Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel

(festivalový název)
  • Brazílie Tropa de Elite 2: O Inimigo Agora é Outro (více)

Film začíná potlačením vzpoury ve věznici, kam jsou umístěni bývalí drogoví dealeři. BOPE (speciální policejní jednotka, jejímiž členy jsou nerozluční André a Nascimiento) tuto vzpouru vyřeší po svém. Jen několik vězňů zůstane naživu. Tento zásah díky Fragovi, aktivistovi za lidská práva, bude stát Andrého místo a plukovník Nascimento je odklizen povýšením. Díky aktivitám BOPE jsou postupně zbytky drogových gangů rozprášeny, ale jejich místa nahrazují zkorumpovaní policisté, kteří nejsou o nic horší. Plukovník Nascimento pomalu zjišťuje, že byl systémem zneužit poté, co je zabit André. Vyšetřování Andrého smrti ho dovede blízko k zločineckým špičkám, což málem stojí život jeho syna. Nascimento tak rozpoutává peklo, tentokrát ovšem na poli politickém. (merlinovic)

Blazis34

Druhé pokračování tohoto akčního thrilleru se spoustou drsných záběru chválím. Film ukazuje na korupci vyskytující se všude, a to i v řadách policie. Ta vede tvrdý boj s dealery, ale i se sebou samotnou. Líbil se mi závěrečný proslov Roberta Nascimenta, kde uvedl všechno na pravou míru. A souvětí z konce filmu je naprosto příznačné pro toto dílo od José Padilha: "Systém je daleko rozsáhlejší, než jsem si kdy myslel. Proto dealeři, policisté a milicionáři zabíjí tolik lidí ve slamech - proto máme slamy. Proto máme v Brazílii tolik skandálů takhle to prostě chodí v každé nové vládě. Zabere to ještě hodně času, než to dokážeme změnit. Systém je pevný!" Tohle se mi líbilo a tak trochu jsem si uvědomil, že i když si v naší zemi každý na něco stěžuje, máme se tady docela dobře v porovnání s právě Brazílií a jejich slamy. To jsem trochu odbočil od filmu, ale něco na tom bude. Tropa de Elite 2 je výborné dílo se vším všudy. Výborný herci, kamera i zvuk a sice drsný ale zajímavý děj je pro mě zárukou úspěchu. Jediné, co na tomto filmu je špatný, a to, že je to podle pravdy. Dávám 85% - čtyři hvězdy. ()

jack_scott

Tomu se říká pokračování. Přitvrdilo se, zatmělo, a hnus z korupce a lidských charakterů přebíjí je nsmrad ze spálenýcho masa zabitých novinářů...Akce pojaté lépe, občas úplně super efektně. Vpodstatě za jediný nedostatek považuju stopáž, která mohla být klidně o hodinu delší. Film fakt nenudí...nebál bych se říct, že to je nejlepší snímek o korupci a organizovaném zločinu všech dob. ****** ()

Pangi

Plynule a nenásilně navazuje přímo na první díl.Jde více do hloubky zkorumpovanému systému.Trochu mi neseděl konec,myslím,že ve skutečnosti by neměl a pravděpodobně nemá Nascimento žádnou šanci.Ve výsledku poměrně depresivní pohled na Rio a brazilskou politiku. ()

srolyma

Tak jestli si myslíte, že je u nás korupce velký problém, tak se mrkněte, jak to vypadá v Brazílii. Tam se nepočítají ti, kteří berou, ale ti, kteří neberou. Jsou dva. Ale jak se ukáže, při správném zápalu pro věc, i tohle někdy stačí. Trochu jiné než jednička, spíš politické drama, nicméně pořád výborný film. ()

muti

Keď sa zbavis dílerov tak zastavíš prítok peňazí do systému a systém nechce vyschnúť. Skrátia sa dráhy a otvoria sa nové pramene. Na čelo sa dostáva vedenie mesta a polície. Staré známe plata o plomo. A čoskoro všetci pochopia že je len jedna možnosť. Ale systém začína mať vyššie ambície a preliať sa aj do ďalších okrskov. Úderné jednotky začínajú byť ozaj problém, avšak majú krytie na najvyšších miestach. Do toho diskreditácia odporcov aj prísľuby povýšenia. Ideš s nami, alebo ideš ku dnu. Vnútorná čistka býva o dosť horšia než tá vonkajšia, lebo nevieš komu veriť a kto je na koho výplatnej pásky. ()

Clapped

Jednička vypadá vedle pokračování jako pohádka. Naivní pohádka s přímočarým příběhem. Druhý díl jde totiž mnohem více do hloubky a akce, mimochodem suprová, je tady spíš jako doplněk. 5* ()

Slaviator

Jakoby po několik hodinách masakrování patnáctiletých dealerů v dresech AC Milán Padilho nedobrovolně došel k tomu, že dokud nebude mít Brazílie lepší ekonomickou a kulturní základnu, tak se drog a s tím spojenou korupcí jen tak nezbaví. Mnohem střízlivější než jednička. ()

Scaevola

V první polovině tvůrci vyvracejí všechny námitky, které se vršily na prvním díle, aby mohli přibližně od druhé třetiny rozehrát nelítostný souboj mezi všehoschopnými zaprodanci a tvrdými policisty, který už předem nemůže nikdo vyhrát, protože zkorumpovaný "systém" se nebezpečně začíná přibližovat pojmům jako "stát" a "demokracie". Vyvrcholení nenastává ani ve chvíli finální přestřelky ani v soudní síni, protože záběry na skvostné hlavní město Brasilia dávají tušit, že případné pokračování půjde ještě výš na společenském žebříčku. Přes všechny tyto lákavé fakty jsem víceméně postrádal špinavou náladu slumů, která vtiskla jedničce tak nezaměnitelně jihoamerickou příchuť. ()

jjjerry

Pro mě skvělé pokračování, ale jedničku nepředčilo. V jedničce byl pro mě zajímavější děj, byl tam kontrast mezi studenty jejich utopickou ideologií a praxí, že to jsou právě oni kdo vytváří dealery. Dvojka kopíruje, opět tu je naivní "zastánce lidských práv". Chyběla mně tu skvělé hudebné doplnění jako v jedničce. Trochu složitější bylo vnímat jména všech těch zkorumpovaných politiků a policajtů a skládat si děj. Tento snímek mně přijde víc politický, nutící k sociálnímu zamyšlení a ne vždy je to k užitku. Trochu mně tam neseděl Matias, který jako by v předešlém díle prošel změno, a ted byl opět příliš nereý a naivní. Největším zklamáním byl pouze konec, který prozrazuje, že 3 asi už nebude...=) ()

peaceNwar

Absolútna pecka. Na takýto politický thriller som už dlho čakal. Na snímok, ktorý by konečne ukázal, ako veľmi sú politické strany a vôbec samotný systém zastupiteľskej demokracie prepojený, až priam zrastený s organizovaným zločinom. Tento film nekompromisne nakladá divákovi pravdu o politickej korupcii, premietané na krvavom plátne, za doprovodu vynikajúcej kamery a pod réžiou skvelého Padilhu a je výsledok taký zdrcujúci a šokujúci, že keby nebolo rozpoltenosti scenára a toho blbo napísaného voice-overu, tak by som neváhal prirovnávať toto dielko ku CASINO. Žiaľbohu je ale scenár akoby nedošolíchaný, celý dej pôsobí dosť zmätene a film je miestami až tak veľmi do seba domotaný, že na chvíľku som rozmýšľal aj nad tromi hviezdami. Druhý diel ale našťastie už od začiatku konfrontuje ľavičiarsky a pravičiarsky postoj na problém kriminality a preto je aj viac uveriteľný, menej jednostranný a komplexnejší a podobný realite a to je asi jeho najväčšie plus. Úvod filmu je ako v jednotke viac než efektný, v zápletke sa scenár trochu potkína a dosť často zamotáva v komplexnosti riešenej témy, no vyvrcholenie a záver je naozaj príkladné a celé to zachraňuje ľudskejší pohľad na problém kriminality, než tomu bolo v predchodcovi. ELITNÁ JEDNOTKA 2 je inteligentnejší, zmierlivejší, realistickejší a emocionálnejší než jednotka, no bohužiaľ aj menej efektný, nekompromisný a jednostranný, čo uberá na jeho atraktivite a výslednom dojme a možno sa nebude páčiť niektorým "ultrákom". Určite sa jedná ale o realistickejší a pravdivejší obraz zločinu a vďaka dvom rozdielnym názorom má aj divák šancu vybrať si politické presvedčenie, čo mňa ako libertarianistu osobne veľmi potešilo a preto nemôžem dať za menej než päť *. PS: Kto si ale myslí, že takéto svinstvo v Európe neexistuje, nech to skúsi v našej vojenskej polícii, alebo nech kandiduje za Smer :) ()

Mira8

Snímek, který by měl otevřít oči lidem, aby si uvědomili, jak to asi vypadá ve vládních organizacích. Jakým způsobem systém dokáže ovlivňovat média a široké okolí. Účinost myšlenky filmu je úměrná jeho samotným zpracováním a to se v tomto případě podařilo na jedničku. ()

gpx

Dvojka mi z velké části přijde jako nastavované kaše, ale pořád se jedná o velmi slušný film, který dokáže vtáhnout do děje. ()

O_Peki

Na rozdíl od jedničky se tady jedná spíše o politický thriller. Boj jedince proti zkorumpovanému systému v kulisách brazilského velkoměsta. Drsný, nekompromisní akorát s trochu americkým koncem. ()

Oxik49

Elitní jednotka je jeden z mála filmů, jehož pokračování neztrácí nic na kvalitě. Velmi dobře vyvážená kombinace akce a rodinného i politického dramatu dělá z tohoto filmu vyrovnaný a vydařený kousek. Líbí se mi, že se Brazilci nebáli ukázat ten bordel (v prvním díle feťáci a podobná havěť a v tomhle zase zkorumpovaní policajti a politici) pěkně na plno. Rovněž mě zaujalo pojetí děje v obou dílech (vypravěč a postupné propracovávání se k úvodní scéně). ()

p.a.douch

Tak a kapitán Nascimento nám povýšil a i jeho řešení přešaltovalo na jiný level. Jako Tenente-coronel je ještě nekompromisnější a už neřeší jen bandičku vyfetovanejch dealerů. Korupce je zřejmě v Brazílii rozlezlá víc než v ČR. Wagner Moura je ještě lepší než v jedničce (škoda, že neni víc k vidění), Padilha tomu dává minimálně stejný grády. Mám rád takovéto filmy. ()

Desmi

Ta korupce v Riu vypadá superprohnile, škoda jen, že ten boj proti ní už není tak zábavný jako v jedničce, alespoň pro diváka. Ocenil bych víc akce a méně keců. Zajímalo by mne, zda je to v Riu jen trochu tak, jak je prezentováno v tomto filmu. Přišlo mi to až přitažený za vlasy v určitých momentech. ()

v.indruchova

Tahle šílenost je denní chleba v Riu, je mi jich opravdu líto. Když vidím něco podobného jsme pořád ráda za naši republiku. Žádná pohádka jen surová realita. ()