Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne. Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnějším světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké "společensko-kulturní „centrum“. Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy. Film vychází sice ze stejnojmenné divadelní hry, má však svou vlastní osobitou atmosféru. (Česká televize)

Harry_

Některé divadelní hry se prostě na filmové plátno nehodí. Myslím, že tohle je názorný příklad. Vašku, mám tě rád, ale tohle se moc nepovedlo. ()

Ozzy2

Ano,soudruzi,lynčujte mě.Jsem,jak vy s chutí říkáte pravdoláskař.Václav Havel je persona,kterou vy jste ve svém středu nikdy neměli,nemáte a mít nebudete. Když jsem se dozvěděl,že bude točit film Odcházení a ještě ke všemu s Dagmar Veškrnovou(pro mne je paní Havlová pouze paní Olga),byl jsem zvědav. Čekal jsem,že mu z JúEsEj přiletí pomoci Forman,na place bude Menzel,Chytilová,ale světe div se-Václav to zvládl výborně sám. Nějací Nikolajevové,kteří zničili Pelcovu knihu,Hřebejkové,se svým rádoby komoušobijctvím mu mohou jen závidět. Omlouvám se za patos,někdo si bude myslet,že přeháním,ale pana Václava Havla budu obhajovat vždy,i kdyby se mu něco třeba i nepovedlo. Zdar. ()

koljan

Zhruba do poloviny filmu výborně fungující slovní komika, daří se snímat kvalitní absurdní hru; ve chvíli, kdy autor uhýbá od nastavené komornosti a vypomáhává si obrazovými extravagancemi,křehká poetika padá... Herecky perfektně zvládnuto, Abrhám, Vilhelmová, Chramostová a hlavně Veškrnová excelují. Naopak korzování hereckých celebrit v epizodních rolích ruší, není co hrát a rozehrávat, Bartoškovi nebo chudáku Labudovi nezbývá než se zapitvořit. Ergo: neprávem podceňovaný film, který bude potřebovat čas, aby nad ním slehl mediální humbuk a dostal se do rukou "náročnějšímu" publiku /kikiny s popkornem v multiplexech musely trpět/. ()

m4xp4yn3

Po přečtení vší té mediální špíny jsem očekával katastrofu. Zbytečně. Na Odcházení je sice znát Havlova nezkušenost s filmovou režií, takže nemá dopilovaný tvar a styl, jinak mu nelze mnoho vytknout. Z celého projektu čiší entuziasmus, se kterým se všichni zúčastnění chopili svých rolí, přítomen je humor, po celé ploše jsou rozesety "havlovské" ideje. Hluchá místa se nekonají. Je smutné, jak i tzv. seriózní kritika hodnotí zaujatě, na základě (ne)sympatií k autorovi. Patrně nejpodhocenější film české porevoluční kinematografie. ()

tom912

Ano, je to polotovar, který nikdy neměl být natočen a uváděn do kin. Dvě hvězdičky za některé herecké výkony. Jinak nemůžu najít další klady. 35%. ()

MeaCulpa

Jako fanouška absurdního divadla mě film oslovil, ale je fakt, že textu mnohem víc sluší divadlo. Každopádně rad bych si od Havla dal i něco jiného. ()

Šípek

Velikost, dobrosrdečnost a člověčenství nemůže být přebito žádným absurdním filmem. Pane prezidente, díky a vše dobré. ()

PATJA

Film mě bavil, ale občasné nechtěně trapné momenty mi ho kazily. Čekal jsem více absurdity a odvážnější obsah. I přestože mnohé narážky ťaly do těch správných míst, film jako takový se držel zbytečně při zemi. Jakoby si Havel jakožto autor neuvědomil, že si dnes může dovolit říct mnohem víc, aniž by za to šel sedět. ()

High.Hopes

Pokusit se zfilmovat látku tak striktně divadelní, znamená vytvořit dílo výrazně nekonvenční. Na takový film samozřejmě nemůžete aplikovat vzorce regulérních filmů, jak se bohužel většina diváků tohoto díla evidentně pokouší. Nejsem znalcem Havlových her a význam spousty symbolů a roztomilých absurditek mi tak zůstává zahalený (zakopávání o kámen, přecházení louže), film ale i tak nese tolik očividných poselství a narážek, že i neznalý divák musí žasnout. Je to rozhodně film, nad kterým stojí za to přemýšlet a už teď vím, že se podívám ještě několikrát a budu s radostí objevovat další drobnosti, které Havel do textu zakomponoval. Je škoda, že spousta lidí nedokáže přijmout neobvyklost provedení tohoto filmu a hodnotí ho na základě svých klasických představ o správném filmu, uzavírají si tak podle mě cestu k nevšednímu zážitku a ochuzují se tak o možnost jednoho z dalších kulturních obohacení. Mimochodem, Dáša fakt válí. ()

sigf07

Divadelní hru Odcházení bych hodnotil možná až osmdesáti procenty. Její adaptace v mých očích dopadla o něco hůře a velký vliv na to má skutečnost, že Havel režisér neumí či nechce pracovat s prostředky, které mu filmový formát dává. Drtivá většina filmu se odehrává u jednoho stolu s občasnými prostřihy na pole, betonový domek (kamera se otočí o úhel 60 stupňů), případně zahradní jezírko (otočí se o 90 stupňů). Na to, že film stál 44 miliónů (pro srovnání, velkofilm Lidice 65 miliónů) tyto finance až trestuhodně nejdou na výsledku vidět a člověk by málem řekl, že kouká na studentský film za babku. Naopak velkým plusem je, jak se dalo očekávat, scénář a herecké výkony (s výjimkou paní Veškrnové-Havlové, kterou ovšem z pochopitelných důvodů nikdo nemohl od projektu odstřihnout), jenž dávají zapomenout na minimalistické pojetí. ()

upas

Po zveřejnění nominací Českých lvů jsem se ukecal a podíval. Ta hvězdička je za obsazení, hráli tam všichni. ()

swiss

Těžký film a dost mě rozesmutněl. Je tak snadné podlehnout mladé obdivovatelce, sebeklamu. Výkon Havlové mě překvapil, byla výborná - žádná holka na zabití. Slizoun Kaiser, hňup Lábus, nebo odporný fašoun Bartoška. Sakra, nevíte koho tam hrál Kraus? ()

Dartdevil

K filmu jako takovému to má trochu dál, vysloveně leze ven divadelní předloha. Když se film srovná se záznamem divadelní hry samotné, nic nového nepřináší a víceméně věrně hru kopíruje. Nic nového, ale ani nic špatného. Ještě bych připomněl nadstandardního Kaisera, který mi přišel opravdu vynikající. ()

E lan

Podivný film pane prezidente, rozumím jak jste se cítil, ale pro filmová plátna to není zrovna dobrá podívaná. ** z úcty k Vám a k hercům, kteří dělali co se dalo... ()

josieaddms odpad!

Jasně, Havlovi se leze do zadku už od revoluce. Ovšem já to odmítám podporovat. Mě se jeho styl nelíbí, myslím si že nemá co říct. Jeho hry jsou trapné a prázdné, a tenhle film který z toho vyšel, je naprostý odpad. Nejen že naplnil oné slavné heslo mé matky "Není Českého filmu bez nahé prdele", ale ještě ke všemu se plácal v něčem mezi divadlem a špatným amatérským snímkem. Opravdu hrozná záležitost. Chvilku se vám u toho chce spát, chvíli zase nadávat na to, jak je to úplně mimo a nevystihuje to ani politiku, ani morálku, ani vztahy, a dokonce ani život. Některé prvky, například zlý úlisný rádce, byli jak z Troškovi nejhorší pohádky, a celkově mi to přišlo pod úroveň dospělého diváka. A navíc tam byla většina věcí jen tak a bezdůvodně. Proč dceřin přítel byl albín? Proč se tam objevovali a mizeli různé prvky? Například pes? Nebo proč čas od času někdo udělal nějaký ptačí zvuk? Nebo proč občas někdo citoval něco z Ruské literatury? Celé to bylo hloupé, a přitažené za vlasy. Ještě že jsem jen částečně Češka, a že se můžu za tenhle hnus tedy jen částečně stydět. ()

sanikope

Havel na hrad!!! Bodaj by si u nás všetci politici vedeli zo seba robiť prdel ala Havel. Nebrať sa tak vážne ako to od nich zvyčajne poznáme. Krásne Adieu v jeho podaní. Od prvého do posledného momentu som nevedel či mám plakať alebo smiať sa. Ked si spomeniem na minulé X-mass a jeho pohreb, verím že by preferoval čosi v štýle takejto satiry a nie tu šaškáren čo sme mu vystavili. S týmto masterpiecom si vystlal svoj vlastný mauzoluem. Večne živý!!! Respect... ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám