Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel

(festivalový název)
  • Brazílie Tropa de Elite 2: O Inimigo Agora é Outro (více)

Film začíná potlačením vzpoury ve věznici, kam jsou umístěni bývalí drogoví dealeři. BOPE (speciální policejní jednotka, jejímiž členy jsou nerozluční André a Nascimiento) tuto vzpouru vyřeší po svém. Jen několik vězňů zůstane naživu. Tento zásah díky Fragovi, aktivistovi za lidská práva, bude stát Andrého místo a plukovník Nascimento je odklizen povýšením. Díky aktivitám BOPE jsou postupně zbytky drogových gangů rozprášeny, ale jejich místa nahrazují zkorumpovaní policisté, kteří nejsou o nic horší. Plukovník Nascimento pomalu zjišťuje, že byl systémem zneužit poté, co je zabit André. Vyšetřování Andrého smrti ho dovede blízko k zločineckým špičkám, což málem stojí život jeho syna. Nascimento tak rozpoutává peklo, tentokrát ovšem na poli politickém. (merlinovic)

Morholt

Ne tak přímočaré jako první díl, ale o to lepší. Narozdíl od přestřelek s drogovými dealery se Padilha zaměřuje na korupci uvnitř policie a celého politického aparátu Ria de Janeira. A opět je zcela nekompromisní jak v kritice politické reprezentace, tak v postoji k salonním humanistům, vyřvávajícím "Human Rights" na všechny strany. Moc bych si přál trojku, ale vzhledem ke konci mám asi smůlu. Nicméně pokud má tenhle chlapík točit RoboCopa, přestanu se bát a začnu se těšit. 90% ()

ScarPoul

Aj napriek tomu, že sa vo filme vyskytujú rovnaké postavy a má to rovnakého režiséra a funguje to na rovnakej zápletke, je to diametrálne odlišný film ako prvá časť. Padilha ubral z akčnosti a viac sa zameral na politický aspekt drámy, aká sa odohrávala na uliciach v prvom diely. Výsledok je čo do tempa to do významu bohatá politická kritika systému jednej krajiny. Padilha ju znázorňuje ako pavučinu spájajúcu aj nespojiteľné. Hlavný hrdina Nascimento je tak postavený pred neľahkú úlohu, ale vďaka tomu je napätie funkčné od prvej do poslednej minúty. Skvelý výkon Wagnera Moura mimochodom. Carvalho kamera ubehaná a roztrasená ale v superlatívoch tohto označenia. Osobne som veľmi spokojný. Nie je to horšie, ani lepšie. Len to vyjadruje určitý postoj a zároveň technickú vyspelosť na poli filmárčiny, za čo som osobne veľmi rád. Otvorenosť témy je výtaná, hlavne pre niekoho ako som ja, kto nemá ani v najmenšom úmysle navštíviť Rio. Padilha je rozhodne talentom a veľmi sa teším na jeho ďalšie filmy. ()

PROROK14

Veľmi som sa rozhodoval medzi štyrmi a piatimi hviezdami ale nakoniec dám tých päť. Vôbec mi nevadí, ak sa do akčného filmu zapletie aj politika. Nesmie to ale stratiť tempo. V tomto prípade sa to tempo by som povedal zvýšilo. Proti korupcii treba vždy bojovať, aj vtedy, ked sa boj zdá prehraný. 85% ()

maseer2

oproti nadupané jedničce zde ubylo akce a dalších realistických prvků z ulic Ria.. namísto toho přibylo zákulisních tahanic, politiky a všudypřítomného vykecávání, což mi v tomto případě prostě nesedlo.. ()

malylada

Tak není to taková jízda jako v prvním případe a celá problematika se stáčí do jiného úhlu. Nyní to není rozvracení dealerů v srdci hlavního města, ale boj s korupcí a policisty ve vlastních řadách. Obětní beránci, politika, korupce a marný boj by se dal popsat tento díl. Rozjezd je pomalejší, akce není tolik, ale vše spíš popisuje dění a praktiky kolem. Závěr na můj vkus až moc uťatý.....7/10 ()

bouncer

I po druhé výborně. Po strhující jedničce je dvojka jiná a zaměřuje se hlavně na jiné problémy - politickou a policejní korupci. A že ta brazilská korupce by mohla vyprávět příběhy! Syrové, místy krvavé a bez servítek. Chyběla mi trochu ucelenější struktura, ale pokud se Padilha chtěl vejít do 2 hodin, tak to asi lépe udělat nešlo. ()

