True Blood: Pravá krev

• Česko Pravá krev (více)
USA, (2008–2014), 70 h 2 min (Minutáž: 43–62 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Hudba:

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe (více)

Série(7) / Epizody(80)

Mysteriózní příběh s prvky hororu, satiry i erotického thrilleru vychází z fantaskního předpokladu, že upíři skutečně existují a tvoří svéráznou minoritu – podobnou třeba homosexuálům, náboženským sektám či národnostním menšinám. Poté, co byla vynalezena umělá krev (odtud originální název seriálu), kterou lze běžně koupit v obchodech či u benzínek, upíři už nemusejí požírat lidi a mohou s nimi normálně koexistovat. O jejich právech a způsobech integrace se vedou debaty v televizi. Jednu z nich lze zahlédnout hned v první epizodě…

Dějištěm napínavého i vtipného dramatu s řadou sexuálně otevřených scén je fiktivní městečko Bon Temps v Louisianě. Hlavní hrdinkou příběhu je servírka Sookie Stackhouseová (Anna Paquinová), obdařená nadpřirozenou schopností. Dokáže slyšet to, co si lidé skrytě myslí. Vzhledem ke své výjimečnosti to ale v životě nemá jednoduché… V městečku, kde se všichni navzájem znají (a jež vzdáleně připomíná dějiště slavného Lynchova díla Městečko Twin Peaks), se jednoho dne objeví skutečný upír Bill Compton (Stephen Moyer). Charismatický muž, jenž nepatří mezi obyčejné smrtelníky a vzhledem ke své dlouhověkosti věku pamatuje občanskou válku, se stane objektem hrdinčina zájmu. Jeho příchod, podobný zjevení tajuplných cizinců z westernů, však předznamená sérii morbidních úmrtí, která vedou k nejrůznějším podezřením...

Další klíčovou postavou je hrdinčin bratr Jason (Ryan Kwanten), který rád obšťastňuje ženy ve svém okolí a libuje v drsných erotických praktikách. Jinou důležitou figurou je hrdinčina nejlepší kamarádka – prostořeká černoška Tara (Rutina Wesleyová), která lidem říká, co si o nich myslí a má kvůli tomu problémy v zaměstnáních. Další zásadní postavou je hrdinčina vlídná a tolerantní babička (Lois Smithová), jež má zájem o historii. Další figury tvoří vzorek obyvatel typického amerického maloměsta…

Seriál True Blood – Pravá krev, realizovaný podle románu Charlaine Harrisové nabízí řadu analogií a interpretací. Mnohožánrovou koláž lze vnímat jako alegorii o současné Americe, paralyzované strachem po teroristických útocích z 11.září. Také jako satiru o obskurních subkulturách a jejich roli v konzumních společenstvích. Také jako polemiku s rasismem, xenofobií a dalšími předsudky, pramenícími z lidské omezenosti. Také jako drsnou karikaturu nejrůznějších popkulturních ikon… Spletitý příběh se dá vnímat i jako úvaha o riziku poznání, jež otvírá nepoznané sféry, může však znamenat i propad do pekel… Podle scenáristy Alana Balla - laureáta Oscara i ceny Emmy - jde o "popcornovou zábavu pro chytré", zalidněnou pestrou škálou rozporuplných existencí. Se seriálem True Blood - Pravá krev, který převrací naruby schémata běžných televizních soap-oper, se můžete těšit na unikátní zážitky... (HBO Europe)

Ben Nevis

První série byla suprová, dokonce mě nalákala na přečtení pár knížek z předlohy. Pak jsem si uvědomila, že seriál je spíš vtipná parodie na hloupoučkou předlohu. Další série se braly míň a míň vážně a čtvrtá série už řeší celé spektrum nadpřirozených trablů od víl po duchy. Konečně alespoň popravili některé otravné postavy, protože nemůžu přijít na postavu, která by alespoň v jedné sezóně nelezla krkem. Nejhorší je hlavní hrdinka Sookie, která by ve svém věku už mohla vědět, co chce. Ale nemůžete čekat inteligenci od servírky. Upíři střídavě válí a lezou na nervy. Neznám další seriál, kde by mezi "regulars" bylo tolik dementů a otravů. Poslední sezóny by se daly nazvat Sex a sliz. Všichni tam běhají zastříkaní od krve. Zato příběh jde do kytek. V jedné sezóně jdou upíři po lidech a hned v druhé se nechají zavírat do koncentráku.Poslední sezóna: "Proč bychom se snažili vymýšlet zajímavý příběh, když je to poslední sezóna a nemusíme řešit, jestli bude pokračování? Všechny diváky přece zajímá pouze nostalgické vzpomínání na mrtvé postavy a musí stačit navrátivši Hoyt." Kdyby s tímhle začali, tak seriál skončí uprostřed první série. ()

