Paralelní světy

• slovenský

Paralelné svety

Fantasy / Sci-Fi / Romantický / Drama

Kanada / Francie, 2012, 107 min

Je to vydarený romanticky ladený sci-fi film. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa na dvoch paralelne ležiacich planétach pri sebe, pričom horný svet prosperuje a dolný zase trpí chudobou. Mladík z dolného sveta sa zamiluje do dievčaťa z horného, lenže kontakty sú prísne zakázané a pri náhodnej nehode si myslí, že umrela. Ale keď sa po rokoch dozvie, že stále žije, rozhodne sa urobiť všetko preto, aby mohli byť konečne spolu. Spracovanie sa mi páči, celá táto tématika dvoch paralelne existujúcich svetov, ktoré sú veľmi blízko seba pôsobí už na prvý pohľad veľmi zaujímavo, síce podobný nápad tu už bol, ale prevedenie je úplne iné, takže to poteší aj po stránke originality. Tvorcovia hneď v úvode predstavia viacero zaujímavých pravidiel fungovania dvoch pri sebe ležiacich planét, obzvlášť po stránke gravitácie, ale aj iných stránok, pričom to ponúka veľký potenciál a ten sa aj podarilo využiť takmer naplno. Síce sa im nepodarilo ustrážiť správne fungovanie všetkých pravidiel v priebehu celého filmu, ale to je to najmenej, hlavne ma potešilo, že sa tieto zaujímavé pravidlá nevyužijú len občas, ale je to ideálne dávkované po celý čas. Hlavný príbeh o mladíkovi, ktorý túži nájsť ženu svojho srdca by sám o sebe samozrejme nebol až tak zaujímavý, ale práve v kombinácii s takýmto sci-fi pojatím, ktoré svoj potenciál aj využíva si ma to skutočne získalo, dej je zaujímavý od začiatku až do konca, nájde sa tu plno zaujímavých situácií, nesie sa to v takej príjemnej atmosfére, má to ten správny náboj, rozhodne sa je na čo pozerať. Čo sa týka jednotlivých žánrov, tak na moje prekvapenie tu priestor majú len tieto dva, romantický a sci-fi, očakával som aj thriller, ktorý má len minimálny priestor, ale to nie je problém, aj táto kombinácia mi sadla. Herecké obsadenie je výborné, Jim Sturgess v hlavnej úlohe, Kirsten Dunst ako jeho láska, takže ideálne hlavné duo, ale aj tých pár výrazných vedľajších postáv je na tom dobre. Réžia a technická stránka sú výborné, chválim hlavne perfektnú vizuálnu stránku, či už lokácie, ale aj využívanie gravitácie na mnohé spôsoby sa skutočne vydarilo. Vidno, že sa nejedná o americký film, to by si tvorcovia určite pre takéto kulisy nevybrali romantickú zápletku a bol by to len ďalší sterilný blockbuster. Na plné hodnotenie to síce nie je, ale aj tak som nadmieru spokojný, veľmi príjemná rozprávka pre dospelých, ktorú si určite ešte pozriem. 80%(27.6.2013)

Kdyby se v tomhle světě, vlastně světech odehrával jiný příběh, o něco zajímavější, bez logických kiksů a hlavně lépe propracovaný, mohla se z toho vyklubat jedna z největších pecek roku!(28.1.2013)

Fajn nápad, ale odstráňte vizuál a opačný svet a dostane nezaujímavý príbeh, ktorý moc nemá čím zaujať. Nemám nič proti jednoduchým príbehom, ale celý film som len čakal kedy sa tam začne niečo diať. Prechádzanie s jedného sveta do druhého bolo zaujímavé, ale to bolo asi tak všetko. Herci sú fajn a vizuálna stránka sa tiež podarila, ale ten dej je v podstate nudný a na konci si keď sa nad tým zamyslíte, tak sme veľa toho nedostali. Škoda, pritom to mohlo byť fakt zaujímavé. 65% - 3*(3.7.2013)

• Morien

Původně jsem tenhle film nechtěla hodnotit, protože jsem ho viděla vlastně "omylem", ale nakonec se mi to rozleželo, protože mě vždycky naštve, když se utrácí spousta peněz za filmy, které se ani neobtěžují se scénářem (a o to horší to je, když nějaký slibný nápad by tam byl) a snaží se všechno zachránit kýčovitými obrazy a dojemnými kecy. Tím, jak tvůrci rezignovali na logiku nebo filmové prostředky, mě vyloženě nasměrovali k tomu, abych to interpretovala jako film o ženách, které si po celé generace předávají tajemství k ovládnutí gravitace a vyřešení všech mezisvětových problémů,a jediné, k čemu ho používají, je výroba létajících palačinek. A potom musí přijít chlapec a vzít to konečně pořádně do rukou. Hells yeah. Také mě neskutečně iritoval reklamní vzhled obou světů, v každém záběru nahoře zapadá slunce, v každém dole se točí mlha ve víru, to si strčte někam. A osobně mám také averzi k filmům (scifíčkům), které se snaží zachránit svět. Vždycky jako příklad filmu, který se maximálně povedl, používám Gattacu. Ta je v mých očích tak dobrá právě proto, že se nesnaží zachránit svět. Jistě, je příběh o člověku, který se chce dotknout hvězd, ale je to osobní příběh viděný střízlivou perspektivou, nezapomíná na realitu a její né-tak-rozjásané aspekty, přijímá a vzývá MELANCHOLII, neřeší všechny problémy jedním mávnutím kouzelného proutku. Tenhle film se ke všemu staví přesně obráceně a tím je mi odporný.(19.9.2013)

Proč ne, bohatá fantazie podpořena v Hollywoodu penězi znamená film...(13.11.2014)

• - Bob Boruchowitz (Timothy Spall) ukáže na poštovní známku a řekne: „Tady je člověk bez hlavy.“ Jasná narážka na krátkometrážní snímek Man Without a Head (2003). (panstehno)

• - Scéna, kde sa Adam (Jim Sturgess) prvýkrát prevráti hore nohami, bola natočená v miestnosti zavesenej na obrovskom kolese. Miestnosť sama o sebe, a všetko v nej, sa pomaly otočilo o 360 stupňov. Kamera sa pohybovala spolu s miestnosťou, čo zabezpečilo výsledný efekt otočenia naruby. (misterz)

• - Projektu předcházela vize, kterou režisér Juan D. Solanas popsal takto: „Viděl jsem horu s klukem koukajícím se nahoru, a jinou horu s dívkou dívající se dolů.“ (Zdroj: collider.com) (Dalfor)