X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

BORKLASER

Jednoznačně nejlepší díl celé X-Men série.Tento film byl hlavně vytvořen pro Magneta a Fassbender je v této roli naprosto užasný..jen škoda že v dalších snímcích pořád přeskakuje z té dobré strany na tu zlou.Celkové obsazení mladých x menů se hodně povedlo.Příběch jednoduchý ale srozumitelný.A také se dozvíme proč Charless skončí na vozíku i když v X Men Last Stand bylo ukázáno že chodí...to stejné i v Origins Wolverine i když to není canon. /120% ()

Skylwalker42

Byl to jak blesk z čistého nebe. Singerovi X-meni mě upřímně moc nebavili, a tento "restart" přišel v pravý včas. Skvělý casting a nový talentovaný režisér zajistil velmi dobrou podívanou.Že nový X-meni mají prvky něčeho nového, dokazuje scéna ve Švýcarsku v hospodě s podbarvující hudbou alá Morricone, Prostě jsem byl velmi překvapen a doufal jsem, že následující díly se ponesou v totožném duchu, ale to se bohužel nestalo. Alespoň tento X-men je pro mě neodolatelně koukatelný. ()

F2003F

Vaughn reálne priniesol svetlo všetkým fanúšikom divákom či tvorcom a jedinečne bohato oživil týmto výplodom filmový komiksový žáner ako taký či už je to okrem svojského štýlu dobového zasadenia prostredníctvom vynikajúceho výberu hercov (Fassbender svojim vážnym spoločenským profilom) alebo príbehu a stále sa kvôli tomu čudujem prečo to MCU ignoruje (Captain Marvel zasadené v 90. rokoch zarobilo extrémny balík tržieb až 1,1 miliardy) a nevytvorí nič napríklad z premlčaného obdobia po lusknutí. First Class je elegnatne natočená a zahraná ukážka odvážneho odchýlenia od bežného stereotypu s jedinou (opraviteľnou) vadou - strih. Svižnejšie tempo by sa určite viac osvedčilo, niektoré scény (napr. v presklenej miestnosti) pôsobia buď nadbytočne alebo pre celok o ničom. ()

Talita1

Akciou nabitá marvelovka, v ktorej James McAvoy dáva dokopy skupinu mladých mutantov. Zaujímavé scény, pestré postavy, výborné triky. "Som pyšný, že som mutant" hovorí postava v závere, kde je jasné, že pokračovanie na seba nenechá dlho čakať. ()

Lal.V

Skvelý prídavok do rodinu komiksových adaptácií. Viac po príchode z kina zrejme nenapíšem. 95%. P.S Cameo roka, Hugh Jackman to všetkým natrel :) ()

Fhilipo

Po Asgarde tu máme dalsí perfktne vyobrazeny komiksovy svet. Množstvo dôležitych hlavných postáv v podaní kvalitných hercov, malé role obsadené legendami vedľajších rolí ako je Plat, Ironside, mimo nich aj Wise a Serbedzija, Krupa a kratučké ale brilantné cameo s Hughom Jackmanom. Tých 136 minút je až prmálo, aby sa im všetkým režisér mohol venovať naplno aj keď by si to zaslúžili a hlavne profesor X. Konflikt, medzi dvoma supervelmocami, ktorý ma ovplyvnit cele ludstvo a v ktorom o sebe daju vediet mutanti po prvy krat si reziser nemohol vybrat lepsie. Uplne vystihuje atmosferu 60. rokov a mozno sa v dasích dieloch dockáme vesmirnych pretekov alebo vietnamskej vojny ci hnutia hippies. Reálne udalosti totiž podfarbuju autenticitu deja aby sme uverili, ze xmeni skutocne existuju a patria do tohto sveta. Ak som dal thorovi 4, tak x menom musim dat 5 hviezdiciek.i ked dokonalé to nebolo ale to iba kvoli pár detailom. Nastartovanie novej trilogie sa viac podarit nemohlo. Film osloví mladých kvoli parte teen mutantov ale aj starsích fanuskov serie, ktorým imponovali prve dva diely povodnej trilogie. ()

RoyBatty444

-dlhý film hlavne zo začiatku - obsadenie priemerné (inojazyčné scény trápne) - suchý prístup McAvoya doznal hlavného X-menáka -!*** pozor spoiler: najlepšia scéna s Hugh Jackmananom v krčme ****! - efekty dobré neprehnané - v niektrých scénach patetické do mrku kosti. Celkovo dobrý zážitok s puncom opätovného vychutnávania. ()

kacudzde

Tomuhle filmovému zážitku nemůžu dát jinak, než plný počet. Film, který nás vrací na začátek, je nejlepším dílem X-mení série. Od prvního záběru svižně odsýpající děj, atmosféra 60tých let, plno akčních scén a začátek i konec společné cesty Charlese a Erika. Nenudila jsem se ani vteřinu a klidně bych dala i delší stopáž. Musím vyzdvihnout opravdu povedený výběr herců do rolí mladého Xaviera a Magneta. Společné scény McAvoye a Fassbendera jsou prostě skvělé. Zajímavé bylo seznámení s mladými mutanty a Bacon v roli slizského padoucha. Fassbendera nějak zvlášť nemusím, ale tady má charisma doslova magnetické. No, a jako speciální bonus úžasné cameo mého nejoblíbenějšího mutanta :-) . Prostě parádní zážitek! Viděno v kině 3.6.2011. ()

zipS

..efektné, zaujímavé, z časti nudné a zbytočné. Na rozdiel od James McAvoy (absolútne sa nehodiaci na rolu prof-x), herecky oslnil Michael Fassbender, ktorý by ako magneto mohol mať vlastný film :) ... taktiež Raven(mistique) bola v predošlých X-menoch sexi aj ako Blue, tu mi ako sexi nepripadala ani ako blue ani ako v human podobe... Inak, jedná sa o jednohubku vhodnú do kina, takže ak na to niekto chce ísť - veselo do toho. 4* ()

