícevrstvou sondu do nefungující společnosti Rio de Janeira(zkorumpovaná policie, na drogách závislá a drogy distribuující mládež) a ne vždy dokáže plně udržet koncentraci diváka. Jednotka BOPE je sice od začátku v akci, ale rozhodně není vždy ve středu dění, i přes nonstop overvoice kapitána Nascimenta (animální výkon Wagnera Moury).Právě ona roztříštěnost první půlky je hlavním, naštěstí jediným nedostatkem Padilhovy prvotiny. Ve druhé půlce totiž pan režisér a spoluautor scénáře v jedné osoby otočí list a aniž by narušil již odvýpravěné, výrazně přitopí pod kotlem a nejenže nás provede drsným výcvikem BOPE rekrutů, který by těžce přežvýkali i chlapci z Full Metal Jacketu, ale především ukáže proč je BOPE elitní jednotkou. Navíc se Padilhovi povedlo velice dobře do celého příběhu zakomponovat osobní příběhy jednotlivých postav, z kterých jednoznačně dominuje již zmiňovaný Wagner Moura aka Capitão Nascimento. 80% ()

RedDuck

Kdo ví jestli se nakonec neobjeví další specifický žánr gangsterek. Brazílie a její favely jsou velmi šikovným settingem pro sociální drama říznuté akčním krimi. Elitní jednotka využívá dosyta syrovosti čím šokovalo už Město bohů, jenže přišla po něm a nenabízí toho moc navíc. Celková nesouvislost vyprávění a zkratkovitý vývoj postav sráží i armádní vyznání jednotky a vyznění zřejmě hlavní myšlenky střetu vyostřených ideologií. Fašisticky brutální a nesmlouvavé pojetí spravedlnosti proti naivnímu snění sociálních inženýrů se v konečném důsledku nejeví o nic lepší nebo horší než prohnilost většiny. A nebo ano? Jednoznačný soud asi zvolí málokdo. ()

P.J.2

Drsné, dokumentární zpracování Elitní jednotce sekne jak ulité. Zapomeňte na hollywoodské slátaniny typu SWAT atd. TOHLE je pořádný akční film, který se nebojí být opravdu nekompromisní jak po akční tak i dramatické stránce. Herci jsou zde tak skuteční, že to vypadá jako by jste se opravdu koukali na záběry z razie. Válka gangů v Rio de Janeiro je po světě známá jako jedna z nejbrutálnějších na planetě a BOPE každý den nasazuje životy za cenu nesmírné brutality pro lepší život. Jak je napsáno v obsahu: V Ulicích Rioe de Janeiro přežijí jen ti nejschopnější.. ()

Hapretor

Akční jak jsem očekával ani ne, spíše takové dokumentární - ale záživné neméně. Čuměl sem jak vyoraná myš. V jednom mám totálně jasno - do Ria na dovolenou nepojedu ani za zlatý prase. Tamní lidi lituju. Zlatá Praha, i když tady občas se taky něco semele, to, co ukazují v Tropa de Elite, je proti tomu slabý odvar, až jen pára. ()

owwidius

Filmy z prostredia slumov mozem, navyse o to viac, ked su natocene akoze realistickym stylom. Oproti inym akcnym kuskom je aj tu akcia, ale je tu rozhodne viac dramy. K tomu vydareny pocit spiny a boja s nepriatelom na kazdej strane, takze vo vysledku poctive 4 samba brmbolce a urcite kuknem pokracovanie. [#118/2013] ()

FFs

První polovina filmu se mi jevila jako trochu chaotická ve snaze uvést diváka do předmětné situace a měl jsem trochu problémy se zorientovat v tom, kdo je kdo, avšak duhá polovina snímku to zcela vyvážila. Velice solidní sonda do života v Riu, do světa drog, korupce a násilí. Nic není jen černo-bílé a účel prostě holt v určitých situacích světí prostředky. Celkově velmi kvalitní snímek, který si rozhodně zaslouží pozornost. ()

FeiNike

Strhujúca exkurzia do vnútra jednej brazílskej elitnej jednotky, ktorá v pekle menom slumy Rio de Janeira tvrdo bojuje proti drogovým gangom majúcim v hrsti každý centimeter okolia vrátane skrz naskrz skorumpovaných členov miestneho policajného zboru.."Pár správnych chlapov" tu predstavujú nekompromisní, brutálne postupujúci profesionáli s žulovo pevným zmyslom pre morálku a spravodlivosť..Maximálna oddanosť práci kruto zasahuje aj do ich súkromia ako dokazuje príbehová línia kapitána Nascimenta..Takíto hrdinovia by boli v hollywoodskej uniforme pravdepodobne polobohmi s patetickou gloriolou, toto je však našťastie Brazília a surový realizmus.. Digitálna kamera poskytujúca atmosféru autentického dokumentu, dynamický strih, vhodne načasované striedanie akcie a dialógov, výborní herci a napätie gradované spôsobom, ktorý mi adrenalín vybičoval na úplné maximum - no kedy by sa človek pri tomto všetkom stihol aspoň na chvíľu nudiť? Intenzita ultradrsného násilia a brutality v druhej polovici na mňa bola až príliš, ale to nie je problémom tohto filmu, skôr môjho labilnejšieho vnímania týchto vecí keďže ich vo filmoch ani nikde inde nepotrebujem a nezvyknem vyhľadávať. ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)