Dva opilí kovbojové zohaví prostitutku Delilah a šerif Daggett rozhodne, že místo trestu mají dát šéfovi bordelu sedm koní jako náhradu za "poškozenou" pracovní sílu. Pohoršené prostitutky dají dohromady své úspory a rozhodnou se najmout si pistolníka. Stárnoucí zloděj a bývalý pistolník William Munny díky své ženě pověsil zbraně dávno na hřebík. Po její smrti se jako chudý farmář stará o dvě malé děti. Přestože zpočátku nabídku prostitutek odmítne, nakonec ho vidina peněz, které by mu pomohly řešit svízelnou situaci, přinutí nabídku přijmout. Spojí se s přítelem Nedem Loganem a obdivovatelem slavných pistolníků Kidem a vydají se na cestu. Nejprve Munnyho přepadne zimnice, a navíc ho surově zbije šerif Daggett, když u něj v městečku objeví pistoli. Po neslavném začátku se však pistolníci přece jen pustí do "práce" a zabijí prvního z kovbojů. Zuřící Daggett chytí Logana a utýrá ho k smrti. To byla osudová chyba. Kamarádova smrt totiž změní unaveného a nemocí zesláblého Munnyho v nelítostného mstitele. (TV Nova)

Zodd

Clint Eastwood je rozhodně jeden z filmových bohů. Jeho filmy odrážejí realitu tak, jak si to lidi většinou bojí přiznat, jsou velmi hluboké, nechává diváka se na mnohé scény dívat z různých pohledů, přidává trochu chytrého humoru a dává do toho srdce. Nejsou to jen drsné macho filmy, jak se může někomu na první pohled zdát. Antiwestern je asi výstižná definice, protože s protikladem to má společného docela málo. Díval jsem se na to právě proto, že to točí a hraje tam Eastwood a také neméně výborný Morgan Freeman, takže jsem přeci jenom čekal od příběhu trochu víc. Ale asi je to tím, že jsem více zvyklý na Clintovy novější filmy, protože s přibývajícím věkem zkušenosti přibývají, a proto mi ty novější přijdou lepší. ()

nash.

Špinavý, surový, bezohledný. Takový je Divoký západ v téměř depresivně syrovém westernu Clinta Eastwooda, kde dostávají mýtizovaní hrdinové pořádně přes hubu, umírání je bolestivé a zabíjení v sobě v nemá nic romanticky chlapáckého. Spíš smutné než zábavné, spíš hořké drama než epos, brilantně vystavěné i natočené, opírajcí se o skvělé herecké výkony. A přestože po celou dobu boří mýtus o bleskurychlých pistolnících s kolty proklatě nízko, nakonec ten starý, unavený, zbitý muž dokáže dokonalým závěrem mýtus westernového hrdiny navzdory všemu udržet při životě, aniž by přitom popřel vše, co dosud odvyprávěl. Eastwood zvládl vedení herců skvěle, své postavě Munnyho vdechl skutečný život, stejně jako Morgan Freeman postavě Neda. Jeden z těch westernů, na které se nezapomíná. ()

Slarque

Syrové drama, které se náhodou odehrává v běžných westernových kulisách. Perfektní scénář, výborní herci, skvělá kamera, nejlepší Eastwoodova režie. Pokud to měla být tečka za jeho westernovou kariérou, vyšel mu z toho spíš vykřičník. ()

Tomco

clint sa tymto filmom prijemne pripomenul..on a western to je jednoducho nerozdelitelna dvojka. nezmieritelni nie su tym najlepsim, co natocil, kde hral, ale je to poctivy film zo sveta chlapov s rychlymi koltami. ()

Arsenal83

Tento western sa s klasikami, a tie pozná Clint veľmi dobre, nedá ani porovnať. Čo máme z drsnost a dobrých hereckých výkonov, keď tu chýba okrem lepšieho námetu i typicky westernovo dobrá hudba, tu je skoro stále ticho. Navyše angažovanie Freemana do úlohy pištoľníka v čase, keď sa ešte len rúcalo otroctvo, nedáva trochu zmysel. Film sa predlžuje niekedy zbytočnými dialógmi, akcie je menej, často sa nič nedeje. Nebol som potešený. ()

Bachy

Šance, že bych nebyl nadšen z westernu s Clintem byla mizivá. Vrněl jsem blahem, když se vrátil Leoneho pistolník. Jasně, opravdu platí ty řeči, že je to pohled drsnější a realističtější, ale to je úplně jedno. Eastwood tam je a když se správně podívá, tak to v očích má a nic důležitějšího není. V této době měl hrát Kingovi pistolníka. ()

FrodoF

Rozhodně nadprůměrný western s kvalitním scénářem a výraznými hlavními rolemi. Eastwood a Hackman opravdu září. ()

klerik

Pekne drsné, realita vyskakuje spoza každého rohu. Pre mňa možno až pridrsné (málo dobrodružné). Ale záchodová scéna tu je lepšia ako v Pulp Fiction... ()

Chrustyn

Jinak pojatý a poněkud pomalejší a "klidnější" (ale také drsnější) western. Ale rozhodně mě velice bavil. Největší zásluhu na tom tentokrát nemá atmosféra nebo hudba jak je u westernů známo ale hlavní herecká trojice v čele s panem reřisérem. ()

iamek

Tak trochu jiný western než na co je publikum zvyklé, ale to není vůbec na škodu. Herecké obsazení je precizní. Eastwood se v sedle koně snad narodil. Nejvíce se mi líbil drsný šerif v podání Gena Hackmana. Z toho šel opravdu strach. ()

SeBig

Celkem v pohodě no. Drsný, možná to i nenudí, je to celkem podhodnocený a zapomenutý. Doslova o tomhle westernu vim snad jenom já. Ale tak když v tý době točili tři prdele westernů s Ístvůdem, tak se nemůže Ístvůd divit. Tři hvězdy a to sem ješte hodnej. Dám dvě. ()

classic

„Neodpustený” , a nie slovenský, chybný preklad: "Nezmieriteľní" (plurál), i keď by sa mi týmto štýlom určite jednoduchšie písala samotná recenzia. Veď aj anglický originál znie presne takto: "UN/FORGIVEN" , kedy ("un" je zápor, "forgiven" je odpustený), čo je vôbec štandardným singulárom, ale teraz už radšej konečne prejdem k tomuto (proti)westernu. Odkazuje zrejme na surovú postavu Williama Munnyho, ktorý má toho inak veľmi veľa na rováši, že nedokáže odpustiť jeden čin, či aj viacero skutkov, spáchaných rôznou zložkou ľudí, a to od primitívnych kovbojov, až po diktátorského šerifa "Little" Billa Daggetta v ospalom mestečku BIG WHISKEY (aké sympatické pomenovanie), pričom jeho zástupcovia, bývajú nemenej krutí. A pritom sa to všetko začalo akosi nevinne, okolo roku 1880 vo Wyomingu, v nevestinci, kde dvaja citovaní "PASTIERI DOBYTKA" , Quick Mike s "Davey-Boyom" Buntingom, surovo napadli a dorezali jednu z prostitútok, Delilah, ktorej už asi navždy ostanú jazvy na tvári. To je jedna stránka mince. Druhou sa presúvam k spomínanému Willovi Munnymu, z ktorého sa stal chovateľ prasiatok, má dve, nedospelé deti, keď čochvíľa ich opustí, a to kvôli vypísanej odmene vo výške 1000 $, kedy sa z neho automaticky stáva "lovec odmien" , už vonkoncom nie je ťažké sa dopátrať, od koho peniaze sú, a na koho hlavy sú určené...? S touto "zákazkou" ho najprv osloví "zelenáč" Schofield Kid, za ktorým neskôr dorazí aj so svojim bývalým kumpánom Nedom Loganom, a tak sa budú musieť podeliť rovno tromi dielmi ? Ďalšou stránkou mince je i to, ako sa správa "policajný vedúci" Daggett, aj amatérskym tesárom je, ktorého služby by ste asi nechceli mať, potom by vám tieklo trebárs do kuchyne ! Totiž, do mesta prichádza obávaný pištoľník "ENGLISH BOB" , ktorý je jednak po uši ozbrojený, že ale nechce odozvdať svoje zbrane, a to "Little " Bill výsostne neznáša, až Bob následne okúsi, aké je to byť zoči-voči tomuto sadistickému šerifovi, ktorý ho brutálne domláti, ako žito, čiže mal som sa na úvod zoznámiť s mimoriadne beštiálnymi praktikami, aké používa k tomu, aby si vyslúžil daný rešpekt, a dá sa povedať, že všetci majú z neho strach ! Už sa dozvedel o ozname ohľadom kovbojov, a preto ich, nejakým čudným dôvodom, chráni. Síce odškodné pôvodne spočívalo vo vydaní 7. kobyl, ale predáčke bordelu "Jahodovej Alice" , sa to zdá, ako nedostatočná satisfakcia ! Jedného z lotrov sa im podarí zneškodniť, no po zabití druhého, sa rozpúta neuveriteľná štvanica... A rozporuplná postavička spisovateľa W.W. Beauchampa hovorí za všetko, t. j. kde ma postavíš, tam som ? / Čerešničkou na torte za ostatnými westernmi Clinta Eastwooda, tak tým je oscarový Unforgiven. Pocta Sergiovi Leonemu a Donovi Siegelovi, tak na nich odkazuje, oni boli jeho najväčšími mentormi a učiteľmi. Nepoznám lepšieho herca, ktorý je aj súčasne skvelým režisérom. Skrátka, ide o LEGENDU - kinematografie. No i napriek tomu, by som možno mal menšie výhrady ku scenáru Davida Webba Peoplesa, autora Blade Runnera. Zdal sa mi občas trochu mimo triezveho uvažovania, ale zase je ako priamo zo života. Hviezdička nadol kvôli nemu. Clint režíruje, no i pred kamerou zároveň exceluje a dominuje, že Gene Hackman je rovnako vynikajúci, aj keď iba "vo vedľajšej úlohe" . Freeman sa vtedy objavoval v zásadných snímkoch 80. a 90. rokov. Škoda len, že Richard Harris, nemal trochu viac hereckého priestoru, lebo i na tom malom, bol extra strhujúci, klobúk dole. Nijako zvlášť neobľubujem Clinta Eastwooda, ako režiséra, skôr ako herec, mi viac sedí, ale neurazím sa, ak zvláda obidve funkcie naraz. Coxov strih mal grády, no videl som aj lepšie strihové, Akademické práce. Sám sebe je i pánom, produkuje si to, na čo má chuť. Určite ide o výborný film, ale v roku 1992, mal len veľmi nízku konkurenciu, a asi aj preto, ovládol oscarový ročník !? () (méně) (více)

Šandík

Nesmiřitelní si spíš jen hrají na syrový film, ale zase tak syroví, tedy s výjimkou závěrečné půlhodinky, zkrátka nejsou, spíš prostě jen siláčtí a prázdně efektní. Na mnoha místech taky působí přepjatým dojmem a není úplně poznat, jestli je to pokus o komický nadhled, nebo spíš jenom snaha o větší "syrovost a drsnost". Rozehrávat téma "konstruované legendy", dokonce na několika frontách (spisovatel, užvaněný mlíčňák, angličan Bob), je samozřejmě sympatické a roztomilé, ale dá se to celé podle mého udělat daleko civilnějším způsobem. A ten deklarovaný "odpor ke zbrani a zabíjení"... "Bratrstvo neohrožených", nebo ještě lépe "Pacifik", rozehrávají tutéž linku daleko uvěřitelněji a intenzivněji... Western je totiž v podstatě "pohádkový" žánr, takže snaha jej odidealizovat musí nutně špatně skončit. Mimochodem, ve správném westernu by si Eastwood tu pořezanou prostitutku nakonec vzal za ženu, tady ne. Asi proto, že přesně to všichni čekali a "Nesmiřitelní" chtějí být "syroví a drsní". Zůstala tedy pohádka bez happy endu, "drtivá a intimní studie do reálného nitra pistolníkovy duše" se ovšem přesto nekoná... A to nemluvím o mizerném, monotónně běžícím a dutě znějícím dabingu, se kterým nám to ČT zase naservírovala. Ach jo... Celkový dojem: 75% ()

mat.ilda

A pak si, Munny, jednu nedej, když už tě nouze dožene do Big Whiskey ve Wyomingu... Už podle názvu nelze mít žádná přemrštěná očekávání, co se místních týče, takže násilnický parchant s šerifskou hvězdou na prsou a poslušným stádem chrapounů za zadkem tak zhruba odpovídá, a ač rozhodně nehýří noblesou, jako třeba Anglický Bob, v Hackmanově hypnotizujícím podání se stává nevyzpytatelným ztělesněním neomezené moci a s ní spojeného zla. Navzdory nepříznivému prvotnímu dojmu pobavil i Schofield "Patrona" Kid a stárnoucí pistolník Munny potvrdil výjimku z pravidla o pověsti, která nás předchází... tentokrát se jednoznačně vyplatila ta špatná, a to i samotnému famóznímu zakončení, vzbuzujícímu až posvátný respekt. Inu, Divoký západ je Divoký západ... zvláštní, protože se jedná o western se svědomím. Tak mě napadá, čert ví, kde bych skončila, narodit se ve špatnou chvíli na špatném stejnojmenném místě - moc možností asi není, což? Každopádně bych si dávala zatracenej pozor, komu se vysměju ohledně zakrnělýho nádobíčka :-). Viděno v rámci Season Challenge Tour - týden s westernem. ()

jojinecko

4,5*/5...Dedo Eastwood zaspomínal na staré dobré časy a natočil fakt parádny western! Žiadny cukríkový hrdinský film plný pátosu sa nekoná, žiadna prehnaná glorifikácia hrdinov, všetko ľudia z mäsa a kostí žijúci v tvrdej dobe, ktorej sa každý prispôsobil po svojom. Čo sa týka demytizácie Divokého Západu radím Unforgiven do tesného závesu za kultový The Wild Bunch. Skvelý casting, nádherná kamera a réžia hodná majstra. Keď Clint raz za čas vychytí svetlú chvíľku, stojí to fakt za to!!! ()

Flego

Nevídaným spôsobom poňatý Divoký Západ. Žiadna glorifikácia, len obyčajní muži na správnej strane zákona. ()

MontyBrogan

Nevidel som vôbec veľa westernov, ale určite viac ako predtým. ;) Unforgiven mal z nich podľa mňa asi najkrajšiu vizuálnu stránku. Tá krajina sa mi páčila viac ako v Tanci s vlkmi a to nebola, ani nemusela byť velebená nahlas. Tempo filmu už natoľko chváliť nebudem. Koľko je dlhších westernov a ja som sa nudil práve pri tom Eastwoodovom. Ale len chvíľu niekde v strede, kým sa nerozbehol kolotoč udalostí, na ktoré sa čakalo. Scenár obsahoval miestami nejaké tie skvosty hodné citácie a tým sa mi viac než zavďačil. Nakoniec ma možno od najvyššieho hodnotenia delil len jeden detail. SPOILER: Naozaj musel nechať na Freemanovi tú ceduľu?! A vôbec, nechať ho tam vystaveného?! Jasné, pomstil ho a zakričal na miestne whores, aby ho pochovali poriadne. Ale neverím, že by ho tam tak nechal čo i len o sekundu dlhšie ako musel. KONIEC SPOILERU 85% ()

Ivoshek

Clint se vrátil na divoký západ ve fantastickém stylu. Všechny postavy jsou skvělé a zajímavé, vč. Anglána Boba, ale nejlepší je pro mě Clint. Celý film si jede v docela poklidném tempu, které naprosto supr vygraduje v závěrečných několika minutách, kdy jsem se jen tetelil. ()

honajz

Moc rád bych hodnotil tento western výš, protože Clint je moje srdcovka. Film není špatný, příběh se mi líbil, i to rozjímání nad tím, jak se měnily podmínky na Divokém západě, i myšlení stárnoucích pistolníků... Chápu ten rámec, a že o western vlastně tolik nejde... Ale co platné, když po letech mi neutkvěla v hlavě ani jedna výjimečná scéna nebo replika jako u jiných filmů. ()

jonyyy

Tak trochu jiné western, kde hlavní hrdina nedokáže tasit a zabít tři lidi za dvě vteřiny, ale má problém trefit flašku na pět metrů. U mě zatím nejslabší Eastwood. 65% ()

Poslední Wolverine bude westernový?

Poslední Wolverine bude westernový?

15.07.2015

Hugh Jackman se stále drží rozhodnutí, že bude třetí Wolverine jeho posledním mutantím filmem. Příští rok se ještě mihne v X-Men: Apocalypse, aby mohl tvrdit, že nevynechal ani jeden díl úspěšné ságy… (více)

Nesmiřitelný Artuš

Nesmiřitelný Artuš

21.03.2015

Guy Ritchie (Sherlock Holmes) právě začal natáčet Rytíře kulatého stolu. Jeho nový film nám představí krále Artuše a spol. hezky od začátku, takže není zas takový problém, že se objevil konkurenční… (více)

Rambo bude párat Mexičany

Rambo bude párat Mexičany

24.06.2014

Vietnamský veterán John Rambo ještě nevytrhnul svůj poslední ohryzek. Od filmového debutu akční legendy uplynulo 32 let a opět se před námi začíná rýsovat její páté dobrodružství. Na relativně… (více)

Rambo se přesouvá do televize

Rambo se přesouvá do televize