Vražda v salónním coupé

(divadelní záznam)

V luxusně zařízeném salonním coupé mezinárodního rychlíku cestují tři pasažéři: slavný český policejní inspektor Trachta, průmyslník Meyer, který vyrábí všechno pro zahřátí (kožichy, rum, šamotové cihly), a továrník Bierhanzel, výrobce masti pro houstnutí vlasů. Ve stanici Istanbul přibude k této trojici inspektorův žák, policejní praktikant Jindřich Hlaváček, dokončující svou diplomovou práci o vlakové kriminalistice. Cesta probíhá klidně až do chvíle, kdy továrníka Bierhanzela rozbolí zub. Vlakový steward - jakýsi konduktér pro boháče - přispěchá se šlapací vrtačkou a továrník se po zákroku cítí mnohem lépe. Záhy bolest pomine úplně, neboť Bierhanzel zemře. Takto efektně otevřel Jára Cimrman svou detektivní hru "Vražda v salónním coupé", v níž zúročil své zkušenosti z policejní služby na vídeňské "čtyřce". O jeho kriminální a kriminalistické kariéře nás poučí série fundovaných přednášek, polemizujících s rakouským středoškolským profesorem E. Fiedlerem. (oficiální text distributora)

ostravak30

Ani tato hra úplně nepatří k mým oblíbeným. Hlavně proto, že nejlprve jsem viděl film Rozpuštěný a vypuštěný a teprve pak, po mnoha letech jsem zjistil, že nejprve byla tato hra. Tím se mi naskýtá otázka, proč jen nezfilmovali i další své hry. Škoda... ()

johnny01

Jedna ze slabších her. Seminář se místy táhne a i ve hře samotné jsou některá hluchá místa. Některé repliky v semináři a místy i výslechy ve hře jsou vtipné, ale celkově zápletka z detektivního pohledu v sobě postrádá napětí a chybí tomu lepší atmosféra. ()

subic

Inspektor Trachta se poprvé objevil v předchozí hře Hospoda na mýtince, tady už mu sekunduje jeho praktikant Hlaváček. U televizního záznamu opět škoda formátu 4:3. ()

kneekal

Velmi nevyvážené.. jeden z nejslabších seminářů vyvažují některé pasáže hry, Rumlena je prostě Bobeš a jeho část semináře je tou nejslabší...Cimrmani mají určitě na víc.. lepší 3...Imho je audioverze o dost lepší než tato televizní... ()

skinny9

"Ale já skutečně nechápu co mají fezy společného s vraždou.." "Pana továrníka Bierhanzela.." "..pana továrníka Bierhanzela." "No doslova, pane inspektore!" ()

bigjames

Má nejoblíbenější Cimrmanova hra, už nikdy nezapomenu větu "Eréč piklóš neméči, huňár scépeň kámoš". V roli Trachty je podle mě nejlepší Zdeněk Svěrák. ()

Parabot

Je velká škoda, že se nedochoval starší obrazový záznam Vraždy v salónním coupé. Jednak je zde publikum zcela marné ale také aktéři působí unaveně a znuděně. A zároveň uspěchaně. Jakoby to chtěli mít co nejdříve už za sebou. Existuje audiozáznam z osmdesátých let, kde herci hýří daleko větším temperamentem, humorným "flow" a mazlí se s každou replikou. Seminář je rovněž svižnější, protože postrádá určité sekce, jako třeba o kůrovci nebo předvedení zhudebnění přiznání. Ačkoli Ladislav Smoljak většinou exceloval, do role inspektora Trachny se přece jen víc hodí cholerický Zdeněk Svěrák a zvládl ji, dle mého názoru, lépe. A také pro Petra Bruknera jako velmi nesmělého policejního praktikanta Jindřicha Hlaváčka to byla role, která výrazně definovala jeho následující repertoár. :) ()

sAreOn

Další Cimrmann... Na můj vkus až moc dlouhý seminář, který měl pár hluchých míst... Hra samotná je velice vtipná, ale vytknout se jí dá taky spousta věcí. Ale i přesto velice zábavné a nudit se rozhodně nebudete... ()

Merenre

Osobně mám radši verzi se Svěrákem, Smoljakův šrapnel nemá takovou palebnou sílu. Ve Svěrákově podání možná moje vůbec nejoblíbenější cimrmanovina. ()

Skylwalker42

Svěrák je zkrátka lepší než Smoljak. Proto mám rád alternaci se Svěrákem/Brükner, byť jen audio. Veškeré vtipy lépe vyniknou. "Takže ty máš les Mayere?... Hovno Mayere, hovno máš....:)))))) ()

mnaucz

Hra skvělá, mrzí mne natočení. Spoustu lidí, zde píše, že jde o nadprůměrnou zábavu, ale podprůměrného Cimrmana. Mně vadí mrtvé publikum. Doporučuji radši místo videa jít do divadla, případně koupit si LP hry, dá se sehnat všude. Nebo zapátrat po internetu, je tam záznam v obsazení Svěrák, Brukner, Smoljak, Vozáb, Unger a diváci jsou opravdu živý, celkově je to asi nejlepší verze. ()

Dupac

Skvělá hra, ze které se s desítkami let a repríz postupně vytratily jiskra a vášeň hereckého ansámblu (s čestnou výjimkou Miloně Čepelky). Na záznamu z roku 1997 tak už vidíme jenom torzo energie a vitality, kterou zachytila např. zvuková nahrávka z raných 80. let. ()

chicotomas

Seminář s několika kultovními hláškami (je zádumčivý). A hra, která se rozjede po vraždě, je taky supr (Bierhanzelova mast, na lysinu past). Mám sice jiné hry ještě o malinko radši, ale ani tahle není špatná! ()