Marek1991

Tento film je pre mňa veľmi osobný a preto by som chcel upriamiť pozornosť na hlavný odkaz filmu, ktorý je vyjadrený na konci filmu slovami hlavnej postavy. Ponúka sa tu opäť veľa akcie a vrážd ako to bolo v prvom diely, ale čo sa mi páčilo, že sa tu upriamila pozornosť aj na vyššie politické kruhy a pravé príčiny neustáleho problému s kriminalitou v Riu. Z hlavnej postavy sa stáva skutočný hrdina, ktorý rieši vzniknutú situáciu podľa mňa správnym spôsobom a nestáva sa z neho žiadny hrdina typu postavičiek z komiksov. Tento film odporúčam všetkým, ktorí chcú vedieť ako to funguje vo favelách. Jasne poukazuje na skutočnosť, že ak sa kriminalita niekde udržuje dlhodobo sú v nej zainteresovaní okrem bežných zločincov aj vyššie policajné, či politické kruhy. Nebojí sa pomenovať problém a jeho riešenie pravými slovami. ()

corpsy

Vlastne pravda na filmovom plátne. V jedničke som odsudzoval rušivý komentár hlavnej postavy, ale tu má svoju opodstatnenosť. Vysvetľujúce vety a k tomu rázny príbeh, ktorý poukazuje, že vlastne žijeme v rukách niekoľko málo vysoko postavených individuí, ktoré ovládajú celý priebeh diania. A k tomu niekoľko vydarených, tvrdých a ráznych akčných sekvencií. Oproti jedničke jednoznačný progres. ()

ledzepfan

Přesto, že je to méně syrové a autentické, je to pro mě lépe koukatelné než jednička, protože nejde jen o násilnou, brutální a absurdní hru na vraha a mrtvolu(schválně nepíšu policajta a zloděje, nebo naopak), ale jedná se o vrstevnatou kriminálku která spíše než na slepou akci klade důraz na drama a jeho postavy.. ()

MartinezZ

Je to akční, ano. Ale pokud jste neviděli první díl nebo asi ho už nepamatujete, bude chvíli trvat, než se zorientujete, co se vůbec kde děje a kdo jsou jaké postavy. Celé mi to tak přišlo poněkud... zmatečně ze začátku zrychlené, heroické s odplatou a hlavně otevřené pro další a další pokračování, na které se ale znovu klidně a rád podívám. Korupce holt může být i horší jak u nás. ()

RasputincZ

Moc často se nestává, že by sequel předčil kvalit prvního dílu, ale druhá Elitní jednotka je tím důkazem. Režisér José Padilha vyměnil bojiště ve favelách s drogovými dealery za více politicky orientovaný film, ale na čistokrevnou akci samozřejmě také dojde. Oproti jedničce přibylo dějových zvratů a celkově mi děj druhého dílu přišel napínavější a závěrečná 15-20 minutovka mě totálně zarazila do křesla. Skvělý film! Doporučuju ke zhlédnutí. ()

SaNcHeZ_cz

V první polovině se nezdá, že by druhá Elitní jednotka mohla zaútočit podobnými zbraněmi jako se to povedlo dílu prvnímu. Chyba lávky. To je pouze příprava půdy pro boj na odlišné frontě. Elitní jednotka 2 je i přes pomalejší rozjezd a odlišný přístup přinejmenším stejně skvělá jako jednička, s rozdílem že útočí na úplně jiné společenské vrstvy a nebojí se kritiky i na nejvyšších pozicích. Strhující druhá polovina je důkazem, že podobný snímek stojí za to shlédnout. ()

Jindros

Jednička je jenom (výborné) intro. Dvojka je "hollywoodštější" v tom nejlepším slova smyslu - více orientovaná na příběh a charaktery, ale přitom si zachovává "tak takhle nějak by to mohlo skutečně být" feeling. Už dlouho se mi nestalo, aby mi bylo z filmu takhle ouzko a přál si opravdu bolestivou smrt pro všechny ty svině. Ultimátní mix akce, zábavy a společenské angažovanosti. ()

agentmiky

Tady jsem si snad pošmákl ještě více, než tomu bylo u jedničky. Ano, nabídne to méně akčních sekvencí, tudíž se to někomu může zdát trochu nudnější, ale mně to politické zákulisí v zásadě nevadí. Film se i přesto vytasí s perfektně gradovanou atmosférou, jenž dokáže diváka udržet v napětí po hodně dlouhou dobu. Děj se odehrává pár let po jedničce, líbí se mi to prostředí, kde se film točil. Možná i proto se na film pějí samé ódy, protože žádný jiný film se nemůže pochlubit stylovou městskou akcí točenou v nepřehledných favelách Rio de Janeira. Když dojde na akci, tak je opět bezkonkurenčně špičková, již úvodní scéna ve věznici toho je zářným příkladem. Moura je u mě numero uno, co se týče brazilských herců. On dokáže podat fakticky bezchybný výkon (zdravím Narcos). Někdy film připomínal boj s větrnými mlýny, protože bojovat sám s tak prolezlým korupčním systémem od shora dolů se skoro rovná sebevraždě. Radím všem, co se na film chystají, ať si ho pustí v originálním znění, tedy portugalštině. Jedná se o daleko přesvědčivější autentický zážitek. Za mě to nejlepší, co doposud z filmové tvorby Brazilci předvedli. Za mě dávám 90 % ()

devNull

Jelikož studuju veřejnou správu, dávám místo 4 hvězd 5. Jednička se zaměřovala hlavně na akční scény, na jednotku, na jednotlivé postavy a jejich morální zásady. Dvojka je nakouknutí do Brazilského systému obecně, korupce, politiky a jde do jádra problému. Kromě toho, akční scény jsou tu udělány ještě o něco lépe, než v jedničce.. Pro mě suveréně plný počet! ()

Asgy

Povedené pokračování výborného prvního dílu. Méně akce, více politiky a chytrá kritika systému. ()

MikO_NR_1909

Už pomaličky ale predsa odchádza to kúzlo onej perfekcionalistickej podriadenosti pracovného nasadenia do všednejšej ladnosti akčných filmov. Látka skĺzava do mechanickej honičky a viac si začínam užívať to, že paradoxne prestávam hľadať v informačnom site štvrtí v Riu ultimátnu prepojenosť reflektujúcu na pomery situácie a beriem ho s vyšším nadhľadom. Ale inak ide o dôstojné pokračovanie, ktoré ide v dynamickom žargóne jednotky, len viac vsádza na divákov, ktorých navnadil na pozliepané dogmy elitného komanda, prípadne mafiánskych skupín. Už je na každom, ako mu pasne do interpretácie, ja mu predsa len nejaké tie bodíky podarujem. ()

Freemind

Mnohem syrovější a univerzálnější než první díl, a přesto - nebo proto - trošku postrádající jeho kouzlo. Přesto hravě předstihuje nejlepší západní produkce dravostí, autentičností a upřímností. Stále to sice trošku smrdí nahnědlou glorifikací síly a pořádku (výsměch intelektuálským levičákům, kteří bojují o lidská práva), té politiky mohli taky trochu ubrat, ale i přesto zde najdete tucty scén, které vám zvednou tlak a zrychlí tep. Čistá práce. ()