X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

pan_ponozka

Pro mě osobně byl největším tahounem rozkol mezi Magnetem a Xavierem. Přiznám se, že jsem se občas trochu ztrácel v reáliích, kdo je s kým a proč tak rychle mění strany. McAvoy od Wanted nepatří mezi mé koně a prvních 15 minut jsem kroutil očima, jaká že je to lamka. Ale zvládnul to na dvojku. Za mě průměr. 6/10 ()

kura68

Zábava na úrovni, napětí od začátku do konce s dobrou komiksovou předlohou, je těžké to srovnávat s X-Men Origins: Wolverine, který má také své kouzlo, ale tenhle titul je asi o tááááááákový kus víš. ()

Mgsswat

Jasné, bolo to dosť dobré, ale som smutný z toho že Matthew Vaughn neprekonal sám seba a tak Kick-Ass ostáva stále jeho top akčným filmom. Možno nabudúce... ()

Jason13

Částečně souhlasím s Tuxedem - vztah Charles&Eric a jeho vývoj možná trochu uspěchaný a ne úplně uspokojující. Nicméně jsem rád, že všechno do sebe zapadá s ostatními X-Meny a nejsou tu žádné logické/příběhové vady. Jinak nemám co bych víc vytknul. A i když to na mě nepůsobí tak silně jako třeba Singerova dvojka, jsem spokojen. O pravou komiksovou zábavu je tu s přehledem postaráno. + Scéna s Wolverinem: "Go fuck yourself" - to mě odrovnalo. :) ()

Desmi

Přes veškeré efekty a pompéznost celého děje jde stále jen o další demonstraci IT techniky na plátně.. Přirovnal bych to k Avengers, kde efekty tvořily celý film (a řekl bych, že efekty tam byly lepší než zde).. Tohle bylo podobné. A podobné komerční filmové mutace mě zatím neoslovují. Nutno dodat, že scénář filmu rozhodně nepřidal.. ()

Cazzysvjet

Ono by to vlastně bylo dobrý i kdyby člověk neznal nazpamět prvních pět dílů nebo kolik. Ale takhle je to jízda s Algidou v Lamborghini od Family Frost. Zábavné od začátku do konce. doporučuji. 90% žánru. ()

WoodoX

Zvukové aj vizuálne efekty na vysokej úrovni, naviac fajn príbehová linka s lákavou exkurziou x-menovských schopností. ()

Trinculo

Tohle nebylo až tak špatné, ale víc moc se k tomu asi říct nedá. Osobně se mi to líbilo více než původní X menovská trilogie. K X-menům se dá napsat hodně, ale samo o sobě je zajímavé dát jejich původ do šedesátých let a ukázat je jako skupinu lidí, které také zrodil New Age kultura oné doby. Což je vlastně pravda, protože X-meni pak představují směsici různých alternativ, mnohdy riskantních a nepřijatelných, ale přesto nutných. No ale dobře, o to tam možná až tak nešlo, anebo trochu. ()

necrolovista odpad!

Do cela slušný začiatok ked malý chlapec po zabití jeho mami prebudí v sebe ohromnú silu ovládať kov. Ibaže dalej ide o bezcenný film aj ked su v nom pekne efekty. Niektore postavy totiž vôbec nezapadajú do doby v ktorej by sa mal dej odohravat, ale asi najvecsia chyba vo filme nastane vtedy, ked magneto poraní Profesora gulkov a xavier prestane cítiť nohy. Takze ochrnie ako mladý muz, ibaze v X-men 3 na zaciatku filmu ked idú pre jean, xavier chodí, tým pádom nemohol príst o schopnost chodit este ked bol mladý a nemal holu hlavu. Podla mňa veľká chyba a znehodnotenie filmu. ()

KacHnAop

Singerova koncepe X-men byla brilantní, ale musím uznat, že Vaughn posunul látku ještě o několik tříd výš. Jeho styl je sice poněkud odlišnější, ale pro mě daleko bližší. Film je postaven na kvalitně a inteligentně napsaném scénaři, hudbě a především na skvělém ztvárnění postav. Tak, jak charismatický Fassbender zahrál Magneta byl neskutečný zážitek. Jeho výkony jsou film od filmu lepší, a jak už tu někteří psali, o něm ještě hodně uslyšíme. ()

RomanBond007

Asi najlepší z kategorie filmov, ktoré sa dejovo viažu ešte pred začatím iného filmu. Matthew Vaughn nemá veľa filmov, tento sa mu 100% podaril. Efekty postupovali presne za sebou, príbeh skvelo napísaný, aj ked je tam pár chýb. Herci zahrali svoje postavy skvele, a pritom ukazali, ako vznikli postavy vo filmoch.Skvelý film, až na tie chybičky TOP.Odporúčam si to pozrieť najlepšie v kine .95%!!! ()

pursuer

Naspeedovaný bezemocionální spoiler pro ty, kteří si dříve mystickou historii X-Men nedokázali představit sami. S hereckým podprůměrem, dírami ve scénáři, samozřejmě s absurdně přehnanými (ne)vědeckými teoriemi a geneticky modifikovaným perníkem v krvi producentů. Proč to? Proč ten film vznikl? I StarWars: Episode 1 je lepší prequel, dá-li se tak nazvat. ()

Nicole32

Čím začať? Takže, Michael Fassbender je chodiaca charizma a vyniká medzi všetkými zúčastnenými. Niežeby ostatní boli zlí ale naňho sa nechytajú. Až na January Jones. Jej obsadenie je podľa mňa veľký fail. A aj Jennifer Lawrence mi trošičku nesedela. To sú však len moje subjektívne námietky. Atmosféra celého filmu je výborná a konečne som dostala odpovede na nejaké otázky. Ako to všetko začalo? Prečo je Xavier na vozíku? Prečo sa Mystique rozhodla pridať na Ericovu stranu? (Odpoveď na túto otázku je podľa mňa Michael Fassbender a jeho šarm.) Navyše kvalitne urobené prostedie 60 rokov, príjemná hudba a bohovské cameo Hugha Jackmana (+ Rebeccy Romijn). Nejaké triky by mohli byť lepšie a tiež by bolo dobré rozvinúť charaktery a minulosť ďalších postáv, ale to by to muselo mať o pekných pár hodín viac. U mňa je to na 5 hviezdičiek aj napriek tým zopár námietkam a neviem sa dočkať ďalšieho dielu. ()

unclejack

Okolo filmov so značkou X-men panuje čulý rozruch. Tak si to nakrátko zrekapitulujme - Singer nakrútil dva geniálne diely, ale tretí premrštený Posledný vzdor spôsobil skôr rozpačité reakcie. Nasledoval projekt Origins a Hoodov Wolverine, ktorý mi prišiel lepší ako spomínaný Posledný vzdor, ale rozhodne má svoje resty. Po nich prichádza teda režisér Kick-Assu a JEHO verzia vo forme rebootu. Medzi klady filmu určite patrí zachovanie akéhosi x-ducha, v ktorom sa niesli dva Singerove filmy a na uveriteľnosti filmu rozhodne napomáha duo Fassbender-McAvoy. Lenže Fassbender, hoci sa snaží, nie je McKellen a McAvoy nie je Stewart - bude to chcieť ešte aspoň dva filmy, aby nadobudli podobnú auru z charizmy, ktorá obklopuje ich skúsenejších predchodcov. Preto sa aj teším na Days of the Future Past, pretože v tomto filme bude hrať porovnanie oboch dvojíc veľmi dôležitú úlohu. Zvyšok hereckého castu však zostáva daleko za Fassbenderom a McAvoyom, podľa môjho to však má na svedomí skôr nepresvedčivé vykreslenie ich postáv. Celkovo sa mi scenár zdal slabý, mnoho postáv bolo vykreslených plošne a hoci tam bol cítiť pokus o hlbšie vykreslenie postáv Mystique a Beasta. Celkovo vzaté, Prvá trieda sa mohybuje na hranici troch a štyroch hviezd, keby Vaughn trochu popustil uzdu fantázii - tak ako to urobil v Kick-Assovi - a keby dostal scenár a zápletka ráznu kozmetickú úpravu, mohli by sme sa baviť o jednoznačnom úspechu. Nikto ma však neprekecá na to, žeby Days of the Future Past neboli aspoň o triedu vyššie! ()

kyrysar

ani stojí na to jít teď už jen televizi.... jedno je tak velká škoda, že produkce scénaristé pořádně nespojili všechny x-meny... ty nelogičnosti mi vadí... ale naštěstí nejsem tak náročný divák, tak jim to prominu :) ()

Yossarrian

V porovnání s předchozími dvěma díly neskutečně dospělácký počin. Hlavní postavy tady už nejsou degradované na úroveň kačera donalda a pepka námořníka...naopak, je jim dovoleno kromě efektního hopsání i vyprávět příběh. Díky. ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku