V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

WinstonS

Radši se přestěhovat do Košic než strávit den v prostředí favely v Rio de Janeiro. Svět drogových gangů, které ovládají chudinské čtvrti brazilského velkoměsta, je nemilosrdný a ostrý jako dobře nabroušená břitva a uniknout z něj není kam. Ví to i šéf speciální policejní jednotky BOPE Nascimento, který slíbil těhotné přítelkyni, že se svou prací sekne. Jenže za sebe musí najít náhradu. Bude jí lehkovážný a ambiciózní Neto nebo uměřený student práv Matias? Čas se navíc krátí a do příjezdu papeže, který se rozhodl, že v rámci své návštěvy Ria se podívá i do favel, je nutné danou oblast vyčistit od nejhorších vředů a svinstev... TROPE DE ELITE je film, který je nepokrytě rasistický, fašistický, xenofobní, násilný - a především pořádně zajímavý. Je to jakési anti "Město bohů" - tady nesledujete svět podvodníčků a malých šmejdířů, kteří chtějí tak nějak přežít. Na dění ve favelách se díváte opačnou optikou, tedy pohledem speciálního policejního týmu, který jako jediný dokáže do čtvrti nasáklé směsicí krve, drog a podvodů vkročit. A je to strhující podívaná, která je navíc perfektně vygradována závěrečnou půlhodinkou, která se valí dopředu jako utržená lavina. Takhle nějak si představuji výtečný akční film ve 21. století. ()

Kroupa

Líbilo se mi to mnohem víc než Město bohů, příběh je stravitelněji koncentrován okolo jedné postavy a navíc nabízí neurčitou optimistickou vyhlídku - přece jen má člověk lehčeji u srdce, když ví, že spravedlnost je chráněna takovými borci :-). Ti komentátoři, kteří u filmu diagnostikují fašismus, zřejmě nevědí, co fašismus je. Určitě ne válka v ulicích podaná z jedné strany - ze strany zákona. Válka je hnusná věc, ale kdo nesouhlasí s tím, že někdy je třeba válčit, tomu se tenhle film líbit nebude. Pozn.: Hlavní role je zahrána mimořádně věrohodně, kapitána Nascimenta bych se bál víc než všech dealerů v Riu dohromady. ()

bolan

Je to ze země ve které nikdo z nás nebyl (možná někdo jo, někde na pláži). Je to téma, které nikdo z nás nezažil, takže těžko říct jak to tam doopravdy funguje. Je to rádoby akční, drsné a kontroverzní. Není to americká produkce - takže se vůbec nedivím zdejšímu silnému hodnocení. Já se omlouvám, ale já tomu prostě nevěřim. Autentičnost snímku mi připomělo Hostel, kde běhali na Slovensku nahatý cikáni. Já chápu že Brazíliie bude dost těžká země, ale nevěřim, že se tam každej druhej prochází s flintou po ulici a pálí na každýho fízla. Nemohu dát vyšší hodnocení slepenci sraček povýšený na uměleckou hodnotu jen proto, že to natočili jinde než v Hollywoodu. ()

Chosé85

Myšlenkově nekompromisní, to je to první, co mě napadá. A to, že je to zahleděné do sebe a neústupné, s tím se už musí srovnat každý sám. Tady jde stranou vše, protože pomsta kamaráda se trestá a vše ostatní jde stranou....plus zajímavé prostředí Ria... ()

Ba-jo

Nepouštějte si prosím tento film těsně před spaním, tak jak jsem to udělal já....jedním slovem děsivé představení, které mě nesmírně rozrušilo...ale na moje milované, tématicky (favelovsky) spřízněné Město bohů, viděné nejen z té opačné než policejní stránky, to prostě nemá.... ()

Mr.Mick

Keď som si zapínal film som čakal niečo úplne iné, dostal som ale vcelku slušný film o tom ako ľahko je možne prísť k úrazu na dovolenke v Rio De Janeiro - stači sa zapliesť buď z drogovou mafiou alebo s políciu zvanou BOPE. ()

jacksax

Film má solidní atmosféru a jasně ukazuje, který břeh je ten špatný. Rozhodně jsem se nenutil, ale přes autorovu snahu mi to přišlo odtažité a občas samoúčelné. Tvůrce se staví k obecně známým pravdám jako k převratným novinkám a proto se divák cítí krok až dva před postavami. Film mě rozhodně potěšil, ale pecka to nebyla. 3-4. ()

Illy

Neskutečnej náhul. Zda jsou praktiky BOPE přehnané nemohu posoudit, ale v zemi kde je korupce všude to možná jinak nejde. Ale film je cajk. ()

LudeCZek

Takové filmy by měly vznikat častějc! Ukazuje nepříjemné pravdy a zk*rvený život v syrovém pohledu bez zbytečných příkras. super 4,5* ()

Atheas

Když jsem se mladšího bratra s kterým jsem na to koukal zeptal, jestli si myslí, že tam v tom Riu to tak opravdu je ? Odpověděl mi, že ano, a je přesvědčený o tom, že ve skutečnosti je to ještě horší, protože toto je pouze film, Smutně jsem si pomyslel, že má asi pravdu. ()

Stanley619

Hodně drsný snímek z prostředí brazilských slumů a jednotky BOPE. Místo, kde má každý zbraň a brání svoje území bez sebemenšího soucitu a respektu vůči policii. Nejlepší bylo sledovat proměnu hlavního hrdiny Matiase, který se během filmu od základu změní z přetvařujícího se studenta na až skoro fanatického člena elitních jednotek. 79% ()

Echelon1

Málo akcie, avšak film, ktorí sa na nič nehrá, ukazuje skutočnú tvár systému, polície a zločincov v takomto prostredí. S kriminálnikmi žiadne maznanie, členovia BOPE ich rovno zabijú...Aj keď je to drsné a necivilizované, no realita. Určite sa nepridávam na stranu tých humanistov, ktorí protestujú za práva drogových vymetencov so zbraňami. ()

Nolanofil

Elitná jednotka nedosahuje kvalít žánrovo a prostredím podobnému Mestu bohov. Je iná, miestami brutálnejšia a odvážnejšia, zároveň však rozprávačsky slabšia, scenáristicky malinko deravejšia a lacno pôsobiaca (vďaka digitálnej kamere). Stojí to za pozretie, len treba to brať miestami s nadhľadom. ()

Furmi

Veľmi drsná záležitosť. Zo začiatku film poukazuje hlavne na prehnitosť skorumpovanej polície v Brazílii. Sleduje sa to prijemne ale je to predsa trošku nezáživné, osudy nejakých dvoch naivných nováčikov ktorí by chceli dať všetko dokopy a k tomu kapitán elitnej jednotky ktorý vedie každodennú vojnu v slumoch. Od takej polovice až trištvrtine to konečne naberá grády. Drsnota sa dostáva na 10 bodov z 10, z naivných nováčikov sú elitne vycvičený vrahovia avšak obaja doplatia na svoje naivné chyby z minulosti pred výcvikom v BOPE. Podobným filmom som vždy fandil aj fandiť budem. 88% ()

waits

Hned v prvních minutách divák zalapá po dechu, protože konfrontace s drobet sociálně odlišným prostředím je brutálně přímočará. Lidskoprávní aktivisté si koledují návštěvou kina o infarkt a pěnu u pusy, pravidelný návštěvní art kina i divák, přijímající předžvýkaně uhlazenou produkci akčního středního proudu budou jeden jako druhý nelidně poposedávat. Není důležité, jak dobře je poskládán scénář nebo jak působí postavy na plátně, naprosto zásadní je tempo filmu a hlavně dojem, který film v člověku zanechá a to, že máme kliku, v jaké zemí žijeme a jak to tady (pravda, ted:)) vypadá. ()

Martyr

Chodte do hociktorej casti sveta okrem USA, najdite niekoho kto pracuje na filmoch so skutocnym pribehom, dajte mu minimum penazi a mate vyhrane. Bez prikras asi najlepsie natoceny film o specialnych jednotkach bojujucich v tych najhorsich castiach sveta, ktore pouzivaju rovnako tvrde metody ako ich nepriatelia. Prehnita realita, pri ktorej sa budete chytat za hlavu a obcas sa aj smiat, sa vyskytuje aj u nas, ibaze my, z bohatych stvrti vieme o tom co sa deje na kopci velke hovno. Moj obdiv patri ludom, ktori bojuju aj ked vedia, ze je prehrane...aj ked...v bezpravi sa mozno vzdy najde spravodlivost. 84% ()

honelnik

Človeka hreje pri srdiečku keď vie, že na druhej strane sveta sú ľudia, ktorí v tom majú jasno.............a neboja sa odstreliť dílerovi hlavu brokovnicou. “Muži v čiernych uniformách idú na kopec zabiť, nie zomrieť“ – film o luďoch ktorí dávajú v šanc svoje životy aby priniesli do chaosu menom Rio aspoň trochu poriadku, aj keď vedia, že ide beznádejný boj. “- Kto priniesol tie drogy? – Prosím.....ja som študent. - Tak ty si študent? Vieš lietať študent?“ – film o ľuďoch s nášivkami ACAB a veľkým sociálnym cítením, s chuťou spraviť tento svet lepším a zachrániť deti z favely pred ich nevyhnutnou budúcnosťou dílerov drog.....ale jeden joint poprípade lajna kokaínu tiež nie je od veci...Ak by Tropa de Elite neuspel ako vynikajúca nekompromisná dráma, tak pri vykreslovaní skorumpovaných policajtov a absurdnej každodennej reality, ktorú okolo seba vytvárajú, by to bol trhač betónu v kategórií dokument/komédia. Tak jak tak - PARÁDA! ()

Horak

Jako pokracovani Mesta bohu to lze brat jen zdanlive a to predevsim diky prostredi, v kterem se snimek odehrava. Predne je treba rict, ze kouzla Mesta bohu Tropa de elite zdaleka nedosahuje. Cely film sem mel problem ztotoznit se s postavami hlavnich hrdinu, ale rozhodne ne protoze jsou to elitni policajti. Klisovite receno postavy policistu postradaji dusi, jsou ploche, pokusy o pohledy do jejich soukromi pusobi az krecovite (Nascimentovi prichody domu s cestou k lednicce). Samotne akce ve favelach jsou zvladnute velmi dobre, ale presto sem nebyl ani chvili napnuty. Elitni jednotka po mne sklozla, zitra uz si na ni ani nevzpomenu... ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)