Nespoutaný Django

• USA Django Unchained (více)
USA, 2012, 165 min

Scénář:

Quentin Tarantino

Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson, Walton Goggins, Dennis Christopher, James Remar, David Steen (více)

Píše se rok 1858 a v Americe právě probíhá občanská válka. Texasem vedou bratři Ace a Dicky Speckovi pěšky skupinu spoutaných černých otroků a mezi nimi je i hlavní hrdina otrok Django. Ten má šanci získat díky nájemnému lovci lidí dr. Schultzovi svobodu, pokud se mu povede dopadnout vraždící bratry Brittlovi. Djangovi se tak zároveň naskytne příležitost najít ženu, kterou musel před lety nedobrovolně opustit. Ani jeden z hlavních hrdinů však netuší, jak blízko jsou nejnebezpečnějšímu dobrodružství svého života... (TV Nova)

Belphegor

Nespoutaný Django je prostě dokonalý počin. Miluji Tarantinovy příběhy o pomstě, navíc je to i umělecky směrované, ještě lepší je idea natočit to tak, jak to doopravdy nebylo, jakožto zadostiučinění té doby. Napětí snímek buduje s přehledem a vy jen čekáte, kdy se aktéři odkvérujou, no a ta atmosféra. Příběh je to v podstatě jednoduchý, ovšem je ověnčen parádními postavami a motivy, to Quentin prostě umí, takhke se s tím vyhrát. Samuel L. Jackson překvapil! ()

Verbudrak

DiCapriovi jsou asi souzeny role zbohatlíků (Gatsby, Vlk, Chyť mě a další), sednou mu rozhodně víc než drsňáci (Revenant) či romantici (Titanic, Romeo) a obvykle v nich exceluje. Tady nikoli, působil na mě tak nějak zabržděně, kouzlo osobnosti jeho postavy nefunguje tak, jak jinde. Nevzbuzuje ani strach, ani závist, ani sympatie, ani odpor. Škoda. Scénáristicky zde myslím chyba nebyla, je to rejžův fail. Pan Černouš hraje tužku, o toho tu samozřejmě vůbec nejde, podle mě to tak bylo i v plánu. Pochvala rejžovi. Ostatní jsou komparz. Rejžův fail. Až na jednoho. On je tu Waltz! Ten celý film utáhne úplně sám a sám ho dotlačí až do absolutoria. Velmi podobně jako u Parchantů. Pochvala rejžovi! P. S. Jako už u kolikáté Tarantinovky jsem i zde během filmu (sic!) přemýšlel, co se to se mnou děje. Obvykle jsem velmi citlivý na násilí ve filmech, kvůli tomu jsem i perly jako Zelenou míli nebo Shawshank viděl jen jednou. Tarantinovky mě však v tomto nechávají zcela chladnými, a to je v nich násilí mnohem víc než tam. Dost by mě to zajímalo, jestli to je záměr režiséra a projev jeho mistrovství, nebo naopak selhání a jeho Achillova pata. Dost možná oboje, explicitní násilí u něj asi šokovat má, jinak nevidím důvod, proč by ho do svých filmů tak tlačil i na úkor příběhu, takže v tomto je to selhání – na druhou stranu je to jednoznačný režisérův podpis, červená nit, esence samoúčelnosti (násilí paradoxně děj nikam moc neposouvá) a je to tak očividně přepálené, že v tomto smyslu je moje otupení určitě chtěné a potřebné – poklona, povedlo se to dokonale. Edited: Fakt mi to ani po několika týdnech nejde z hlavy. Nakonec si myslím, že asi půjde o selhání Quentina jako scénáristy a o genialitu Quentina-režiséra. Ten chlap si napřed pečlivě nabrousí kudlu, a pak si ji úmyslně sám vyrazí z ruky. ()

PhoenixTears

Nespoutaný Django, jeden z nejlepších filmů tohoto žánru. Jamie je neskutečný a věříte mu vše co udělá. Pro mně je to srdcovka. Quentin Tarantino je prostě jeden z nejlepších režisérů. Waltz jako vždy perfektní. A třešnička na konec, v podobě hudby... Franco Micalizzi - Trinity z roku 1970. ()

pistabaci

Tak ako sorry ale toto alebo netočil turbokokot Tarantino alebo mal slabšiu chvíľku ale okrem za mňa odfláknutého konca, bol tento film epický western, kde sa to hláškovalo jedna radosť(Leonardo s reálne krvacajúcou paprčou je epic) Dobre tu rúbem 4* a zaslúžene. škoda, že nemal viac takýchto zaváhaní. ()

