Vražda v salónním coupé

(divadelní záznam)

V luxusně zařízeném salonním coupé mezinárodního rychlíku cestují tři pasažéři: slavný český policejní inspektor Trachta, průmyslník Meyer, který vyrábí všechno pro zahřátí (kožichy, rum, šamotové cihly), a továrník Bierhanzel, výrobce masti pro houstnutí vlasů. Ve stanici Istanbul přibude k této trojici inspektorův žák, policejní praktikant Jindřich Hlaváček, dokončující svou diplomovou práci o vlakové kriminalistice. Cesta probíhá klidně až do chvíle, kdy továrníka Bierhanzela rozbolí zub. Vlakový steward - jakýsi konduktér pro boháče - přispěchá se šlapací vrtačkou a továrník se po zákroku cítí mnohem lépe. Záhy bolest pomine úplně, neboť Bierhanzel zemře. Takto efektně otevřel Jára Cimrman svou detektivní hru "Vražda v salónním coupé", v níž zúročil své zkušenosti z policejní služby na vídeňské "čtyřce". O jeho kriminální a kriminalistické kariéře nás poučí série fundovaných přednášek, polemizujících s rakouským středoškolským profesorem E. Fiedlerem. (oficiální text distributora)

Maq

Mistr byl v časové tísni, aby pro své divadlo v co nejkratším čase vybudoval autorský repertoár. Co vzniklo, bylo důležité pro jeho vývoj jako dramatika. Přesto, hlavně ve srovnání s pozdějšími, zralejšími díly, tohle především dokumentuje fázi hledání. ()

Damiel

Pokud bych musel (s těžkým srdcem) vybrat z repertoiru DJC jednu hru, které bych se vzdal, kdybych jel na pustý ostrov, po těžkém, ale opakuji těžkém boji, by to asi byla právě tahle... ()

stration

Geniální. Dokonce jsem neváhal a za hříšný prachy koupil dárkovou edici všech her. U některých se směju víc, u některých míň. Ale směju se vždycky, vždycky mám dobrou náladu a nevěřícně kroutím hlavou, kde na to chodí. Tolik nápadů, odkazů, parafrází a chytrosti jsem snad nikde jinde neměl tu čest vidět. ()

kajas

Mrzela mě nepřítomnost Svěráka (viděno na DVD) a Bruknera, ostatní členy tohoto spolku příliš nemusím, seminář mě nepobavil (až na "V tomto svém...no, letáku...v tomto svém letáku na straně 428..." :)). Přesto se ve hře najdou světlé chvilky, Smoljak v roli inspektora neskutečně perlil. ()

fmash

Pro mě asi nejslabší cimrmanovka, kterou si ani nepouštím opakovaně. To ale vůbec neznamená, že je špatná. Nějak to rozlišovat ale musím, takže trojka. ()

rakovnik

Viděl jsem ve složení: Čepelka, Čepelka mladší, Kašpar, Šimon, Rumlena. Přestože v obsazení jsem postrádal Svěráka (či Smoljaka), hra má svoje kvality. Miloňův Trachta není vůbec razantní a přísný, jak mám rád u Svěráka, ale i tak jde o ojedinělý zážitek, který vřele doporučuji všem. ()

honajz2

Hra samotná není špatná, docela mě pobavila a některé scénky z ní mi v paměti určitě ještě dlouho zůstanou, ale jen kvůli ní to tentokrát na čtyři hvězdy nevidím, protože seminář je tu tentokrát tak nevtipný a nudný, že jsem ho ke konci musel ke konci až přetrpět. Zasmál jsem se při něm asi jednou a to už ani nevím přesně čemu, asi při ignorování Rumleny, což je jediná scéna, kterou si z tohohle semináře pamatuji ve spíše pozitivním duchu. Slabší seminář jsem zatím u DJC ještě neviděl a natolik mi pokazil dojmy, že je ani hra moc nezachránila. Bohužel. Ale jako celek mě to pořád bavilo víc než Vyšetřování ztráty třídní knihy. Jen teda nechápu, proč u DJC je skoro vždycky jedna z polovin celého představení viditelně slabší než ta druhá... Silné 3* ()

ad

"Támhleten to je, ten s těmi Uhry" Ale ne ten uhrovatý, ten mezi těmi maďary!" -"Krásná krajina, pole obdělané... inu Turecko....." ()

tomtomtoma

Příjemně hravá a vtipná parodie na detektivky z roku 1997. Přednáška nás seznámí s Járou Cimrmanem a jeho obdivuhodným nápadem s odlehčeným dřevem používaným na stavbách a jeho následná kriminalistická odborná práce, s jeho neotřelými metodami, jeho úchvatným vyšetřením ukradených šperků. A hra samotná je krásně bublající vyšetřování vraždy (i když se později ukáže, že neúspěšné), kterou vyšetřuje slovutný inspektor Trachta (skvělý Ladislav Smoljak), který postupem podezírá a vyslíchá snad všehny přítomné, včetně svého praktikanta Hlaváčka (skvělý Miloň Čepelka), který je metodami svého učitele doslova uchvácen. Zavražděn, i když špatně, je továrník Bierhanzel (Jaroslav Weigel), majitel továrny masti na lysiny. Prvním podezřelým je továrník Meyer (Pavel Vondruška). Skutečným pachatelem pak vlakový steward (Genadij Rumlena), bývalá oběť masti továrníka Bierhanzela. A tak jako ve správné detektivce nechybí překvapivé zvraty v ději, ale hlavně nadhled a kousavá ironie. Aneb veselá verze Vraždy v Orient expresu. ()

dubinak

Úvodní seminář tentokát trošku pokulhavá, za mě nepomohl ani krátký film před hlavní hrou. Za mě zatím asi nejslabší kousek hned po Africe s pár mrtvými body a málem humoru. Detektivky asi nejsou Cimrmanova parketa. Ale míň než čtyři dát už jen z principu nemůžu. ()

Cheeter

Skvělá hra, jako každá od Smoljaka a Svěráka. Nikdy jsem si nevšiml, jak docela podobně hraje Čepelka tady a v Záskoku. V Záskoku je vidět více. A jsem rád, že ČT tuhle silvestrovskou tradici drží, jinak by se nebylo včera na co dívat, byla to fakt bída. Proto jsem šel taky spát. ()

campix

Bohužel z mého pohledu jedna z těch slabších her Divadla Járy Cimrmana. Stále je to sice velice nadpůrměrný komediální výtvor, ale ve srovnání s ostatními hrami tohoto divadla působí trošku nemastně neslaně. Chybí nějaká ikonická hláška a už úvodní rozprava všechno předznamenává, jelikož je poměrně rozpačitá. ()

Šimpy

Bude to taková pěkná tečka za tím naším případem. Opakuji, bude to taková pěkná tečka za tím naším případem.:-) ()

mortak

Další z laskavě parodických her. Tentokrát je subjektem detektivka a láskyplná vzpomínka na Vraždu v Orient expresu provázená hrátkami s idiomy - když vám teče do bot apod.. V korpusu cimrmanových her slušný standard. ()

tom88

No celkom podartené obsahovo, herecky priemer, zábava taktiež. Znova kopec hlášok, ale chýba Zdenek. Rumlena mi v žiadnej hre nesedel. Slabšie cimrmanovské divadlo. 70% ()

wendelin9

Hovmo, Mayere, hovno máš!... já zkrátka nevím co napsat.... S přibývajícími hrami, které doufám brzy uvidím, budou asi mé komentáře stále kraší, ale koho baví pořad dokola číst, jak sou hry z Divadla Járy Cimrmana geniální??... ;) ()

MJMilan

Včera jsem na této hře byl Jevíčko v naživo a musím říci, že jak je možná slabší v TV, tak tady i přes účinkování pro mě ne zrovna oblíbeného Vojty Kotka, byl představení naprosto perfektní. Pro mě to byl druhý živák po Blanických rytířích a musím srovnat, že tato hra, především kvůli semináři, byla daleko lepší. Obsazení - Hraběta, Kotek mld, Kotek st. Svěrák, Weigel. ()