Vražda v salónním coupé

(divadelní záznam)

V luxusně zařízeném salonním coupé mezinárodního rychlíku cestují tři pasažéři: slavný český policejní inspektor Trachta, průmyslník Meyer, který vyrábí všechno pro zahřátí (kožichy, rum, šamotové cihly), a továrník Bierhanzel, výrobce masti pro houstnutí vlasů. Ve stanici Istanbul přibude k této trojici inspektorův žák, policejní praktikant Jindřich Hlaváček, dokončující svou diplomovou práci o vlakové kriminalistice. Cesta probíhá klidně až do chvíle, kdy továrníka Bierhanzela rozbolí zub. Vlakový steward - jakýsi konduktér pro boháče - přispěchá se šlapací vrtačkou a továrník se po zákroku cítí mnohem lépe. Záhy bolest pomine úplně, neboť Bierhanzel zemře. Takto efektně otevřel Jára Cimrman svou detektivní hru "Vražda v salónním coupé", v níž zúročil své zkušenosti z policejní služby na vídeňské "čtyřce". O jeho kriminální a kriminalistické kariéře nás poučí série fundovaných přednášek, polemizujících s rakouským středoškolským profesorem E. Fiedlerem. (oficiální text distributora)

Solly

Jejich hry prostě musí člověk milovat. Já osobně jsem je schopen sledovat stále dokola a každá nová je pro mě svátkem. ()

Petulka88

Jeden ze slabších kusů Divadla Járy Cimrmana. Je to sice pořád lepší než Cimrman v říší hudby, ale ani zdaleka nedosahuje kvalit opravdových perel jako je například Záskok. Přitom samotné divadelní představení se opravdu povedlo. Je to prostě Cimrman, ideální oddychovka, přitom je to ale inteligentní humor, navíc ryze český. Problém je v úvodním semináři, který je zbytečně zdlouhavý, místy nudný a tak trochu nicneříkající. Ale i tak Cimrmanům ty 4* prostě dát musím. ()

sisimiut

Vražda v Saloním coupé je po všech stránkách dokonalá hra s výstižnými a užasně vtipnými scénami ale nemůžu dát plný počet hvězdiček,neboť spousta ne-li většina vtipů již byla použita ve filmu Rozpuštěný a Vypuštěný a hra dalo by se říct z tohoto filmu vychází. V žádném případě hře nemohu vytknout neoriginalitu,neboť Rozpuštěný a Vypuštěný je též od panů Smoljaka a Svěráka vlastní film. Ale,prostě to není ono.80% ()

umbjaz

bejlepší kostýmy. výborná pointa i podání. konec hry ve tmě.. škoda jen že v podvědomí všech se to uchytilo jen jako okopírovaný materiál z filmu Rozpuštěný a vypuštěný ()

Appleboy

Klasická hra, podle níž byla natočena známá komedie Rozpuštěný a vypuštěný. Její nevýhodou je, že je trochu statická, a také některé vtipy časem ztratily na účinnosti. V roli praktikanta Hlaváčka se mi více líbil největší český žijící naivní herec Petr Brukner, samotného inspektora Trachtu podle mě lépe zahrál Zdeněk Svěrák. "No vidíte, Hlaváčku! Ztráta času, když chvilku počkáme, dvě minuty!" ()

Indyi

"To byl šrapnel Hlaváčku, už jsme probírali šrapnel?" "Ty, že máš les Majere? Mám. Hovno Majere, hovno máš!" "Ta bezvládná ruka, co mi spadla do klína je Vaše? Mohu si sáhnout? Ne, to není moje ruka." "Když se přiznáte Majere, můžete si vybrat: Krkonoše, Beskydy, Jáchymov..." Absolutně bez pochyb: 5 hvězdiček! ()

Godhaj

,,Únor: Odemkl dveře třídy tak, že nešly zamknout.“ Tato hra se mi líbí mnohem více, než film Rozpuštěný a vypuštěný. Asi to je jednak obsazením, a také tím, že hra je nabita více vtipnými místy. Herecky je to nádhera, jen Vondruška je opět o třídu níž, než všichni ostatní. No a nesmělý Hlaváček v podání Čepelky, to je prostě koncert. Úvodní seminář je takový klasický a vždy se u něj pěkně nasměju. ()

pekas

Hra výborná, ale DVD verze se Smoljakem je ubohej odvárek Svěrákova energického Ste-var-de z desky a CD. ()

niska98

Senzace. Taky já občas nevím, která bota je levá a která pravá. Seminář o mistrově kriminální a kriminalistické činnosti. A pak hra, kde nám cimrmanologům známý inspektor Trachta, zaučuje praktikanta. A má oblíbená Vilma. ()

kubilov

Na to, jak je hra relativně vtipná a povedená, je úvodní seminář snad vůbec nejslabší ze všech. Málo vtipný a působí příliš nuceně. Na druhé straně Miloň Čepelka a jeho Hlaváček už tak nějak zlidověli. ()

RafaKrakal

Absolutně skvělá hra. Seminář s perlami jako kriminální horor Chtěla bych ženicha mladého s kučeravými vlasy, Cimrmanovy povídky pro budoucí recidivisty Chytrý Lojza a Dobrý zvyk kasaře Bouzka nebo snímek Neodbytný detektiv a hlavně famózní hra s policejním inspektorem Trachtou dělají z Vraždy v salonním coupé jednu z nejlepších her DJC vůbec a právem si vysloužila tak vysoké hodnocení. ()