True Blood: Pravá krev (TV seriál)

• Česko

USA, 2008, 80x60 min

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe, Deborah Ann Woll, Kristin Bauer van Straten, Jim Parrack, Joe Manganiello, Lauren Bowles, William Sanderson, Michael McMillian, Kevin Alejandro, Janina Gavankar, Adina Porter, Marshall Allman, Lucy Griffiths, Jessica Tuck, Denis O'Hare, John Billingsley, Anna Camp, Michelle Forbes, Michael Raymond-James, Mehcad Brooks, Lindsay Pulsipher, Kelly Overton, Brit Morgan, Mariana Klaveno, Tanya Wright, Fiona Shaw, Dale Dickey, Valentina Cervi, Scott Foley, Robert Patrick, Carolyn Hennesy, Lois Smith, Arliss Howard, Robert Kazinsky, Jurnee Smollett-Bell, Allan Hyde, Adam Leadbeater, Ashley Jones, Courtney Ford, Peter Mensah, Evan Rachel Wood, Tess Parker, Fiona Dourif, Aisha Hinds, James Frain, Grant Bowler, Wes Brown, Theo Alexander, Daniel Buran, Karolina Wydra, Lindsey Haun, Louis Herthum, Cooper Huckabee, Lizzy Caplan, Luke Grimes, Lara Pulver, Gregory Sporleder, Don Swayze, Christopher Heyerdahl, Melissa Rauch, Tina Majorino, Damion Poitier, Camilla Luddington, Christopher Meloni, Lynn Collins, Rutger Hauer, Alfre Woodard, Valerie Cruz, Natasha Alam, Pruitt Taylor Vince, Chris Coy, Kristina Anapau, John Fleck, Aaron Perilo, Brandon Molale, Stephen Root, Raoul Max Trujillo, Željko Ivanek, Alexandra Breckenridge, Christina Moore, Chris Butler, Danielle James, Andrew Rothenberg, Aunjanue Ellis, Dane DeHaan, Peter Macdissi, Brian Geraghty, Ed Quinn, Chris Gartin, John Hillard, Valorie Hubbard, Missy Doty, Grey Damon, Carlson Young, Brianna Lynn Brown, Emma Greenwell, Jayden Lund, Jonathan Kowalsky, James Parks, Rachael Markarian, Kevin McHale, Martin Spanjers, Dakin Matthews, Tamlyn Tomita, Preston Jones, David J. Wright, Ailsa Marshall, Cherilyn Wilson, Stacy Haiduk, Randy Wayne, Valarie Pettiford, Galadriel Stineman, Linda Purl, Greg Cipes, Kate Luyben, Steve Rankin, Natalie Dreyfuss, Keram Malicki-Sánchez, Neil Hopkins, Jessica Stroup, Adalia Braydon, Bill Maher, Randy Oglesby, Jeff Bryan Davis, Scott Alan Smith, Kelli Maroney, Nicholas Gonzalez, Camille Langfield, Arielle Kebbel, Daniel Gillies, Lorna Scott, Dawn Olivieri, Michael McCafferty, Elise Robertson, Michael Papajohn, Tamara Frapasella, Rebecca Wisocky, Hallock Beals, Sam Horrigan, Charlaine Harris, Sarah Blevins, Autumn Federici, Vincent M. Ward, Eugenia Kuzmina, Andrea Harrison, Jaren Mitchell, Erica Gimpel, Annalise Basso, Sienna Farall, Drew Powell, Del Zamora, Orson Chaplin, Tara Buck, Bruno Gunn, Troy Glass, Jorge Diaz, J. Smith-Cameron, Gideon Emery, Ronnie Gene Blevins, Brett R. Miller, Lynne Jacobellis, Paola Turbay, Lauren Weedman, Derek Ray, William Schallert, Colleen Craig, Jessy Hodges, Ashley Barron, Abbie Cobb, Leslie Stevens, Paul Haitkin, Lars Slind, Natalie Hall, Michael Bofshever, Giles Matthey, Blaine Saunders, Clint Culp, Melanie Camp, Jessica Clark, Kherington Payne, Dendrie Taylor, Ashley McCarthy, Ashley Hinshaw, Jade Tailor, Megan Albertus, Vedette Lim, Gregg Daniel, Nathan Parsons, Robert Baker, Jamie Luner, Grainger Hines, Danielle Sapia, Max Charles, Todd Giebenhain, Gabriella Wright, Hannah Kasulka, Matt Riedy, Bryan Becker, Patrick Gallagher, Tahmus Rounds, Molly Burnett, Chelsea Ricketts, John Prosky, Jamie Gray Hyder, Amelia Rose Blaire, Brad Carter, Terrell Lee, Zoran Korach, Scott Thomson, Jeffrey Nicholas Brown, Anastasia Roark, Maz Jobrani, Kandis Mak, Johnny Ray Gill, Loanne Bishop, Lucas Di Medio, Caitlin Carmichael, Christina Scherer, James Harvey Ward, Brett Rickaby, Andy Mackenzie, Rebecca McFarland, Terry F. Smith, Skyler Vallo, Alec Gray, Jaala Pickering, Myk Watford, Alicia Vela-Bailey, Karina Logue, Judy Prescott, Barbara Whinnery, Dinka Džubur, Jodie Turner-Smith, Henri Lubatti, Lily Knight, Dean Chekvala, Conor O'Farrell, E.J. Callahan, Stephanie Erb, Steph DuVall, Stephen Monroe Taylor, Ben Lemon, Edrick Browne, Amber Dawn Landrum, Bill Stinchcomb, Malcolm Goodwin, Lawrence O'Donnell

