Veřejní nepřátelé

USA / Japonsko, 2009, 140 min

Film začíná v roce 1933, kdy se po odpykání 9letého trestu dostává John Dillinger na svobodu. Má obrovské sympatie veřejnosti, navzdory tomu, že páchá ty největší zločiny. Podle státních institucí vykrádal banky. Podle lidí trestal ty, kteří zavinili hospodářskou krizi. Dillinger spolu s Johnem "Zrzkem" Hamiltonem a dalšími kumpány přepadával banky za denního světla. Během loupeží zásadně nebral peníze chudým občanům, dokonce i k rukojmím, které využíval k bezpečnému útěku z místa činu, se choval vždy zdvořile. Mezitím se Dillinger vrací do Chicaga, kde potkává napůl Francouzku, napůl Indiánku Billie, do které se zamiluje. Elegantní gangster je mistrem úniků před spravedlností, a proto se policejní prezident J. Edgar Hoover rozhodne založit úřad zaměřený na potírání nebezpečných zločinců (pozdější FBI). Na tento případ nasazuje jednoho ze svých nejlepších mužů, agenta Melvina Purvise, který se po Dillingerových stopách vydává se zuřivou zarputilostí a jejich stále napínavější hra kočky s myší vyvrcholí v legendárním strhujícím zúčtování. (TV Nova)

Bucounit

Prvá polovica dosť nuda, ale potom sa to rozbehne a je to plné celkom slušných prestreliek a napínavych scén (návšteva polície, kino) plus výborny koniec. A že by bol Deep lepší ako Bale si nemyslím. ()

Klay

Film, kterej vyvolává tak protichůdný pocity, aby jeden pohledal. Skvělou filmařinu a herce tomu nikdo neodpáře. Co je to ale naplat, když jsou Veřejní nepřátelé tak chladní, prázdní a v podstatě neschopní vtáhnout do děje. Jedinou výjimkou budiž závěrečných cca 15 minut, kdy jsem měl jedinkrát pocit, že se něco děje a záleží mi na tom, jak se situace vyvine. Ináč 2+ hodiny filmu, o kterém po skončení nejsem schopný říct víc, než že se tam loupilo, střílelo a taky došlo na trochu romance. Vše podáváno ve výřezech bez začátku a bez konce, jako kdybych viděl jen kousky nějakého 5-ti hodinového eposu. ...A k tomu ten Mannův ošklivý digitál, který tak vytrvale zabíjí dobovou atmosféru. 50% ()

petrfox

Jsem tak nějak v rozpacích... Michael Mann je můj oblíbený režisér, "gangsterky" mám rád, ale Veřejnými nepřáteli jsem trochu zklamán, asi jsem čekal pecku typu Road to Perdition... Film jako celek není špatný, hercké výkony standardně dobré, ale velký průšvih je tady digitální (působící téměř jak televizní) kamera. Chvílemi jsem čekal, že z některého z aut vystoupí Arazím s Jarým a já se dívám na Četnické humoresky... Víc než za tři dát nemůžu... ()

sona123

Ne, je mi líto, ať se snažím sebevíc, nad dvě hvězdičky jít nemůžu. Proč se snažit? Hrál tam Johnny Depp, závěr byl nečekaně dobrý, hudba byla zajímavá a Bale si dal záležet jako obvykle. Proč ne? Bylo to prostě strašně dlouhé, ničím zvlášť zajímavé, ve stylu - teď vám tedy povím příběh a ať to nepokazím, odvyprávím to tak nějak, jak to bylo, ale emoce ode mě nečekejte, jde přeci především o důležité události a fakta a mýty... - a úplně na závěr, ten žánr bohužel nemám ráda (ganstrovky z 30. či jakých let, Chicago a Amerika vůbec a mafie a zlodějíčci, prostě to, co poslední dobou až obsedantně točí Scorsese). Já vím, tak se na to nemám dívat, ale trochu jsem doufala, že pozitiva vyhrají - a nestalo se. ()

Ricky_CZ

Mírné zklamání, neb po tom všem, co jsem slyšel, se nedalo netěšit. Bohužel jsem za celou dobu filmu nezačal ani k jedné straně inklinovat natolik, abych si film patřičně užil. Proto jsem si počkal do konce na to, jak TO vlastně dopadne, namísto nervózního fandění. Navíc digitální kamera mi v tomhle případě přišla nešťastná. Zejména u jedné z akčních scén jsem si vzpomněl na Martina Tomsu...Au... 65%, které mne neskonale mrzí. ()

spiritus

Přesně podle mého gusta. Vynikající biografie legendárního bankovního lupiče z klasické doby 30 tých let. Jelikož filmů, zobrazující toto bezesporu pozoruhodné období, nevzniká mnoho, jsem za tento počin režiséra Manna velice rád. I když je zde použita netradiční forma kamery, vůbec to filmu neubližuje, ba naopak, činní ho určitým způsobem jiným. Ovšem celé to stojí na výborném herectví Johnny Deppa, kterému dobře sekunduje Christian Bale. Bravo hoši, jen tak dál. ()

LBsmoke

jestli sem dal Alimu 3-3,5* tak tady musím dát 2,5* ..aliho si budu pamatovat ještě hodně dlouho a záběry z ringu si pustím mockrát ale tohle se vytratí z hlavy velice rychle.. nuda ()

conery1

" Pri vypočúvaní si skladajte biele rukavičky ! Žijeme predsa v modernej dobe." Priznám sa, že prvú 3/4 hodinu mi nudu spríjemňoval iba Goldenthal, ale príchodom troch " ostrých " chlapcov " s Dallasu, spomedzi ktorých vykúkal Stephen Lang ( AVATAR ) to nabralo spád až do konca. Ktorý režisér robí lepšie prestrelky ? ()

patrik221

Ten film nie je perfektný - má pár hluchých miest a trocha monotonny priebeh ale množstvo kladov tieto nedostatky hravo prekrývajú- Patria k nim za prvé: neuveritelná osudovosť ktorá je cítiť takmer po celú stopáž, bravúrny Depp ktorý po dlhej dobe dokázal, že patrí do hereckej elity a autenticita ktorá snímku dodáva to správnu šťavu a nekompromisnú drsnosť. Atmoška a zbytok hereckého obsazenstva sú len dalšie plusy tohto skvelého snímku ale jedna vec tu je priam geniálna. A to je hudba ktorý k jednotlivým scénam pasuje ako šerbel na riť. Digitálnu kameru by som nevidel ani ako klad ani zápor - miestami ma pekne srala ale v akčných scenach je jej využitie vskutku brilantné. Nečakajte od toho druhý Heat, užite si to ako poctivú gangsterskú jazdu a keby sa vám to aj nepáčilo tak vám garantujem, že Cotilard je zárukou erekcie :D ()

chessbeer

Několik zbytečných přehmatů udělalo z dobrého scénáře méně dobrý film. Některé scény zbytečně dlouhé, některé by se daly více rozvést. Trochu více bych rozpracoval Johnův vztah s tou dívkou (jméno jsem zapoměl). Film zachraňuje duo Depp a Bale. Film je to dobrý, ale ne excelentní. Zhruba 75%. ()

Nethar

Vcelku zdařile zpracovaná látka, tradičně dobrý Depp. Kostýmy a vůbec ta atmosféra se povedla, stále jsem si vybavoval legendární hru Mafie. Ale celkově tomu tak nějak něco chybělo, aby mi film uvíznul v paměti. ()

Marys

Vôbec som sa nebavil a len som čakal, kedy film skončí. Na druhú stranu, pri takom obsadení jednoducho nedokážem ísť po 3 hviezdy, ale úprimne som bol sklamaný. Chýbala mi určitá hĺbka, zmysel filmu, Marion mi v jej úlohe vôbec nepasovala a trebárs Gangster Squad s podobnou tematikou, hoci tam išlo o fikciu, som si vychutnal oveľa viac. ()

mira007

Námět fajn, výprava parádní, obsazení exkluzivní ( Depp jako drsňák hodně uvěřitelný ), ale prostě když člověk jednou pozná moderní filmové zpracování gagsterky jako Gomora, Suburra, tak mu tenhle film přijde moc unylej a nemastnej neslanej. A obávám se, že to nesahá po kotníky ani té konzervativnější filmařině jako bylo solidní Road to perdition a nemá to takový tah na branku jako čirá akčňárna s Willisem Poslední zůstává. Body za obsazení a že je to inspirované skutečností. ()

