Pět dětí na tvrzi a zákeřný soused za branami. Vítejte v tak trochu jiném středověku! Tento napínavý film ze středověku je určen divákům, kteří mají rádi dobrodružství, romantiku, humor a to nejlépe všechno dohromady. Jeho děj začíná ve chvíli, kdy Martin z Vamberka musí na rozkaz krále odejet do války bojovat proti Saracénům a pověří ochranou své tvrze nejstaršího syna Petra. Ten se (nikoli bezdůvodně) netěší zrovna veliké popularitě u svých sourozenců a ti mu jeho novou roli rozhodně nehodlají ulehčit. Nikdo ale netuší, že si na jejich panství dělá zálusk zlotřilý soused Albrecht z Krvenos, pán sousedního hradu, který se neštítí ničeho, aby dosáhl svého. Kolem tvrze se brzy začnou dít podezřelé věci. Děti musí rychle zapomenout na rozmíšky a začít čelit hrozícímu nebezpečí. Jenže co se z počátku zdálo jednoduché, změní se postupně v boj na život a na smrt… (Česká televize)

Kubi21

Nazval bych to zbytečností a to úplně a zcela zbytečnou. Mně ten film nedávál vůbec žádnou logiku a ty herecké výkony. No škoda slov. Tu jednu hvězdu dávám za odvahu s tímhle vylézt na světlo Boží a pustit to do kin. ()

Pitryx

No, nejlepší asi byly ty děti. Pavel Kříž to krapek přeháněl. Zábavný film na jeden večer a snad někdy v budoucnu na ještě jedno podívání. Nemělo to asi být tolik orientováno pro děti. I muzika byly velmi zajímavá. Celkově průměrné dílko v tom lepším slova smyslu.2013072110052/10347s.ČT1 ()

Daryl.Dixon

Dal bych dvě hvězdičky, protože žádný převratný film to nebyl, ale dětem se to bude líbit. Třetí je za Terezu Voříškovou, ikdyž mi někde uniklo, jakou roli ve filmu má, protože jsem si myslel, že patří do sourozenecké skupiny, ale vzhledem k postupné náklonosti Petra se asi nebude jednat o sourozeneckou lásku, alespoň doufám... ()

DeDanu

Á, tady se nám někdo díval na Robina Hooda s Kevinem Costnerem a řekl si, když oni, tak já taky! A nedopadlo to moc dobře. Ano, je to pro děti, ale i ty se chvílemi nudily. Místy milé, ale většinou rozvláčné a takové řídké. A to nemluvím o výpravě. Pan Kříž se sice snažil ze všech sil být zlým šerifem z Nottinghamu, ale na Alana Rickmana prostě nemá. Jedna hvězda za toho statečného drobečka a za zbrojnoše, co byl servanej jako koza. ()

ostravak30

Hned úvodní animace trochu povzbudila mé smysly, připomněla mi totiž Pána Prstenů. Také bojovná píseň se k historickému filmu hodila. Jen škoda, že ji doprovázel orchestr a ne třeba jen historickými nástroji - nebo historickou skupinou. Rytířské souboje pro tentokrát vyzněly do ztracena. Rytíři chránící děti jsou prakticky hned poraženi, tak co je to za ochránce? Ani se pořádně nebránili. Naopak úsměvné bylo, když se rytíři, patřící k P. Křížovi, báli zůstat na hradě. Trochu to spíše připomínalo rytířskou grotesku. A když se děti chtěli dostat do tvrze, která byla obsazena nepřáteli, vybavil se mi film Sám doma a bohatý. Když ji pak bránili tak jen Sám doma. Zajímavé bylo také, jak se režisér nebál dát známé herce do skutečně miniaturních rolí. Například Zdeňka Žádníková-Volencová se doslova jen mihla a ještě jsem zahlídl jednu herečku známou ze seriálu Ulice na jejíž jméno si nevzpomenu a která dokonce není uvedena ani v titulcích. ()

Prubner

Seriál na čsfd zvlášť uveden není, tak ho hodnotím tady. Seriál je hodně nevyrovnaný. Má řadu dobrých a vtipných míst, ale taky místa špatně zrežírovaná, napsaná i zahraná. Bitevní scény jsou vesměs provedené dobře (obzvlášť závěrečná bitva), ale některé jsou nezvládnuté (bitva se Saracény). Zaznamenal jsem zvláštní jev: seriál se zlepšuje díl od dílu, jak co se týče řemeslné zručnosti, tak zábavnosti. Kdo se prokouše prvními dvěma, třemi díly, ten se v druhé půlce seriálu docela pobaví. Herci jsou rozestavěni na škále od špatných (Z.Žádníková, Písařík, Beran, Krobotová) přes průměrné (Prachař, Voříšková) až po vynikající - především Pavel Kříž, ale i Matěj Hádek a taky roztomilá Ivana Korolová, kterou doufám ještě v budoucnu někde někdy uvidím. Taky je problém, že na to asi měli málo peněz. Protože inscenovat např. velkou bitvu se Saracény s pouhými třiceti komparsisty, to je fakt trapas. ()

quasar

Hodnotím seriál. Čekám ve kterém díle se objeví obrat typický téměř pro všechny mizerné americké seriály: "...musíme si promluvit..." Tak moc je ten Janákův seriál načichlý zaatlantickou tvorbou. ()

Idealista

Vypadáto jako výpravnější představení na školní besídce . Které režíruje 10. letý harant co viděl spoustu historických filmů . A do dospěláckých rolí musel nacpat učitelé , kteří si myslí že když se budou šklebit jak idyoti tak mezi děcka lépe zapadnou . ()

kenny79

Dětský film o tom , jak se vyplatí hry na schovávanou a dětska fantazie v bránění hradu před Pavlem Křížem. Ota Jirák a jeho dloubání v nose :D . Terezce Voříškové to opět sluší. ()

tsatsiki

Velice povedená pohádka, jak po stránce scénáře a děje, tak i po stránce herecké. Režisér si vybral do filmu talentované herce jako např. Štěpána Krtičku a Jana Komínka a úspěšně tu sekundují hercům jako Davidu Prachařovi, Matěji Hádkovi, Jirku Strachovi nebo Pavlu Kříži. A byla to poslední role Mileny Dvorské, větší prostor teda měla ve stojmeném seriálu.70% ()

Honzulik

Ať žijí rytíři - tak o nic inteligentního se vskutku nejedná,.. Reálných situací se zde najde jen pramálo, převládají ty absurdní, fyzikálně nemožné žvásty. Při vzplanutí malého vozíčku se ho rozeběhne hasit asi třicet strážných a ani v takovémto počtu nejsou schopni požár (mohu-li to tak vůbec nazvat) uhasit. V té chvíli si kladete otázku, zda to tvůrci nepřehání už trošičku moc. Je to takový ten pocit za každou cenu dobrodružství. Ale dětem se to asi bude líbit, o tom snad není pochyb... ()

Gig

Název obdobný jako At žijí duchové, stejně jako tento film určený dětem. Příběh je to ale dobrodružný a historický a ne pohádkový. Ale pro děti. Stejně jako padesát let třeba výborném Na Žižkově válečném voze, ale jiné údobí dějin. Nicméně právě zmíněná snímek určený pro stejné publikum  a mající stejné atributy se mi líbí víc. Jr špinavější, temnější a reálnější, i když dětský a k tomu o půl století starší. ()

Alden_Larson

Je to určitě unikátní pohádka, ale zároveň to není zrovna skvělý film. Děj je celkem zajímavý, i když místy trochu předvídatelný. Postavy, s výjimkou asi dvou, ale moc zajímavé nebyly. Někteří mladí herci taky nebyli moc dobří, některé jejich přednesy byly slabé. Pavel Kříž se mi taky vůbec nehodí do role záporáka, možná to tak cítím jenom  já, ale spíš jsem jenom zvyklý na jeho kladné role z Básníků a podobných filmů. Prezentace byla fajn, praktické efekty byly taky celkem dobré a hudba taky ušla. 6/10 ()

blekekeke

Trošičku více přitroublá drama pohádka, se šťastným koncem? Škoda, že se nenašel aspoň někdo z herců a neřekl tak tudy ne pane režisére ... No, ale abych nebyl labuť, tak koukat se na to dá a těch 50% si je schopno si to vyšermovat ... ()

Merenre

Mohlo to být i horší. Film má dvě nejhorší úskalí. Jedním je brutální infantilnost, která je na druhé straně střídaná scénami bojů, vražd a dalších věcí - takže to vypadá, že se tvůrci nemohli rozhodnout, zda to bude pro tříleté smrady, kteří na to v TV přepnou z teletabís, anebo pro odrostlejší děti, kterým už ale musí některé opravdu naivní záležitosti vadit. Dalším a asi ještě větším či zásadním průserem jsou naprosto tragické herecké výkony, které nejsou ani na úrovní ochotničení. V české tvorbě je to nicméně standard, nikoli smutná výjimka. U těch dětí je to, když už ne odpustitelné, tak aspon pochopitelné, ale neschopnost cloumající i s "protřelými" herci v čele s Křížem, to už je síla - snad jediný Prachař vypadal, že na natáčení úplně nechťa nezabloudil někde z knajpy nebo z maškarního. Za uznání stojí slušné kostýmy, exteriéry a výprava. Na facku je emancipace, která se protlačila i do tohoto nevinného žánru - kdy se lidstvo už odkloní z téhle cesty do pekel?... ()

rytir1

Po ztřeštěných komediích plných pubertálních úletů (Snowboarďáci, Rafťáci, Ro(c)k podvraťáků) natočil jeden z nejúspěšnějších a nejzábavnějších režisérů současnosti Karel Janák dobrodružnou komedii pro celou rodinu...,,No tak to si asi pan Janák šlehnul omítky a napsal si ten komentář sám, já žádnou komedii od něj neviděl a nejzábavnější český režisér? Škoda slov..jen dodat jedině snad pro uživatele, kteří smutnili, že historická krásná místa umí využít u nás jen cizinci už na dlouho pravdou nebude. Bylo mi ctí stvořit Meč králů, jenž dokáže opak. ()

kolly13

Slabý pokud na dobrou pohádku, za dospěláka propadák, ale jelikož cílená skupina byla spokojená, dám průměr. PS: Kříž byl spíš zlý idiot, než panovník. Šetření je tak vidět, až to kazí celkový dojem. ()