True Blood: Pravá krev (TV seriál)

• Česko

USA, 2008, 80x60 min

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe, Deborah Ann Woll, Kristin Bauer van Straten, Jim Parrack, Joe Manganiello, Lauren Bowles, William Sanderson, Michael McMillian, Kevin Alejandro, Janina Gavankar, Adina Porter, Marshall Allman, Lucy Griffiths, Jessica Tuck, Denis O'Hare, John Billingsley, Anna Camp, Michelle Forbes, Michael Raymond-James, Mehcad Brooks, Lindsay Pulsipher, Kelly Overton, Brit Morgan, Mariana Klaveno, Tanya Wright, Fiona Shaw, Dale Dickey, Valentina Cervi, Scott Foley, Robert Patrick, Carolyn Hennesy, Lois Smith, Arliss Howard, Robert Kazinsky, Jurnee Smollett-Bell, Allan Hyde, Adam Leadbeater, Ashley Jones, Courtney Ford, Peter Mensah, Evan Rachel Wood, Tess Parker, Fiona Dourif, Aisha Hinds, James Frain, Grant Bowler, Wes Brown, Theo Alexander, Daniel Buran, Karolina Wydra, Lindsey Haun, Louis Herthum, Cooper Huckabee, Lizzy Caplan, Luke Grimes, Lara Pulver, Gregory Sporleder, Don Swayze, Christopher Heyerdahl, Melissa Rauch, Tina Majorino, Damion Poitier, Camilla Luddington, Christopher Meloni, Lynn Collins, Rutger Hauer, Alfre Woodard, Valerie Cruz, Natasha Alam, Pruitt Taylor Vince, Chris Coy, Kristina Anapau, John Fleck, Aaron Perilo, Brandon Molale, Stephen Root, Raoul Max Trujillo, Željko Ivanek, Alexandra Breckenridge, Christina Moore, Chris Butler, Danielle James, Andrew Rothenberg, Aunjanue Ellis, Dane DeHaan, Peter Macdissi, Brian Geraghty, Ed Quinn, Chris Gartin, John Hillard, Valorie Hubbard, Missy Doty, Grey Damon, Carlson Young, Brianna Lynn Brown, Emma Greenwell, Jayden Lund, Jonathan Kowalsky, James Parks, Rachael Markarian, Kevin McHale, Martin Spanjers, Dakin Matthews, Tamlyn Tomita, Preston Jones, David J. Wright, Ailsa Marshall, Cherilyn Wilson, Stacy Haiduk, Randy Wayne, Valarie Pettiford, Galadriel Stineman, Linda Purl, Greg Cipes, Kate Luyben, Steve Rankin, Natalie Dreyfuss, Keram Malicki-Sánchez, Neil Hopkins, Jessica Stroup, Adalia Braydon, Bill Maher, Randy Oglesby, Jeff Bryan Davis, Scott Alan Smith, Kelli Maroney, Nicholas Gonzalez, Camille Langfield, Arielle Kebbel, Daniel Gillies, Lorna Scott, Dawn Olivieri, Michael McCafferty, Elise Robertson, Michael Papajohn, Tamara Frapasella, Rebecca Wisocky, Hallock Beals, Sam Horrigan, Charlaine Harris, Sarah Blevins, Autumn Federici, Vincent M. Ward, Eugenia Kuzmina, Andrea Harrison, Jaren Mitchell, Erica Gimpel, Annalise Basso, Sienna Farall, Drew Powell, Del Zamora, Orson Chaplin, Tara Buck, Bruno Gunn, Troy Glass, Jorge Diaz, J. Smith-Cameron, Gideon Emery, Ronnie Gene Blevins, Brett R. Miller, Lynne Jacobellis, Paola Turbay, Lauren Weedman, Derek Ray, William Schallert, Colleen Craig, Jessy Hodges, Ashley Barron, Abbie Cobb, Leslie Stevens, Paul Haitkin, Lars Slind, Natalie Hall, Michael Bofshever, Giles Matthey, Blaine Saunders, Clint Culp, Melanie Camp, Jessica Clark, Kherington Payne, Dendrie Taylor, Ashley McCarthy, Ashley Hinshaw, Jade Tailor, Megan Albertus, Vedette Lim, Gregg Daniel, Nathan Parsons, Robert Baker, Jamie Luner, Grainger Hines, Danielle Sapia, Max Charles, Todd Giebenhain, Gabriella Wright, Hannah Kasulka, Matt Riedy, Bryan Becker, Patrick Gallagher, Tahmus Rounds, Molly Burnett, Chelsea Ricketts, John Prosky, Jamie Gray Hyder, Amelia Rose Blaire, Brad Carter, Terrell Lee, Zoran Korach, Scott Thomson, Jeffrey Nicholas Brown, Anastasia Roark, Maz Jobrani, Kandis Mak, Johnny Ray Gill, Loanne Bishop, Lucas Di Medio, Caitlin Carmichael, Christina Scherer, James Harvey Ward, Brett Rickaby, Andy Mackenzie, Rebecca McFarland, Terry F. Smith, Skyler Vallo, Alec Gray, Jaala Pickering, Myk Watford, Alicia Vela-Bailey, Karina Logue, Judy Prescott, Barbara Whinnery, Dinka Džubur, Jodie Turner-Smith, Henri Lubatti, Lily Knight, Dean Chekvala, Conor O'Farrell, E.J. Callahan, Stephanie Erb, Steph DuVall, Stephen Monroe Taylor, Ben Lemon, Edrick Browne, Amber Dawn Landrum, Bill Stinchcomb, Malcolm Goodwin, Lawrence O'Donnell, Niko Nicotera, Chanon Finley, Tyne Stecklein, Paul Sanchez, Kathleen York, Matt Leonard, Scott Klace, Earl Billings, Diahnna Nicole Baxter, Bill Oberst Jr., Jennifer Wenger, Marcia DeRousse, James Jordan, Anna Khaja

80/80 (4x) Dabing je zabiják seriálu a v podstatě i to letní premiérování. Ale jakmile jsem tohle překlenula (což trvalo pět a půl série), tak se přede mnou otevřel nový nádherný svět z románů Charlaine Harris známých jako The Sookie Stackhouse Novels. Alternativní realita, ve které upíři opustili své rakve a stávají se součástí "našich" životů. Je mi velice sympatické, že se Harris otevřeně přiznává k inspiraci světem Anne Rice, protože jediné místo v Americe, které považuju za přirozené prostředí pro upíry, je zkrátka Louisiana s všudypřítomnými močály Mississippi. Jednotlivé postavy se během několika málo dílů stávají zajímavými prostředníky příběhů a vyvíjejí se tak, až přechází zrak. Doufám, že to nejen se Sookie a Billem bude na věčné časy. 1. série je taková přímočará, hned od začátku se jde centrálně na branku, servírka Sookie potkává upíra Billa a všechno se pozvolna propojuje s celým stromem vedlejších postav, aby se ve finále vyřešila hlavní detektivní zápletka. Během řešení série vražd Sookie hodně dospěje, její bratr Jason několikrát čelí obvinění z vražd a propadá šílenství. Maličko se také dozvíme něco o světě upírů, který není tak jednoznačně černobílý, jak se ho snaží prezentovat soudobá média. 2. série přichází s novou zápletkou a vynikajícími bakchanáliemi. Sookie už je tou dobou plnohodnotnou Billovou partnerkou a pomocnicí v řešení nadpřirozených problémů. Jejich vztah i celý příběh vrcholí nejnádhernější žádostí o ruku, jakou jsem kdy v seriálu viděla. Skvěle se rozehrává i upíří podsvětí a setkáváme se i s jejich královnou. Bohužel 3. série toto všechno zahazuje, Sookie ztrácí (a nachází) Billa a chtě nechtě přijímá do svého okruhu přátel vlkodlaka Alcida. Upírské podsvětí houstne a připravuje se na anarchii. Každý stát má svého krále, všichni svou minulost a loajalitu ke svému stvořiteli. Na druhou stranu houstne krvavá romantika, Hedley a víly ukazují svou pravou tvář a Russell Edgington má neskutečný koule. 4. série je poněkud odtržená od dosavadního děje, odehrává se po roční pauze a překvapuje vyzrálou čarodějnickou misí. Sookie přichází na chuť změněnému Ericovi, kdysi arogantnímu upírovi, který býval Billovou hrozbou, ale v momentě, kdy přichází o paměť, je z něj učiněný beránek. 5. série nabízí pokračování anarchistického snažení králů jednotlivých států. Ačkoli ne všechno je takové, jaké se zdá být... Do popředí se dostává božská Lilith a vílí války neustávají. 6. série přímo navazuje na cliffhanger série minulé a Bill/Lilith je komplikovanější postava, než by se zdálo, ale samozřejmě je to lepší, než Bill/král Louisiany. Nový maintextový pár Pam/Tara pak dotahuje láska Jessicy k jejímu stvořiteli. Sookie pozvolna přechází do teamu Wookie, Eric pohřbívá svou sestru, ale vše má stejně na svědomí koncentrační tábor Sarah Newlinové. U Merlotta pobíhá nová generace víl, Terry to má za pár a my si klademe otázku - pracuje v tom baru ještě někdo? Hlavní je, že pravý katolicismus dokáže zachránit i takového Jasona Stackhouse. Před tím, než započne 7. série kupujeme knihu Billa Comptona And God Bled a zjišťujeme naše preference pro pár Sook/Alcide. Ve staronovém baru a grilu u Bellefleura se totiž chystá nová bloodbath a hep V je nebezpečnější virus, než kdy Sarah mohla doufat. Ulehčí Jessica svému svědomí? Nová a zároveň poslední série je prostě skvělá, všechny postavy Bon Temps mají své místo v nové válce proti zombírům. KONEC vynikající, propadám se do velmi příjemné nostalgie a truchlím.(28.6.2012)

Alan Ball hodně ví, o tom během sledování jeho ukázkově postmoderního galimatyáše netřeba spekulovat, ale jedno neví – jak dát svým myšlenkám konzistentní tvar. Prvních pár epizod slouží jako síto. Proleze jím minimum diváků žíznivých upířiny s jasně vymezenými žánrovými pravidly. Ale kdo by měl dle očekávání tvůrců zůstat? Vážený průměr množin „všichni“ a „nikdo“? Seriál plýtvá erotikou, možná směrodatným motivem jednání většiny postav, možná pouhopouhým provokativním elementem. Rozmanité naplňování perverzních fantazií žádá znalce psychoanalýzy. Sociologa by pro změnu mohly nalákat spletité vztahy mezi různorodými etniky (národnostní menšiny, upíři, černoši – s důrazem na přetrvávající šamanské rituály), vykreslení jejich kulturních specifik taktéž zabírá nemalý prostor. Někteří dozajista přijmou coby sobě určený objekt zevrubnější analýzy Billovu účast v Americké občanské válce. Tématická rozpínavost seriálu na druhé straně znemožňuje věnovat větší péči v širším rámci nejspíše irelevantnímu, pro dramatickou funkčnost ovšem zásadnímu chování postav. Zrovna Sookie, první větší role mimořádně půvabné Anny Paquin, ze všech nejvíce připomíná pouhé plátno, na nějž jsou nanášeny zrovna potřebné barvy. V (beznadějné) honbě za vyššími pravdami Pravé krvi bohužel unikají pravdy naprosto elementární, což její sledování činí poněkud otravným. Odvaha ani originalita absenci věrohodného a jinou nežli čistě intelektuální slast zajišťujícího jádra nevyváží. 70% Zajímavé komentáře: Jeanne, M.a.t.t., k212, Fr, DavidS.(16.4.2009)

1. seria - 80%, 2. seria - 40%(29.6.2009)

Upírská sága od Charlaine Harris má sice zajímavý nápad (upíří coming out a vše s tím spojené), ale jeho podání už trochu pokulhává. Příběh je vyprávěn očima mladé Sookie a i když to není tak špatné jako Twilight, tak pořád je to příliš "dívčí" a ztraceno v neskutečném množství popisu. Seriálová podoba se tomu však vyhnula a události jsou sice stejné jako ty knižní, ale příběh se neomezuje pouze na perspektivu hlavní hrdinky. Navíc je to celé temnější, je tam více sexu (hodně sexu) i násilí. Jih je v tomhle případě skutečně drsný, provoněn krví, živoucí a jednoduše fascinující. A člověk si nemůže být ničím jist.__Hodnocení se vztahuje hlavně k první sérii, druhá je slabá a doporučuji se jí vyhnout.(14.12.2008)

PRVNÍ SÉRIE ***,,Každý by měl mít aspoň jednou sex s upírem“…. Telepatička Sookie (chutná jinak než ostatní lidé), bratr Jason (moudrosti moc nepobral, ale zato rád souloží), kamarádka Tara (je vtipná), ctitel a šéf Sam (je to…. -tajemství) a Bill (tak trochu upír). UPÍR ! Nebojte, je jich tu víc! Tím to má být zajímavé a stejně jako oni lační po krvi, tak já se chci dozvědět něco o nich (jeden nikdy neví). Co vlastně umí? Mohou levitovat? Jsou neviditelní? Umí hypnózu? To vše se dozvíme, což je fajn. Bohužel si myslím, že tato ,,lidsko – upírská“ společnost mohla být ztvárněna lépe. Zajímavěji. Zápletka se neskutečně táhne, některé díly skončí a já se ani netěším na další. Postupně získávám dojem, že bez toho sexu by to snad ani nebylo tak zajímavý a že Sookie je ,,husička“. A Taře postupně docházejí vtipný hlášky. Takže: není to vyloženě špatný, ale jestli je nějaký seriál určený hlavně mladým, TAK JE TO TENTO!! Mě tu chybí nějaká myšlenka. Víc myšlenek! A stále nejsem rozhodnutej, jestli si dám ještě jednu True Blood. Ale koho to zajímá, že? DRUHÁ SÉRIE **** ,,Vítej Sookie, budeš moje družička“…. Nová postava, prastaré stvoření Maryann vnáší do příběhu dramatičnost a díky sexuálním orgiím i zajímavost (to byl vtip). Ani Sookie na konci už není taková husa (je jí někdo jinej). A co bude dál? Budou všichni jen tančit nebo šukat jako veverky? Určitě jo. Ale mě spíš ZAJÍMÁ, kdo vlastně je Sookie Stackhouse a kam zmizel Bill Camton. Opravdu ZAJÍMÁ!!! TŘETÍ SÉRIE **** ,,Kdo vlastně jsi Sookie???…. O tom, že Amerika je plná jeblejch a divnejch lidí. Teda příšer. O normála tu nezavadíš! Ale nejdůležitější jsou zjištění, že Sam má rodinu, že vlkodlaci chtěj bejt taky v televizi a to o Sookie. Na své si přijdou i gayové a milovníci flashbacků. Musím uznat, že se na to dá koukat :-) ČTVRTÁ SÉRIE *** ,,JSEM ANTONIA GAVILAN DE LOGRONO. A JSEM ZPĚT“..... /// Co by jste chtěli? Standardní kvalita,.... všichni chtěj s někým šukat (nejdřív se zdá, že snad Sookie by nemusela...), bejt upír je stejně normální jako bejt víla, vlkodlak, duch, zombík, šaman, čarodějnice, měňavec, lesba, teplouš, nemluvně propojený s ďáblem.... a vobyčejnej člověk se může kapku ztrácet v tom, kdo koho vlastně nesnáší. Je to vobčas stejně blboučký jako jindy, ale když už jsem viděl 4 řady.... no řekněte.... Rozhodně se jedná o seriál s nejmagičtějšíma úvodníma titulkama a možná i s názvy epizod (třeba – ,,Voníš jako večeře“ se mi moc líbí...). Bohužel to ke konci to začne scénáristicky haprovat, a já si uvědomuju, že je to všechno jen chladnej útok na teenegerský srdce. Účastním se rád, ale chci si udržet rozumnej odstup. Snižuju na 3*! A bacha, aby jste se s tý vílí vagíny neposrali! PÁTÁ SÉRIE ****,,STRACHU NEMĚJTE, ŽE MÁ KREV STRACHU POZBÝVÁ STRACHU Z HŘÍCHU, STRACHU Z LIDSTVA, STRACHU Z POMSTY, KTERÉŽTO DÍLO JE PŮVODEM BOŽÍ. A TENTO SVĚT JEST POUZE ZŘÍDLEM, BY UTIŠILO NAŠI POSVÁTNOU ŽÍZEŇ“…. Jsem překvapenej, že mě můžou ještě něčím překvapit, páč sarkasticky vtipná Pam kraluje týhle sérii (zase mně neber tak vážně – ale je to prostě překvapení). Protivník? 3000 let starej a nasranej psychopat. Tentokrát žádný šukání kolem městečka Bon Temps, ale všichni chtěj ovládnout rovnou celej svět. Dokonce si dovolím tvrdit, že se ze mě nesnažej dělat hloupýho teenagera, ani když lehce laboroujou s myšlenkama na Středozemi (upíři, vlkodlaci, víly, krvavá Lilith s bobrem, slepidcodlaci(?)….). Takže: ,,Kdo ti Sookie zachrání prdel tentokrát?“ (a zase to končí kurevsky dobře!) Vy svině – série, který jsem viděl 5 řad, si prostě **** zaslouží. ŠESTÁ SÉRIE **** ,,JESTLI LIDÉ CHTĚJÍ VÁLKU, TAK JIM JI DÁME…“ /// Bill je ,,něco“ a Louisiana upírům vyhlásila válku. Pro Sookie je život guláš plnej hoven a my čekáme, jestli konečně vojede svůj druh. Upíři, víly, vlkodlaci, měňavci a podobný sračky (šak víte) v časech, kdy smrt neznamená konec. Taková klasika - ke konci jako vždycky vařej z vody, aby stejně závěrečným záběrem, dokázali navnadit na další sérii. Ty čtyry **** nechám! SEDMÁ SÉRIE * ,,PROKAŽ MI PRAVOU SMRT A OSVOBOĎ NÁS"... /// Ukecaný a nudný upírský soft porno! To je poslední série tohohle rozporuplnýho seriálu. Všichni bilancujou… hlavně ti nedůležití či nezajímavý. A Eric přefikne starou rašply. (Proto bilancovat nebudu…) Kdyby vodbourali zbytečnosti, vejde se tahle série do 3 dílů. Všichni se většinu času tvářej jak divizny (nebo kaly) a urovnávaj lidsko-upírský sračky stylem z červený knihovny… Takže musí bejt pohřeb, svatba… to bych blil… a tak dávám KONEČNOU ZNÁMKU: 3*!(29.3.2009)

• - Alexander Skarsgård měl původně zájem o roli Billa, ale v seriálu nakonec ztvárnil postavu Erica. (R´Hell)

• - V prvních pěti sériích ani v jednom díle neprší. (skinny)

• - V epizodě "If you love me, why am I dyin´" čte Sookie (Anna Paquin) knihu "Grave Sight" od Charlaine Harris, autorky původních "The Sookie Stackhouse Novels", podle kterých je seriál natočen. (Václavička)