viktorka181

Trvalo mně celkem dlouho, než jsem se nechala několika podobně ujetýma blízkýma zblbnout a začala na to koukat. Hlavně proto, že jsem měla strach, že se mi to bude líbit a nebudu si moct dovolit, jako matka půlročního dítěte, zmáknout tři díly denně... Mno, obavy se vyplnily, dcera šla stranou a tři díly denně jsem zmákla skoro vždycky (měla jsem to štěstí, nebo spíš smůlu, že už vyšlo 4 a půl série, když jsem začala). Během pár týdnů jsem je měla skouknutý všechny. Což mluví za vše. Tenhle seriál mě chytnul a nepustil. Hlavně kvůli skvělým postavám, který se během sérií zajímavě vyvíjej, takže je o zábavu vždycky postaráno. Dala bych pět hvězd, nebýt některých linií, co mě fakt nebavily a toho, že se to místy zvrhává už v moc velkou fantasmagorii. 1. série: ***** 2. série: *** 3. série: ***** 4. série: **** 5. série: **** No a teď po šestce... Nebylo to špatný (až ná pár linek, který nebavily snad nikoho, co jsem tak četla diskuzi), ale přišlo mi, že se nám tvůrci začali brát nějak moc vážně. A to u tohodle seriálu fakt zamrzí. Ten nadhled, ironie a vtip, kterej byl typickej pro celej seriál a kvůli kterýmu jsem ho taky tak milovala, tady skoro chyběl. Objevil se zřídka a i pak to tak nějak nebylo ono. Doufám, že v poslední sérii se tvůrci vrátí ke kořenům, páč jinak bych musela snižovat hodnocení, a to bych dost nerada.. 6. série: *** ()

Evander

True Blood je velice zvláštní seriál. Celou první sérii, byť se jedná o 12 hodin času, vnímám víceméně jako úvod do děje a souvislostí. Druhá série se slibně rozjela, bohužel přibližně v polovině se to zlomilo a byla to slabota. Třetí série je vynikající, pravděpodobně nejlepší z celého seriálu. Čtvrtá série je všestranně mizerná. Pátá série je opět výborná. Celkově se jedná o jeden z nejnevyváženějších seriálů jaké jsem kdy viděl. Mezi jednotlivými díly i sériemi je to jako na houpačce. Někdy téměř dokonalé, někdy proklatě blízko k odpadu. Moc nevím jak seriál jako celek hodnotit, ale dobře se na něj kouká a zajímá mě, jak se bude příběh vyvíjet dále, takže zatím to vidím tak 70% a uvidíme co přinesou další série... EDIT 21.7.2014: V průběhu sledování poslední série musím opět snížit hodnocení. Úroveň jednotlivých sérií i epizod je tak nevyrovnaná, až se to jednomu nechce věřit. Na každý pád v úhrnu za všechny epizody si True Blood 4* prostě nezaslouží. ()

Lusiija

První dvě série super, bohužel od třetí řady to jde z kopce...Co se týče knižní předlohy, tak té se scénáristé drží opravdu pouze místy a jen okrajově a dělají z toho čím dál větší sci-fi/fantasy/mystery magořinu. ()

loki5

Po 4 dílech trochu zklamání jelikož jaksi nemám potřebu to sledovat dál. Když se ve třetině první série vlastně nic nestane je to velký problém. Hodně bych to srovnal s Hrou o trůny. Je to stejný recept na úspěch. Jen místo fantasy prostředí dejte současnost a upíry. A dekadentního trpaslíka nahraďte černoškou a voala máme tu True Blood. Když si pak představím jak moc musí být děj plytký po 6 sériích asi nedokoukám ani tu první. A shrnutí prvních 4 dílů. Ona potká upíra a chce s ním spát. Její kámoška chce spát s jejím bratrem, ale vyspí se s jejím šéfem, který chce spát s hlavní hrdinkou. A pak je tu její bratr který chce spát s každou. Mimochodem černoška je naprosto nesnesitelná. Jestli vám to připomíná děj telenovely tak věřte že to není náhoda. Jen je to zabaleno do soft porna a nějakého toho násilí. ()

Hapretor

Nečekal jsem to, ale chytlo mě to. Nej postava Bill Compton. Sice přeplácené až debilní, ale síla tohohle seriálu je v jednotlivých postavách, které jsou velmi dobře zahrané, zajímavé a průběžně se vyvíjejí - to dělá seriál kvalitním a poutavým seriálem. ()

freeze.art

Jediné, co na tomhle seriálu nenávidím, je ten přitrouplý výrav Sookie ve tváři... Asi jsem si na něj, resp. na ni, vytvořil alergii. Jinak ten seriál žeru plnými doušky...5* ()

GOREGASM

1.série - ***** (90%) Allan Ball se jako výkonný producent po dnes již legendárním Six Feet Under pustil do velmi odlišného projektu, i když mnohá témata se určitým způsobem prolínají. True Blood je především seriál o několika amerických maloměšťanech (prostě Texas, respektive Bon Temps), kteří jsou ve většině případů zatraceně ujetí a nevyzpytatelní a žádný z nich není to, nač na první pohled vypadá. A nečekejte jenom upíry. Seriál je opravdu hodně odvážnou směsicí brutalitou a odvázaným sexem prosáklého soužití lidí a upírů, osudové upíří romantiky a několika charismatických postav na jejichž vývoj se velmi těším, stejně jako na celou story, která začíná zajímavě košatět. Specifické kouzlo True Blood rozhodně nechybí. 2.série - ***** (100%) Když jsem viděl True Blood prvně docela mne rozhodil přibývající objem nadpřirozena. Čekal jsem cílené prozkoumávání světa upíru a stále se rozšiřující záběr příběhu jsem vnímal negativně. Shlídnuto podruhé a beru disciplinovaně zpět. True Blood míchá zatím sice jen lidi, upíry, shapeshiftery a čarodějnice, ale dokáže nabídnout dvě skvělé vyvrcholení během jedné série, přičemž ta s náboženskou sektou má zcela odlišné kouzlo ve srovnání s čarodějnictvím. Obě ale fungují fantasticky s mnoha vedlejšími motivy (pouto Erica ke Godrickovi evokuje to nej z upírské mytologie). Přepínání atmosféry by se dalo označit jako obchodní značka seriálu, ve kterém se nešetří hororem, thrillerem, romantikou, komedií... just name it ;-). Pro někoho to může být velký guláš, ale stačí si oblíbit své "hrdiny" a je hotovo. A nejen díky noblesně krvežíznivě Evan Rachel Wood má True Blood absolutně originální šťávu. 3. Série - ***** (100%) Russell Edgington respektive David O´Hare pumpuje do žil třetí série nejen své osobité charisma, ale zejména doposud ne úplně vykreslený krvelačný naturel upíří rasy. Každý díl toho odvypráví tolik, že romantické momenty Sookie a Billa, které dokáží místy brnkat na kýčovitou strunu, nikdy ale naštěstí nejde o „čistý“ tón, znamenají vítané odlehčení od dějového uragánu, který postupně a zatraceně zajímavě rozvíjí všechny hlavní postavy. A těch teda je ;-). Celé Bon Temps universum nadpřirozena se dále a zcela přirozeně rozšiřuje a plně se mi potvrzuje, že někdy se druhá šance vyplácí. Btw vizuálně si seriál drží laťku velmi vysoko a potvrzuje pověst krví nasáklé romantiky pro fajnšmekry. 4. série - ***** (100%) True Blood je skutečně živý organismus (již podruhé velké díky Alane Balle) a i ve čtvrté sérii rozšiřuje hranice nadpřirozena o zatraceně velký kus a dá se říci, že všechny postavy zažijí velmi výrazný posun ve svých osudech. Příběh je plný překvapivých a nečekaných twistů, zápletka s nekromantkou (přesně obsazená Fiona Shaw) vrcholí v defacto dvoudílném finále a přitom je to stále ta nejlepší upíří selanka ever, která navíc i skvěle vypadá, respektive si tvůrci dokázali vycizelovat velmi osobitý a atraktivní vizuální look. Více prostoru dostávají původně vedlejší postavy jako například Pam, což je jenom dobře. Za prozatimní čtyři série už se mi skutečně všechny postavy zaryly hluboko pod kůži a tím intenzivněji si True Blood užívám. Každý díl má spád a já tak nějak tuším, že fantazie autorky předlohy a týmu Alana Balla tady zdaleka nekončí. 5. série - ***** (95%) Doposud největší jatka a zároveň svým vývojem nejprogresivnější série, která nás dostává již plnohodnotně do nejvyšších pater upíří společnosti a obojí má stejného jmenovatele. Russell Edgington. Edgingtonova postava, kterou si v nejryzejším duchu za vteřinu vysloveného klišé užívá David O´ Hare, rozpoutá pravé peklo a vývoj všech dějovek má proto velmi intenzivní průběh. Mnoho twistů je logicky zakotveno ve spletitém ději, působí věrohodně a ještě více dokáží vtáhnout do krví prosáklého dění. Jedinou slabinou se tak stává nevyhnutelně Stephen Moyer, který zvládá Billa Comptona v lidumilné rovině, ale jeho přerod v průběhu série mu nevěřím a vůdcovské charisma nemá vůbec. "Malý" škraloup, ale je tam. Charisma se tady naštěstí vyvažuje mnohonásobně v ostatních rolích, protože na Erica, Pam, Jasona, Russella, Taru, Sama a samozřejmě Lafayetta a mnoho dalších se nezapomíná. Ale Billa by mohli v příští sérce odpískat :-). 6. série - **** (80%) Děj uhání zběsile kupředu, což má za důsledek první zásadnější trhliny v logice, např. nevěrohodné a prakticky nevysvětlené přecvaknutí Alcida z uber dobráka na pana Zlého. Nechci působit předpojatě, ale byl jsem zvědav, jak se projeví absence Alana Balla a chtě, nechtě, cítit to je. Nejvíce asi v jeho exekutivním citu pro detail a pro to, kdy na tu pomyslnou pilu přitlačit a kdy nikoliv. Warlow se taky ne úplně vyvedl a tak vše opět zachraňuje Eric, Pam a vlastně celá uvězněná upíří kolonie, díky které má i šestá série solidní šťávu. Zároveň je trochu škoda, jak otrle už všechny postavy působí, a přestože jim umírají jejich nejbližší, s jejich citovou soustavou to už nijak dramaticky nehne, že Same Merlotte. 7. série - *** (60%) Absence Alana Balla je už velmi citelná a prostocviky, kterými scénáristé sedmou sérii prošpikovali zachraňuje už jen charisma hlavních postav (a Sookie to není ;-). Seriál zůstal jen bizarním a po EjčBíOvsku ufackovaným (někdy už jsem si říkal, že kdyby takhle se mnou mluvila, moje žena, tak ji asi... ani květinou neuhodím :-) a úplně se z něj vytratila snaha o zachování lidské racionality a jisté "True Blood" poetiky. Sice jsem zůstal doživotně zamilován do Anny Camp (Sarah Newlin), pocit z nedotaženého to bohužel neodvrací. V součtu ale není čeho litovat, protože přes zakolísání v závěrečných dvou sériích, jde o seriál, který nabídl spoustu nezapomenutelného, včetně vikingského upířího Boha Erica Northmana. A když už jsem u postav, tak za mě 1. Eric Northman 2. Jason Stackhouse 3. Sarah Newlin 4. Russell.Edgington 5. Královna Sophie-Anne Leclerq. Celkové hodnocení - 89% () (méně) (více)

Fidlal

Po první geniální sérii následuje shit na n-tou, spočívající v tom, že získáváte různé superschopnosti podle toho, kterou mýtickou bytost ošukáte. Když jste upír, je nejlepší šukat zoubkovou vílu protože pak vám neublíží sluníčko, ale pozor, když jste člověk, narodí se vám super rychle rostoucí děti, které pravděpodobně spapá nějaká sexy upírka. Vrcholí to šestou a sedmou sérií, kde se snad tvůrci o žádný scénář ani nesnaží a je vám naservírovaný nic neříkající nudný pŕeplácaný blábol. 1.série 5*. ()

Yojimbo

Seriál True Blood poctivě rozehrává osudy hlavních postav a staví na přitažlivém tématu. Potenciál námětu však zpracovává úplně jinak, což je sympatické, obzvláště když je romantika doplněna o drsné vraždy, fetování, sexuální orgie a rasismus. Jsem více než zvědavý na další řadu, na té první mi totiž pokazila dojem jen příliš otevřená půlka posledního dílu, v které si tvůrci dělali prostor na pokračování... ()

Leoric

Přestože nejsem přílišný fanoušek upířích témat vyjma klasických děl, tenhle seriál mne velmi zaujal. Slibný rozjezd a zajímavý vývoj postav mne u tohoto seriálu držely jako Billa flaška True Blood servírovaná Sookie, ale byla to právě ona, díky níž jsem byl rád za současný konec první série. Po shlédnutí mi nebylo jasné, pro koho je vlastně seriál určen, protože vypjaté erotické scény spolu s hororovými prvky si jasně protiřečí s naivitou Sookie.. Takhle ve mne zůstává rozpačitý pocit a nechuť do dalších dílů, ale.. uvidíme. ()

Tryman

Další velice zajímavý seriál z produkce HBO. Musím říct, že jsem se hodně dlouho rozhodoval jak ho vlastně hodnotit, jak ho komentovat. Nakonec by mi vlastně nic nebránilo dát rovnou plný počet hvězdiček, přestože jsem viděl zatím jen pár dílů. Ale nerad bych se spletl jako tomu bylo třeba u Prison Breaku nebo Lost. Takže, zatím dávám 4 a další díly rozhodnou, jestli hvězdu uberu, přidám, nebo to nechám jak to je. Anna Paquin nejen dobře hraje, ale hezky se na ní kouká. Hudba, která v seriálu čas od času zazní je perfektní a tvůrcům dávám za velké plus, že se nebojí zabíjet i oblíbené až hlavní postavy. Jen doufám, že pak nebudou záhadně vstávat z mrtvých jako v některých dalších seriálech... EDIT: Za druhou sérii ubírám jednu hvězdu. ()

raelz

Zvláštní, HODNĚ zvláštní. Po shlédnutí prvního dílu pokračování odkládám na neurčitou dobu, ale je dost možné, že se opravdu někdy dál dostanu. ()

Petrushka5

Dostala se mi do ruky první kniha série PK. Upřímně je spíše zázrak, že jsem si ji na pultech všimla, jedná se o nudnou obálku, která by se hodila spíše na béčkový románek o skautech. Nezklamal mě pouze první pohled. Vlastně nevím, co jsem přesně čekala, ale bylo to velké zklamání. Seriál se většinou drží předlohy, ale dokázal příběh povznést, vytvořit jej lepším, dodat mu potřebnou syrovost, barvitost a nezaměnitelnou atmosféru. V prvních dílech mě poněkud vytáčela blonďatá naivka, zvykla jsem si. Ke konci mi přišlo, že upírský Romeo už neví jaký další unylý výraz hodit (fanynky, nezabíjejte mě). Ale bavím se a těším na druhou sezónu. ()

foundation

True Blood je jeden z najlepsich a da sa povedat aj velmi originalne pojatych serialov ake som za poslednu dobu videl. Kazda postava ma vypracovany urcity profil ktorym je charakteristicka a odlisitelna od ostatnych. Je to presne ten typ serialu kde si kazdy moze najst a aj najde svojho oblubenca ktoremu bude drzat palce . A aj ked Anna ,,Sookie,, Paquin je velmi sympaticka a hlavnu hrdinku hra s vybornym nadhladom, nehovoriac o tom ze ju mam rad aj z inych filmov, tuto to uz mna na celej ciare vyhral Eric Northman. Ta jeho upirska charizma a uhladenost tu je proste dokonala a s prehladom valcuje Stephena Moyera ktory mi bol zial velmi nesympaticky uz od zaciatku. ()

asfalt

Áno, áno, áno. Dočkal som sa. Konečne niekto natočil upírsky seriál aj pre mňa. Presne túto formu milujem. Seriálu nemám čo vytknúť, od úvodnej znelky (ktorá je výborná) až po celý priebeh seriálu. ()

maaan

Při prvních třech dílech jsem si říkal, proč se na to vlastně dívám, seriál celkově působí velice zvláštně, pořádně člověk ani neví, o co tam vlastně jde. Od pátého dílu jsem se už ale "vezl". Každopádně musím říct, že Sookie je sice hot, ale chová se nadmíru hloupě. Přehnaně namyšlenou černošku Taru nemám rád už od prvního dilu. A taky mě hodně dlouho iritoval jižanský přízvuk, který "inteligentnosti" postav příliš nepřispívá. Jinak doporučuji! ()

FeiNike

Aj napriek tomu že súčasná, povedal by som až otravná ultraobsesia upírmi vo filmoch či tévé ide skôr mimo mňa, True Blood mi zachutila veru intenzívne..A ani sa tomu nemienim príliš čudovať hlavne ak povážim fakt, že jej hlavným tvorcom je človek, ktorý napísal scenár k takému pozoruhodnému dielu akým je Americká krása..Preto je jeho pohľad na vzájomnú interakciu ľudí a upírov žijúcich vedľa seba riskantne zmixovaným koktejlom rôznych žánrov od romantiky, hororu, mysteriózneho thrilleru, drámy, komédie až po sociálnu satiru a moja [v tomto stave po zhliadnutí obidvoch sérií už beznádejne nevyliečiteľná] závislosť potvrdzuje, že výsledok je maximálne efektívny..Seriál sa odohráva v rozhorúčenom louisianskom zapadákove Bon Temps, kde človek bez problémov uverí že v jeho zvláštnej atmosfére sa fakt môže prihodiť čokoľvek prirodzené, neprirodzené i nadprirodzené..Jeho živí i nie tak celkom živí obyvatelia na čele s ráznou servírkou Sookie [chutná Anna Paquin] rozprávajú neskutočným južanským prízvukom [jednoznačne treba sledovať v pôvodnom znení!!!], sú to fascinujúce, skvele napísané a minimálne rovnako skvele zahrané charaktery, ktorých odzbrojujúce hlášky mi sem tam dokážu poriadne prečistiť nosové dutiny..No a soundtrack k True Blood to je bonus pecka navyše..Baby, I need fresh blood!! ()

kuces

Druhá seie nebyla sice podle mých představ, ale vyborná první a ještě lepší třetí si zaslouží maximalní hodnocení. Hlavně co se týče seriálu o upírech. ()

fraktal

Výborná předloha, zpracování není úplně tragické ale upíři tu vyhlížejí panákovitě (ostatně jako téměř ve všech filmových zpracováních - ono je ostatně hodně těžké hrát "dokonalost")... 5 hvězd dávám nakonec jen pro porovnání se zpracováním Stmívání, Upířích deníků či Buffy... ()

Sex ve městě se vrací

Sex ve městě se vrací

11.01.2021

Populární dámský seriál Sex ve městě se vrací s novou řadou na streamovací službě HBO Max. Oznámení přišlo čerstvě od hlavní hvězdy seriálu Sarah Jessicy Parker s hashtagem #AndJustLIkeThat… (více)

Epický Warcraft našel své hrdiny

Epický Warcraft našel své hrdiny

06.12.2013

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

01.10.2013

Ano, řeč je o nové adaptaci Burroughsova Tarzana. Projekt, ve kterém si urostlého vládce džungle zahraje hvězda seriálu Pravá krev Alexander Skarsgard, byl zhruba půl roku zpátky dočasně pozastaven.… (více)