X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

sunjata

Z toho, co jsem se chystal shlédnout z povinnosti, se vyklubal můj zatím nejoblíbenější díl (Ještě jsem tedy neviděl Budoucí minulost:-) Podle mě má tenhle film nejvoce ducha komiksové předlohy, všechno tady začíná, jedntliví X-Meni se tady rodí, hledají svoje místo ve světě, volí si stranu,na které budou stát. Toto je počátek příběhu, mýtus. Proto mě to tolik bavilo. ()

dudo24

Pecka. Druhý najlepší X-men film, hneď po Days of Future Past. Skvelý príbehový úvod do celej série. Veľmi sa mi páčili scény s mladým Erikom v tábore a starým Erikom na love za Nacistami. Jediný problém čo tento film má je, že sa snaží pokryť strašne veľa a tým pádom iba povrchovo načrtáva udalosti a vývoj postáv. Herecké obsadenie je bezchybné. Hodnotím silnými štyrmi hviezdami. ()

Matamoroz

Kurnik. První třetina filmu byla na pět hvězd. Scéna s Schweinbauerem a Schneiderem byla asi nejlepší. Staří nácci versus Fasbender. Lahůdka. K tomu skvělá hudba! Pak se to trošku pokazilo s tím modrým medvídkem, dostalo to lehce infantilní nádech. Ale i přesto jsem spokojený. Poctivých 80%. ()

Claire.TJ

Po zhlídnutí Apokalypsy si nemůžu dovolit nepřipomenout, jak tenhle film po všech stránkách a neskutečně dalece předčívá všechny ostatní marvelovky. Tohle má dokonalej děj. Tohle má dokonalej spád. Tohle je naprosto vyvážený akcí, napětím, humorem, a pokukuje tam na nás i "vyšší umění" (scéna v argentinský hospodě je skoro jak kdyby se dal Tarantino na komiksy). Má to dokonalou hudbu. Má to švih. Působí to na všechny smysly a city, není to blbá adaptace blbýho komiksu. Prosím, já bych chtěla od Vaughna ještě jedny xmeny. ()

Drozdo57

Iní X-meni. Matthew Vaughn je vynikajúci režisér, rovnako ako Brian Singer. Každý je ale dobrý iným spôsobom. Preto aj Prvá trieda je výborný film ale v iných aspektoch ako Singerove filmy. Film pôsobí komixovejšie ale zároveň surovejšie. Opäť výborný casting. ()

HellFireFery

Co mám na tohle říci? Bál jsem se! Vážně jsem se hodně bál toho, jak si mladá garda poradí s rolemi Xaviera, Magneta apod. Matthew Vaughn mě však totálně rozsekal. Mladý Xavier v podání perfektního Jamese McAvoye a Magneto v podání Michaela Fassbendera mě doslova posadili na zadek. Oběma jsem roli věřil každým okamžikem a po celé dvě hodiny jsem se neskutečně bavil. Opravdu jsem byl šokovaný tím, jak se První třída zmákla a jak se to povedlo dotvořit do tak precizního filmu. Nevěřím, že fanoušek původní série může být zklamán, protože nemá šanci! 5/5 PS: Cameo s Wolverinem potěšilo. :-) ()

vodkasesemte

You are a mutant - Mutation take is from single-celled organism to being the dominant form of reproductive life on this planet - Infinite forms of vibration with each other generation all through mutation - Genetic mutation. The EVOLUTION of the human genome - Azazel - Theres a REVOLUTION coming - When mankind discovers who we are what we can do, each of us will face a CHOICE. Be enslaved or RISE up to rule - Choose freely, but know that if you are not with us, then, by definition, you are against us - So you can stay, fight for the ppl who hate and FEAR you, or you can join me and live like kings - Dal jim na vybranou - We dont belong here - In times like this, SECURITY is more important than LIBERTY - There is WAR coming - But a war with who? - Though I wouldnt call it a WAR, exactly. That suggest both sides stand an equal chance of winning - Hardship softened by me - Why fight for a DOOMED race who will hunt us down as soon they realize their reign is coming to an END? - This is our time, our AGE - We are the FUTURE of the human race (genetic engineering) - You and me, my son. This world could be ours - Everything you did, made me STRONGER. It made me the weapon today - There will be no turning back (přijal dáblovu nabídku) - Todle už není o sluníčkách, co touží po ráji na zemi - To je o lidech s minulostí - O mutantech jako já, kteří se chtějí pomstít - The neanderthal is running scared, my fellow mutants - Jak si mužete tak bláhově myslet, že vaše zločinu zustanou nepotrestány? Vždyt vy si ani neuvědomujete vinu, jak jste zhovadilí. A ted pomáháte černým vdovám se nastěhovat do blízkosti vašich domovu v domění, že to tak musí bejt a jedinou cestou je respekt a tolerance, protože nemáte na výběr - Jste tak slabí a zdegenerovaní, že už ani nevíte, odkud pocházíte, co jste zač a jste ochotni se rozplynou v bezduché multikultuře - A ten zbytek, co kvičí, že jim migranti podřežou děti a znásilní psa, si jen uchovalo pud sebezáchovy, kterej má i ten nejprimitivnější organismus na světě - Je toho tolik, kolik vám toho chci říct, ale stejně byste mi nerozuměli a bude stačit, když budete pomalu umírat v agonii jako prasata na jatkách. Lepší zacházení opravdu nezasloužíte. Vy totiž s lidmi nemáte už moc společnýho, proto jste prokletí. Zkuste se jednou při řešení vašich problému podívat sami na sebe. Ale obávám se, že už je pozdě - Povraždíte se navzájem. Bratr vztáhne ruku na svého bratra, to je váš uděl. A pak, nový řád zavládne světu - United their fear of the unknown - I have been at the mercy of men just following orders - Whos with me? Nikdo, kdo nemá podobnou zkušenost - Mutant and proud - For us, ANONYMITY will be the first line of defense - Gentlemen, this is why the CIA is no place for a woman - A kiss - To je podruhý, co mě tendle film totálně rozesmál. Poprvý Hugemanovo get fuck yourself - Left a bit of a gap in my life - January Jones, čau krásko (příznačný jmeno) - Mimochodem mutanti jsou nefilim, potomci padlých andělu, kdyby to někdo (nějakej retard) ještě dnes nevěděl, skrze které Buh vykoná svou pomstu na zkaženém lidstvu, stejně jako před lety. Ale tentokrát to nebude voda, co vás spláchne z povrchu země, ale ohen - Až na ty patetický výlevy hodný strany a ruzný potraty se to dalo () (méně) (více)

Dzoumen odpad!

Dost nezaživný, po 30 minutách jsem to musel vypnout, vím má to být seznamování z postava, ale nebylo tam nic zajímavého, žádná akce a prostě nudný to bylo. ()

BaronMartin

SPOILERS! Musím se přiznat, když jsem poprvé viděl First Class, byl jsem zklamaný. Čekal jsem velkolepý akční blockbuster s tunou zajímavých hrdinů a to jsem nedostal. Každopádně, s postupem času a po několikátém zhlédnutí uznávám, že První třída je naprosto fantastický film, který si stoprocentně zaslouží veškerou pozornost a pozitivní hodnocení, které má. Tak zaprvé, herecké výkony. Ty jsou brilantní. Mladší verze Charlese a Erika, v podání od Jamese McAvoye a Michaela Fassbendera, jsou super napsané postavy, jsou sympatičtí a hlavně ten Fassbender se na roli Magneta naprosto výborně hodí. Další herecké výkony, ať už Jennifer Lawrence, Nicholas Hoult nebo třeba Kevin Bacon jsou taky dost dobré, každá postava má dostatek prostoru a oblíbíte si ji. Příběh odehrávající se v 60. letech je zajímavý a napínavý, hlavně Magnetova linka, která by se na první pohled mohla zdát jako klišová honba za pomstou, naštěstí to tak vůbec není. Naopak, postava Erika Lehnsherra, jeho superzáporácký přerod na Magneta a všechny části, kdy se snaží dopátrat Shawa, zabíjí nacisty a podobně, to byly ty nejlepší části filmu a i když je na konci filmu Magneto záporák, celý film jsem mu hrozně fandil. Když už jsme ho zmínili, je tu ten hlavní záporák Shaw, který je fajn, Kevin Bacon ho hraje dost dobře, bohužel nemá moc prostoru a vlastně jediná postava, se kterou má pořádně interakce je právě Magneto. Každopádně posledních asi 20 minut je naprosto kulervoucích, počínaje Magnetovým zabitím Shawa, přes zachycení a otočení raket, až po Charlesovo ochrnutí, to všechno je totálně epické finále. Audiovizuál je naprosto úchvatný, všechno vypadá dobře a hudba. Hudba je geniální. Magnetova znělka, která doprovází film od začátku až do konce je totálně úžasná, hrozně chytlavá a jedna z nejlepších prací Henryho Jackmana. X-Men: První třída sice není ničím extra výjimečný, ale všechno co dělá, tak dělá skvěle. A proto ten film tak žeru. X-Men: First Class je film s úžasným příběhem, super postavami, výborným Magnetem a geniální hudbou. Všechno dělá skvěle. Hodnocení: 80% ()

AndrewNewman

Čakal som trochu viac. Trochu viac od príbehu, od akcie, od Vaughna, skrátka trochu viac od všetkého. Prvá hodina je veľmi rýchla, dej je strašne skratkovitý, z dvoch hlavných aktérov sa akosi rýchlo stanú skvelí priatelia, pričom sa nikdy predtým nepoznali. No a poriadne som nechápal o čo vlastne šlo Baconovej postave, ale okej. Pri týchto filmoch ide aj tak vždy o nejaké to zničenie sveta. Ale prakticky je to klasický balast, až na poslednú polhodinu, v ktorej sa to poriadne rozbehne a takisto nám to prinesie vôbec najlepšiu scénu z filmu a to tú na pláži. Herecky to celkom šľape, McAvoy a Fassbender si svoje úlohy nadmieru užívajú, čo sa Lawrenceovej týka, tam ma to trochu sklamalo. Neviem či som niekedy chcel vidieť Mystique v takomto jemnom podaní. Každopádne som to pozrel bez problémov, ale zisťujem, že Deadpool a možno Wolverine sú jediní X-Meni, ktorí ma kedy skutočne zaujali. ()

Derseus

Neskutečný film, navíc na rok 2011. Hned po jedničce (2000) zatím nejlepší díl série. Všechna čest Ian McKellenovi, ale Michael Fassbender se mi do role Magneta hodí víc. Škoda že dnešní marvelovky nejsou takhle dobré. ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku