Rodinný outsider, který nakonec stál v čele Američanů. Životní příběh prezidenta George W. Bushe. Nikdo by to do něj v mládí neřekl, přesto dnes patří mezi nejznámější osobnosti americké historie. Biografický laděný film o životě George Walkera Bushe sleduje budoucího 43. amerického prezidenta od roku 1967. Od jeho nevázaných a hodně bezstarostných dnů na vysoké škole, přes vojenskou službu, guvernérský úřad v Texasu. Všímá si jeho zapojení do velkého byznysu v naftařském průmyslu, až po prezidentskou kandidaturu v roce 2000, mapuje první čtyři roky v nejvyšším úřadě, až po druhou kandidaturu v roce 2004... (Česká televize)

Andre3000

Určitě zajímavé,ale chyběla tomu výjimečnost a šťáva. Soudím, že se z toho dalo dostat mnohem více. Bylo zajímavé vidět jak se baví nejvyšší politici a jak některá rozhodnutí mění svět. Bushe má asi málo kdo rád, já nejsem zásadně proti němu a cesta z nicky a ochlasty do guvernéra Texasu a pak prezidenta byla zajímavá, ale Barack je Barack :-) ()

Dannysek4U

Coz o to natoceny by to bylo slusne. Ale takova jednostrannost... i na autorskou kinematografii to je na me proste moc. A to jsem Krovinkovi fakt nikdy nefandil. Brolin cool. ()

zorro

Oliver Stone se dostává zpět do staré dobré formy, ale ještě to není ono. Musíme mu dát chvíli na rozkoukání než se dostane zas úplně nahoru přece jenom po WTC je to velká propast.70% + luxusní Brolin ()

Radiq odpad!

Je blbý točit životopisný filmy o někom, kdo ještě nechcípl. A já bych byl rád, že už chcípl. Další minus je to, že tohohle buše považuju za pěknýho vola jako člověka, takže se dá předpokládat, že film o něm bude taky o ničem. A přesně tak to je. Nejdřív ho ukáže jako zbohatlickýho spratka, ale jenom tak, aby si publikum něudělalo AŽ MOC špatnej závěr o něm. Na to, že film je plnej hvězd, to je fakt strašná blbost a nejhorší Stoneův film. Josh Brolin je sice nejlepší ze všech, co tam hrajou, ale stejně mě nedostal, protože hrál stupidní postavu. ()

tom88

Oliver Stone mal už aj lepšie kúsky, ale W rozhodne nie je slabý film. U mňa rozhodne pekný nadpriemer a navyše skvelý Josh Brolin v hlavnej úlohe. Dvojhodinová stopáž mi vôbec neprekážala. K vyššiemu hodnoteniu chýbal iba kúsok. 70% ()

trojtmberk

Viděl sem už filmy o Hitlerovi, Fidelovi, Saddamovi, tak proč se nepodívat na dalšího pantátu, kterej si myslel, že z něj svět padne na prdel. ()

HonzaBez

„On není ten otec, u kterého hledám sílu. Tu hledám u otce tam nahoře. Amen.“  Na tomto životopisném filmu o americkém prezidentu Georgi W. Bushovi, muži, který "chtěl jenom lepší a bezpečnější svět", je asi nejzajímavější to, kolik prostoru věnuje tomu, aby ukázal, jak vztah "juniora" Bushe se svým otcem (rovněž americkém prezidentovi) měl vliv na jeho rozhodování při výkonu své funkce. Bush mladší je v tomto pojetí rodinný outsider, který se "vyhrabal z pekla a postavil se na vlastní nohy." Úplně ale nevím, co si myslet o režisérově snaze ukázat Bushe coby silně praktikujícího křesťana. Na jednu stranu může ono jeho náboženské zaujetí působit docela sympaticky (viz Bushova snaha se po každém zásadnějším rozhodnutí modlit), někdy mi však přišlo, že Stone chce tímto jen ukázat, že za Bushovým idealismem resp. možná bychom mohli říct až naivismem ("Hlavně jde o svobodu"...Tam, kde okusí svobodu, tyran padne,"...."Dobro vždycky vyhraje, ale samo ne…musíme za něj bojovat.") byla právě jeho víra. Co mi jinak ve filmu dost nesedlo, bylo prokládání scén z Bushova prezidentství některými scénami z doby jeho předchozího života, které mi hlavně v úvodu přišlo dosti násilné. Film totiž díky tomu působí poněkud roztříštěně. ()

JimmyII

Film je to sice náročný, dlouhý a nepříliš chytlavý, jakmile se ale jeho tempu přizpůsobíte a přijdete Stoneově pomalé režii na chuť, zjistíte, že W. je velmi zajímavou a detailní studií osobnosti neoblíbeného George Walkera Bushe. Sám jsem ho nikdy neměl rád, ani jsem o něm moc nevěděl. Stone mi teď ukázal, že Bush byl nejprve nevychovaný floutek, pak prošel uvěřitelnou proměnou a stal se celkem čestným a zásadovým člověkem, to jsem musel uznat. Jenomže na funkci prezidenta pořád nestačil a ještě k tomu se v ní ocitl v tu nejhorší dobu. A právě zoufalství Bushe v Oválné pracovně je největší silou Stoneova portrétu. Bush jako člověk, který to prostě nezvládá, ač by strašně chtěl. V podání Brolina jedna z nejzapamatovatelnějších postav poslední doby, Brolin vůbec ukazuje, že je fantastickým hercem. Před Stonem smekám a tento film obdivuji, ač chápu, že bude pro spoustu lidí velmi nesnadno stravitelný. ()

Sonnik

A life misunderestimated. Vyjma nevychytaného stárnutí herecký koncert Joshe Brolina, který se s tímhle může směle srovnávat s Langellovým Nixonem. Brolin si "Bushieho" náležitě vychutnal jako opravdu buranského rozmazleného Texasana, který rýžoval tatínka a nejdéle ze všech zaměstnání snad vydržel v prezidentském křesle. Bush je zde vykreslen jako opravdu jednoduchý až hloupý člověk, který se jaksik dostal do oválné kanceláře, ale také je v určitých částech ospravedlňován. Rozhodně je to zajímavý počin, u kterého se i pousmějete ("Guantanaramo nebo jak to je"). Stoneův výborný počin, který je zajisté kvůli nezajímavosti a antipopularitě GWB zapadne do šedi průměru. Přitom skoro dosahuje úrovně Howardova duelu. ()

neoBlast

Je výsměchem zahrnovat do celkového dojmu postavy skutečného Bushe, tak i Stonea - už jen ti vyvolávají jakýsi antihype. Odprostím-li se od jejich kontroverzních figur zůstává W., ač překvapivě, poctivým životopisem. S otravnou kamerou a nulovým hudebním podkresem, ale zato se svojí vlastní atmosférou a nepopsatelně úžasnými herci (Brolin to někdy až moc s napodobováním přehání - což je způsobeno tím, že skutečný Bush na nás zíral denně z televize celých osm let ještě nedávno). Stone správně přechází úplně do pozadí a nechává Brolina uzmout celý film pro sebe. Zajímavé mi také přišlo nenápadné spojení dvou časově oddělených dějových linií. 70 % ()

Beky

Na Olivera hodně slabí, neprovokativní, neobsáhlý!! Těšil jsem se hodně, ale to co pro nás připravil je obecný pohled na postavu nepříliš oblíbenou, kde pointou je, že on to vlastně myslel dobře....??!! Občas mi přišlo, že jeho tým je parta exotů, kteří se pouze vezou na lodi plné dobrého jídla a pití!! Thandie Newton působí ve své roli trapně až komicky, ale ani ostatní na tom nejsou lépe...pouze Josh Brolin a James Cromwell jsou přesní, neříkám dobří, ale přesní ve svých rolích určitě!! Jednou větou: Myslím, že tohle velké sousto, s takovou relativně krátkou stopáží, nemohlo dopadnout lépe!! ()

Raven0

Oliver Stone už je asi lehce senilní a moc mu to nemyslí, když by rád viděl v čele USA místo Obamy Hugo Chavéze. Na druhou stranu W. není špatný film. Nedokáži být úplně objektivní, protože s Bushovou politikou jsem nikdy nesouhlasil... A tak mi jeho ztvárnění, jakožto vesnického prosťáčka, jenž se chce za každou cenu dostat ze stínu jeho slavnějšího otce, docela pobavilo. Jako dokument toho, co se opravdu dělo je to asi nepoužitelné, jako komedie zase málo vtipné... Ale jako zajímavý film na horká odpoledne kvalitně zabaví.. ()

marvan

Zcela neobhajitelná mytizace Bushe, která se snaží udělat z bezbarvého politického losera tragického oidipovského hrdinu. Stone vykresluje např. události v Iráku jako Bushův tragický omyl a nepřipouští možnost, že by mohl být Bush jen nastrčenou figurkou zbrojařské a průmyslové lobby. Scénář psychologizuje postavy naivními žánrovými klišé a přehlíží nebo překrucuje obecně známá fakta. Na téhle probushovské demagogii je nejpikantnější, že ji natočil salónní levičák. ()

Pavlínka9

K tomuto filmu mám poněkud rozporuplné pocity. George W. Bushe zrovna nemusím, proto jsem se snažila na film dívat s určitým nadhledem a nesoudit ho ještě před koncem filmu. Jen jsem si pořád říkala, zdali Oliver Stone Bushe opravdu nesnáší a nebo si z toho dělá vážně jen prdel? Myslím si, že to první je správně. Rozhodně se vrhnul na hodně kontroverzní téma, jelikož natočit film o stále úřadujícím prezidentovi a znázornit ho tam v mnoha momentech pro něj silně nepříjemných a zabývat se jeho největším problémem jménem alkohol a ještě ke všemu dát film do kin před volbami? Wau :) Tomu se vážně říká odvaha. Už jen proto dávám filmu další hvězdičku navíc. Sloupkařka listu Cindy Adams popsala slovy "Probushovci to budou nenávidět, ale jeho odpůrci si to zamilují". S tímto prohlášením rozhodně souhlasím a ještě přidávám, že Josh Brolin odvedl skvělou práci :) ()

Brain-D

Další (třetí) politický film od Olivera Stona. Josh Brolin byl opravdu vynikající, ale snímek a téma snímku byla velmi velmi nudné. Tady Stone nešel příliš do politické hloubky, ale spíš opravdu do života George Bushe. George se jeví jako namyšlený, ale přesto sympatický chlapík. A zase jak už jsme viděli v Nixonovi je na prezidenta vyvíjen strašný nátlak. ()

JohnSmith

Dlouho Oliver Stone nenatočil pořádný film. W. mohlo být další pěkné rýpnutí do Ameriky. Bohužel to tak není. Je to jen příběh hloupého syna chytrého muže, nad kterým zůstává rozum stát, ale jak se říká, ryba smrdí od hlavy a to jakého si národ zvolí prezidenta vypovídá o tom, jaký je národ samotný. Určitě je potřeba smeknout před Brolinem, jeho výkon je opravdu vyjímečný, ale je to tak to jediné zajímavé. ()

blackJag

"SMRT DÁVÁ VÁLCE DEPRESIVNÍ IMAGE" Čekal jsem, že Stone roznese Bushe na kopytech, ale stal se skoro pravý opak. Nechci tím říct, že by byl snímek nějakou přímou glorifikací, jen nejde o prvoplánovou démonizaci ani žádnou samoúčelnou karikaturu. Přitom pokud něčím tento snímek je, potom poctivým autobiografickým snímkem, který se chytře vyhýbá nejexponovanějším obdobím Bushova života a tyto řeší jen v návaznostech, což celému snažení dává lidský odstup a chladí potřebu po satisfakci. Pozitivnímu vyznění samozřejmě nemalou mírou přispívá i obsazení. Stonemu se podařilo všechny důležité posty obsadit zkušenými herci, kteří svým protějškům obdivuhodně padnou. Josh Brolin v ústřední úloze je potom přímo vynikající a upřímně se divím, že mu za toto ztvárnění nominace na Oscara unikla. II Scénář: Stanley Weiser. Hudba: Paul Cantelon. 80% ()

Festival Barbakan aj o kvalitných filmoch

Festival Barbakan aj o kvalitných filmoch

29.08.2009

V Banskej Bystrici sa v priebehu piatich dní (23. 9. – 27. 9.) uskutoční v rámci multimediálneho festivalu Barbakan i prehliadka kvalitných filmov. V predpremiérach budete môcť vidieť napríklad… (více)

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží

17.07.2009

Jihoamerická revoluce podle Stonea

Jihoamerická revoluce podle Stonea

12.12.2008

Oliver Stone si pořád hraje na „svědomí Ameriky“, ale návštěvnost a kritiky jeho posledního opusu z Bílého domu W. naznačují, že tohle jeho vyhrožování levicovým prstem zajímá čím dál míň diváků.… (více)

Další biografie na obzoru

Další biografie na obzoru

13.08.2008

Amerika posledních pár měsíců žije volbami a tím, že je tu dost reálná možnost, že se prezidentem momentálně asi nejmocnějšího státu na světě stane Afroameričan. Politika zkrátka hýbe celým USA a… (více)