Cudlicek

Tento díl se pravděpodobně stane mým nejoblíbenějším z celé x-men série. Zasazení děje do částečně historických událostí dodává filmu nový rozměr a už to není jen čistě fantasy film pro milovníky komixů. hlavní postavy zde působí mnohem lidštěji. Na druhou stranu mě však zklamalo několik faktických chyb, kterých se tvůrci dopustili a to ani nemusíte znát všechny předchozí filmy nazpaměť, aby jste si jich všimli.... ()

joslin246

Nemůžu říct, že bych byla nespokojená, ale ani jsem neskákala ani dva metry vysoko. Možná je to výběrem mladých hrdinů, kteří mi přišli naprosto bez charizmatu, naštěstí to zachránil Michael Fassbender a trošku dýchl život, příliš mírumilovný Xavier mi lezl v některých pasážích na nervy. U čeho jsem nechápala byla moje nejoblíbenější modrá dívčina. Bože, vím, že se musela na začátku hledat, ale uměla bych si v těle této dračice představit lepší herecké výkony. Ale jinak palec nahoru, hudba, kamera, děj. Výborné. Kevin Bacon se zase objevil a ukázal, že je to ještě pořádný dacan. ()

R-2

Po, podle mě, naprosto nevýrazném Wolverinovi, se série vrátila s plnou parádou. Skvěle zvládnutý preguel, který se skvěle hodí k X 1,2,3 a doplňuje neznámá místa. ()

tomas.malo

Je úžasné sledovať ako sa aj po úspešnej trilógií dá natočiť zmysluplný prequel o tom ako to celé "začalo". Nové herecké obsadenie, ale starý príbeh, kombinácia ktorá funguje skvelo, priam geniálne. Paradoxne sa film začína rovnako ako pôvodný prvý film X-Men a dej sa netočí okolo Wolverina(cameo viac ako potešiteľné, výbuch smiechu zaručený :D), ale okolo X-Menov, predovšetkým. Keď sa divák nad filmom zamyslí, príbehy jednotlivých postáv pekne naväzujú na pôvodné filmy, zodpovedajú niekoľko otázok z filmov predošlých. Efekty výborné, a dobre že nie všetko boli efekty, ale aj postavené kulisy, to sa na nových filmoch veľmi cení. Na druhú stranu, úvodná scéna z X-Men 2 zostáva neprekonaná ale... maximálna spokojnosť! (Palace Cinemas, 06.06.2011) ()

Olafa

Asi jako každý fanda filmové série, jsem po bezduché X3 a plochém Wolverinovi moc nečekala, ale doufala v hodně. Mé naděje byly snad i překonány. Blockbuster, který je už tradičně výborně zvládnutý technicky, bezvadnou hudbou je taky dost chytrý! Ne přehnananě komplikovaný, ale chytrý. Je tu spousta zajímavých (i když opomíjených) postav, ale skoro žádná není černobílá a snadno zaškatulkovatelná.Tvůrci tentokrát nevsadili na hláškující postavy a vůbec nevadí. I když vtipná camea (Romijn, Jackman) velmi potěšili. ()

HMTD

To bylo hustý-cituji slova svého synovce, můj názor by schodný. Když jsem vycházel z kina, měl jsem chuť jít tam hned znova. Vážně váhám jestli to nejsou nejlepší X-meni, to posoudím až se na ostatní podívám znova, ale nepamatuji si že by ve mě některý z nich vyvolal takové emoce jako tento. Jen mě trochu mrzí, že kino mělo na stránkách vyvěšeno že to bede z dabingem a nakonec tam byli titulky, jenže to jsem čekal už po přečtení zdejší diskuze. Nakonec jsem bil spokojeny i s u mě tak neoblíbeným čtením titulků a většinu jsem stihnul, jen si myslím, že to kina připraví o značnou část mladšího publika. Nebudu prozrazovat děj protože si stejně myslím že si tohle nenechá ujít žádný fanoušek a doufám že to vydělá dost na to aby se co nejdřív točilo pokračování. Trochu mě mrzí, že se nepokračuje i ve staré sérii. ()

Tommy858

Z mého pohledu je pátý díl filmové série X-Men asi tak druhý nejslabší snímek. Nelíbila se mi na něm místy hodně přehnaná důležitost a také tupost zástupců nejmocnějších států světa. Jinak povedený film, proto ho také hodnotím na 4 hvězdy. Efektům se nedá nic vytknout a hlavním hercům také ne. Obzvlášť se mi líbil Kevin Bacon a Michael Fassbender a samozřejmě nemůžu zapomenout na Hugh Jackmana, který byl pro mě velmi potěšujícím překvapením a jeho minutka jedním z nejlepších momentů filmu. ()

gonzo

V konkurenci současných komiksáren jde o nadprůměr. V porovnání s prvníma dvěma díly a předešlou tvorbou Matthewa Vaughna jde však o zklamání. Chválím herce (James McAvoy, Kevin Bacon), iritovala mně hudba a jsem zklamaný, že jindy tak silný Vaughn nedokázal stvořit ani jednu zapamatovatelnou akční scénu. ()

Mr. Zero

čím novější díl tím je to horší. když je tam střet usa X rusko tak to vždycky tak nějak zsmrádá a má to divnou pachuť...ale za to se mi líbilo co předvedl McAvoy) ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku