Ebenezer je lakomý, starý lichvář, který nenávidí všechny a všechno, včetně Vánoc nebo svého synovce Freda. O sedm let později, je opět Štědrý den, Ebenezer odmítá Fredovo pozvání na vánoční večírek a odmítá přispět na charitu. Jde domů, kde se mu zjeví duch jeho zemřelého partnera, který ho varuje, aby se zřekl života lakomce a začal dělat pokání, jinak ho čeká v posmrtném životě tvrdý trest. Také mu řekne, že ho navštíví tři duchové. Stařec je vyděšený, ale nakonec tomu všemu moc nevěří. Jenže v noci se mu zjeví Duch minulých Vánoc, který ho bere na cestu zpátky v čase, do jeho mládí, kdy dal přednost penězům před láskou. Za další hodinu přichází Duch současných Vánoc, který mu ukazuje radosti a spokojenost všech, kteří milují Vánoce. Za chvíli přichází i Temný stín, Duch Vánoc budoucích. Ten bere Ebenezera do budoucnosti a ukazuje mu, co se bude dít po jeho smrti. Duchové Vánoc mu otevřeli oči a odkryli pravdy, kterým nikdy nechtěl uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musí otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co v životě udělal. (TV Nova)

Nathaniell

Inovátor a filmový průkopník Robert Zemeckis zpracoval stařičké dílo - dnes již spoustu let považované za klasiku - originálním způsobem. Rozhodně nemá cenu se dohadovat o kvalitách, jenž jsou otázkou vkusu. Ať už animace, či samotného zpracování... Jim Carrey zahraje bezesporu kohokoliv a očividně i jako animovaný. :-D :-D Gary Oldman je jako dobrosrdečný poskok naprosto dokonalý. Přesně tak jsem si ho při čtení knihy představoval... Změny oproti předloze - často vycházející ze svatého: Neříkej. Ukaž - dodávají filmovému zpracování solidní porci atmosféry. Vlastně tento neskutečný výsledek působí strašidelněji než jeho knižní předloha. Ač tak může působit, není pro nejmenší. Ale to ani kniha... Neumím si představit, že by ji ještě někdo někdy dokázal zpracovat lépe. 5* ()

adamix

Zemeckis pokračuje vo svojom trende digitálnych rozprávok a ani v tejto nedokáže sklamať. Príbeh o ušomranom Scroogeovi je známy každému a len tu naberá skutočne hororové prvky, ako nikde inde. Duch Marleyho a duch budúcich Vianoc hovoria za všetko a dokonalý slovenský dabing robí Carreyho postavu Ebenezera uveriteľnejšou. Ináč je príbeh klasicky dobrý a má to aj patričné nefalšované emócie. Po druhom pozretí sa mi to zapáčilo viacej. Za mňa 75%. ()

dzules

Vánoční koleda je dalším důkazem, jak technologie postupuje vpřed. když to srovnám s polárním expresem, vítězí jednoznačně koleda. Postavy nejsou tak škrobené a nemotorné, naopak, působí mnohem lépe, což je asi dáno i animací postav, kdy se nenutí do přesné kopie, ale je spíše karikaturou. Příběh by mohl plynout trochu svižněji, ale zase Vánoce jsou jen jednou za rok, tak proč si je nevychutnat dosyta. ()

sharka.68

Dávám 3 a to jen panu Dickensovi,že něco tak nádherného napsal. Knížka mne pořád baví víc než všechny filmové podoby tohoto příběhu. Tahle verze je mnohem lepší. http://www.csfd.cz/film/33045-vanocni-koleda/ letos při covidu,jsem přišla na chuť i Zemeckisově verzi..tak zvedám o 2 hvězdy... PS: jen společník,byl pan Jakub Vodral, ne Joseph .... ()

sirrgulo

Dickense mám rád a tak se mi samotný příběh líbil. Přesto byl trochu zklamáním. Proč? Jakmile začnou Scrooge navštěvovat duchové Vánoc, začal mě snímek trošku nudit. Hlavní hrdina, vyplašený návštěvou ducha bývalého společníka, se totiž hodně brzy začne strachovat o svůj život a netrvá mu dlouho, aby si uvědomil, že by měl žít jinak. Pak už je druhý a třetí duch docela zbytečný a to zaberou půlku filmu. Závěr je pak opět fajn a napravený Scrooge si pro svého úředníka přichystá hezké přivítání. Přesto je až příliš sázeno na krásnou animaci, věčnou snahu poučovat a rádoby napínavé scény, když hlavní hrdina utíká, lítá vzduchem a podobně. Po té spoustě výtek se až divím, že jsem dal 4*, ale nadruhou stranu si je film opravdu zaslouží. ()

3KAVKY

Není náhodu tohle nejčastěji zfilmovávaný příběh? I kdyby ne, byl zcela jistě sfilmován již tolikrát, že se až člověku dere na jazyk otázka: Proč by to chtěl ještě někdo točit? No přeci proto, že lidstvo vynalezlo stereoskopickou projekci! Vše teď bude 3D, to nevíte!? Tohle je už v pořadí třetí animovaný 3D film Roberta Zemeckise v pořadí a musím přiznat, je z nich nejlepší. Polární expres se mi zdál dětinský a Beowulf zas povětšinou nudný. Tento film je ale hezky zpracovaný a možná je to i jedno z těch lepších převyprávění příběhu Dickensonovy předlohy. Navíc je trojrozměrná iluze zapracována velmi pěkně. Ovšem Vánoční koleda jako taková, se mi už lehce zajídá, takže za tři pecky. ()

Demoiselle

Nevim. Animace se mi tolik nelíbila jak jsem doufala. S původní ilustrací se to nedá srovnat. Tenhle příběh miluju od útlého dětství a trošku mě mrzelo tohle zpracování. 3D verze je v téhle době atraktivní, ale u této pohádky úplně zbytečná. Přelety nad městem zdržují a tím se ubírá prostor podstatě příběhu. Škoda, mohlo se to povést. ()

CrazymanM

Moc pěknej film,kterej mi pěkně pasuje do současné předvánoční atmosféry.Krásně zpracováno,většinu herců je fakt poznat i v animované podobě.Sice jsem Dickense nikdy nečetl,ale příběh znám a je dojemnej,lidskej,paráda! ()

IZFNP

Tak to je presne ten film, na ktorý nemám žiadny konkrétny názor. Iba mám pocit, že to nebolo zlé. Ale ani nijak dobré. Záver bol ako vystrihnutý zo sladkého vianočného filmu pre celú rodinu- a keby som nevidela tých 80 minút pred tým, možno tomu aj uverím. Na konci som sa síce usmievala, ale "dark" pasáže som si užívala viac. ()

kenny79

Hned na začátek musím napsat, že se mi Polární express od Roberta Zemeckise líbil o kousek víc. K filmu: Nesympatického a lakomého dědka (který ze všeho nejvíc nenávidí vánoce) v noci navštíví tři vánoční duchové, kteří mu ukáží jak žil atd. Proměna může začít. ()

Prochy84

Když začly z kina odcházet maminky s dětmi, došlo mi, že tenhle film bude dobrej. A byl:) Zpracování klasické Dickensovy látky je nové, šťavnaté a svěží. Ebenezer je zde zabalený v takovém zvláštním hávu drsnosti, a přitom dětinskosti, což je jenom dobře. Režie se s ničím nemazlí a film rychle uteče, jenže se k němu budete chtít vrátit. Zemeckis natočil oproti Polárnímu expresu jasně údernější a trefnější dílko, které mě bavilo od začátku až do konce. Carreyho preciznost netřeba připomínat, to už všichni víme:) Navíc tenhle film není zničený českým dabingem, spíše naopak. Bezpečně prozatímní vrchol animovaného filmu, a to mi nikdo nevymluví ani se všemi těmi Shreky, Auty a Madagaskary v zádech. ()

Crybaby

Premňa veľmi zvláštni film, dlho som rozmýšlal koľko hviezd by si zaslúžil. Tento film sa mi veľmi zapáčil, skoro tak ako filmy Tima Burtona. Neviem ani veľmi popísať tento film, ale myslím si že 4* ktoré dostal si aj zaslúži. Od dabingu som čakal oveľa viac, ale dostal som dosť málo. ()

nikkittka

Zprznění Dickensovy nádherné povídky Zemeckisovou obludnou animační technikou.Vánoční koledy jsem se bála od začátku,ale netušila jsem,jaký průšvih z toho skutečně vyleze.Otravné a především k uzoufání nudné a stereotypní. ()

Zoltar78

Nádherně atmosférické, vizuálně skvostné, ponurá vánoční atmosféra přesně v duchu Dickensova díla, krásná hudba a pro mě nejspíš další vánoční evergreen, který si na svátky rád pustím. ()

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

23.09.2019

Ještě nemáme ani prosinec, a už se musím pustit do rozebírání nejkrásnějšího období roku, Vánoc. Můžou za to totiž herci Will Ferrell a Ryan Reynolds, kteří se teď čerstvě upsali novému muzikálovému… (více)

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Zemeckisův vodní svět

Zemeckisův vodní svět

07.04.2010

Studio Disney sice po slabých komerčních výsledcích Vánoční koledy přestalo financovat Zemeckisovo ImageMovers Digital (a v lednu 2011, po dokončení Mars Needs Moms!, jej nadobro uzavře), ale… (více)

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli