True Blood: Pravá krev (TV seriál)

• Česko

USA, 2008, 80x60 min

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe, Deborah Ann Woll, Kristin Bauer van Straten, Jim Parrack, Joe Manganiello, Lauren Bowles, William Sanderson, Michael McMillian, Kevin Alejandro, Janina Gavankar, Adina Porter, Marshall Allman, Lucy Griffiths, Jessica Tuck, Denis O'Hare, John Billingsley, Anna Camp, Michelle Forbes, Michael Raymond-James, Mehcad Brooks, Lindsay Pulsipher, Kelly Overton, Brit Morgan, Mariana Klaveno, Tanya Wright, Fiona Shaw, Dale Dickey, Valentina Cervi, Scott Foley, Robert Patrick, Carolyn Hennesy, Lois Smith, Arliss Howard, Robert Kazinsky, Jurnee Smollett-Bell, Allan Hyde, Adam Leadbeater, Ashley Jones, Courtney Ford, Peter Mensah, Evan Rachel Wood, Tess Parker, Fiona Dourif, Aisha Hinds, James Frain, Grant Bowler, Wes Brown, Theo Alexander, Daniel Buran, Karolina Wydra, Lindsey Haun, Louis Herthum, Cooper Huckabee, Lizzy Caplan, Luke Grimes, Lara Pulver, Gregory Sporleder, Don Swayze, Christopher Heyerdahl, Melissa Rauch, Tina Majorino, Damion Poitier, Camilla Luddington, Christopher Meloni, Lynn Collins, Rutger Hauer, Alfre Woodard, Valerie Cruz, Natasha Alam, Pruitt Taylor Vince, Chris Coy, Kristina Anapau, John Fleck, Aaron Perilo, Brandon Molale, Stephen Root, Raoul Max Trujillo, Željko Ivanek, Alexandra Breckenridge, Christina Moore, Chris Butler, Danielle James, Andrew Rothenberg, Aunjanue Ellis, Dane DeHaan, Peter Macdissi, Brian Geraghty, Ed Quinn, Chris Gartin, John Hillard, Valorie Hubbard, Missy Doty, Grey Damon, Carlson Young, Brianna Lynn Brown, Emma Greenwell, Jayden Lund, Jonathan Kowalsky, James Parks, Rachael Markarian, Kevin McHale, Martin Spanjers, Dakin Matthews, Tamlyn Tomita, Preston Jones, David J. Wright, Ailsa Marshall, Cherilyn Wilson, Stacy Haiduk, Randy Wayne, Valarie Pettiford, Galadriel Stineman, Linda Purl, Greg Cipes, Kate Luyben, Steve Rankin, Natalie Dreyfuss, Keram Malicki-Sánchez, Neil Hopkins, Jessica Stroup, Adalia Braydon, Bill Maher, Randy Oglesby, Jeff Bryan Davis, Scott Alan Smith, Kelli Maroney, Nicholas Gonzalez, Camille Langfield, Arielle Kebbel, Daniel Gillies, Lorna Scott, Dawn Olivieri, Michael McCafferty, Elise Robertson, Michael Papajohn, Tamara Frapasella, Rebecca Wisocky, Hallock Beals, Sam Horrigan, Charlaine Harris, Sarah Blevins, Autumn Federici, Vincent M. Ward, Eugenia Kuzmina, Andrea Harrison, Jaren Mitchell, Erica Gimpel, Annalise Basso, Sienna Farall, Drew Powell, Del Zamora, Orson Chaplin, Tara Buck, Bruno Gunn, Troy Glass, Jorge Diaz, J. Smith-Cameron, Gideon Emery, Ronnie Gene Blevins, Brett R. Miller, Lynne Jacobellis, Paola Turbay, Lauren Weedman, Derek Ray, William Schallert, Colleen Craig, Jessy Hodges, Ashley Barron, Abbie Cobb, Leslie Stevens, Paul Haitkin, Lars Slind, Natalie Hall, Michael Bofshever, Giles Matthey, Blaine Saunders, Clint Culp, Melanie Camp, Jessica Clark, Kherington Payne, Dendrie Taylor, Ashley McCarthy, Ashley Hinshaw, Jade Tailor, Megan Albertus, Vedette Lim, Gregg Daniel, Nathan Parsons, Robert Baker, Jamie Luner, Grainger Hines, Danielle Sapia, Max Charles, Todd Giebenhain, Gabriella Wright, Hannah Kasulka, Matt Riedy, Bryan Becker, Patrick Gallagher, Tahmus Rounds, Molly Burnett, Chelsea Ricketts, John Prosky, Jamie Gray Hyder, Amelia Rose Blaire, Brad Carter, Terrell Lee, Zoran Korach, Scott Thomson, Jeffrey Nicholas Brown, Anastasia Roark, Maz Jobrani, Kandis Mak, Johnny Ray Gill, Loanne Bishop, Lucas Di Medio, Caitlin Carmichael, Christina Scherer, James Harvey Ward, Brett Rickaby, Andy Mackenzie, Rebecca McFarland, Terry F. Smith, Skyler Vallo, Alec Gray, Jaala Pickering, Myk Watford, Alicia Vela-Bailey, Karina Logue, Judy Prescott, Barbara Whinnery, Dinka Džubur, Jodie Turner-Smith, Henri Lubatti, Lily Knight, Dean Chekvala, Conor O'Farrell, E.J. Callahan, Stephanie Erb, Steph DuVall, Stephen Monroe Taylor, Ben Lemon, Edrick Browne, Amber Dawn Landrum, Bill Stinchcomb, Malcolm Goodwin, Lawrence O'Donnell, Niko Nicotera, Chanon Finley, Tyne Stecklein, Paul Sanchez, Kathleen York, Matt Leonard, Scott Klace, Earl Billings, Diahnna Nicole Baxter, Bill Oberst Jr., Jennifer Wenger, Marcia DeRousse, James Jordan, Anna Khaja

Nikdy jsem neměla ráda filmy o upírech a neměla jsem už vůbec ráda jejich celkovou podstatu bytí, styl života a podobně:) Pak jsem na ČT zhlédla jednu epizodu jakéhosi, prý kultovního seriálu, s názvem True Blood. Mé názory na upíry se s touto jedinou, nevinnou epizodou, začaly zcela nečekaně obracet naprosto opačným směrem. Pocítila jsem náklonnost. Přišly další epizody, začala jsem poznávat Billa, Sookie, začala jsem navštěvovat Bar u Merlotta a poznávat ostatní postavy městečka Bon Temps. To už jsem se zamilovala. Naprosto. Nejprve do Billa Comptona. Ten bledý, černovlasý a galantní upír s pronikavým pohledem mě začal dostávat každou epizodu. Pak přišla druhá série a já začala být Billovi nevěrná s vychytralým a okouzlujícím Ericem Northmanem. Zde dostává jeho postava mnohem více prostoru a tak se stalo, že jsem se do ní zamilovala. Zase. Scénář celého příběhu se pohybuje na pomezí mezi promyšleným příběhem s častými dávkami erotiky a sexu, fenomenálními charaktery a jejich hereckými představiteli a zároveň občasnou dávkou klišé, šablonovitosti a patosu. Což mi už ale vůbec nevadí, spíše mi připadá, že to do celkového kontextu vhodně zapadá. Pravá krev se stala po čase mým dalším oblíbeným seriálem. Zkrátka Bill, Eric, Godrick, Sookie, Sam, Jason, Tara a taktéž fenomenální znělka ♫ Bad Things v podání Jace Everetta ♫. A tak, jak Kmotr změnil mé vnímání gangsterských filmů a celého organizovaného zločinu, tak True Blood zcela změnila můj postoj k těm chladným, bledým tvorům se špičáky. A snad poprvé a po dlouhé době jsem začala být hrdá na svou bledou pleť:)(21.5.2011)

Tak první série je za mnou a já mohu konečně patřičně ohodnotit a okomentovat tento seriál. Jsem nadšený! Tohle je úžasný, zajímavý, originální a zároveň (možná překvapivě) pohodový seriál. Ano, možná to někoho překvapí, ale já jsem si u každého dílu perfektně zarelaxoval, ovšem zároveň jsem ke každému dílu usedal v napjatém očekávání, jak se bude tento seriál vyvíjet dál. Bylo to totiž díl od dílu zajímavější a napínavější a závěrečné rozuzlení, kdo je vlastně vrah, bylo pro mě osobně velkým překvapením a nikdy bych tu postavu netipoval na vraha. Což je jen další důkaz toho, že scénář a celý seriál je velmi kvalitní. Takže po dějové stránce naprosto úžasný, velice napínavý a občas vývojem děje překvapivý seriál, který mě zaujal od prvního dílu a který jsem si zamiloval. Mou nejoblíbenější postavou se stal Bill, kterého jsem si velmi oblíbil, na druhém místě je Sam a až za nimi je v mé soukromé hitparádě oblíbenosti Sookie. Ale jak říkám, vyhrává zatím jednoznačně Bill, protože nejen ten herec, ale i jeho postava, kterou hraje, je velmi sympatická. Co mě ale opravdu štve je to, že celý příběh zůstal po skončení první série otevřený a zůstalo několik otázek, a druhá série se na obrazovky českého HBO dostane kdovíkdy. Ale o to více se budu těšit. A na závěr mého komentáře bych se ještě rád vyjádřil k českému dabingu. Vím, že zde se hodnotí a komentuje film, nikoliv dabing, ale přece jen si k tomu pár slov dovolím napsat. Byl jsem příjemně překvapen dabingem Dalibora Gondíka, který brilantně nadaboval Billa. Možná to byla odvážná volba, obsadit tohoto herce a moderátora do hlavní dabingové role, ale zvládl to s přehledem a nebýt toho, že jsem v závěrečných titulcích zaslechl jeho jméno, tak by mi ani nedošlo, že Billa dabuje právě on. Jeho hlas ale k Billovi dokonale sedl a byl z toho asi nejlepší dabingový výkon celého seriálu. Ostatní dabingové výkony byly tak nějak průměrné. Co mě ale vytáčelo byla skutečnost, že jsem jeden a ten samý hlas slyšel u několika různých vedlejších postav. Jinými slovy, jeden dabér daboval několik vedlejších postav. To mě velmi rušilo a zároveň nepříjemně překvapilo. Od HBO bych očekával větší profesionalitu, co se dabingu týče. Ale samozřejmě dabing nezapočítávám do mého celkového hodnocení. Takže za první sérii je to pět hvězd a už se těším na další sérii.(28.4.2009)

Velmi neobvyklé. Nečekané. Sprosté. Plné krve. Jenomže já mám ráda upíry, já mám ráda noční stvoření a magii a občas i ten zkurvenej život. Takže mně se to líbilo/líbí. Rozhodně originálně pojaté, čemuž fandím, když takové pokusy vycházejí :-)(2.4.2009)

Upírská sága od Charlaine Harris má sice zajímavý nápad (upíří coming out a vše s tím spojené), ale jeho podání už trochu pokulhává. Příběh je vyprávěn očima mladé Sookie a i když to není tak špatné jako Twilight, tak pořád je to příliš "dívčí" a ztraceno v neskutečném množství popisu. Seriálová podoba se tomu však vyhnula a události jsou sice stejné jako ty knižní, ale příběh se neomezuje pouze na perspektivu hlavní hrdinky. Navíc je to celé temnější, je tam více sexu (hodně sexu) i násilí. Jih je v tomhle případě skutečně drsný, provoněn krví, živoucí a jednoduše fascinující. A člověk si nemůže být ničím jist.__Hodnocení se vztahuje hlavně k první sérii, druhá je slabá a doporučuji se jí vyhnout.(14.12.2008)

Celkem povedený seriál. Já teda seriály nějak moc nemusím, ale musím uznat, že nad tímhle jsem strávil hodně času. Přes všechny nadpřirozené bytosti to mělo alespoň děj, který mě jako diváka oslovil. Místy to sice vypadalo jako kdyby se jednalo o Stmívaní. S tím rozdílem, že zde se skutečně něco dělo. Tvůrci si vážně mohly odpustit některé ty nechutné a perverzní scény, které raději nebudu komentovat. To z mého hlediska to degradovalo můj zájem na nižší úroveň. Jinak jsem byl celkem spokojen.(8.2.2011)

• - Každý díl seriálu má název podle nějaké populární křesťanské písně. (Tom Riddle)

• - V seriálu se používají jako střelivo proti upírům dřevěné kulky. Ty doopravdy existují, používali je Němci a Japonci. (adam9)

• - Představitelé hlavních postav, Billa a Sookie, spolu tvoří pár i ve skutečnosti (k září 2009). (Verafly)