Vražda v salónním coupé

(divadelní záznam)

V luxusně zařízeném salonním coupé mezinárodního rychlíku cestují tři pasažéři: slavný český policejní inspektor Trachta, průmyslník Meyer, který vyrábí všechno pro zahřátí (kožichy, rum, šamotové cihly), a továrník Bierhanzel, výrobce masti pro houstnutí vlasů. Ve stanici Istanbul přibude k této trojici inspektorův žák, policejní praktikant Jindřich Hlaváček, dokončující svou diplomovou práci o vlakové kriminalistice. Cesta probíhá klidně až do chvíle, kdy továrníka Bierhanzela rozbolí zub. Vlakový steward - jakýsi konduktér pro boháče - přispěchá se šlapací vrtačkou a továrník se po zákroku cítí mnohem lépe. Záhy bolest pomine úplně, neboť Bierhanzel zemře. Takto efektně otevřel Jára Cimrman svou detektivní hru "Vražda v salónním coupé", v níž zúročil své zkušenosti z policejní služby na vídeňské "čtyřce". O jeho kriminální a kriminalistické kariéře nás poučí série fundovaných přednášek, polemizujících s rakouským středoškolským profesorem E. Fiedlerem. (oficiální text distributora)

Philoun1

Opět výborné, vrchní inspektor Trachta je v Smojlakově podání skvělý a to samé se dá říci o praktikantovi Hlaváčkovi. ()

Čtec

Poprvé u Cimrmanů jsem zaregistroval, že text z divadelního představení se místy dosti rozcházel s verzí, kterou znám z 80-tých let z gramodesky. A lehce mne to rozladilo a myslím, že - i v kombinaci s odlišnou intonací jiných představitelů rolí - nejedna pointa vyšuměla do prázdna. ()

SG-1

"Inspektor Širc zase sliboval zatčeným hory doly. Mě například vzal k mapě a řekl: Když se přiznáte, Meyere, můžete si vybrat. Krkonoše, Beskydy, Příbram, Jáchymov..." -továrník Meyer- ()

Rousse

DVD verze je fakt slabá. Je to škoda, protože hra je perfektní a filmová verze je taky supr, ale to, co vyšlo na DVD, mě opravdu zklamalo. Hodně velkou roli hraje i publikum, ve kterém sedí samé "mrtvoly" - žádné reakce na vtipy, prostě nic a také alternace Smoljaka - nesedí to té role a je to škoda. ()

Opsha

Bude to taková hezká tečka za naším představením. Opakuji: Bude to taková hezká tečka za naším představením. ()

Sdoom

Z toho, co jsem doposud viděl, jedna z těch slabších her DJC. Zejména úvodní seminář je zoufale nevtipný a samotná hra to zachraňuje jen částečně. Takže 3 hvězdičky. ()

Raevan

Další z řady skvostů!! Já z těch herců, hlavně Čepelky, fakt nemůžu... Seminář dobrý, hra dobrá. Dohromady CIMRMAN!!! ()

klúčik

Prednáška : výborná, hlavne pesnička 85%. Hra: Fantastická. Dobre som sa pobavil a ani som nemal pocit, že mi tečie do topánok. 90% Spolu: 90% ()

korndaddy

Úvodní seminář nudnej, ale hra na pohodu..89 procent je ale vážně přehnaný. Občas mi přijde, že Cimrman respektive jeho divadlo má vysoký hodnocení snad automaticky... ()

Devadesát Dva

Jedna z těch, nechci úplně říct, slabších, ale pro mě ne až tak zábavných, respektive, svůj potenciál plně využívajících her. V rámci kompletní opětovné projekce DJC bych ji umístil na pomyslném žebříčku níže. I přesto jde pořád o skvělou zábavu, která je svou úrovní jinde, než drtivá většina toho, co dnes kdokoliv v tuzemsku vypotí: -Jindro, jestlipak už se holíš? -Vyšetřující: Holím. (...) -... a tvoje matka? -Matka byla běhna, pane... (Smoljak) ____ 72% (1970) ()

Kovaja

Dosud sem neviděl všechny hry ale tahle na mě zatím zapůsobila neslaběji.Moc tradičních perliček sem v ní nenašel.Citelně hře chběl pan Svěrák a Smoljak mi připadal moc vážný.Sedí mu mnohem více role blbečků a rebelantů.Ale i tak se jedná o nadstandartní zábavu v zaplavě dnešních seriálu a ság na tisící ppokračování. ()

Prochy38

Kratší hře přechází velmi kvalitní seminář. Opravdu jsem se výborně nasmál. A hra samotná už nemá chybu vůbec žádnou. L. Smoljak v jedné z nejlepších rolí, co se Divadla J. Cimrmana týče. Jedna z těch hodně vysoko v mém řazení jejich her. ()

Foxhound#1

Hra, která stála jako předloha k mnohem lepšímu filmu Rozpuštěný a vypuštěný. Ne vážně, kdyby tento film nevznikl, asi byl dal i víc, ale pan Zahajský jako Trachta zdejší Smolajkův výkon převyšuje o několik tříd. ()

Rozjimatel

Asi najslabší seminár, ktorý som videl, pritom jeden z najdlhších. Hra je celkom zábavná, aj keď v inom obsadení by zrejme vyznela lepšie (Smoljak bol dobrý). ()