Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne. Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnějším světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké "společensko-kulturní „centrum“. Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy. Film vychází sice ze stejnojmenné divadelní hry, má však svou vlastní osobitou atmosféru. (Česká televize)

d.beseda

Film vzbuzuje emoce již samotnou osobou režiséra, který rozděluje některé diváky na přívržence a na ty, kteří ho nemají rádi. Mnozí mí přátelé na film nešli již z toho důvodu, že mají na osobnost V. H. jiný názor než já, ale k filmu. Pro mě osobně je film velice zdařilý, vtipný, „filmařsky“ obsahuje zajímavé momenty a práci s kamerou. Na můj vkus možná trochu více „přehvězdováno“ (herci). Někdo vyčítá filmu, že je to pouze divadlo natočené filmovou kamerou, že se děj odehrává na jednom místě, ale vlastně proč ne? Zdůraznily se tak jednotlivé postavy a dialogy. Možná, že kdyby byly použity klasické filmové techniky, jak chtějí někteří kritici, že by dojem filmu byl mnohem méně přesvědčivý a méně „havlovský“. Měl jsem možnost vidět také divadelní hru (v obsazení s J. Třískou) a obě verze - divadelní i filmová - mě rozhodně nenudily. --- Mé hodnocení: 74%. --- Viděno: (23.03.2011 - Kino Lucerna - předpremiéra ČR). ()

6thSun

Nedá se nic dělat, zážitek z filmu se zásadně odvíjí od toho, jaký má kdo vztah k panu Havlovi. Nelze to ani jinak, neboť je to autobiografie, ačkoli řádně zparodovaná. A proto chápu všechny, kterým se film nelíbil. Mně by byl taky zcela u prdele snímek, jenž by režíroval Václav Klaus (nebo Klein?). 70% ()

Mulosz odpad!

Kdy uz tady nekdo konecne napise, ze mezi Kamenakem a Odchazenim lze tezko najit podstatneho rozdilu? Ten film je opravdu oligofrenni a vlastne proc ho nazyvat filmem, kdyz mu chybi pomalu jeho zakladni znaky. Nemel bych nic proti tomu, kdyby se jednalo ciste o divaldo ve filmu (zde vsak ani nahodou). Neprostestoval bych proti Havlovske exhibici, ktera by odpovidala jeho filmove vizi (tady vsak zadna neni). Ale ze se nakonec dockam estrady, ktera navic po zaverecnem Havlovem cameu plne snese kriteria taskarice, to jsem si nepredstavoval ani v nejhorsim snu, Zaznivaji-li tady nazory, ze lide film spatne hodnoti z duvodu odporu k Havlove politice, jejich autori by se meli nad sebou zamyslet,. Bylo by stejne lacine tvrdit, ze nekdo hodnoti film vysoko jen proto, ze ho mel rad jako prezidenta. PS. Ja jsem mel Havla velmi rad a jeho politicke nazory a kroky (az na par prehmatu, jako napr. plytvani milostmi i pro ty nejvetsi dobytky) jsem uznaval po cleou dobu jeho prezidentovani. Jen kvuli tomu vsak nemohu napsat, ze se mi film libil, a poprit, ze mit ctyri ruce, porad je to k drzeni se za hlavu velmi malo. ()

Hismael

Odcházení není film. Jsem přesvědčený o tom, že odcházení se dostalo z divadla do této podoby a následně do kina hlavně proto, že jde o dílo Václava Havla. Dost podobně to bude fungovat i s herci. Šok nastal ve chvíli, kdy paní Veškrnová šla pro Českého lva za nejlepší scénář. Tohle má být to nejlepší v roce 2011? Smutné. Po pravdě něco tak nudného, prázdného a beznápadu jsem nečekal. Postavy se objevují z ničeho nic a hned zase mizí, statická kamera pozoruje většinou statické herce, kde dialogy mají být to hlavní, co celek udrží při životě. Bohužel se jim to nedaří. Odcházení je jako divný sen Václava Havla, po kterém se probudí, vzpomíná a pak řekne – “co se mi to sakra zdálo za kravinu“. ()

hejahou

Bohužel jsem film nedokoukal, neslo to......film jsem pustil jen z toho důvodu, že jsem byl prostě zvědav na Havla jako filmového režiséra....ale už od první minuty jsem se nudil, ničím mě nedokázal zaujmout, takže jsem asi po 20 minutách film vypnul, nechtěl jsem se ještě více trápit..... ()

Terva

Námět, scénář a režie : Václav Havel. Hudba : Michal Pavlíček. CITÁT - Myslím že je čas dozrát k mému odpolednímu grogu.......... Film je obsazený mnoha českými hvězdami jak té mladé tak i té starší generace. Je to vlastně celé jen o slovíčkaření a dlouhém dialogu. Chvilkama mi to připadalo ujeté ale asi to byl záměr. Nejlepší na filmu je postava pana Knoblocha, kterou trefně vyrobotizoval Krobot. CITÁT - V hospodě se povídalo........... Před (za) kamerou se nám začne rozvíjet život a osud kancléře (bývalého) Viléma Riegera (Josef Abrahám), který má teď dost času a tak nám bude rád o svém životě vyprávět. Ale jak jednou řekl sám Václav Havel - Obliba není vše. CITÁT - Člověk je určen ke svobodě......... Děkujeme, že jste si vypli své mobilní telefony a dokoukali tento příběh. Já s tím měl docela problém. Na mě je to moc ujeté a bizardní. Ale co se mě velmi líbilo bylo paradoksně noční psychovyvádění okolo 60 minuty. To se povedlo a je to asi jediná akční scéna ve filmu. V tom smyslu je nesmysl. A jest-li se mi to líbilo , Asi jo. Určitě. Určitě asi jo. ()