Andy Keir

Kostýmy:

Danny Glicker

Sex, rasismus, alkohol, rodičovství, láska, drogová závislost, násilí a krve sající jedinci mezi námi. Dokonale promyšlené dílo, jenž bez obalu ukazuje naší (nebo spíše americkou) společnost a hnus, jenž skrze ní protéká. Myslet si, že seriál je pouze o upírech a sexu je... hodně naivní pohled na věc. Alan Ball opět rozehrává, podobně jako tomu bylo i u Six Feets Under, šibalskou hru s rozličným spectrem postav a poukazuje na trhliny v současné kultuře a popkultuře lidské rasy skrze důmyslné metafory skryté pod rouškou ozubených tvorů (a nejen jich). Má to možná pár hluchých míst, i přesto se tahle satirická upířina ihned zařadila mezi mé nejoblíbenější seriály a už teď se nemohu dočkat dalších dílů. Krev nikdy nechutnala tak výtečně! První řada: 80% Druhá řada: 90% Třetí řada: 80% Čtvrtá řada: 90%(17.4.2009)

Čtvrtá seriálová závislost v mém životě! Dokonalý protikald k Twilight: namísto prostých morálních poselství (ta tu mají hlubší podobu) a tradičních rodinných hodnot je nám tentokrát servírována čistá zábava. Baví se postavy a nad jejich příběhy se bavíme i my. Postavy z nižší pracující třídy totiž mají hodně času a tak se baví (k jejich obvyklé zábavě patří sex), a protože je seriál takto netypicky zasazen, toto všechno se prezentuje bez pozlátka, jaké bychom dostali všude jinde (pro fanouška Sex and the City to může být docela šok, ale seriál to skvěle odlišuje od všeho ostatního). S tím kontrastuje výrazná a ohromně tajemná romantická linie vztahu Sookie a Billa (budu mít co dělat, abych si na něj nezvykla, než... ach jo, už je naprosto pozdě, ale to vlastně vůbec nevadí, protože po přečtení knih nemám nejmenší problém zařadit se do Eric team...). True Blood je dokonalá snad právě v kombinaci zdánlivě nekombinovatelného: postavy jsou napsané s dostatečnou hloubkou, většinou hezké, ale aby to bylo hned vyváženo, chodí ve stejných obyčejných hadrech a chovají se jako čuňata (opět s výjimkou Sookie v roztomilých šatičkách, s níž tak nemám problém se ztotožnit); detektivní zápletka je díkybohu roztáhlá na celou sezónu, takže seriál nezklouzává k epizodním vyšetřováním jako Angel či Moonlight. Skvělé jsou odkazy ke starším upírským fenoménům, zejména k Vampire Chronicles, na jehož místo - do Louisiany - se vrací. Největším náporem na divákův mozek je drsná sociální realita plná klasických a hrůzných konfliktů (upíři vystupují coby tradičně nenáviděná minorita a běloši jako tradiční "vícehodnotná" majorita; obě skupiny pak na sebe vzájemně nahlížejí jako na méněcenné bytosti, které by neměly existovat, mít občanská práva, přístup do společnosti; vzájemně neuznávají párování mezi jedinci z těchto dvou rozdílných ras apod.; srov. např. postava bílého senátora a upířího soudce), ale navzdory této drsné a kruté rovině, která člověku začne docházet až později a z níž hodně mrazí, je všechno především skvělou zábavou (snad díky skvělému mechanismu s vysouvacími fangs) :), než filosofováním o smyslu světa (i když je tu až moc politických paralel a metafor). Navzdory tomu všemu, co by se mohlo zdát nekoukatelným, jsem byla od prvního dílu nadšená a epizodou 8 to vyvrcholilo. U dílů 10-12 jsem se napoprvé bavila už trochu méně, zato podruhé až po x-té jsem si opakovaně užívala scénky s Jessikou. Do doby další sezóny bude v rámci udržování seriálové závislosti třeba zpomalit na maximálně 2 epizody denně. Naneštěstí jsou tak nabité skrytými vtípky, že naučit se je nazpaměť, není jen tak... Poznámka po pár měsících a přečtení celé knižní série: každodenní závislost na TB se jen upevnila. :) Po 4. sezóně si nejsem příliš jistá svým nadšením, co se týče příběhu a atmosféry, které se neuvěřitelně vzdalují od knižní série, ale od přehlídky prezentovaných pánů se zkrátka nedá odpoutat: Bill a Eric jsou v zapomnění, vlkodlak Alcid (u mě) vítězí! :)(24.2.2009)

