Smrtonosná zbraň 2

Lethal Weapon 2

• slovenský

Smrtonosná zbraň 2

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1989, 107 min (Director's cut: 118 min)

Skvělé pokračování a nezastupitelný článek v nejlepší buddy movie sérii všech dob. Vztah seržantů Riggse a Murtaugha je utužen až na samou hranici nefalšovaného přátelství na život a na smrt. Jsou sehraní, jsou cool a přitom se neberou až tak vážně. Uštěkaný ocásek Joe Pesci jim pak dělá celkem zábavné křoví. Z celé série se mi zdá, že dvojka má asi "nejslabšího" záporáka, ale ani toho bych za negativum neoznačil. Zkrátka akční klasika se skvělou nostalgickou atmosférou přelomu 80. a 90. let. 8/10(14.7.2008)

Vyhazovací rameno, bomba na záchodě a noční stěhování domu na pilotech. Dvojky to mají vždycky těžké. Už známe postavy a máme za sebou jejich zábavné sbližování, takže přichází jen další z mnoha případů již zajeté dvojice Riggs a Murtaugh, kdy je ve hře spousta drogových peněz, rasismus a diplomatická imunita s legračním přízvukem. Je to ale případ, který si co do kvality a zábavnosti nezadá s tím předchozím, takže si netřeba nijak zoufat a nechybí ani berlička spojující jej se smrtí Riggsovy ženy. U druhé ZBRANĚ se vrátil stejný tvůrčí tým co dělal jedničku (Donner-Silver-Black), má nejvyšší bodycount ze série, poprvé se v ní objevuje Leo Getz a kromě toho, že vydělala dvojnásobek toho co první díl, se stala komerčně třetím nejúspěšnějším filmem roku 1989 hned po BATMANOVI a třetím INDIANA JONESOVI. A mě nenapadá jediná věc, ve které by si zadala s originálem, přesto jen za 4, protože jednička je nostalgická pecka viděná milionkrát a tohle "jen" rutinně velmi kvalitní sequel. Navíc jsem tuhle sérii nikdy tak nežral jako SMRTONOSNÉ PASTI.(25.1.2007)

Dvojka je pro mě možná ještě lepší než první díl. Duo Gibson Glover znovu bezchybný a k nim naprosto skvělej Joe Pesci. Spolu vytvářej naprosto nezapomenutelnej film u kterýho se pokaždý skvěle pobavim.(19.9.2006)

• - V záběru na Riggsovu ledničku je vidět diplom ze speciální armádní školy. (BloodMax)

• - Spoiler: Riggs měl na lodi původně zemřít, ale producenti ho chtěli uchovat do dalších případných pokračování, přestože byl třikrát střelen. (Kulmon)

• - Scéna, ve které Mel Gibson připojí kabely k domu na kopci a shodí jej dolů stála půl milionu dolarů. (Kulmon)