Smrtonosná zbraň 2

Lethal Weapon 2

• slovenský

Smrtonosná zbraň 2

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1989, 107 min (Director's cut: 118 min)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $147,253,986Tržby Celosvetovo $227,853,986║ Tak tomuto sa povie pokračovanie ako hrom. /100%/(18.5.2005)

Z tohto filmu som si zobral rovnaké ponaučenie ako Homer Simpson. Vždy keď idem doma na záchod, tak sa pre istotu kuknem pod misu, či mi tam niekto nenastražil výbušné zariadenie. No ale nie len preto mám rád tento americký akčný krimi thriller. Je to výborné pokračovanie, ktoré ďalej rozvíja osudy dvoch skúsených detektívov z Los Angeles, starého ostrieľaného Rogera Murtaugha (Danny Glover) a jeho divokého kolegu Martina Riggsa (Mel Gibson). V tejto časti sa ku nim pripojil aj potrhnutý mafiánsky účtovník Leo Getz (Joe Pesci). "Smrtonostná zbraň 2" - Zábavná akčná klasika. ****(13.12.2015)

Vzhladom na to, ako vacsinou koncia pokracovania, Lethal Weapon 2 uz lepsie hadam dopadnut nemohol. Pravda je, ze uz nic nebude take zabavne ako prve stretnutie Murtaugha a Rigsa, ale s tym sa treba proste zmierit. Pribeh sice mierne povadane zacina z banality, avsak potom sa znova rozbehne ten zabavny kolotoc drsnych hlasok, akcie a humoru. Oproti jednotke je vsak pokracovanie atmosfericky dosti odlisne a odlahcenost nahradila vaznejsia a temnejsia atmosera. Nieje to ale zapor a treba ocenit, ze Donnerovi sa podarilo priniest do filmu trochu zmeny. Obrovskym plusom je potom aj soundtrack, ktory akcnym scenam dava skutocne gule a spad. Jednotka bola dokonala, dvojka udrzala vysoko nastavenu latku. Nic vsak nieje ako poprve...(8.8/10)(25.10.2007)

„Sme seržant Murtaugh a poručík Riggs.“ – „A ako vás mám volať?“ – „Seržant Murtaugh a poručík Riggs.“ SMRTONOSNÁ ZBRAŇ 2 je vzácnym filmovým príkladom, kedy sa pokračovanie takmer vyrovná skvelému originálu. Bohužiaľ, napriek niekoľkým ostrým zvratom a nečakanému a šikovnému „návratu ku koreňom“ (nekompromisné zavraždenie istej postavy), sa dvojka nemôže porovnať s „rovnocennými“ dvojkami (napr. VOTRELCAMI), kde bol okolo starých postáv vystavaný nový príbeh. Dvojka stále až príliš pripomína skôr dravší remake, než sequel. Ale akcia je veľká a drsná, Gloverovi to s Gibsonom pristane a na niektoré scény nezabudnete (bomba na WC, igelit s Markom "Drakeom" Rolstonom, zvieracia kazajka, reklama na kondómy). Bohužiaľ producent Joel Silver dovolil do série dvojkou preniknúť patetickým dialógom, Joeovi Pescimu a nevhodnému sitkomovému televíznemu humoru (ktorý v trojke a štvorke ešte podstatne narástol a ktorý sa podľa mňa do tejto série vôbec nehodí).(2.12.2004)

Aj pri tejto casti opät neplati to, ze dvojky su horsie ako jednotky. Donner to rozbehol hned na zaciatku filmu pri nahanacke zlocincov, pricom kolegovia v kancelarii stavkovali, ci Riggs a Murtaugh dobehnu zlocincov alebo nie, co posobilo celkom humorne. V kazdej casti nam pribudne nejaka hollywoodska hviezda, tentokrat to bol svedok Joe Pesci, ktoremu aj ked slo o zivot, vzdy ma dokazal pobavit. Paseraci drog su tu aj so svojou diplomatickou imunitou este drzejsi a odpornejsi, ako v jednotke. Nezabudnutelna scena: bomba pod toaletou... 16.11.2008 _______ Mel Gibson - (Martin Riggs) +++ Danny Glover - (Roger Murtaugh) +++ Joe Pesci - (Leo Getz) +++ Patsy Kensit - (Rika van den Haas) +++ Steve Kahan - (kapitan Ed Murphy) +++ Darlene Love - (Trish Murtaugh) +++ Joss Ackland - (Arjen ´Aryan´ Rudd) +++ Derrick O´Connor - (Pieter ´Adolph´ Vorstedt) +++ Hudba: Michael Kamen, Eric Clapton, David Sanborn +++ Produkcia: Joel Silver, Richard Donner +++(24.9.2006)