V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

Dimo

Nemazlivá a neurvale hrubá likvidace "real motherfuck'n gangsta's" z Ria. Výborně rozdělený děj a úplně reálné vyobrazení děje, včetně zcela přesvědčivých hereckých výkonů a hlavně, ale ne konečně, vynikající, téměř dokumentární kamera dá dohromady naprosto vtahující a nevydechující nářez, z kterého rozhodně nemůžou mít policisté, ani dýleři a kdejaká špína z Ria radost. Brutální, dokonale natočený akční nášup bez jakýchkoliv nesmyslností. ()

mi-ib

Takováhle akční podívaná se mi líbí a to proto, jelikož si dokážu představit a věřím tomu, že se něco podobného opravdu mohlo odehrát. Doporučuji těm co mají dost akčních filmů plných drsných hlášek a výbuchů na každém kroku. Chování postav, prostředí a děj, vše má svou logiku. ()

Porp

Myslím, že nič pre liberálov, pre ktorých je nepochopiteľný boj špeciálnych jednotiek s konzumentmi marihuany a tiež si myslím, že hlavným zámerom brazílskeho režiséra bolo skôr poukázať na to, že ten kto berie do rúk zbraň, musí počítať s následkami. A ide na to naozaj rafinovane: najprv nechá diváka stotožniť sa s hlavnými hrdinami - kapitánom Nascimentom a kadetom Matiasom. Obzvlášť drsného Nascimenta vykreslí ako človeka schopného oddeliť prácu od osobného života a zároveň ako veľmi rodinne založeného a čestného. Režisér použije aj odstrašujúci príklad - postavu Neta, na základe ktorého chce ukázať, že chladnokrvnosť nie je vždy rozhodujúca vlastnosť u špeciálnych jednotiek. Iba vďaka tomuto rozmeru dokáže divák, ktorého prioritou je rodina, týmto postavám tolerovať aj násilie. Podobný film západná kinematografia asi nikdy nenatočí, pretože sa snaží byť až príliš tolerantná a zabúda pri tom aké hodnoty vlastne zastáva. ()

Zoidlord

možná to je tim, že jsem ten film viděl dabovanej, ale moc mě to nevzalo. začátek strašně pomalej a roztahanej... konec žádnej, pointa nikde. proti Cidade de Deus docela shit. ()

bolf!k

První půlka mě až tak nenadchla, ale s výcvikem to nabere na zajímavosti, a od té doby tempo jenom stoupá. Hodně zajímavý film. 80% ()

darkreider

To sa snáď ani nedá okomentovať. Extrémne surová záležitosť, ktorá nebiť miestami tak chaotická by si zaslúžila plných 5*. Skutočná esencia fráze "Žádný sraní". ()

Kingjiri

Tenhle snímek by měli shlédnout povinně všichni chronický stěžovatelé na poměry v České republice. Ty si totiž často neuvědomujou, že by tu sice mohlo být mnohem líp, ale zároveň i mnohem hůř. Třeba jako v Riu de Janeiru, kde se to korupcí, drogama a zbraněma na ulicich jenom hemží. Po zkouknutí jsem rád za zemi, ve který žiju. Nicméně film to byl i přes zajímavý téma spíš nudnej, což mohlo být částečně způsobeno polodokumentaristickym způsobem, jakym byl natočen. První půlka mě nebavila skoro vůbec a přišla mi dost zbytečná. Trochu se všechno zlepšilo v druhý půlce, která byla znatelně lepší než první, ale pořád žádnej zázrak. Scén z výcviku nových rekrutů do elitní jednotky tu moc nebylo, přitom jsem se na to těšil nejvíc. Taky mi dost vadila přehnaně roztřesená kamera při akčních scénách, díky který byla slušná akce hodně chaotická. Takže celkově jsem ze snímku zklamanej a dávám tři velmi slabý hvězdy, především za pár zajímavých scén a slušnou technickou kvalitu. ()

kersten

Akčné scény na jednotku, ostatok veľkááá nuda. Škoda že tých akčných scén bolo naozaj veľmi málo. Síce, možno pre niekoho bol zaujímavé sledovať život v getooo. Ale ten som už odpozorovala v Meste bohov a bolo oveľa zaujímavejšie. Na daľšie pokračovanie Elitnej jednotky naozaj nie som zvedavá ()

Torgal

Som sklamaný. Padilha sa pokúsil o fresku z prostredia boja špeciálnych policajných jednotiek proti drogovým dílerom v uliciach Ria, ale v mojich očiach kruto neuspel. Problematická je hlavne prvá polovica presýtená patetickými monológmi hlavného hrdinu, ktorej inak ale chýba riadne smerovanie. V druhej časti filmu, keď sa začne výcvik je to už podstatne pozerateľnejší film, ale aj tak som mal veľké problémy s glorifikáciou fašistických metód tejto "elitnej jednotky". Ani spôsob akým to bolo celé natočené mi veľmi nešmakoval a tak sa moje hodnotenie zastavilo až nečakane nízko. 5/10 ()

Mayers

Výborný film. Brazilští BOPE jsou neskuteční maséři. V Elitní jednotce vidíme příběh dvou zelenáčů (černého kliďase Matiase a impulsivního poctivce Neta), zklamaných nudnou prací u policie, kteří jsou okouzleni zásahem brazilské elitní policie. Oba zatouží po uniformě s lebkou a my tak máme možnost poznat blíže jejich výcvik. Určitě tu nebylo použito všechno (skutečnost bude ještě tvrdší), i tak je ale na co koukat. Šéfuje tomu však někdo úplně jiný - Wagner Moura, který tu představuje kapitána Nascimenta. A tahle role mu sedí přímo fantasticky. Se svojí jednotkou čistí ulice Ria od smažek a dealerů. Zejména výslechy si skutečně užívá - žádná cesta na policejní stanici, na hlavu igeliťák a po chvíli na chviličku na vzduch. Jenže když ani po delší době neslyší co chce, přijdou na řadu ještě rafinovanější věci (třeba smeták do análu). Pochválil bych i dobrou práci kamery a příjemnou hudbu. A Nascimento působí, že by nakopal zadek každýmu. ()

AngelG

Jeden z nejlepších filmů s touto tématikou, který kdy kdo natočil.. a Wagner Moura..? to je opravdu výkon, jaký se jen tak nevidí..! jen škoda, že toho zatím tak málo natočil, ráda bych ho viděla více.. ()

ortoncz

Velmi drsný a nekopromisní film. V brazílie jsou problémy o kterých si zde můžeme jenom zdát. A někdo ty problémy musí řešit. Naprosto naturalisticky natočené a uvěřitelné. Až z toho běži mráz po zádech. Dobré obsazení a skvělé herecké vykony. Ten film je prostě bomba. 90% ()

Biopler

Prvá polovica filmu je nesúrodá a kamera v akčných scénach je až priveľmi samoúčelná. Nepáčia sa mi podobné "ťahy" na silu. Viem si predstaviť aj lepšiu réžiu. Samotný príbeh je z tých jednoduchších a brutalita gangu ma až tak neprekvapila. Páčila sa mi autentickosť, nie americké naťahovania času pri mučení či poprave až po okamih keď sa na scéne objaví nejaký záchranca. Fajn snímok na jedno pozretie. ()

DAPDO

Nikdy mě nelákalo podívat se do Brazílie a po zkouknutí pár filmů z prostředí Ria pochybuju, že bych to někdy měnil. Elitní jednotka je film o brazilské jednotce válečné policie, v první polovině se seznámíte se třemi hlavními hrdiny, ale hlavně s korupcí v řadách "normální" policie a s drogovejma kartelama. Druhá půlka už je drsnej nářez, přes výcvik, akci, až k pomstě za zabitýho člena. Hlavně kvůli té druhé polovině filmu dávám za pět, až takovej nářez jsem od brazilců nečekal. ()

Stíba

Jednotky BOPE pro mě byly do dnešního dne neznámá ale to vůbec nevadí, protože člověk se celý život učí a jsem rád, že jsem je mohl poznat právě díky tomuhle kvalitnímu krimi dramatu bez servítek. Přítomonst výborného Wagera Moury, kterého jsem si oblíbil v Narcos, mě potěšila hned na začátku a hned za tím následoval způsob zpracování a odvyprávění tématu, které si zaslouží velkou pochvalu. ()

FeriusParfax

Jedno velké zklamání. Už se asi těžko najde film, který by tématem drog překonal seriál Narcos. Tohle mu bohužel nesahalo ani po kotníky. Skoro mi až přijde, že Jižní Amerika nemá kromě slumů, drog a chudoby jiné téma. Všechno bylo velmi chaoticky a nepřehledně sestříháno. Hudba mě nedonutila si podupávat nožkou a děj byl tak nějak nezajímaý. Herecký výkon Moura byl opět vynikající. Jako Pablo byl ale nepřekonatelný. Nelze nesrovnávat. S velkou nechutí jsem se dodívala na konec, na který už se dalo celkem dívat. Až mě potom náhlý konec překvapil. Opáčko si ale nikdy nedám a zcela jistě film nikdy nikomu nedoporučím. Jsem ráda za zemi, kde jsem se narodila a můžu si řešit jen svoje drobné problémky. ()

ecis

Tento film som pozeral nasledne po zhliadnuti Transformers, ale preladenie na brazilsku notu bolo rychle a prekvapive. Drsne zabery z Rio de Janeiro ulic, horsie na tom, ze podla skutocneho pribehu. Realizmus dostavajuci sa pod kozu, skvele herecke vykony a vela krvy pri prestrelkach medzi skorumpovanou policiou, drogovymi dealermi a jednotkami BOPE ubieha po cele dve hodiny velmi rychlo bez slabych chviliek. Druhe Cidade de Deus z tohto snimku nikdy nebude, ale urcite bude zaradeny do mojho "favourite list". Odporucam! ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)