True Blood: Pravá krev (TV seriál)

• Česko

USA, 2008, 80x60 min

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe, Deborah Ann Woll, Kristin Bauer van Straten, Jim Parrack, Joe Manganiello, Lauren Bowles, William Sanderson, Michael McMillian, Kevin Alejandro, Janina Gavankar, Adina Porter, Marshall Allman, Lucy Griffiths, Jessica Tuck, Denis O'Hare, John Billingsley, Anna Camp, Michelle Forbes, Michael Raymond-James, Mehcad Brooks, Lindsay Pulsipher, Kelly Overton, Brit Morgan, Mariana Klaveno, Tanya Wright, Fiona Shaw, Dale Dickey, Valentina Cervi, Scott Foley, Robert Patrick, Carolyn Hennesy, Lois Smith, Arliss Howard, Robert Kazinsky, Jurnee Smollett-Bell, Allan Hyde, Adam Leadbeater, Ashley Jones, Courtney Ford, Peter Mensah, Evan Rachel Wood, Tess Parker, Fiona Dourif, Aisha Hinds, James Frain, Grant Bowler, Wes Brown, Theo Alexander, Daniel Buran, Karolina Wydra, Lindsey Haun, Louis Herthum, Cooper Huckabee, Lizzy Caplan, Luke Grimes, Lara Pulver, Gregory Sporleder, Don Swayze, Christopher Heyerdahl, Melissa Rauch, Tina Majorino, Damion Poitier, Camilla Luddington, Christopher Meloni, Lynn Collins, Rutger Hauer, Alfre Woodard, Valerie Cruz, Natasha Alam, Pruitt Taylor Vince, Chris Coy, Kristina Anapau, John Fleck, Aaron Perilo, Brandon Molale, Stephen Root, Raoul Max Trujillo, Željko Ivanek, Alexandra Breckenridge, Christina Moore, Chris Butler, Danielle James, Andrew Rothenberg, Aunjanue Ellis, Dane DeHaan, Peter Macdissi, Brian Geraghty, Ed Quinn, Chris Gartin, John Hillard, Valorie Hubbard, Missy Doty, Grey Damon, Carlson Young, Brianna Lynn Brown, Emma Greenwell, Jayden Lund, Jonathan Kowalsky, James Parks, Rachael Markarian, Kevin McHale, Martin Spanjers, Dakin Matthews, Tamlyn Tomita, Preston Jones, David J. Wright, Ailsa Marshall, Cherilyn Wilson, Stacy Haiduk, Randy Wayne, Valarie Pettiford, Galadriel Stineman, Linda Purl, Greg Cipes, Kate Luyben, Steve Rankin, Natalie Dreyfuss, Keram Malicki-Sánchez, Neil Hopkins, Jessica Stroup, Adalia Braydon, Bill Maher, Randy Oglesby, Jeff Bryan Davis, Scott Alan Smith, Kelli Maroney, Nicholas Gonzalez, Camille Langfield, Arielle Kebbel, Daniel Gillies, Lorna Scott, Dawn Olivieri, Michael McCafferty, Elise Robertson, Michael Papajohn, Tamara Frapasella, Rebecca Wisocky, Hallock Beals, Sam Horrigan, Charlaine Harris, Sarah Blevins, Autumn Federici, Vincent M. Ward, Eugenia Kuzmina, Andrea Harrison, Jaren Mitchell, Erica Gimpel, Annalise Basso, Sienna Farall, Drew Powell, Del Zamora, Orson Chaplin, Tara Buck, Bruno Gunn, Troy Glass, Jorge Diaz, J. Smith-Cameron, Gideon Emery, Ronnie Gene Blevins, Brett R. Miller, Lynne Jacobellis, Paola Turbay, Lauren Weedman, Derek Ray, William Schallert, Colleen Craig, Jessy Hodges, Ashley Barron, Abbie Cobb, Leslie Stevens, Paul Haitkin, Lars Slind, Natalie Hall, Michael Bofshever, Giles Matthey, Blaine Saunders, Clint Culp, Melanie Camp, Jessica Clark, Kherington Payne, Dendrie Taylor, Ashley McCarthy, Ashley Hinshaw, Jade Tailor, Megan Albertus, Vedette Lim, Gregg Daniel, Nathan Parsons, Robert Baker, Jamie Luner, Grainger Hines, Danielle Sapia, Max Charles, Todd Giebenhain, Gabriella Wright, Hannah Kasulka, Matt Riedy, Bryan Becker, Patrick Gallagher, Tahmus Rounds, Molly Burnett, Chelsea Ricketts, John Prosky, Jamie Gray Hyder, Amelia Rose Blaire, Brad Carter, Terrell Lee, Zoran Korach, Scott Thomson, Jeffrey Nicholas Brown, Anastasia Roark, Maz Jobrani, Kandis Mak, Johnny Ray Gill, Loanne Bishop, Lucas Di Medio, Caitlin Carmichael, Christina Scherer, James Harvey Ward, Brett Rickaby, Andy Mackenzie, Rebecca McFarland, Terry F. Smith, Skyler Vallo, Alec Gray, Jaala Pickering, Myk Watford, Alicia Vela-Bailey, Karina Logue, Judy Prescott, Barbara Whinnery, Dinka Džubur, Jodie Turner-Smith, Henri Lubatti, Lily Knight, Dean Chekvala, Conor O'Farrell, E.J. Callahan, Stephanie Erb, Steph DuVall, Stephen Monroe Taylor, Ben Lemon, Edrick Browne, Amber Dawn Landrum, Bill Stinchcomb, Malcolm Goodwin, Lawrence O'Donnell, Niko Nicotera, Chanon Finley, Tyne Stecklein, Paul Sanchez, Kathleen York, Matt Leonard, Scott Klace, Earl Billings, Diahnna Nicole Baxter, Bill Oberst Jr.

Andy Keir

Kostýmy:

Danny Glicker

Tak první série je za mnou a já mohu konečně patřičně ohodnotit a okomentovat tento seriál. Jsem nadšený! Tohle je úžasný, zajímavý, originální a zároveň (možná překvapivě) pohodový seriál. Ano, možná to někoho překvapí, ale já jsem si u každého dílu perfektně zarelaxoval, ovšem zároveň jsem ke každému dílu usedal v napjatém očekávání, jak se bude tento seriál vyvíjet dál. Bylo to totiž díl od dílu zajímavější a napínavější a závěrečné rozuzlení, kdo je vlastně vrah, bylo pro mě osobně velkým překvapením a nikdy bych tu postavu netipoval na vraha. Což je jen další důkaz toho, že scénář a celý seriál je velmi kvalitní. Takže po dějové stránce naprosto úžasný, velice napínavý a občas vývojem děje překvapivý seriál, který mě zaujal od prvního dílu a který jsem si zamiloval. Mou nejoblíbenější postavou se stal Bill, kterého jsem si velmi oblíbil, na druhém místě je Sam a až za nimi je v mé soukromé hitparádě oblíbenosti Sookie. Ale jak říkám, vyhrává zatím jednoznačně Bill, protože nejen ten herec, ale i jeho postava, kterou hraje, je velmi sympatická. Co mě ale opravdu štve je to, že celý příběh zůstal po skončení první série otevřený a zůstalo několik otázek, a druhá série se na obrazovky českého HBO dostane kdovíkdy. Ale o to více se budu těšit. A na závěr mého komentáře bych se ještě rád vyjádřil k českému dabingu. Vím, že zde se hodnotí a komentuje film, nikoliv dabing, ale přece jen si k tomu pár slov dovolím napsat. Byl jsem příjemně překvapen dabingem Dalibora Gondíka, který brilantně nadaboval Billa. Možná to byla odvážná volba, obsadit tohoto herce a moderátora do hlavní dabingové role, ale zvládl to s přehledem a nebýt toho, že jsem v závěrečných titulcích zaslechl jeho jméno, tak by mi ani nedošlo, že Billa dabuje právě on. Jeho hlas ale k Billovi dokonale sedl a byl z toho asi nejlepší dabingový výkon celého seriálu. Ostatní dabingové výkony byly tak nějak průměrné. Co mě ale vytáčelo byla skutečnost, že jsem jeden a ten samý hlas slyšel u několika různých vedlejších postav. Jinými slovy, jeden dabér daboval několik vedlejších postav. To mě velmi rušilo a zároveň nepříjemně překvapilo. Od HBO bych očekával větší profesionalitu, co se dabingu týče. Ale samozřejmě dabing nezapočítávám do mého celkového hodnocení. Takže za první sérii je to pět hvězd a už se těším na další sérii.(28.4.2009)

Už dlouho mě žádný seriál tolik nechytl jako právě TrueBlood. Upíři tu nefigurují jako laciná atrakce, ale jsou rovnocennými postavami a ne jen ploužící se ,,vybledlé xichty v latexu". Kvalita seriálu tkví hlavně ve skvělém scénáři, jež se proplétá napříč různými žánry, a kde ,,žijí" natolik různorodé a zábavné postavy, že si je nelze nezamilovat. Anna Paquin v roli Sookie září a dokazuje, jak všestranná herečka to je. Zaujme i charismatický Stephen Moyer, jako upír Bill nebo debutující Rutina Wesley, coby hubatá servírka Tara. Jediné, co mi na seriálu trochu vadí (a nechci být zbytečně prudérní) jsou ty orgastické souložící scény, jejichž hlavní aktér je povětšinou věčně nadržený bratr hlavní hrdinky Jason v lehce křečovitém podání Ryana Kwantena. Pravá krev má do budoucna ohromný potenciál a už teď si jí řadím do svých oblíbených seriálů. Ochutnal jsem jednou a teď si tuhle syntetickou krev musím dopřát každý den.(25.2.2009)

Čtvrtá seriálová závislost v mém životě! Dokonalý protikald k Twilight: namísto prostých morálních poselství (ta tu mají hlubší podobu) a tradičních rodinných hodnot je nám tentokrát servírována čistá zábava. Baví se postavy a nad jejich příběhy se bavíme i my. Postavy z nižší pracující třídy totiž mají hodně času a tak se baví (k jejich obvyklé zábavě patří sex), a protože je seriál takto netypicky zasazen, toto všechno se prezentuje bez pozlátka, jaké bychom dostali všude jinde (pro fanouška Sex and the City to může být docela šok, ale seriál to skvěle odlišuje od všeho ostatního). S tím kontrastuje výrazná a ohromně tajemná romantická linie vztahu Sookie a Billa (budu mít co dělat, abych si na něj nezvykla, než... ach jo, už je naprosto pozdě, ale to vlastně vůbec nevadí, protože po přečtení knih nemám nejmenší problém zařadit se do Eric team...). True Blood je dokonalá snad právě v kombinaci zdánlivě nekombinovatelného: postavy jsou napsané s dostatečnou hloubkou, většinou hezké, ale aby to bylo hned vyváženo, chodí ve stejných obyčejných hadrech a chovají se jako čuňata (opět s výjimkou Sookie v roztomilých šatičkách, s níž tak nemám problém se ztotožnit); detektivní zápletka je díkybohu roztáhlá na celou sezónu, takže seriál nezklouzává k epizodním vyšetřováním jako Angel či Moonlight. Skvělé jsou odkazy ke starším upírským fenoménům, zejména k Vampire Chronicles, na jehož místo - do Louisiany - se vrací. Největším náporem na divákův mozek je drsná sociální realita plná klasických a hrůzných konfliktů (upíři vystupují coby tradičně nenáviděná minorita a běloši jako tradiční "vícehodnotná" majorita; obě skupiny pak na sebe vzájemně nahlížejí jako na méněcenné bytosti, které by neměly existovat, mít občanská práva, přístup do společnosti; vzájemně neuznávají párování mezi jedinci z těchto dvou rozdílných ras apod.; srov. např. postava bílého senátora a upířího soudce), ale navzdory této drsné a kruté rovině, která člověku začne docházet až později a z níž hodně mrazí, je všechno především skvělou zábavou (snad díky skvělému mechanismu s vysouvacími fangs) :), než filosofováním o smyslu světa (i když je tu až moc politických paralel a metafor). Navzdory tomu všemu, co by se mohlo zdát nekoukatelným, jsem byla od prvního dílu nadšená a epizodou 8 to vyvrcholilo. U dílů 10-12 jsem se napoprvé bavila už trochu méně, zato podruhé až po x-té jsem si opakovaně užívala scénky s Jessikou. Do doby další sezóny bude v rámci udržování seriálové závislosti třeba zpomalit na maximálně 2 epizody denně. Naneštěstí jsou tak nabité skrytými vtípky, že naučit se je nazpaměť, není jen tak... Poznámka po pár měsících a přečtení celé knižní série: každodenní závislost na TB se jen upevnila. :) Po 4. sezóně si nejsem příliš jistá svým nadšením, co se týče příběhu a atmosféry, které se neuvěřitelně vzdalují od knižní série, ale od přehlídky prezentovaných pánů se zkrátka nedá odpoutat: Bill a Eric jsou v zapomnění, vlkodlak Alcid (u mě) vítězí! :)(24.2.2009)

1. seria - 80%, 2. seria - 40%(29.6.2009)

(1. - 4. série)(1.6.2014)