True Blood: Pravá krev (TV seriál)

• Česko

USA, 2008, 80x60 min

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe, Deborah Ann Woll, Kristin Bauer van Straten, Jim Parrack, Joe Manganiello, Lauren Bowles, William Sanderson, Michael McMillian, Kevin Alejandro, Janina Gavankar, Adina Porter, Marshall Allman, Lucy Griffiths, Jessica Tuck, Denis O'Hare, John Billingsley, Anna Camp, Michelle Forbes, Michael Raymond-James, Mehcad Brooks, Lindsay Pulsipher, Kelly Overton, Brit Morgan, Mariana Klaveno, Tanya Wright, Fiona Shaw, Dale Dickey, Valentina Cervi, Scott Foley, Robert Patrick, Carolyn Hennesy, Lois Smith, Arliss Howard, Robert Kazinsky, Jurnee Smollett-Bell, Allan Hyde, Adam Leadbeater, Ashley Jones, Courtney Ford, Peter Mensah, Evan Rachel Wood, Tess Parker, Fiona Dourif, Aisha Hinds, James Frain, Grant Bowler, Wes Brown, Theo Alexander, Daniel Buran, Karolina Wydra, Lindsey Haun, Louis Herthum, Cooper Huckabee, Lizzy Caplan, Luke Grimes, Lara Pulver, Gregory Sporleder, Don Swayze, Christopher Heyerdahl, Melissa Rauch, Tina Majorino, Damion Poitier, Camilla Luddington, Christopher Meloni, Lynn Collins, Rutger Hauer, Alfre Woodard, Valerie Cruz, Natasha Alam, Pruitt Taylor Vince, Chris Coy, Kristina Anapau, John Fleck, Aaron Perilo, Brandon Molale, Stephen Root, Raoul Max Trujillo, Željko Ivanek, Alexandra Breckenridge, Christina Moore, Chris Butler, Danielle James, Andrew Rothenberg, Aunjanue Ellis, Dane DeHaan, Peter Macdissi, Brian Geraghty, Ed Quinn, Chris Gartin, John Hillard, Valorie Hubbard, Missy Doty, Grey Damon, Carlson Young, Brianna Lynn Brown, Emma Greenwell, Jayden Lund, Jonathan Kowalsky, James Parks, Rachael Markarian, Kevin McHale, Martin Spanjers, Dakin Matthews, Tamlyn Tomita, Preston Jones, David J. Wright, Ailsa Marshall, Cherilyn Wilson, Stacy Haiduk, Randy Wayne, Valarie Pettiford, Galadriel Stineman, Linda Purl, Greg Cipes, Kate Luyben, Steve Rankin, Natalie Dreyfuss, Keram Malicki-Sánchez, Neil Hopkins, Jessica Stroup, Adalia Braydon, Bill Maher, Randy Oglesby, Jeff Bryan Davis, Scott Alan Smith, Kelli Maroney, Nicholas Gonzalez, Camille Langfield, Arielle Kebbel, Daniel Gillies, Lorna Scott, Dawn Olivieri, Michael McCafferty, Elise Robertson, Michael Papajohn, Tamara Frapasella, Rebecca Wisocky, Hallock Beals, Sam Horrigan, Charlaine Harris, Sarah Blevins, Autumn Federici, Vincent M. Ward, Eugenia Kuzmina, Andrea Harrison, Jaren Mitchell, Erica Gimpel, Annalise Basso, Sienna Farall, Drew Powell, Del Zamora, Orson Chaplin, Tara Buck, Bruno Gunn, Troy Glass, Jorge Diaz, J. Smith-Cameron, Gideon Emery, Ronnie Gene Blevins, Brett R. Miller, Lynne Jacobellis, Paola Turbay, Lauren Weedman, Derek Ray, William Schallert, Colleen Craig, Jessy Hodges, Ashley Barron, Abbie Cobb, Leslie Stevens, Paul Haitkin, Lars Slind, Natalie Hall, Michael Bofshever, Giles Matthey, Blaine Saunders, Clint Culp, Melanie Camp, Jessica Clark, Kherington Payne, Dendrie Taylor, Ashley McCarthy, Ashley Hinshaw, Jade Tailor, Megan Albertus, Vedette Lim, Gregg Daniel, Nathan Parsons, Robert Baker, Jamie Luner, Grainger Hines, Danielle Sapia, Max Charles, Todd Giebenhain, Gabriella Wright, Hannah Kasulka, Matt Riedy, Bryan Becker, Patrick Gallagher, Tahmus Rounds, Molly Burnett, Chelsea Ricketts, John Prosky, Jamie Gray Hyder, Amelia Rose Blaire, Brad Carter, Terrell Lee, Zoran Korach, Scott Thomson, Jeffrey Nicholas Brown, Anastasia Roark, Maz Jobrani, Kandis Mak, Johnny Ray Gill, Loanne Bishop, Lucas Di Medio, Caitlin Carmichael, Christina Scherer, James Harvey Ward, Brett Rickaby, Andy Mackenzie, Rebecca McFarland, Terry F. Smith, Skyler Vallo, Alec Gray, Jaala Pickering, Myk Watford, Alicia Vela-Bailey, Karina Logue, Judy Prescott, Barbara Whinnery, Dinka Džubur, Jodie Turner-Smith, Henri Lubatti, Lily Knight, Dean Chekvala, Conor O'Farrell, E.J. Callahan, Stephanie Erb, Steph DuVall, Stephen Monroe Taylor, Ben Lemon, Edrick Browne, Amber Dawn Landrum, Bill Stinchcomb, Malcolm Goodwin, Lawrence O'Donnell, Niko Nicotera, Chanon Finley, Tyne Stecklein, Paul Sanchez, Kathleen York, Matt Leonard, Scott Klace, Earl Billings, Diahnna Nicole Baxter, Bill Oberst Jr., Jennifer Wenger, Marcia DeRousse, James Jordan, Anna Khaja, Ted Welch, Carson Aune, Matt Bushell, Shaun Brown, Jennifer Hasty, Taber Cross, Lin Oeding, Jim Hoffmaster, Kelly Frazier, Patricia Bethune

Velmi neobvyklé. Nečekané. Sprosté. Plné krve. Jenomže já mám ráda upíry, já mám ráda noční stvoření a magii a občas i ten zkurvenej život. Takže mně se to líbilo/líbí. Rozhodně originálně pojaté, čemuž fandím, když takové pokusy vycházejí :-)(2.4.2009)

Musím se přiznat, že mě první série naprosto uchvátila, držela a nepustila. Proto jsem si udělala "True Blood víkend" a dohnala vše až do konce třetí série. U dvojky jsem velmi váhala, jestli ten probdělý víkend stojí za to, ale vše se má dotáhnout do konce. Třetí série mi potvrdila mé obavy o původ hlavní hrdinky (SPOILER - já si už od dvojky říkala, že jestli to bude víla Zuběnka, tak už se ale fakt naštvu KONEC SPOILERU). Podle mého, ideálním počinem by bylo trochu protáhnout první sérii, něco objasnit a něco nechat na divácích a skončit. Pak by to bylo za rovnou stokorunáčku. takže po třech sériích celkové hodnocení prostě musí o jednu dolů a uvidím, zda to čtvrtá série zachrání. No ... už nám ty hvězdy pomalu lezou nahoru.(25.7.2011)

Moderní fantasy seriál, který se na staré legendy o upírech dívá jinýma očima než hororoví klasici typu Brama Stokera. Představuje nám svět, kde upíři jsou všeobecně známou součástí společnosti a jejich komunita je nedílně propojena s lidskou rasou. Usilují o politická práva, milují, nenávidí, intrikují a pracují podobně jako lidé. Seriál je určitě dospělejší a chytřejší než např. Buffy nebo Angel, zároveň ale při nejlepší vůli ani vzdáleně nedosahuje kvalit seriálových špiček v mysteriózním žánru, jako je Městečko Twin Peaks nebo Království. Na to není Pravá krev dostatečně rafinovaná a mnohavrstevná. Jak už to u podobných kvalitnějších amerických seriálů bývá, žánrová nadsázka slouží scénáristovi k zobrazení reálných politických, společenských a rodinných konfliktů. Potýkání se dvou tak odlišných komunit je vlastně podobenstvím na rasovou problematiku. Kladem je obsazení Anny Paquin v hlavní roli, je to dostatečně tvárná a sympatická herečka. Nadějný rozjezd v mém případě ale zbrzdilo poznání, že někdy se seriál bere moc vážně a místo lehkého ironického nadhledu produkuje sentiment nebo patos. Celkový dojem: 60 %.(10.10.2010)

Alan Ball nakrmí diváka hustou kašičkou už v prvních pár minutách: cynický humor, násilí a sex. Sice to zní dost podbízivě (aneb víme, po čem konzument lační), ale ono tohle všechno stojí na pevných a nezpochybnitelných základech. Tak třeba - True Blood je o menšinách a o netolerantních většinách. O oboustraném rasismu a xenofobii. O začpělém konzervatismu a primitivním liberalismu. Nic, co by už v Six Feet Under nehrálo roli. Tentokrát je to všechno zasazeno do jižansky pokryteckého maloměstského prostředí, které je krásně pestré a barevné. Máme tu ulítlé křesťanské sekty (babtisticky tmavé a katolicky bílé), sem tam pohanské rituály, no a konečně k tomu přimícháme taky upíry, měniče a telepaty. A jednotlivé charaktery ... jsou fajnově prohnané, prorezlé, slabošské, naivní, zlé, pitomé, ujeté, iritující... Nic, co by si divák mohl extra zamilovat, protože ve skrytu duše ví, že jsou mu bližší, než si dokáže otevřeně přiznat. A ono to všechno dohromady strašně dobře funguje a navíc velice svižně, realisticky otevřeně, uvěřitelně a značně konfrontačně. Nicméně v půli série nastavený vysoký standard lehce zvolňuje, ale konec tomu zase vrátí správný cynický šmrnc. Kdo by řekl, že to všechno není z hlavy Alana Balla? Inu není, je to dle knižní předlohy, ale jistojistě značně modifikované a s jinými podtóny. Takový pevně nanohoustojící Twilight pro dospělé. Zatím 85%.(14.2.2009)

Anna Paquin vyrostla, ale pořád má X-menovský schopnosti a hraje si tak trošku na Buffy. Tentokrát čte myšlenky lidí a randí s upírem. __ Nejsem z toho tak odvázanej jako ostatní, příjde mi to jako slabší odvar a vývar z Dextera, Heroes, Angela a Přemožitelky upírů.(21.2.2009)

• - V prvních pěti sériích ani v jednom díle neprší. (skinny)

• - Alexander Skarsgård měl původně zájem o roli Billa, ale v seriálu nakonec ztvárnil postavu Erica. (R´Hell)

• - Seriál vyhral Zlatý Glób, dvě ceny Sattelite Awards a jedno ocenění American Cinema Editors. (Ignus.cz)