Novinářka Elsa Casanovová se v Afghánistánu a Pákistánu zajímá o osudy místních žen. Neváhá kvůli jejich příběhům riskovat ani svou bezpečnost. Její akce jsou nebezpečné a Elsa svým chováním na sebe a na svůj tým upozorní místní členy Tálibánu. Když se jednoho dne snaží pomoci tamní ženě Maině z moci skupiny Tálibánců vedených Ahmedem Zaiefem, je Elsa se svým doprovodem Tálibánci zajata. Francouzská vláda nehodlá nic nechat náhodě a okamžitě na místo únosu vysílá svou speciální jednotku. Rozhodnutí vojáky do akce nasadit ještě urychlí video, které teroristé umístili na internet. Na něm jsou záběry podřezávání jednoho z mužů z Elsina doprovodu. Teroristé na videu oznamují, že Elsa bude brzy také popravena. Speciální jednotka je tedy vyslána nad pákistánská kmenová území, kde má Elsu na základě zpravodajských informací objevit a zachránit. Malá šestičlenná jednotka vedená velitelem Kovaxem (Djimon Hounsou) seskočí poblíž místa, kde má být Elsa držena. Následný boj je krátký a úspěšný, vojáci Elsu i s jejím jediným průvodcem, Amenem, (druhý byl Zaiefem zabit) najdou a osvobodí. Komando však musí prchat do hor, protože Tálibáncům z okolních hor přicházejí další a další čerstvé posily. To ovlivní i ústup jednotky. Vojáci se nemohou dostat na místo, kde je měly vyzvednout vrtulníky, a musejí ustoupit do hor. Za neustálého boje musejí druhý den zamířit přes hranici do Afghánistánu, kde mohou využít pomoc spojeneckých jednotek. Znamená to však jediné – přejít hřeben Hindúkuše a zbavit se pronásledovatelů. Elsa vojákům přiznává, že pro Zaiefa je její smrt osobní záležitostí. Kovax a ostatní ihned pochopí, že se Tálibánců jen tak lehko nezbaví. Čtvrtého dne vojáci s Elsou a Amenem dorazí do malé horské osady, kde Elsa využije místních zvyků a požádá o pohostinství. To jim místní vesničané neodmítnou, a tak se vojáci mohou dovybavit na horský přechod a malinko si odpočinout. Jednotka je záhy napadena přicházejícími Tálibánci a stáhne se do hor. Na naléhání Elsy a Amena, kteří chtějí pomoct vesničanům, jež se teď Tálibánci za jejich pomoc vojákům chystají vyvraždit, se vojáci do osady vrátí a svedou prudký boj s Zaiefovou skupinou. Amen je v boji zabit a také jeden z vojáků, Victor, utrpí těžké zranění. Vojáci s Elsou se opět stahují do hor a pokračují ve své cestě přes afghánskou hranici. Ústup jim kryje odstřelovač Elias, který však nakonec v boji s Tálibánci podlehne. Zbytek jednotky s Elsou končí den v prudké sněhové vánici na horském hřebenu a pokouší se navzájem zahřívat. Druhý den ráno vojáci s Elsou zjišťují, že Victor noc nepřežil. Nezbývá jim však nic jiného než pokračovat v cestě... (TV Prima)

VojinRyan

Diane Kruger, Djimon Hounson mojí dvaja obľúbenci. Ale nato, že je to akčný film + dráma tak je to dosť nudné v akčných pasážach. Natočené je to dobre, ale bez gradácie a Francúzi sa mi zdali nezabiteľný pri strelbách tvárov v tvár. Kde zase Talibánci boli asi slepý. Najviac ma upútal odvážny Sniper a jeho smrť bola síce dlhá ale malo to svoj charakter. Režisér si pekne pohrál s krajinou a celkovo s výpravou, sú tam nádherné scenérie a oblasti, kamera pekne prelietava okolo. Ale po dopozeraní filmu som mal neopísateľný pocit. Akoby ma niekto mučil nudením. 110 minút na jednej tónine sa nedá. 3* - 60%. ()

agentmiky

Vojenské filmy mám velmi rád a tento snímek to také potvrdil.Spoiler.Šestičlenná speciální jednotka má za úkol osvobodit novinářku působící v Afghánistánu,která byla unesena a převezena do Pákistánu, a dopravit ji z Pákistánu do Afghánistánu,což ale není tak jednoduché,když máte za zády desítky Talibánců,kteří vás chtějí zabít a musíte jít přes hory Hindukúš vysoké přes 5000 m.n.m.Jednotce se to nakonec povede,ale s velkými ztrátami na životech.Diane Kruger zahrála velmi dobře svoji roli.Film se mi líbil a proto dávám 80% ()

NinonL

Dost zmatené a nakažené protisrbskou propagandou. Hned na začátku, vida ho, srbský válečný zločinec v mírumilovném Kosovu. Jděte s tím k šípku, slušně řečeno. Zbytek byl klasický film o extra statečných a charakterních Francouzích a podlých Talibancích, které Francouzi už léta okupují a vraždí jim tam civilisty. Stejně to máte marné, z Afghánistánu potáhnete s brekem, stejně jako Rusové před 40 lety. Hvězdička je za návod, jak se ve skupině zahřát na sněhu. ()

Ozo

Napínavý příběh o osvobozování jedné blondýny z rukou Talibanu. Diane si mne na začátku vůbec nezískala, protože takhle hloupě se může chovat fakt jen blondýna (jak ty filmy pěkně podporují předsudky, že?). Zato chlapi ze Speciální jednotky mi byli sympatičtí hned, už po úvodní akci v Bosně. Každopádně jak se jejich komplikovala, tak jsem jim držel palce víc a víc a když (SPOILER) umřel Lucas (KONEC SPOILERU), tak jsem to férově obrečel. Celkem dobře zahraný je i hlavní záporák, takže z mé strany maximální spokojenost. Pro mne jeden z nejlepších filmů letošního roku. ()

MartinezZ

Nijak extra zvláštní akce z jakési speciální jednotky, která sice má tu akci, ale je škoda, že je to to jediné. Nejsem si tak jist, jestli by vláda poslal zachraňovat nějakou reportérku, kritičku toho, co se právě dělá, ale budiž. Vojáci jsou vojáci, ti to prostě dělají s vědomím, že mohou umřít kdesi v zaprášeném prdelákově, což taky může být ta největší věc, kterou kdy udělají. Tedy všechno jsem ochoten pobrat, včetně "hurá akcí", až do doby, kdy naprosto irelevantně jdou zachraňovat vesničany, kteří jim pomohli. Lidsky chápu, ale speciální jednotka, jejíž primárním cílem je dovést reportérku zpět, tohle prostě udělat nemůže a tečka. V tuhle chvíli už to u mě kleslo poměrně hodně. A akční admirál to zabil úplně. ~~~ Na památku vojáků, kteří plnili rozkazy a nasadili životy za rozkazy mocnářů, ano, bez debat. Na památku reportérů, kteří ještě nepochopili, že ryba smrdí od hlavy a nasazovat život popisováním ploutve nic nezachrání a akorát kvůli nim budou umírat ostatní, tedy vskutku nevím nevím. Jsou tam dobrovolně? Ano. Vědí o rizicích, ano. Tak co se řeší...? ()

Riddick77

Francouzská záchranná mise v Pákistánu, kde je jednou ze skupin Talibanu unesena francouzská reportérka. Snímek se následně soustředí na elitní komando spolu s osvobozenou novinářkou a jejich boj proti přesile a především proti nehostinným afgánsko-pákistánským přírodním podmínkám (Sověti i Američané by mohli vyprávět). Děj je prostinký, pokud se vůbec o nějakém dá mluvit (je to spíš motiv akce a útěku), nicméně zpracování, obsazení, hudba, gradace, vše v pořádku. Výborně natočené jsou především akční scény, přičemž slovo "akční" je na místě, protože o jistých strategických rozhodnutích v akci lze s jistotou pochybovat. Občas to malinko připomínalo counter-strike, ale je to rozhodně efektní. Atmosféricky zvládnuté dobře, herecky vyčnívá především Diane Kruger a pak Djimon Hounsou (tomu jsem toho leadera docela věřil), příběh a někdy i motivace (už samotný důvod zajetí novinářky) či logika malinko haprují, nicméně zábavné to opravdu je. Uvidíme, jak se příští rok předvedou Američané se svým opusem o speciální jednotce "Act of Valor". Škoda, že se trošku více nerozjela počáteční názorová rozklíženost mezi reportérkou a příslušníky komanda, čili pacifisticko-humánní pohled oproti perspektivě vojáka, který nemusí nutně s rozhodnutím politiků souhlasit, ale jelikož je ve službě, tak koná svoji práci (a pak je kritizován). Na to ovšem nezbývá v přívalu akce již čas. Celkově: Těšil jsem se a zklamán nejsem ani trochu. 8/10! ()

kaylin

Film o tom, jak je dobré zachránit jednoho člověka, protože při tom může spousta dalších zemřít, jenom aby ji zachránili. Má takové jednání skutečně smysl? Podle všeho ano, i když já si vlastně nejsem jistý, co ten smysl je. Že by krása Diane Kruger? Film odpověď nepřinesl, a tak lze ocenit vlastně jen dobré akční scény, které se ale odehrávají spíše jen mezi pár lidmi, jinak by to neukočírovali. ()

italka63

Někdy prostě totálně zapomenu název filmu na který koukám a pak se nestačím divit, že mám déja vu. Snesitelná Diana, slušný Tchéky a vůbec solidní film. Solidní, i když by vůbec nemusel vzniknout, kdyby lidi neblbli. ()

Rakosnicek77

Pokud člověk přehlédne ty nelogičnosti a nadlidské rozmnožovací schopnosti talibanců, včetně jejich schopnosti přemisťovat se z místa na místo v rekordních časech, tak jde o relativně koukatelný akčňák. Hvězdné obsazení, bohužel nepřidalo výrazně na kvalitě snímku. ()

MATADOR

Je pravda, že podobně vyobrazené snímky umí snad jen Francie a Rusko. Oba státy mají oblibu s nehostinném prostředí, neohrožené jednotce - alespoň zpočátku - a hlavně uvěřitelných výkonech. Horší už to bývá s nesmyslným chováním postav, jako neohrožené zatlačení nepřítele palbou bez krytí, což by snad nedal ani John Rambo, ale budiž. Pákistánci jsou asi paka, co mají Ákáčka pro legraci. Příjemný film bez hloubky a napětí! ()

Thomassi

Nic jsem od Speciální jednotky nečekal, pouze doufal, že kladné ohlasy kolem mě se vyplní a bude z toho další dobrý akční film z vojenského prostředí. A ohlasy nelhaly. Opravdu se jedná o kvalitní, nebudu říkat válečný, i když se to v některých pasážích může takto jevit, francouzský snímek. A musím uznat, že i když příběh je celkem jednuduchý, člověk se v něm neztrácí tak, jako bylo u konkurenčního Act of Valor. A ano, je plný klišé, ale co, film ubíhá rychle, je ze dvou třetin nabušený skvěle natočenou akcí a až konec se nese v klidnějším tempu. Navíc krásné záběry afgánské a pákistánské přírody jsou jak dělané pro oko diváka. Hudba a herci taktéž bez problému. Jedná se prostě o překvapivě nadprůměrný film, který ode mne dostává rozhodně palec nahoru. ()

FilmFan24

Být zapálenou novinářkou bojující za práva žen v zemi, kde má hlavní slovo Taliban, se nevyplácí. Na vlastní kůži to poznává Elsa. Únos, věznění a ... úkol pro šest členů speciální jednotky ji zachránit! Tak nějak až dokumentárně zachycená jedna osvobozovací mise od prvotního telefonátu až po konečnou akci chrabrého komanda, které si nebere s nepřáteli servítky. Dobré obsazení, solidní režie a hlavně to má švih a spád. Jediné, co mě trochu vadilo, byla místy podle mě nevhodná hudba. Jinak velice solidní příspěvek akčního žánru. ()

kovi55

Film má dvě stránky. V jedné vidíme až amatérskou taktiku a inteligenci americké jednotky, která příliš (ne)přidává celkovému dojmu. Na druhé straně tu máme film, který není špatný. Svižné tempo děje, dobrou kameru, překrásné prostředí, atraktivní herečku a mnoho dalšího. Ovšem ten výše zmiňovaný fakt tahá hodnocení dolů. Nutně podotknout i o konci, kde se film snaží dostat z diváka nějaké ty emoce, ale výsledek se bohužel nedostaví, protože je to viditelně umělé. 50% ()

grogodil

Kľudne to mohol byť sequel k Slzám slnka s nejakým priblblým podtitulom typu "Talibanský súmrak". Trefne by to podtrhlo naivnosť s ktorou sa tu do talibancov a na diváka strieľa. Scenár je vyslovene opajcnutá záležitosť a líši sa od spomínaného Willisovho záťahu asi ako Sám doma a Sám doma 2 - čiže akurát zmenou lokácie. Opäť hŕstka vojačikov vyťahuje z brindy akčnú ženštinu, aby sa nakoniec pešo museli pretrmácať k susedným hraniciam s armádou nasraných turbanov za pätami (dokonca aj scéna s dedinskou čistkou sa tu opakuje). Akurát džungľu vymenili za pustatinu a mačetami vyzbrojených černochov za talibancov s kalašnikovmi. Aj keď, pri prestrelkách má divák dojem, že sú im len kvôli vylepšeniu image, alebo majú napáskované slepé, pretože buď len s hukotom bežia (a padajú) v ústrety guľometnej paľby našich "siedmych statočných", alebo ak už aj obtiahnu, tak ani za toho svatého sa poriadne trafiť. Zato, naši Rambovia to "hurá systémom" kosia rad radom, aj keď nejaký náznak taktiky sa samozrejme nájde (hlavne zo začiatku). Každopádne, nie je to žiadny nepozerateľný brak. Kamera je viac než slušná a okrem pár pekných leteckých záberov ponúka aj zopár chuťoviek počas prestreliek. Postavy plytké natoľko, že si pri ich zhebnutí možno nepriradíte xicht k menu, no na druhú stranu, sú to sympaťáci. Slzy dojatia však ani nádhdou. Okrem toho, od polovice to ide s tempom skôr z kopca a ten rozplizlý koniec už naozaj len treba pretrpieť. 40% ()

kalap

Príbeh ako zlá rozprávka, kde jedná naivna, hlúpa a namyslená novinárka sa vyberie do Pakistanu a tam chce prerobiť primitívnych islamistov na normálnych ľudí, lenže u nich je žena menej ako mucha na mucholapke a tak začne zabíjanie ľudí okolo nej aj tých zo špeciálnych jednotiek, ktorí ju prišli zachrániť. A tak šťastná, že jej sprostosťou dala povraždiť viac ako 50 ľudí, na vrchole hory vykríkne: všetci ste mrtvy, ale ja žijem, zachránili ju,ale z toho všetkého sa dostala do ťažkých duševných problémov a je stále umiestnená na psychiatrickej klinike pri Paríži, kde neustále vykrikuje, že je Panna Mária. ()

lioncel

Mám rád takto skvěle ozvučené filmy, protože dokážou probudit mé domácí kino, aby se alespoň občas předvedlo a ukázalo mi, že ty strašný prachy, který jsem do něj od nástupu dvd už investoval, nebyly jen tak zbytečně vyhozený z okna .. mám rád ve svém pokoji opakující se burácející přelety vojenských helikoptér a hlasitou střelbu z různých zbraní ozývající se střídavě (i najednou) ze všech pěti reproduktorů .. mám moc rád podívanou na mírně ušmudlanou Diane Kruger (přesto samozřejmě stále úchvatnou a naprosto okouzlující) jak si v pevných botách, jen tak s menším doprovodem, vyrazí v naprosto cizím a nepřátelském prostředí na delší outdoorový výlet do nebezpečných neznámých velehor … ()

SonG

Dvě hvězdy jsem v podstatě ubral za absolutní nelogické chování, tři hvězdy jsem nechal za brilantně natočené scény. (best: prchající sniper). ()

honajz2

Jestli je na tomhle filmu něco zajímavého, tak neuvěřitelná schopnost režiséra Rybojada každý potenciálně silný, atmosférický nebo chytrý prvek rázem totálně zabít patetičností, nejotravnějšími možnými klišé nebo miliardou zpomalovaček. To jsem teda zíral, že je někdo schopný něčeho takového až v takové míře. A hlavně za to nakonec přidávám druhou hvězdičku, protože jinak mě to svým nonstop patetickým a vyděračským vedením iritovalo. Však ta klišé se tu ani neskrývají - někdo chce někoho pomstít, nebo zachránit své blízké, nebo řekne, na co se těší domů - a co se s ním za pár minut stane? No a ani ta cesta přes nekonečné hory není zrovna napínavá, protože vždycky, když už by byla, přijde zase něco takového. A kdo to dotáhne nejdál je v tomhle mustru jasné snad každému kdo ho vnímá. Začátek se mi ještě upřímně líbil, v úvodních titulcích hraje docela pěkný song, ale po cca půl hodině to jde neskutečně do háje. A pěkně rychle. Já blbec si myslel, že Francouzi pojmou takový akčňák jinak než Američané a ono ne, spíš se je snaží co nejvíc kopírovat. Příště si na to budu muset dát pozor... Slabé 2* ()

M.i.k.e

prapodivný paskvil Slz slunce a Útěku ze sibiře,který se sice může pochlubit celkem solidní akci (byť občas dosti nelogickou),ale v součtu je hodně přitaženým za vlasy a minimálně u mě žádné emoce nevzbudil.Koneckonců,umírání postav,jejichž jména jsme zapomněl po 15 minutách filmu a které jsou snadno zaměnitelné jedna za druhou tak úplně netsačí...40% ()

Meridius

Elita francouzske armady strili a la "spray and pray", nepotrebuje kryti, na otevrenym prostoru jde v linii proti presile, akcni hudba jak z videa ze streamu? Tenhle film musi byt moc i na kovaneho parana Call of duty. Ryze chlapska podivana mozna tak pro abonenty casopisu Gejcko. Jedna hvezda za Diane Kruger. ()