Renfield

To, čím jsou Public Enemies zajímavý, jim zároveň i škodí. Nemluvím o kameře, na kterou si není těžké zvyknout tak, že se negativně připomene pouze v několika momentech, aby naopak třeba přestřelkám hodně přidala. Takový Heat byl o postavách, což mi v tomto případě chybí, především v případě Billie. Velmi zajímavé je vyprávění z pohledu Johna Dillingera, neřeší se většina vedlejších postav (včetně těch slavných), John je zná, divák o nich příliš vědět nepotřebuje, příběhem projdou a v mnoha případech "zmizí". Billie však nezná ani John a když je pro dění tak důležitá, zasloužila by patřičnou péči. Oba by ji zasloužili, protože jak Johnny Depp, tak Marion Cotillard hrají "samostatně" výborně, ale že bych jim ten osudový vztah nějak více věřil... Není to však nejdůležitější, navíc fantastická finální část si vystačí i bez této důvěry, přesto funguje (v kině je podstatnější "vztah" Dillinger/Gable) a to včetně vyřizování vzkazu, tam to nakonec solidně sedne. Obdivuhodná je také práce s lokacemi, jejich reálností, což ještě přidá na atmosféře. To nejen v závěru, ale i v nejlepší z přestřelek, té v Little Bohemia. 75% ()

Milky.

Vcelku průměrná až podprůměrná gangsterka s dobrým Deppem a Balem. Má to podle mě dost realistické přestřelky, vše je ale jaksi nepřehledné. Nevím jestli za to může roztřesená kamera nebo styl natáčení, ale měl jsem obecně dost problém se vyznat kdo kde je. A stejný problém jsem měl i u vedlejších postav. Jakožto neznalý Dillingerova případu jsem absolutně neměl páru kdo je kdo a film mi v tom nijak nepomohl. V závěru to pro mě tedy bylo takové nějaké, že byl tam Bale, Depp, Cottillard, Clarke, ty jsem znal a zbytek mi splýval a nikdy jsem nevěděl kdo je kdo a co vlastně dělá. Takže jsem v každé hromadnější scéně hledal hlavně výše zmíněné 4 postavy, abych se vůbec zorientoval v ději. Za mě velká slabina. Stejně tak jako naprostá absence jakékoliv atmosféry nebo napětí. Až zbytečně moderní styl film nakonec degraduje na jakousi zapomenutou gangsterku s Deppem, ze které si vlastně na moc nevzpomenu. Škoda a promarněný potenciál. ()

Thomm

Bale i Depp skvělí (Bale snad ještě o něco víc), super hudba, ne až tak strašná nuda, jak jsem čekal, ale celkově bez nápadu, zmatkovité a nic originálního. Spíš 3 a půl hvězdičky, ale Public Enemies mohli být mnohem, mnohem lepší. ()

Inferno

společně s Transformers pro mě letošní nejočekávanější film a zatímco jsem se bál že mi zklamou transformers tak se to bohužel "povedlo" PE... nevěřil bych že ze spojení Bale-Depp-Mann-30.léta-mafiánská atomosféra může vyjít takovejhle myšmaš a pro mě s největší pravděpodobností zklamání roku... 45 % za Deppa kterej se snažil i když tam vlastně ani díky scénáři neměl moc co hrát... ()

Phillo

Na pohľad zaujímavý a dostatočne originálny film (tá kamera je skvelá!), no nepríjemne ľahko zabudnuteľný. Po troch dňoch vo mne zostala len záverečná pol hodina, pri čom najmä stred je totálne nudnou a nezapamätateľnou prehliadkou pár hereckých póz. V porovnaní s takým Collateralom tak Public Enemies pôsobia až nezdravo nudne a vo svojej stopáži až neuveriteľne stroho. 65% ()

Gulde

Klasický film o gangsterovi a policistovi, který je mu v patách, a takový film se samozřejmě neobejde bez spousty vystřílených nábojů, a navíc má i jistou hloubku... Dvojka Depp & Bale podala více než kvalitní výkony. ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (více)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (více)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (více)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (více)