Skrk

Politická satira se zvučnými jmény a atypickou vizualitou, která bohužel bude doceněna až později. Hodnocení na csfd je více či méně fraška (jak jinak!), jelikož tu jsou odpady, které se netají tím, že film ani neviděli nebo že je to Havel! ()

F.man

Přes všechen respekt k osobě Václava Havla, přes to že jeho hry, nevyjímaje Odcházení, mě baví, přesto, že jsem mu fandil jak málokdo - tohle se prostě moc nepovedlo a s filmem to nemá moc společného. Film je pro mě film a divadlo divadlo. A pokud má být film divadlo, tak by to měl přiznat popřípadě se na to nějak alespoň trochu adaptovat. Tohle bylo něco mezi. Netuším ale k čemu ta filmová podoba byla... Snad jen aby se absurdní humor V.H. dostal k více lidem. A to si zase myslím, že v tom případě si mohl vybrat i jinou hru, které bude filmové prostředí sedět více. No nic, dvě hvězdy, bohužel. Slečno Weissenmütelhofová ()

hous.enka

Jedna hvězda za ty noční scény, ve kterých účinkovali snad všichni (hlavně tanec na vodě). Jinak... jinak musím říct, že tyhle absurdní politikoidní filmy jsou fakt absurdní. ()

Kryton

Ruku na srdce a čístý mozek: "Tohle je špatný film!". Herci se plouží a leckdy až afektovaně hrají. Přesně tak jak se vyjadřovaly k tomu, že hrají v jeho filmu. Havel, Havel, Havel, Havel..........Jenže takto reagují i ti "HavelFans" z veškeré té kulturní obci (a nejen tam). Havel si chtěl natočit film. Natočil. Divadlo není film. Není. Havel není režisér. Není. Film jsem dokoukal a už nikdy nechci vidět.P.S.: V době psaní recenze dostal film 12 nominací na České lvy (!!!) - Severní Korea se od nás má ještě co učit v posmrtné propagandě. ()

baribal

Těžké hodnocení, když VH natočil první film nového žánru. Výběr těch nejlepších herců a zároveň kamarádů VH předvádí divadelní hraní v plné kráse, k filmovému zpracování to má přece jen trochu daleko. Neobhajuji ani nekritizuji, kdyby VH stihl natočit další filmy, rozhodně by byly lepší. ()

Cimr

Při nejlepší vůli (jsem hrdý pravdoláskař a Havla jakožto dramatika si velmi vážím) jsem při hodnocení Odcházení zůstal na půli cesty. Věcí, které mě na tomto posledním Havlově opusu baví a těší a těch, které mě iritují a vadí mi, je totiž zhruba stejně. Na jedné straně tu máme velmi dobře vyjádřenou atmosféru rozkladu, kdy se to staré dobré rozpadá a to nové - kýčovité, demagogické a zaměřené na zisk - přetrvává. Havel sází na jistou vykloubenost dialogů, bizarní atmosféru, kterou podtrhuje i podivná hudba. Z proslovu o morálních hodnotách si bulvární deník vezme jedině to, že "ŠOK: Pan ex-kancléř si barví vlasy!". Není náhodou, že je tu celá řada více (višňový sad, starý komorník) či méně (zmiňování Charkova, kde měla mezi studenty velký úspěch madam Arkadinová) nápadných odkazů na Čechova. Podobně jako on svým Višňovým sadem i Havel Odcházením uzavřel svoji tvorbu v pesimistickém, leč komediálním duchu - morálka upadá, jediným hlediskem pro posouzení hodnoty jsou peníze (Klein.. jak se to jméno podobá jménu Klaus, že?) a pokud višňový sad nevynáší, je zapotřebí ho vykácet a na jeho místě postavit night-club. To jsou všechno silné momenty, za které jsem byl jako divák vděčný. Bohužel je ale toto myšlenkově silné jádro obalené do nechutného hávu, který jako by vypadl z těch nejhorších filmů Jakubiska nebo Chytilové. Humor je občas poněkud dětinský (firma Prcek a bratři, deník Fuj!), střihy jsou podivné, postavy se objevují a mizí, herci hrají strašně křečovitě, scény na sebe nenavazují a rozpadají se do více či méně vtipných odkazů. Když poprvé Abrhám ve filmu parafrázuje Havla, je to vtipné, ale když se všude kolem nachází nápisy Havel na Hrad, červená srdíčka, když se ve Fuji objeví článek Havel pije!, když je do role kancléřovi manželky obsazena Dáša Havlová, když v závěrečné scéně mává odjíždějícímu kočáru Ladislav Špaček a jako kočí tam sedí Pavel Landovský a když se ještě sám Havel vynoří z vody, působí snaha ukázat divákovi, že Havel byl takový prima srandista už trochu samoúčelně. Právě s těmi všemožnými odkazy na všechno možné to Havel trochu přehnal, film se tak tříští spíš do jednotlivých odkazů na to či ono a nedrží pohromadě jako svébytné umělecké dílo. ()

frashmaker

Takže co k tomuhle filmu říci? Václava Havla si velmi vážím už od doby co vím že žiju a co vím, že žije on. Věděl jsem, že se mi tenhle film bude hodně líbit. A taky že jo. Jen si jím nejsem zcela jistý. Je to o tom být opravdu bystrý a dávat pozor na detaily. Hledat v tom tu skutečnost a její souvislosti. Není to film pro každého. Jedná se o vysoce inteligentní film, který zcela chápe jen sám pan Havel. Já jsem určitě vše nepochopil, ale to rozhodně není špatně. A k čemu bych tenhle film přirovnal? Asi k Donnie Darko a Hádej, kdo příjde na večeři... S Donniem to má společné nepochopení, i když tam to bylo o obrazech a tady spíše o textu a s HKPNV to má společnou tu sympatickou a vlezlou moralitu. Když Abrhám mluví, říká tím svůj názor a je mu jedno co si myslí okolí, ale zároveň je mu jasné, že pokud nemá někdo stejný názor jako on, je tím špatným.... Takový jsem asi já, i když vím, že to spoustě lidem vadí.... Takže slabších 5 pro tento skvělý a svěží snímek, jenž byl okořeněn naprosto úžasnou hudbou Michala Pavlíčka. Dokonce zvažuji, že bych na to zašel ještě jednou. ()

Historik

Mám rád Havlovy hry, ale hra a film jsou odlišné žánry. Filmové Odcházení je pouze hra sehraná nikoliv v divadle, ale před divadelní budovou. Není to svébytný film. To se ale víceméně dalo čekat. Musím říci, že víc se mi líbil televizní záznam divadelního představení s Janem Třískou, Havlovo podání je na můj vkus příliš "přeplácané". V úvodu k textu své hry doporučuje při inscenování prostou civilnost, nechce přehnané pitvoření a grimasy, a sám to pak natočí takto. Obávám se, že v tom je nějaký záměr, který mi zatím uniká. Ale abych se jasně vyjádřil: já jsem s filmovým Odcházením docela spokojen. ()

Pierre

Třeba nevím jaký byl Václav Havel politik, ale na 17.listopad se těšim jak Vánoce a teď definitivně  vím, že Havel to člověk se skvělým a originálním smyslem pro humor. A nakonec i zajímavý režisér. Odcházení skutečně není normální film. Ale velmi originální a stylový, protkaný Havlovou osobitou poetikou. Sice by potřeboval zkušenějšího diváka než jsem já ale velmi dobře jsem se u těch absurdních dialogů bavil a ta občasný prdlá stylizace byla skvělá (:D) a padlo plno hlášek.  Dokonce  mi přišla velmi vtipná i Havlová. Občas to na mě působilo i mírné depresivně, což bylo zajímavé. Myslím si že od Havla to lze brát i jako takovou bilanci, sebereflexi a možná i sebeschození. Těžko říct. Ale malé závěrečné cameo kdy se vynoří z vody, to vlastně dovršuje a podtrhuje.  Viděno v rámci promítání pro seniory v blízkém kině ve všední odpoledne (:D), a musím říct, že takhle specifický kinozážitek a poškolní odpoledne jsem už dlouho neměl, a už na to asi jen tak nezapomenu. Vlastně stějně jako na celý tento neotřelý kousek a díky vesmíru za zatím vážně skvělý měsíc, na čemž mělo i určitě Odcházelo svůj podíl.:D ()

Alementina

Koukala jsem na to fitku přesně 30 minut pri behani, bez zvuku a mohu s klidnym svedomim rici, ze tento kousek videt ani nechci. Plejada vsech nasich nejznamejsich hercu, kteri by, kdyz by to točil Havel, hrali v čemkoliv. ()

fragre

Závěrečný odkaz velekněze Pravdy & Lásky, natočený s pomocí mamonu penězoměnce Bakaly, a plný nudy, tezovitosti a přehrávajiících herců. Smutný konec. ()

blackrain odpad!

Asi nejsem dost intelektuálně na výši, proto jsou pro mě podobná díla dosti nepoživatelná. Myslím si také, že to mu,co autor natočil rozumí pouze on sám a neomlouvá ho ani to, že je to debutant. Tak nevidím důvod, proč k němu být nějakým způsobem ohleduplná. A když už tady dštím síru, tak si přisadím ještě mnohem víc. Jsem toho názoru, že pokud by se nejednalo o Havla jako představitele disentu, tak by po jeho dramatických pokusech neštěkl ani pes a jeho díla by skončila zaprášená na dně nějakého ošuntělého šuplíku. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám