Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne. Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnějším světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké "společensko-kulturní „centrum“. Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy. Film vychází sice ze stejnojmenné divadelní hry, má však svou vlastní osobitou atmosféru. (Česká televize)

Legi36 odpad!

Jak tenhle film mohl mít tolik nominací??? Tenhle film si zaslouží hodnocení pouze: odpad!!!Je to výsměch všem kvalitním režisérum a scenáristum v této zemi!!!!! ()

Roobs

Film jsem zatím neviděl a těším se na něj. Jen taková perlička; uživatel Pilda17, který hodnotí film třemi hvězdičkami v komentáři mimo jiné píše; "Václava Havla vůbec nemusím, jako člověk a politik mi vadil celý život." Jen dodám, že uživateli Pilda17, v době kdy Václav Havel ukončil svůj poslední prezidentský mandát bylo 11let. ;-) ()

cefa

„Odcházení“ pro mě bylo vyloženým zklamáním a nad „odpadem“ jej udržel jen výkon D. Havlové. Ostatní herci jakoby nevěděli, koho, proč a jak hrát. To, bohužel, v míře největší postihlo J. Abrháma (za povšimnutí třeba stojí jeho oční hledání při závěrečném davovém smíchu, zda už je to v „kufru“). S největší pravděpodobností můj nízký inteligenční kvocient byl příčinou toho, že jsem některé symboly (např. co znamená kámen uprostřed terasy a proč o něj S. Zindulka neustále zakopává, či louže u vchodu, kterou některá postava projde, jiná ji obejde/přeskočí, nebo proč, proboha, B. Saidlová přichází zásadně po vodě) znamenaly. Podobně jsem, ovšem bez úspěchu, dumal nad tím, co chtěl autor vlastně říci svým závěrečným vynořením se. K celkovému pochopení rovněž nikterak nepomáhá kostýmová stránka díla, kde se salónní róby střetávají s čepičkářským a havajským stylem J. Macháčka, resp. J. Duška (mimochodem, z toho by D. Nekonečný a jeho ŠumSvistu měli neskrývanou radost). Snad bych časem odpovědi i našel, ale to bych musel „Odcházení“ shlédnout ještě minimálně jednou, k čemuž se tedy rozhodně nechystám. ()

Mackro

Je to divadelná hra už od prirodzenia. Stokrát lepšie by to fungovalo v divadle. Na druhej strane - obsah a idea sú zaujímavé a vcelku pútavé (hoci nie najoriginálnejšie), niektorí herci sú - napriek prílišnej "divadelnosti" - veľmi dobrí - menovite Abrhám, Zindulka a Lábus. Podobne Pavlíčkova hudba. Miestami sa film mení na akýsi divný guláš (óda na radosť ma šialene iritovala, ale pochybujem, že za to môže Pavlíček, zmätený strih taktiež) a celý charakter diela ide od výborných momentov až k tragickým. Takže - zhliadnuť na vlastné riziko a brať to s rezervou (tak, ako to dúfam celé bral Havel). Dal by som dva a pol, ale keďže som čítal Višňový sad... dám ešte polovicu päťcípej, červenej hviezdičky naviac. ()

Názorožec

Ten film je prostě špatný. Četl jsem to jako knížku a mělo to podbnou sílu jako straší Havlovy hry, pak jsem to viděl v divadle (což byla spíš náhoda) a to zajímavé zmizelo a nakonec jsem to v dalkovém autobuse a nedokoukal... Vysvětluju si to jako absenci někoho, kdo by včas Havlovi řekl, že je to staršný a on by ho poslechl, ale i absence rádců, které bývalý vladař poslechne asi patří k odcházení... no je mi to trochu líto. ()

Alchemilla

Velká škoda, že poměrně nosný text byl zapleten do opuletního vizuálního kýče. Prostota by Odcházení slušela mnohem víc. Ale věřím, že Havel sám byl se svým filmem nadmíru spokojen. V některých scénách jsem přímo viděla Havla sedícího na režisérském křesílku, jak se chechtá až nemůže popadnout dech. ()

zeromen odpad!

Co to kur.. je. Věděl jsem že je Havel magor ale až tak moc, klobouk dolů. Nedivím se že české filmy jsou většinou sračky, když se točí takové kraviny. Na to prachy jsou. ()

J.J.1972 odpad!

Možno až zbytočné komentovať. Autor proste interpretoval sám seba...no comment... Na kvalitných hercoch bolo vidno že to hrajú asi len z prinútenia, zatiaľ čo Dagmar, neherci a herecké nuly vytekali šťastím, že ich Vašek Lahev oslovil... Za mňa teda mínus 5 hviezdičiek = hlboko pod odpadom...scénar i réžia... Z textu distribútora: "autor odmalička toužil stát se filmovým režisérem, dobové poměry však mu zmařily jak studium, tak naplnění této dlouholeté touhy" - rád konštatujem, že nás "dobové poměry" našťastie uchránil od mnohých takýchto nešťastných paškvilov... Jediné čo tu za niečo stojí, je hudba gitarového virtuóza a skladateľa M.Pavlíčka, najmä lahodne rockové spracovanie Ódy na radosť...ale je tej hudby pre tento paškvil obrovská škoda... Inak súhlas s užívateľom. "lactarius"... ()

Pesamenteiro

Bohužel, celé čtyři hvězdy, neboť nemohu jinak. Zpracování špatné, herci špatní, kamera špatná. Ano, Ano, Ano. V tom všem máte pravdu, ovšem nelze opomíjet odvahu přenést absurdní divadlo na plátno, a co víc, převést ho velmi dobře. Hudební vsuvka se skutečně povedla, navíc Abrahám sám o sobě krásně vykresluje vyhořelý charakter, jenž krásně zapadá do Havlovo autobiografie. Paradoxně, čím horší, tím lepší. Pokud by takových filmů bylo více, jistě by to byl odpad, nicméně jelikož je téměř jediný svého druhu, nemůžu dát méně než tři, a právě proto čtyři. absurdní ()

ssarka

dost dlouho jsem se tohoto bála,protože jsem viděla divadelní hru a ta mě neoslovila i když tam byl geniální pan Tříska...nejsem a vlastně nikdo není hoden soudit nějak činy nebo cítění pana Havla,nikdo se neprošel v jeho botách...shrnutí jeho období v politice touto barevnou formou je originální a opravdu jsem nečekala,že mě tak chytne...přehrávání,které ovšem bylo profesionální,míchání stylů a období se mi moc líbilo,herci i ti mladí,ve které bohužel moc víry nemám,tady byly perfektní,každý přesně zapadl tam kam měl jak pověstná prdel na hrnec...dost mě bavili různé vsuvky do filmu,jako přeskakování kaluže,na něž měl každý charakter svůj styl, neustálé zakopávání o kámen nebo neustále Kaiserovo a Lábusovo vbíhání do přilehlého stavení mě fakt nutilo se usmívat,je to taková jemná skoro nepostřehnutelná komičnost situace..jsem opravdu potěšená,že můžu říct,že se mi to líbilo.. a je dost smutné tady plivat na osobu VH, protože díky jeho přičinění si tady ty názory můžete svobodně psát, to je potřeba si uvědomit a PAMATOVAT ()

Wez odpad!

Prostě další ze samých havlových pičovin-ten "člověk" (pro něho snad trefnější rumová láhev na dvou nohách) musel nejspíš permanentně žít v deliriu tremens,nebo mít v krvi alespoň 4 promile alkoholu,s kterými se snad již narodil a které neustále doplňoval,aby mu neklesla hladinka v krvi,jinak si toto "dílo" ani neumím vysvětlit(ostatně stejně,jako u jeho ostatních sraček,které jsem měl tu "čest" shlédnout).Když po převratu o tomto notorickém alkoholikovi a blbovi začlo mezi lidmi kolovat,že je to "umělec" světového významu(zajímalo by mě,kolik za to vychvalování svým kamarádům z mokré čtvrti zaplatil..?),tak jsem byl na jeho dílo opravdu zvědav,co že na tom bylo tak bombastického??Shlédl jsem asi tři,nepochopil z toho ani jedno a jen se utvrdil v tom,že tento estébácký soudruh a udavač měl být držen doživotně v protialkoholické léčebně-to mu ještě komunisti prokázali hodně velikou službu a milost,že takový amorální prase nechali běhat po svobodě..A takováhle kunda nám tady 14 let dělala prezidenta!!Ani se nedivím,že tato Czechbabwe byla celému světu jen pro smích s takovouto rumovou pralinkou v jeho čele permanentně zabořenou v americké a západoněmecké prdeli..P.S.-podvodnými restitucemi získal sice značný majetek,ale ze svýho na tento SHIT nedal ani korunu a ještě si nechal vyplatit od státu velice tučný grant ()

Honza__St. odpad!

Neuvěřitelná srágora. A opravdu nechápu, jak tomu může někdo dávat vyšší hodnocení jen proto, že to napsal Svatý Lahev, a že vzápětí natáhl bačkory. ()

aribari

Odcházení - bezmoc mocných. Zdá se, že si Václav Havel vyřizuje účty. Nejen s těmi, co se ho zmocnili, přisáli se na něj a udělali si z něho svého maskota, ale i sám se sebou, s vlastními krásnými, vyprázdněnými slovy, stejně tak se svými nejbližšími. Jeden šašek vedle druhého. Nikdo pozitivní. Osamělý rytíř smutné postavy, který i když může, bojí se nazývat věci pravým jménem, mluví o blbé náladě, ale neřekne, kdo nebo co za ni může. Tady si může konečně ulevit. Ale velmi opatrně. My diváci se jen domýšlíme, ti, o kterých to je, vědí a hlučně tleskají. Již neohroženi reflexí bezpečně utopeného principála nezávisle na závěrečných titulcích vystupují z filmu a pokračují dál ve své parazitické hře na pravdu a lásku. ()

kotrlak

Nadčasovej snímek. Asi mu škodí hlavně to že se z něj zbytečně dělá záležitost pro intelektuály. Já jsem se u toho zasmál,, je to komedie s jasným a pravdivým politickým podtextem, kterej neříká nic novýho a kterej se bohužel opakuje a opakuje, v kterékoli době, systému a situaci s akcentem na českej bordel kterej tu asi už navěky zůstane. Nicméně podruhý už to vidět nemusím. ()

Kaleidoskop

Na tento film jsem se chystal již dlouho. Pravda, některé předchozí recenze nemluví o tomto díle zrovna pozitivně, nicméně i tak jsem tomu dal šanci. A myslím, že to dopadlo tak jak dopadá většina filmových adaptací divadelních her. Autoři píšící pro divadlo totiž svá díla většinou koncipují pro chudé divadelní jeviště, kde nemají příliš možností co se prostředí týče. Při jejich filmové adaptaci tak většinou vzniknou skromná dramata, odehrávající se na jednom místě, protože filmoví režiséři mají literární autory až v přílišné úctě na to, aby něco změnili nebo upravili ve prospěch filmového diváka. Po příběhové stránce tomu není co vytknout, je to absurdní drama. Snad jen některé postavy jsou z mého hlediska zbytečné a jejich vyškrtnutí by pomohlo lepší přehlednosti děje. Po technické stránce také není co vytýkat, pracovali na tom zkušení tvůrci, lze tedy předpokládat, že to bude vypadat hezky. Co bych vyloženě pochváli a vyzdvihnul je herecké obsazení, které za mě mimořádně funguje. Otázkou ovšem zůstává, proč to vzniklo? Je ta hra opravdu tak dobrá, aby musela být převedena na filmové plátno? Potřeboval si někdo něco dokazovat? Bylo opravdu nutné vyhodit spoustu peněz oknem za adaptaci divadelní hry dnes již klasického autora...? Odpovědí se nabízí spoustu, ale já si nejspíš žádnou z nich nedovedu vybrat. Nemohu říci, že by to bylo hvězdné dílo. Je to takový pokus o zajímavý experiment, který někde drhne, divácky není moc přístupný, ale hezky vypadá. Ovšem takové debuty už bývají. ()

magnifique

není to film pro každého (přestože právě to se nám distributoři snaží vnutit), normální divák se bude asi občas ztrácet, hlavní myšlenky by ale chytit měl...trailer se vážně nepovedl, spíš od návštěvy odrazuje...štáb odvedl dobrou práci, výsledek určitě není odpad, s jásotem ale z kina odcházet taky nejspíš nebudete... ()

Hanecek odpad!

Především - toto tvrzení distributora je lež: "Světově uznávaný dramatik a politik Václav Havel se poprvé stane režisérem, aby převedl na filmové plátno hru, kterou s úspěchem uvedly domácí i zahraniční scény." Návštěvnost žádná, doma i v cizině. Zde se přání vydává za pravdu. Natočit tento paskvil někdo jiný, rozdupe to každý! Ty všechny nominace na "lvy" ukázaly, že Český lev je asi stejně hodnotná cena, jako bronzový odznak Brigády socialistické práce! ()

ToddB odpad!

Tohle se vážně nepovedlo. Bylo by to za jednu hvězdičku. Vzhledem k trapné mediální masáži a tlačence pravdoláskových pomatenců dávám odpad. Rovnováha musí být , že jo Kikino Holubová? :-) ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám