V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

lenzi

Silný film. Akurát som nestíhal z niektorých komentárov, kedy som si pripadal, ako keby som čítal boľševických cenzorov, ktorí chcú nariaďovať, aké politicky korektné filmy sa majú natáčať a aké nie... ()

karlee

Hodně drsný film natočený skoro dokumentárně, bohužel pro samou drsnost se trochu zapomnělo na scénář, hlavně ke konci děj dost uvadá. Zběsilý střih taky moc nemusím, občas jsem si nebyl úplně jistý, kdo, koho a proč tluče (ale to je asi v tomto filmu celkem jedno). ()

Bezda22

Pomalej rozjezd tomuhle filmu tu pátou hvězdu prostě nevezme. Když se film rozjel, tak ho nezastavilo nic. Bylo to dřív, než uběhla půlka filmu, co to dostalo pořádný koule. A po ten čas to byl takovej nářez, ten film vám prostě rozerve prdel, až k lopatkám. Neskutečný... ()

flu

Rio de Janeiro. Carioca. Tráfico jede ve velkém stylu, policie je zkorumpovaná až běda, BOPE je banda brutálních hrdlořezů s povolením zabíjet a politiky začnou osudy obyvatelů favel zajímat až tehdy, má-li přijet papež (…proběhnout olympiáda či fotbalové mistrovství). Zkrátka business as usual. Že je ten film fašistický? Nevím, ale nemůžete přeci čekat, že kapitán Nascimento a jeho kolegové budou filozofovat o morálností státem legalizovaného násilí, anebo učeně disputovat o principech právního státu a jejich praktických limitech. Navíc jsem si teda nevšiml, že by Padilha své hrdiny zrovna dvakrát glorifikoval. Spíše naopak. V konečném důsledku ztratí jeden méně, jiný víc, ale prohrají bez výjimky všichni. ()

DavidWebb

Aj keď mi tento žáner sedí a mám ho rád, toto nebola moja šálka kávy. Všetci herci mi svojím "príliš" hraním takmer v štýle latino-telenovela, príliš nevoňali. Na druhej strane možno im škodím, ak tieto výrazové prostriedky používajú v rámci ich temperamentu alebo národného charakteru. Neviem. Samotný príbeh by ušiel, nie je však taký drsný ako som čakal. Je to také "dopekna" učesané... Juhoamerické tínejdžerské gangy z najchudobnejších štvrtí, v ktorých (ako som čítal v niektorých serióznych časákoch) 19-roční fagani sú už po záruke - priemerný vek je nižší, mi prídu hrozivé, nemilosrdné a bezcitné, vo filme tento pocit vo mne nevyvolali. Hlavný hrdina v úlohe rozprávača, niekoľko krát opakuje tú istú informáciu spôsobom, ako by tak činil prvý raz. Uf, celkovo to síce ujde, ale ... nedal by som ani plné 3 hviezdy, keby sa to dalo. ()

Mabe22

Přestože nějakým zásadním způsobem neholduju akčním filmům, tak tenhle kousek je opravdu klasa ! Skvělý rozbor brazilských nejen drogových komunit, a jejich kriminální činnosti. Prostě surový/čistý místy až dokumentární film, který vás dokáže prodchnout atmosférou ve zkorumpovaném Riu, kde se stále odehrává pomyslný boj zla s dobrem (které není vždy takové jak se zdá). Jeden z mála filmů spadajících do sorty akčních, co stojí za 5 hvězd skoro bez debat. ()

Oudee33

Díky propletenci událostí trochu nepřehledno, nicméně vše do sebe postupně dobře zapadá a dává tak přičichnout drsnému světu Rio de Janeira a nekompromisním postupům speciální jednotky. Přísných 90% ()

TommyDiamond

Jediná jednotka BOPE je plná ryzých a neúplatných vojáků, umí nastolit pořádek a držet zuby nehty rovnováhu spravedlnosti v Brazilských ulicích protkaných korupcí, plné zbraní a drog na každém rohu, kde mezi policií a zločinci není žádný velký rozdíl.... Hold, někdy jde zlo potrestat jenom zlem. A tento snímek je toho jasným důkazem. José Padilha nám nabízí velmi silný a nekompromisní zážitek, který se mi vryl hluboko do kůže. Dávám jasné čtyři hvězdy ()

chlebo

Prvá Tropa de elite mi v súbojoch medzi vagabudmi a BOPE pripadala ako boj o to, kto bude "drsnejší." Študentíci horiaci v pneumatikách boli celkom sympatickí a Nascimento si ma tiež pár nápadmi získal - hlava v sáčku, vedenie výsluchu v improvizovaných podmienkach a iné jemné metódy BOPE si ma úplne podmanili. Ano, občas to bolo ukecané, občas zamotané, občas chaotické a chvílu som so záverečným hodnotením váhal, ale ten námrd na konci ma presvedčil a vystriekal som zo seba ten gejzír hviezd. ()

dkas

Systém byl tak prohnilý, že každý okrádal každého. Celkem drsná výpověď, jak to chodí v Brazilských slamech. Ale chybělo nějaké větší vcítění do hlavních postav. Na druhou stranu, možná lépe, vzhledem k námětu. ()

joelly01

Spickovy film. Nedivim se ze levicove kreatury jej nenavidi a jsou z nej smutne. Me samozrejme potesil prevelice a patri k mym nejoblibenejsim filmum ()

Godhaj

,,Žádný politik nechce, aby u něj postřelili papeže.“ Fašounská Elitní jednotka není filmem, se kterým bych se nijak vnitřně identifikoval. Ale je zajímavé vidět těžce pravičáckou argumentaci v prostředí, v kterém to není hned úplná blbost. Děj se půl na půl odehrává v soukromí hlavních protagonistů a na ulicích, kde se provádí zátahy na drogové dealery. V té první je schematizovaně načrtnutý problém humánních nerealistických sluníčkářů versus praktických zastánců tvrdého přístupu. Tímto černobílým vykreslením problému, který je mnohem složitější u mě tento film nejvíce klesnul. Protože se nad tímto tématem nezamýšlí, ale obhajuje tvrdé řešení kriminality bez ohledu na lidská práva. Co se týče formální stránky filmu, jednotlivé scény jsou často nepřehledné, protože kamera se hýbe velmi rychle a ještě rychleji postavy mluví a spíš častěji řvou, takže je z toho takový zmatený chumel. Naštěstí jsou na tom ačkní scény lépe, jsou přehlednější a lze si je víc užít. Nicméně celkově vzato není Elitní jednotka filmem, ke kterému bych se rád vracel. ()

papadoce

Čas od času vletím do filmového experimentu mimo hranice Hollyúdu, no zároveň aj mimo európsku kinematografiu. Tentokrát som sa vydal do Brazílie z roku 2007 pod vidinou toho, že na základe hodnotenia csfd uvidím výborný film a na základe popisu k nemu, brutalitu a akciu na juhoamerický štýl bez servítky a bez pozlátka. Prvých päťdesiať minút vypĺňa vata, ktorá vás má vtiahnuť do atmosféry slumov a v polícii. Vidíme chudobu a biedu slumov, absolútne prirodzene nádherné baby bez kíl mejkapu na ksichte až je ich krása neuveriteľná, korupciu na úrovni všetkých zložiek polície, vypatlaných dílerov, naivných zazobancov zo strednej študentskej vrstvy s mylnou predstavou o svete a troch základných policajných hrdinov príbehu. Každý z trojice má svoje dôvody prečo ide do vojny s gangami. Táto časť bola fajn, pretože nám priblížila pre nás Európanov trochu neznáme etnikum, no zároveň bola samozrejme s minimom akcie. Celkom výrazné boli neverbálne prejavy hercov (zrejme typické pre región), ale občas to pôsobilo ako slabé a zlé herectvo. Nebolo. Páčilo sa mi použitie rozprávača. Často bolo to čo vraví zaujímavejšie ako to čo sme zo začiatku videli, resp. dodávalo videnému šťavu. V tomto štádiu si divák myslí, že už tuší čo príde, keď to príde. Iba myslí. Príde totiž tréning BOPA, pri ktorom by aj G.I. Jane plakala. To bola samba. Ježiš nad Riom iba čumel. Záverečná dvadsať minútovka je záhul za desať hviezd. Je jasné, že chcem vidieť dvojku. Svoj komentár by som trefne zakončil textom vojenskej výcvikovej pesničky BOPA: ,,Vy muži v černém, co to děláte? ... Co se ani ďábel neodvažuje! ... Óóó muži v černém co provádíte? ... Jdeme zabít nepřátele co ve slumech jsou!!! ” No čo, už viete o čom bol film? Ak je to v Riu takto, nedostanete ma tam ani páčidlom. Nikdaj. ()

J.e.r.e.c

Našinec snadno zabředne do každodenního marasmu a velice rychle zapomíná, že se narodil v té šťastnější části světa, kde se korupční a především násilná činnost organizovaného zločinu odehrávají kdesi v temných podchodech a uličkách mimo zraky veřejnosti. Filmy jako tenhle ukazují, že ještě existuje spousta míst, kde je něco jako násilná smrt poměrně běžnou součástí života obyčejných lidí. A Rio je město, kde fakt žít nechceš. Chudoba, smrad, drogy, dealeři po zuby ozbrojení UZI a kalašnikovy a do toho speciální policejní jednotka, jejíž členové nejdřív střílejí a až pak se ptají, čí byl ten joint. Oceňuji syrové zpracování, které dodává Elitní jednotce polodokumentární feeling a nijak neskrývá ani problematické vedlejší efekty, které bezskrupulózní postup proti drogovým kartelům nevyhnutelně přináší. 80 % ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)