Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel

(festivalový název)
  • Brazílie Tropa de Elite 2: O Inimigo Agora é Outro (více)

Film začíná potlačením vzpoury ve věznici, kam jsou umístěni bývalí drogoví dealeři. BOPE (speciální policejní jednotka, jejímiž členy jsou nerozluční André a Nascimiento) tuto vzpouru vyřeší po svém. Jen několik vězňů zůstane naživu. Tento zásah díky Fragovi, aktivistovi za lidská práva, bude stát Andrého místo a plukovník Nascimento je odklizen povýšením. Díky aktivitám BOPE jsou postupně zbytky drogových gangů rozprášeny, ale jejich místa nahrazují zkorumpovaní policisté, kteří nejsou o nic horší. Plukovník Nascimento pomalu zjišťuje, že byl systémem zneužit poté, co je zabit André. Vyšetřování Andrého smrti ho dovede blízko k zločineckým špičkám, což málem stojí život jeho syna. Nascimento tak rozpoutává peklo, tentokrát ovšem na poli politickém. (merlinovic)

dur.dur

Pouštět si tento film před spaním není dobrá volba. Tempo a syrovost, kterým je to všechno vyprávěný člověka rozhodně neuklidní/neuspí. Dvojka je logickým vyústěním jedničky, která byla válkou v ulicích bez nějaké reflexe širšího kontextu, ve kterým se to všechno děje. Druhý díl je jakousi relativizací "bezproblémového" prvního dílu, kde bylo násilí, tvrdost a nekompromisnost prezentována jako účinný a spravedlivý postup vůči dealerům a jiné havěti. Tato jiná havěť je ve druhém dílu nahrazena mnohem sofistikovanějším a lépe maskovaným systémem korupce, který sahá do nejvyšších pater politiky a se kterým se pro jeho obtížnou viditelnost a zdánlivou legálnost bojuje snad ještě hůř, než proti šílencům v ulicích. Násilí z prvního dílu je zde pouze nástrojem a pokud chce Nascimento odhalit toho, kdo s tím nástrojem vlastně tak umě zachází, musí se začít ohlížet mnohem více kolem sebe. Výbornej film ()

Skendl

Když jsem viděl, že se chystá pokračování Tropa de Elite, tak jsem si řekl, to bude už jen nějaký slabý odvar jedničky, který se snaží z téhle tématiky vytřískat ještě nějaké keše. Díky bohu jsem se mýlil! Tropa de Elite 2 je stejně dobrá pecka jako jednička, jen braná z trochu jiného úhlu. Není zde tolik akčních scén, ale o to lepší je zde příběh. Jestli si myslíte, že u ČR je vysoká korupce, zaleťte si to do Ria. Tam je to trochu jiný level a ve filmu to je geniálně zachycené. [100%] ()

Hank

"Systém je pevný, je tu ještě mnoho nevinných, kteří nezemřeli"....mluví za vše. Brutální obžaloba brazilského korupčního systému, která se oproti prvnímu dílu nezaměřuje tolik na svět dealerů, drobné korupce a zločinu, ale na systém jako celek, na chobotnici, která je prorostlá a dokonale fungující. Zaběhnutý stát ve vlastním státě, který opět představují slamy v Riu. Jako celek až mrazivě neuvěřitelné, ovšem ne ne-přípomínající italské mafiánské filmy. Padilha opět tasí ostrou pravičáckou rétoriku s místy až fašounským podtextem, jenž se vysmívá údajné levičácké lidskosti, pro kterou prostě není místo v moderní zkorumpované společnosti a což ostatně i "pochopí" státní zástupce Fraga. Systém se všemi jeho vazbami - jak už to v politických thrillerech bývá - zabere popisem dobrou půlku filmu, která působí až chaoticky s hutnou kadencí portugalštiny a s nároky na koncentraci díváka, neboť pobrat ihned kdo s kým, jak a proti komu včetně drobných detailů není jenom tak. Ani vysvětlující voice-over není kolikrát k užitku, nicméně stejně jako v prvním díle i zde celé dílo zachraňuje druhá akčnější půlka, která jednak obnaží systém, tne do živého a konečně vytyčí aspekt spravedlnosti, obžaloby a pomsty. ()

dol2004

Jedna z mála "dvojek" která se mi líbila více než jednička. Také jde více do hloubky problému a Wagner Moura je prostě borec jak hrom. opravdu výtečný film. ()

GoustDog

Fakt pecka! Je mi jen líto závěru, který mohl být určitě delší a propracovanější. Pak bych neváhal dát hodnocení nejvyšší. Takhle jsem se cítil, jak když mi někdo uprostřed báječně vygradovaného dobrodružství vezme lízátko a vypne proud. Tento snímek mohl být klidně i o celou půlhodinu - hodinu delší. Mohlo to být tak trochu jiné Město bohů. Sakra, sakra, škoda! ()

carbono

Přenesení boje ze slumů Ria na vyšší politickou úroveň? Celkem sem měl obavy jak to může dopadnout, ale výsledek byl příjemně, mrazivě, překvapující. Méně střílení a více intrik, korupce a manipulace. Dlouho sem neviděl tak věrohodně zpracovaný, do značné míry utopický, boj proti systému. Těžko říct, co je vlastně děsivější. První díl ukazující tvář slumů a nebo druhý, ukazující tvář politiky a sílu médií... ()

vinc_vega

Menej akčné ako výborná predchádzajúca časť. Avšak na rozdiel od všetkých "druhých" dielov, pri tomto vidím prirodzený a logický posun niekam ďalej. Už to nie je lokálny boj v slume, tentokrát ide o politiku. A nášmu plukovníkovi to sekne i tam. Pretože si ponecháva svoj jasný, charizmatický postoj a tvrdosť z predchádzajúcej pozície. Pre mňa tam bolo málo akcie, ale chápem tento posun. Čo bolo treba povedať, to sa povedalo. Výborné štyri. Lebky go! ()

radys.v

Bohužel musím říct, že toto je velmi slabý odvar prvního dílu Tropa de Elite. Tropa de Elite 2 velmi často až nudí a měl jsem problém se vůbec dodívat (a to je u mě u filmu s touto tematikou mimořádné). Film a prapodivné "politice" a úplatcích, který nepřinesl žádné oživení. Zklamání. ()

Nightmare89

Tak toto je náhul! Čakal som len obligátne pokračovanie jednotky, no namiesto toho na mňa z plátna vyskočil mimoriadne komplexný a reálny obraz fungovania štátneho aparátu so všetkým, čo k tomu patrí. Počas sledovania tohto skoro (-10%) bezchybného diela ma neraz postihla myšlienka založiť BOPE-u na Slovensku. To by boli akcie na Mečiara, Slotu, Gašparoviča a v neposlednej rade aj na Procházkov transparentný účet! ()

joelly01

Z "dvojek" a vubec ruznych pokracovani mivavam vetsinou strach. Kor kdyz jednicka je takova paradni slupka primo mezi oci. Ale pozor, BOPE se cini! To co v jednicce vic nez slusne nabralo plyn pak ve dvojce gradovalo naprosto famoznim zpusobem. Nascimento je muj novy superhero, takovy Meklejn se muze jit zahrabat. Musim rict ze tahle pecka o zkorumpovanych politicich me dostala jeste vic nez jednicka (a to uz je co rict!). Na jednu stranu bezneho ovcana musi podobne ztvarneni - v tomto pripade brazilskych - realii opravdu sokovat, ale pak si vzpomene ze doma to s nama (nebo spis s vama) vyjebavaji takovi dobraci jako Rittig... No ale to uz sem vlastne ani moc nepatri. Za me jasna petka. O diky Klenotovi, ktery mi oba filmy koupil k vanocum na DVD. Ja vedela proc si ho beru... ()

Loreleis

Ukecanejší než první díl, přesto s přehledem převálcuje většinou nových akčních filmů. Wagner Moura stále jede! ()

Kimkong

Vzhledem k tomu, že Rio trvale patří mezi nejnebezpečnější místa na světě, dodává to filmu větší autentičnost. Film se oproti prvnímu dílu posunul ze slumů do korupce vyšší politiky. Přesto nezapomněl na své kořeny v hlubokém násilí a nekonečném bezpráví. Opět se zde setkáme s několika postavami z prvního dílu a potvrdíme si, že si tady ještě nežijeme tak zle. ()

Bartex

Trocha více politikaření než v prvním díle. Nutné zlo, řekl bych. Zaručuje, že to není jen prodloužení prvního dílu, ale zabrousí mnohem více do korupce a špinavých her na moc. Nascimento si mne získal už v prvním díle a myslím, že jsem mu nepřestal držet palce až do samotného konce. U mne opět 5* ()

adamix

Politikárčenie mi málokedy sadne v nejakom filme, ale tu mi to niečo záhadne pripomína a nechalo ma to zainteresovaným celý čas, ale tak vysoké hodnotenie, aké tu systém vygeneroval, by som tomu nedal. Takých 70% ale prikloním sa k štyrom hviezdam. ()

Letadlo

Pokračování jednoho z nejúspěšnějších brazilských filmů všech dob se stalo ještě větším trhákem. José Padilha zde znovu odvedl skvělou práci a přilákal do kin historicky největší počet brazilských diváků, jichž se během jednoho víkendu sešlo v kinech na 2 milióny. Znovu se dostává do prostředí města Rio de Janeiro a tamější policie. Kriminalita se stává čím dál tím větším problémem a tak se radikalizuje pravicové smýšlení obyčejných lidí. Film je úspěšný především díky skvělému vystihnutí brazilské reality a i myšlenkou, že násilí vlastně nic neřeší, i když je vedeno s dobrým úmyslem. Jelikož je tento snímek méně akční než jeho předchůdce, měl tak režišér více prostoru pro větší počet zvratů a vystihnutí psychologie všech postav, což se mu povedlo na výbornou. 100%. ()

xSxEx

Po dlouhe dobe si clovek muze chrochtat jak u jednicky tak i dvojky a treba byt natesen na pripadnou 3ku a nebo taky ne - konec je takovy, ze tezko rici - vyborny ve vsech ohledech... ()

Luckyboy

Wow... první, co se mi po dokoukání filmu rozsvítilo v hlavě. Nečekal bych, že po jedničce zvládne autorský a herecký kolektiv ještě zrychlit tempo. Ač méně akce, adrenalin a napětí je konstantní. Dvojka mi připadá vyzrálejší, vyváženější, politicky korektnější a hlavně komplexnější. Drobné filmařské nedostatky by se daly najít, ale není to tak, že by obsah převálcoval formu. Já u filmu seděl jak přibitý a necelé dvě hodiny utekly jak nic. Bude trojka? Prosím, prosím! ()

miistr

Jednička mě neskutečně bavila, ale dvojka už bohužel tolik ne. Místo dřívějšího řešení bojů s gangy ve slamech se tu začíná rozebírat politika a korupce. Sice v dnešní době aktuální, ale přeci jenom jsem čekal, že to bude spíše o bojích BOPE než o politikaření. Škoda na Nascimenta jsem se hodně těšil, ale takhle to zazdít jsem fakt nechtěl. ()