Smrtonosná zbraň 2

Lethal Weapon 2

• slovenský

Smrtonosná zbraň 2

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1989, 107 min (Director's cut: 118 min)

Skvělé pokračování a nezastupitelný článek v nejlepší buddy movie sérii všech dob. Vztah seržantů Riggse a Murtaugha je utužen až na samou hranici nefalšovaného přátelství na život a na smrt. Jsou sehraní, jsou cool a přitom se neberou až tak vážně. Uštěkaný ocásek Joe Pesci jim pak dělá celkem zábavné křoví. Z celé série se mi zdá, že dvojka má asi "nejslabšího" záporáka, ale ani toho bych za negativum neoznačil. Zkrátka akční klasika se skvělou nostalgickou atmosférou přelomu 80. a 90. let. 8/10(14.7.2008)

Je vidět, že hajzlovský vysocí politici odolávají i Riggsovi a Murtaughovi. Jenomže když se to vezme oklikou přes srandu a fešnou Riku Van Der Haas, jde to...(28.5.2003)

Nebudu některým z vás brát názor, že „Smrtonosná zbraň 2“ dokázala překonat jedničku. V mých očích to tak není a nikdy nebude. Ale podepíšu se pod tvrzení, že „Lethal Weapon 2“ je ukázkovým příkladem výtečného pokračování...Martin Riggs se od dob prvního setkání s Rogerem Murtaughem zklidnil a srovnal, smrtící zbraní s neomylnými instinkty naštěstí zůstal dál. Roger sice žádným výrazným vývojem neprošel, ale v žádném případě nezdědkovatěl a co platilo v jedničce, je ve dvojce ještě výraznější - jejich vztah – to už není jen spolupráce, není to přátelství, to je prostě symbióza a největší klad celé série! Ale dvojka funguje i ve všem ostatním, skvělým scénářem a režií počínaje a drobnokresbou charakterů hlavních hrdinů konče...Hodně se mi líbí, že „Smrtonosná zbraň 2“ začíná poměrně nevinně, ale její druhá polovina se rázně vrací k drsným základům prvního dílu a nasazuje strhující tempo, které vydrží až do docela trpkého konce.(26.10.2005)

Stejně dobře jako napoprvé. Nadprůměrně zábavné. Úvod zalitý odlesky zlatých krugrrandů, pak skvělá rošáda s automobily zakončená letícím surfovým prknem, pravé vyhazovací rameno, zaminovaná záchodová mísa... K Murtaughovi s Riggsem se přidala vyloženě komická postava Lea Getze, která ačkoliv malá vzrůstem Joea Pesciho, ani náhodou nedřepí někde vzadu, spíš je právě zdrojem všemožných akčních nebo vtipných situací. Chudák Riggs, na ženský zatím kliku neměl, a ti bastardi mu je likvidují skoro před očima. Závěr se plní vystřílenými náboji, hroby zase členy jihoafrického konzulátu. Zrušení diplomatické imunity luxusní! Celkově pestré, zábavné, hláškoidní i pomstychtivé. Když jsem si to nedávno půjčoval na dvd, sakra dobře jsem se ve videopůjčovně rozhlížel, jestli nestojím náhodou na igelitu... 228 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(15.4.2006)

„Sme seržant Murtaugh a poručík Riggs.“ – „A ako vás mám volať?“ – „Seržant Murtaugh a poručík Riggs.“ SMRTONOSNÁ ZBRAŇ 2 je vzácnym filmovým príkladom, kedy sa pokračovanie takmer vyrovná skvelému originálu. Bohužiaľ, napriek niekoľkým ostrým zvratom a nečakanému a šikovnému „návratu ku koreňom“ (nekompromisné zavraždenie istej postavy), sa dvojka nemôže porovnať s „rovnocennými“ dvojkami (napr. VOTRELCAMI), kde bol okolo starých postáv vystavaný nový príbeh. Dvojka stále až príliš pripomína skôr dravší remake, než sequel. Ale akcia je veľká a drsná, Gloverovi to s Gibsonom pristane a na niektoré scény nezabudnete (bomba na WC, igelit s Markom "Drakeom" Rolstonom, zvieracia kazajka, reklama na kondómy). Bohužiaľ producent Joel Silver dovolil do série dvojkou preniknúť patetickým dialógom, Joeovi Pescimu a nevhodnému sitkomovému televíznemu humoru (ktorý v trojke a štvorke ešte podstatne narástol a ktorý sa podľa mňa do tejto série vôbec nehodí).(2.12.2004)