Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne. Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnějším světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké "společensko-kulturní „centrum“. Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy. Film vychází sice ze stejnojmenné divadelní hry, má však svou vlastní osobitou atmosféru. (Česká televize)

Lvísrdce

Neobvyklá forma nemůže ospravedlnit absenci obsahu. A dost mě děsí, jestli je to opravdu sebereflexe, tedy jestli to byt́ i z části odráží to, jak autor vnímá okolní svět. Hlavně jak vnímá lidi kolem sebe. ()

Herbert007

Víc divadlo než film, to hrozné přehrávání mě teda moc nebralo, ale spousta věcí je tam zajímavých a místy i vtipných. Pro hlavního tvůrce mám slabost, stejně jako pro většinu ostatních, ale tak myslím všichni cítí, že to úplně dotažené není a něco tam prostě k dokonalosti chybí... ()

bombit

Ačkoli běžný český hospodský štamgast Havla třikrát za večer pověsí na kandelábr, toto mu už nikdo z vás milí uštěkanci nemůže vzít. Právě česká malost vám brání dohlédnout na piedestal tvůrce-filozofa, který se tímto filmem vypořádal nejen s balvanem politiky (o který na sklonku života stále a stále zakopával), ale též s ješitou Kleinem (jež ho ve funkci nahradil), létající ochechulí Obermannovou a vůbec celým tím u p r t e n í m osvícené osoby, která se pokouší rozumně vládnout zabedněncům, jako jsme my. ()

JWK odpad!

Absurdní, kýčovité, strašlivé. Tenhle film je smrtelnou křečí a já jsem asi dítětem, které křičí, že císař nemá kalhoty. ()

NoodlesCZ

Opravdu příliš chaotické a přehrávané, absurdita která byla záměrná prostě nefunguje. Myšlenky nebyly nepěkné, ale neutěšeně uchopené a žádná vyšší úvaha se stejně nekoná. Celé to působilo jako hodně blbej sen. Jediné co mě opravdu pobavilo byla scéna, kdy Budař sedí na klíně Vilhelmové :-D. Kabinet karikatur 2+. ()

Dazzy

Že Havel jako dramatik za moc nestál, je obecně známý fakt... Ale proč se tu svoji slátaninu rozhodl zfilmovat, opravdu nepochopím. Za hodinu a půl se tam skoro nic nestane, navíc je zjevné, že se jedná o divadelní hru. Abych byla upřímná, lepší by bylo, kdyby tahle hra zůstala jen na papíře! ()

VeronikaaH

Filmové zpracování absurdního dramatu, které se nemusí zamlouvat všem, ostatně po tom ani  Václav Havel netoužil. Mě se do noty celkem trefil. Odcházení nabízí skvělé herecké obsazení, výborné repliky, spoustu symboliky a jedinečnou pestrost barev. Osobně toto dílo považuji za výjimečné a originální. Havel forever ✌ ❤ ()

coubes

Pár let zpět bych byl asi mnohem přísnější a pět hvězd bych nedal ani náhodou. Ale v aktuální atmosféře je tahle teatrální absurdita vlastně docela příjemnou intelektuální pohádkou. ()

Fantoms

Odcházení jsem dokoukal až na třetí pokus. Nemělo to ovšem nic společného s kvalitou díla, šlo jen o to, že jsem byl pořád malé dítě. Je to celkem složité dílo na pochopení a udržení pozornosti. Nicméně s přibývajícími léty, znalostmi a zkušenostmi se mi film vryl pod kůži. A to už ani nezmiňuji Josefa Abraháma, kterého zbožňuji. ()

kacenkin

Nehodnotím Havla jako prezidenta, tam mi nevadil, ale jako autor je to slabota. Jedno veledílo vedle druhého a dobří herci a režie to nezachrání. Mimochodem, tak jak tu někteří dávají odpad protože Havel, tak stu stejně jiní dávají pět protože Havel ;( ()

eMejla

Kdybych chtěl projevit postoj ke kultu Václava Havla a jeho politické kariéře, dám tomu odpad. Vždycky jsem si myslel, že autor byl vypočítavý bezpáteřní hajzlík, ale pokud má být Odcházení taková řekněme autobiografie, přijde mi spíš jako neškodný hlupáček, který to doopravdy myslel dobře a sám tomu i věřil. No nevím, určitě jsem nepochopil vše co chtěl Venca Lahváč divákovi říct, přesto, k mému překvapení, mě film docela bavil. Párkrát jsem se i zasmál a Wilhelm scream tomu nasadil korunu. ()

APLSMLS

Není to takovej p*ůser, jak některé hlasy skřehotají, ale žádná pamětihodnost taky ne (snad kromě bezkonkurenčně hvězdného obsazení a samozřejmě faktu že jde o poslední Havlovo dílo). Byl to prostě dramatik a film je jiný řemeslo, tady budete koukat na zfilmovaný divadlo. Pár míst zajímavejch, asi dvakrát jsem se dobře zasmál, ale celkově takový hořkosladký pocit z toho, zda potřeba se takhle sebezparodovat nehrála spíš do rukou Havlovým odpůrcům než jeho ideálům. Neříkám, že se měl brát důležitě, je fajn si ze sebe vystřelit, ale tímhle ze sebe, zdálo se mi, jen podivně setřásal hnusnou stránku věcí jeho hradního angažmá a neposkytl přitom víc, než trochu levné zrcadlo toho všeho. Přesah a message kulhají, hloubka jeho hodnot nevyznívá. Přesto si to tolik kritiky nezaslouží - kdyby to dělal kdokoliv jinej, měřítko hodnocení by bylo úplně jinde si myslím. Bohužel se to celý stalo potravou hyenám. ()

obrobr odpad!

Ubohost rovna pseudointelektuálovi Havlovi ...Blábol o ničem jak všechny jeho knihy a divadelní hry ...hnus ()

Korpy22

Havel v celé svojí kráse. Dílo, které dokáže pracovat se spoustou naprosto absurdních prvků, které dohromady dávají pestrobarevné zrcadlo. Havel je prostě složitý, protože má v hlavě svůj svět a nechce, aby ho jen tak někdo pochopil. Tohle je pravé divadlo. Tohle je pravé divadlo, které někdo zachytil do filmu. Tohle je extravagance, tohle je svoboda, tohle je dílo. Scénář se opírá o Havlovu původní divadelní hru “Odcházení” ale nedrží se jí krkolomně slovo od slova, tak jak možná někteří očekávali. Nechává rozehrát orchestr herců, kteří na to přináší úplně jiný pohled. Tenhle orchestr má spoustu skvělí momentů a přináší divákovi naprosto skvostný audiovizuální počin. Ať pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí! ()

GrooteLulu

..je to absurdní...já si z Havla dělám v dnešní době fackovacího panáka, dřív bych skládal ódy na svobodu v rané demokracii, ale dokázal jsem ji využít jen, coby mladistvou zábavu a psaní těchto "recenzí", s nechutí podnikat, či extrémně cestovat po světě.. no a po letech vidím to, co všichni komunisti po revoluci, že tento "agent komanč", je okradl o celou zemi a mě osobně doslova o "blaho" komunismu, "zákony a výdobytky", protože se staneme všichni bezdomovci.... tohle v tom nezaznělo :)... p.s. měl vzít s sebou i Dalajlámu a byl by klid... ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám