Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel

(festivalový název)
  • Brazílie Tropa de Elite 2: O Inimigo Agora é Outro (více)

Film začíná potlačením vzpoury ve věznici, kam jsou umístěni bývalí drogoví dealeři. BOPE (speciální policejní jednotka, jejímiž členy jsou nerozluční André a Nascimiento) tuto vzpouru vyřeší po svém. Jen několik vězňů zůstane naživu. Tento zásah díky Fragovi, aktivistovi za lidská práva, bude stát Andrého místo a plukovník Nascimento je odklizen povýšením. Díky aktivitám BOPE jsou postupně zbytky drogových gangů rozprášeny, ale jejich místa nahrazují zkorumpovaní policisté, kteří nejsou o nic horší. Plukovník Nascimento pomalu zjišťuje, že byl systémem zneužit poté, co je zabit André. Vyšetřování Andrého smrti ho dovede blízko k zločineckým špičkám, což málem stojí život jeho syna. Nascimento tak rozpoutává peklo, tentokrát ovšem na poli politickém. (merlinovic)

RomeroIsGod

Jsem nadšenej. Trochu se upustilo od akce(která když přijde, tak je perfektní) a máme tu brilantní politickej thriler. Nascimento zůstal svůj, pro špinavý levičáky fašista, pro slušný lidi hrdina. No a když zjistí, že ne "vagabundos", ale "politico coruptos" začínaj ovládat slumy, tak se rozhodne, že smete celej tenhle všivej systém. Jestli se mu to povede, nebo jestli to vůbec jde, uvidíte sami. ()

Vitaminy

Z největší pravděpodobností můj první film z brazilské produkce a hned za 85%. Pěkné akce, silná myšlenka, výborný scénář a to vše podpořeno suprovými exteriéry. I kdyby byl film inspirován skutečnými událostmi pouze z 10%, tak jsem rád za naše české Bártiády. ()

panmroz

období povedených dvojek - po REC 2 stejně i Tropa de Elite - pokračování nepříliš vrstevnaté, ale dozajista zábavné žánrovky, která spíše připomínala korejské Silmido (2003), tj. výcvikové a slamové peklo v exotických lokacích, přichází pokračování, které je ještě žánrovější a zábavnější, ač si žánr i zábavnost přeotáčí, jak zrovna potřebuje - hlavním hrdinou je takovej brazilskej Komorous, tzn. chlápek pohrdající zápaďácky lavičáckým náhledem na život a lidská práva, kterého Wagner Moura obdařil charismatem nepřevyšující charisma řekněme Michaela Sheena, což ještě více napomáhá k nejednoznačné interpretaci či "dojmu kladnosti" postavy. Na druhé straně ikonický, romantický bojovník za lidská práva a na třetí pak úžasná partička zkorumpovanejch fízlů a politiků (André Mattos jako "mediální mrdka" nebo výběrčí výpalného v podání brazilského Boba Klepla). Pro mě na úrovni Il Divo či Gomorra. ()

Atheas

Senzace, reálný pohled na to, že systém je zkorumpovaný ještě více než v jedničce. Jednoduše celý systém je prolezlý chamtivosti a lakotou až do morku kosti. Není zde místo pro moc dobrých skutků, protože i ty mohou přece sloužit vyšším zkorumpovaným zájmum. To je ono. ()

B_EyE

Druhý díl se snaží být tak nějak větší - už nejde o drogové kartely a zkorumpované policisty, ale sahá se až do vyšších vrstev politiky. Ač věřím, že film politickou situaci v Brazílii nijak nezveličuje, tak nějak si právě na tomhle láme zuby - do velké míry jde o politickou agitku, která je však snad až příliš zřejmá. A zatímco se řeší politika, tak bohužel upadají do pozadí postavy a film samotný trochu skomírá a ztrácí na drásavosti svého předchůdce, který se dokázal do systému pořádně zakousnout. Avšak ... i přesto že nepřekročí stín svého předchůdce, je tropa de elite 2 velmi zajímavým snímkem, který za shlédnutí stojí. ()

radekgfx

V porovnání s prvním dílem ubylo akce. Policejní jednotka BOPE ustoupila do pozadí a její místo zaujala exkurze do prohnilých vod nejvyšší politiky. Problémem je, že se tak děje pouze rámcově, vhozením děje do rozjetého soukolí hry, ve které se jenom těžko orientujete a bez hlubší znalosti brazilských reálií si připadáte jako víkendový divák rugby. Tzv. sledujete zajímavou hru, které moc nerozumíte. Na jedné straně filmu neskutečně fandíte, korupce je bez diskuze svinstvo, ale na druhé stráně působí Tropa de Elite 2 trochu nedotaženě. Jednoznačně nejlepší část filmu (shodou okolností ta akční), která svou kvalitou atakuje asi deset hvězdiček, je přestřelka na ulici v samém závěru filmu. Kamera, choreografie, náboj, hudba ... paráda! "Naštěstí jsem narazil na mé nepřátele v ten správný okamžik a když přišli, nebyl jsem na ně sám." ()

Gulde

I druhý díl se s ničím nesere - od drogových dealerů až po levičáky. A tak to má být. Chtěl jsem dát původně nižší hodnocení, ale poslední minuty filmu mne přesvědčily, že to je film, ze kterého si člověk něco odnese a zůstane mu to v hlavě... ()

Nolanofil

Takto ma vyzerať pokračovanie. Po všetkých stránkach sa pridalo na pílu. Scenár je kvalitnejší, kamera už nevyznie miestami amatérsky, herci vierohodný, akurát by tomu viac vyhovovalo BOPE akcie. Som spokojný, trojka ale už musí byť dokonalá. ()

Furmi

Vynikajúce ! Tlieskam. Takto majú vyzerať filmy a dupľom pokračovania úspešných filmov. Dvojka pretčila jednotku. Z pouličnej vojny medzi elitnou jednotkou BOPE a drogovými dealermi sa stala drsná, vyzrelá kriminálka o vysokej korupcii a vraždách nariadených od najvyšších politických hláv v meste. Jednoznačne so Suburrov, Durak(om), Pusherom najlepší film aký som za rok 2016 zhliadol. 90% ()

Venous666

Tak konečně se povedlo. Měl jsem tu možnost hezky v klidu vidět Tropa De Elite 2. Jedná se tentokrát o výborný, fantastický politický thriller. Kde opět hlavní roli ztvárnil Plukovník Nascimento. Jediné mínus je ten, že je tam málo akčních scén. O proti prvnímu dílu, kde se to jen hemží brutalitou a nenávistí se dvojka zaměřuje na hlubší problém a to korupce. Jak jsme už zvyklí na korupci u Nás ani v Brazílii to nemají lehké. Politika vyhnala dealery z chudých oblastí (slumy) a sama se tam narvala a drásá peníze. Plukovník Nascimento opět nenechá nic náhodě a začne rychle jedna se svou jednotkou BOPE ... 80% ()

Gastovski

Epesní! O třídu lepší než jednička. Tady nejsou problémem jen dealeři, tady už je problémem celý zkorumpovaný systém. José Padilha se toho nebál a ukázal nám poměry v Riu v té nejsyrovější podobě. ()

theSaint

Pro mě o píď lepší než první část. Jeden z nejlepších snímku, který zobrazuje prohnilost systému v celé své "kráse" a jejího dopadu na brazilské slumy. Velkým plusem je Wagner Moura, který se do role perfektně hodí a záporáci mu jsou hned v patách. Nepamatuji si, kdy naposledy jsem viděl tak otevřenou a kvalitní podívanou na toto téma. Skvělá práce. ()

Driscoll

Jedenáctistýjedenáctý hodnocený film... To už něco znamená :) Ale k filmu (jednou větou): Tropa de Elite 2 není tendenční akční jednohubka, ale opravdu solidní thriller. ()

Caaslav

Málokteré pokračování si uchová svou úroveň, zvláště pokud nebylo už od původního filmu plánováno a jen se snaží dojet na rozpoutané vlně obliby jedničky co nejdále a vydělat co nejvíce peněz. Elite squad (1) nasadilo laťku velmi vysoko, a dotočená dvojka potvrdila trend sestupné kvality filmu v případě dodělávaných filmů. Jedničce se tohle nevyrovná ale přesto je to hodně dobrý film. **** ()

Socom

Z môjho pohľadu veľmi vydarené pokračovanie jedničky, ktorému skutočne nemám čo vytknúť. Vynikajúce herecké výkony, množstvo akčných scén, ktoré sú veľmi vydarené a najmä skvelá myšlienka zasadiť dej do prostredia vysokej politiky, v ktorej prevláda záujem politikov a ich túžba po moci nad všetkým ostatným. Skutočná chuťovka za plný počet. 10/10 ()

Helldo

Obdobná úroveň jako jednička. Opět neotřelý scénář, přesvědčiví herci a ač se zkrátila akční sekvence a vše se spíše zaměřilo na prohnilou byrokracii, tak igelitový pytel si stejně našel své využití. ()

Saur.us

Důkaz, že pokračování nemusí vždy skončit fiaskem. José Padilha pokračuje se ctí s tím, co tak dobře zahájil dva roky předem, jen dealery vyměnil za snad ještě větší hnusáky z vyšší politiky. Continuar! ()

chelsea17

Původně jsem si myslel, že sleduji 1. díl, ale to se nestalo. Naštěstí to k tomu nebylo potřeba. Nečekal jsem tak výborný film, který mě doslova přišpendlil k sedačce. Nejdřív mě napadlo, že to asi bude o dealerech z vězení, nakonec to bylo o nejzákeřnějším zločinu dnešní doby, korupci. Byla zobrazena opravdu skvěle. Nejlepší část filmu? Vytáhnutí prasete z auta a jeho následná likvidace :-) Akční stránka výborná, někdy mi to připomínalo film Město bohů, i když je to trochu rozdílný. Vězeňská část v úvodu filmu nemá chybu a často si pustím právě tu. Vezmu to tedy opačným směrem a zanedlouho se podívám i na první díl. ()

Matli

Na můj vkus se tu zbytečně moc rozebírá politická situace v Brazílii, nic proti, určitě to tam mají pěkně na h...., ale nudil jsem se. Přestřelky byly dobrý, ale málo. 38% ()