Ve jménu vlasti

• USA Homeland (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2011–2020), 84 h 32 min (Minutáž: 45–84 min)

Hudba:

Sean Callery

Claire Danes, Mandy Patinkin, Rupert Friend, Damian Lewis, Maury Sterling, F. Murray Abraham, Morena Baccarin, Jackson Pace, Morgan Saylor, Elizabeth Marvel (více)

Série(8) / Epizody(96)

Národní hrdina, nebo zakuklený terorista? Damian Lewis a Claire Danesová rozehrávají nebezpečnou partii v oceněném americkém seriálu. Ve jménu vlasti je americký veleúspěšný televizní seriál Howarda Gordona a Alexe Gansy, založený na motivy izraelského televizního seriálu Hatufim (česky: Váleční zajatci), jehož autorem je Gide'on Raf. Seriál se pohybuje na hranici psychologického thrilleru a dramatu. Hlavními postavami jsou agentka CIA Carrie Mathisonová (Claire Danes) a příslušník americké námořní pěchoty Nicholas Brody (Damian Lewis). Brody byl zajat během mise v Iráku teroristickou organizací Al-Káida a osm let byl držen jako válečný zajatec. Poté je objeven americkou speciální jednotkou Delta Force a jako válečný hrdina se vrací do Spojených států. Mathisonová jej však podezírá, že jej Al-Káida zlomila a stal se z něj terorista. (Česká televize)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (105)

Dům v Gettysburgu (2012) (S02E06)

Předchozí epizoda na mě sice zapůsobila silnějším dojmem, přesto jsem byl i tentokrát spokojen. Není mi zatím sice jasné, k čemu slouží dějová linie s Daninou nehodou, snad se stane součástí něčeho většího, protože sama o sobě mi přijde zbytečná. Naštěstí se i tentokrát mocně intrikovalo a v Gettysburgu došlo i na akční moment, takže za mě dobré. 5*- ()

Mýtina (2012) (S02E07)

Sedmá epizoda je prakticky na stejné úrovni jako předchozí díl. Beru zpět své námitky proti dějové linii s autonehodou, nakonec se ukázalo, že tvůrci ví, co dělají na rozdíl ode mě, když si tady hraju na inteligenta a kecám do věcí, o nichž nic nevím. Takže stejně jako minule hodnotím za 5*-. ()

Odletím (2012) (S02E08)

Zajímavá exkurze do života člověka, jemuž se postupně zhroutilo úplně všechno a může si vybrat ze dvou jistot- doživotí od těch hodných nebo smrt od těch špatných. Epizoda měla výbornou, postupně houstnoucí atmosféru a tvůrci si celkem slušně pohráli i s napětím, takže jsem byl úplně spokojený. ()

Dvě role (2012) (S02E09)

Dostávám se do složité situace, už bych si docela rád zakritizoval, ale tvůrci Homelandu mi k tomu zatím neposkytují dostatek příležitostí. I tentokrát jsem byl s dějem epizody spokojen, potěšila mě pasáž věnovaná Peteru Quinnovi, závěr byl výborný. ()

Zlomená srdce (2012) (S02E10)

No, jedno je jisté, citlivé duše s pěkným vztahem k lidem, ostatní fauně a flóře by asi měly tento seriál vynechat, v opačném případě by jim mohl ošklivě pocuchat iluze. Opět se zvesela intrikovalo, nedůvěra narůstala, mizeli lidé a děly se věci. Někdy nemusí být špatné umět někoho jen tak vypnout, nešpiní se u toho koberce. ()

In memoriam (2012) (S02E11)

Na jedenácté epizodě bylo jasně vidět, že se blíží závěr druhé sezóny, události nabírají na intenzitě, atmosféra dosáhla hustoty slazeného kondenzovaného mléka a záludnosti neznaly mezí. I v takovém chaosu si tvůrci vyhradili čas pro řešení osobních problémů některých postav a rozhodně to stálo za to. ()

Volba (2012) (S02E12)

V závěrečné epizodě druhé řady se příběh vyvíjel od idylky k masakru, byla to taková výbušná romantika. Děj byl stejně jako v předchozím dílu nabitý intrikami i událostmi a předpokládám, že v příští řadě dojde ke změně prostředí, vzhledem k tomu, kolik postav opustilo scénu. ()

Série 3 (2013) (S03)

Třetí sezóna měla velmi pomalý nástup, v dalším průběhu se naštěstí dostalo i na povedenější epizody, takže ve výsledku jsem stejně pět hvězdiček udělil, ale přesto považuji třetí řadu za zatím nejslabší. U některých pasáží jsem měl pocit, že tvůrci vykrádají sami sebe, protože mi silně připomínaly děj z první i druhé série, zcela zbytečnou součástí sezóny byly zážitky rodiny Brodyovy, které fungovaly jen jako vata. Nezbývá, než doufat, že se v další řadě s něčím podobným nesetkám. 5*- ()

Plecháč zlikvidován (2013) (S03E01)

Při sledování první epizody třetí řady jsem se nemohl zbavit pocitu, že jí chybí šťáva. Chápu, že má postava Carrie Mathison své problémy, ale začínám mít dojem, že se některé situace začínají opakovat. Už v první řadě musela nést důsledky svých přehmatů způsobených svým psychickým stavem a teď mám pocit, že se bude situace opakovat. Nezbývá mi, než doufat v nový vývoj v dalších dílech. ()

Á... é... í... (2013) (S03E02)

Ještě jsem dokázal udělit čtyři hvězdičky, ale už to bylo hodně na hraně. Carrie má problémy jako v první sérii, Dana má problémy jako v druhé sérii a jestli se nemám začít nudit, chtělo by to přijít s něčím pořádným. Vypadá to, že se s postavou Nicholase Brodyho vytratil i scénáristův tvůrčí zápal. 4*- ()

Davidova věž (2013) (S03E03)

OK, tentokrát jsem se už opravdu nudil. Co tímhle tvůrci sledovali, netuším, ale nebavilo mě to. Tři hvězdičky dávám za herecké výkony Claire Danes a Damiana Lewise, jinak, bohužel, nemám, co bych pochválil. Tato epizoda byla pouhou výplní a já jen doufám, že už se to nestane. ()

Jde se na to (2013) (S03E04)

Konečně se ve třetí sezóně začalo něco dít, teprve teď jsem měl pocit, že se opět dívám na Homeland. Jsem nesmírně rád, že se děj nadále nevěnuje událostem na psychiatrickém oddělení, už mi z toho samotnému začínalo hrabat. Navíc se tvůrci vrátili ke starým, dobrým intrikám, takže jsem jim odpustil i Danu a její zbytečný příběh. ()

Akce jóga (2013) (S03E05)

S pátou epizodou jsem byl vcelku spokojen, intrikovalo se, politikařilo, i husy se střílely, výborné bylo ohlášení horkého kandidáta na místo ředitele CIA, ale všechno úsilí pro mě silně narušoval Danin příběh, který je pro seriál naprosto nepodstatný, proto jen 4*. ()

Stále pozitivní (2013) (S03E06)

Tentokrát jsem byl spokojen velice velmi. Epizoda měla konečně pořádnou atmosféru, proniklo do ní i nějaké to napětí, scénáristovi se evidentně vrátila dřívější forma a jako bonus navíc se Dana Lazaro konečně odpinožila ze seriálu i se svými naprosto zásadními problémy. Alespoň doufám. ()

Čas se krátí (2013) (S03E07)

Stále ještě pln nadšení z toho, že už se děj nevrací do psychiatrické léčebny uděluji pět hvězd. Ale ne, ne jen proto, epizoda měla slušný spád, a přestože se téměř neodešlo od stolu, vůbec jsem se nenudil. Opět se intrikovalo o sto sedm a tentokrát byla vynechána Brodyho rodina, což je jasné plus. ()

Červený trakař (2013) (S03E08)

I osmá epizoda se povedla. Atmosféra byla kvalitní i na napětí došlo a musím pochválit postavu Dar Adala, ten je pro mě absolutně nečitelný, což je fajn. Navíc mě hodně pobavilo zastavení neřízené střely, vypadá to, že byl konečně nalezen jediný efektivní způsob. ()

Poslední úkol (2013) (S03E09)

Úvod epizody mě fakt vyděsil, zase nemocnice a zase ta ruina v Caracasu. Naštěstí se ukázalo, že to byla jen startovní pozice pro další solidní část příběhu, do něhož se osvěžujícím způsobem nově vložil i Mossad. Jen s misí pro Brodyho se scénárista nechal trochu unést, nějak takhle by mohli Japonci vysvětlovat čerstvému pilotovi kamikaze, že má se svým letounem dopadnout na nepřátelskou loď a po jejím zničení se vrátit na základnu. Šok 2- Dana is back!! ()

Dobrou noc (2013) (S03E10)

Zatím zřejmě nejakčnější epizoda z celého seriálu. Slabší povahy nemusí mít obavy, díky tmě je tento díl vhodný i pro děti. Bavilo mě i sledování situace v Langley, fakt se mi líbí, jak se dá logika ohýbat, někdy dokonce převracet v rámci akce "účel světí prostředky". Trochu mi to připomíná zdejší diskuze. ()

Velké zvíře v Teheránu (2013) (S03E11)

Jestli byla předešlá epizoda ponejvíce akční, tato staví na hutné atmosféře a slušně vystavěném napětí. Práce pro CIA musí být podle toho, co jsem viděl, úžasná záležitost plná adrenalinu, ve chvíli, kdy se zdá, že všechno nejde podle plánu, dá agentura od svých lidí ruce pryč, v horším případě, se o ně dokonce "postará". Pravděpodobně to agenti najdou ve smlouvě pod zaměstnaneckými výhodami. ()

Hvězda (2013) (S03E12)

Ze závěrečné epizody mám dost rozporuplné pocity, první polovina mě bavila, tradičně se intrikovalo a byli obětováni postradatelní pěšáci, druhá polovina spadla do průměru, částečně mě nudila a částečně otravovala patetickými výlevy. Každopádně oceňuji konečné řešení Brodyho otázky, Damian Lewis bude v seriálu chybět, ale další působení jeho postavy bylo logicky neudržitelné. ()

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

71. Zlaté glóby - nominace