Dobrej a zajímavej nápad s těma upírama, ale trošku naivní zpracování a laciný vyvíjení příběhu z toho dělá celkově takovou dost rozporuplnou záležitost, kdy na jednu stranu to baví a daj se tu pozorovat i celkem slušný hororový prvky, což u seriálů moc neni, ale na stranu druhou jsou zvraty a vlastně většina podstatnejch situací tak trošku vycucanejch z prstu a fakt to úplně bije do očí, obzvlášť v druhý polovině série to vaří z vody až nemile hodně a člověk se dočká i pár scén vystřižených, jak ze špatný telenovely, kdy zrovna v ten nejnevhodnější moment pokaždý přijde ta nejnevhodnější postava a pak se všichni diví, co tam najednou dělá, včetně diváka, ale u něho bohužel né z překvapení. Navíc Anna Paquin mě moc nepřesvědčila, ale lepší než Buffy chick.(27.2.2009)

• Ruut

Dovolím si taky jednou ten luxus hodnotit seriál na základě shlédnutí pohopouhého jednoho dílu. Viděl jsem jako předprogram udílení Oscarů 2008 v ořezu 4:3 a s hnusným českým dabingem. Možná bych o něco zvedl hodnocení bez těchto defektů. Každopádně si stále nejsem zda je to naprosto sofistikovaná parodie na romantické a upíří filmy v jednom a to v tradičně šokadelickém kabátku od HBO, nebo nejtupější blbost posledních let. No nevím, možná dám tomuto projektu ještě někdy další šanci, ale fakt se mi moc nechce.(23.2.2009)

Alan Ball nakrmí diváka hustou kašičkou už v prvních pár minutách: cynický humor, násilí a sex. Sice to zní dost podbízivě (aneb víme, po čem konzument lační), ale ono tohle všechno stojí na pevných a nezpochybnitelných základech. Tak třeba - True Blood je o menšinách a o netolerantních většinách. O oboustraném rasismu a xenofobii. O začpělém konzervatismu a primitivním liberalismu. Nic, co by už v Six Feet Under nehrálo roli. Tentokrát je to všechno zasazeno do jižansky pokryteckého maloměstského prostředí, které je krásně pestré a barevné. Máme tu ulítlé křesťanské sekty (babtisticky tmavé a katolicky bílé), sem tam pohanské rituály, no a konečně k tomu přimícháme taky upíry, měniče a telepaty. A jednotlivé charaktery ... jsou fajnově prohnané, prorezlé, slabošské, naivní, zlé, pitomé, ujeté, iritující... Nic, co by si divák mohl extra zamilovat, protože ve skrytu duše ví, že jsou mu bližší, než si dokáže otevřeně přiznat. A ono to všechno dohromady strašně dobře funguje a navíc velice svižně, realisticky otevřeně, uvěřitelně a značně konfrontačně. Nicméně v půli série nastavený vysoký standard lehce zvolňuje, ale konec tomu zase vrátí správný cynický šmrnc. Kdo by řekl, že to všechno není z hlavy Alana Balla? Inu není, je to dle knižní předlohy, ale jistojistě značně modifikované a s jinými podtóny. Takový pevně nanohoustojící Twilight pro dospělé. Zatím 85%.(14.2.2009)