Warrior

Tarantino je Režisér s obrovským R. Neskutočná jazda plná zábavných scén, pre mňa je najlepší ku-klux-klan a scéna s pytlami. Všetci herci zahrali svoje postavy vynikajúco a hlavne Samuel L Jackson. Vždy keď bol na obrazovke tak som sa len smial. Treba spomenúť aj Waltza, ktorý je ako klasicky najväčší šéfis. Má to výborné akčné scény, v ktorých sa krvou nešetrí. I fucking love it 100% ()

TomTopG7

Filmu jsem dal 5 hvězd a to nejsem největším fanouškem westernovek, ale při sledování jsem se náramně bavil. Je zábavné sledovat Djanga na cestě za sladkou pomstou na které proleje desítky litrů krve. Líbí se mi jak skrz celý film se Django učí novým věcem a nakonec se z pouhého otroka dopracuje na drsného lovce  odměn. ()

Falanx

98%. Viděno před léty letoucími a teď znovu po Angličance.*****Jen jedinou faktickou poznámku k dokonalému dílu: Černý střelný prach, používaný v době kinotyjátrem znázorněné, je směsí jemně mletého draselného ledku, dřevěného uhlí a síry. Nejen že explozivně vyhání střely z laufů namířených na zviřátka kopytnatá, ba i na človíčky; ON, černý střelný prach i čmoudí. A čmoudí tak bytelně, že ho kamery nesnesou, herci se stávají neviditelnými, kašlou, sípají, porůznu flusají kyselé sliny...Takže zde nebyl použit. *****Děkuji Mistře Kventýne. Děkuji Mistře za poctu Velmistrovi jménem Sergio Leone. Děkuji Mistře za poctu Velmistrovi muzikantů jménem Ennio Morricone.....P.S. Kvituji s nadšením Kventýnúv režijní přehled ohledně zásob munice v kvérech akčních hrdinů. To se jen tak nevidí, aby si pistolníci hlídali patrony, popřípadě využívali munici ze zbraní umrtvených hajzlíků, ku zhoubě dalších. ()

dehonest

dosť o ničom. tarantino nikdy nemal extra vkus, ale čím ďalej, tým viac to s ním ide dole z kopca. klišé nad klišé. pritom škoda, samé herecké eso. také mrhanie... okrem pár gore strielačiek je to také falošné hranie na humanizmus v americkom obohratom blockbusterovskom štýle. škoda, že tarantino chcel robiť z waltza zasa elegantného cynika v ktorom sa v tomto filme však prebudí z ničoho nič ľudskosť. možno jediný zábavný a zároveň parodický element vo filme bol samuel l. jackson a celá jeho rozporuplná postava. cca, nuda. precenené. ale pretrpel som. zasa jedna veľká bublina, ktorá praskla, všetkých postriekala krvou a zostal po nej len smrad. ()

Edus

Příběh ze slavného období americké historie, který ale Američanům moc nelichotí. Jižanští džentlmeni v něm figurují jako dokonalí stoupenci nacismu dávno před tím, než se stal ideologií nacistického Německa. Pro mě Djanga a Hanebné pancharty spojuje víc než herec Christoph Waltz, který mimochodem v obou filmech hraje postavu dokonale logicky kalkulujícího muže, kterému ale logika a kalkul nakonec nějak vybouchnou... Herecké výkony jsou skvělé, Leonardo DiCaprio vytváří to správné dusno a jeho majordomus v podání Samuela L. Jacksona je skutečnou lahůdkou na poli mrzce patetických postav. Dvě výhrady ale mám a těsně spolu souvisejí: scénář se mi nezdá pro tak dlouhý a výpravný film dost vydatný a finále až moc krvavé. Možná to druhé mělo zachránit to první, ale nakonec úplně nezachránilo. ()

Lady ButterFly

Naprosto fantasticky zvládnutý kousek, který vzdává čest westernovkám. Navíc klasická tarantinovská konverzačka, v níž nechybí hektolitry krve. Jsem spokojená a vždy si ráda najdu čas na zhlédnutí tohoto snímku. A vtípek s Nerem se povedl. ()

DeliCZ

Spaghetti-western pro 21. století. Film tomuto žánru, ale nejenom vzdává poctu, ale také ho inovuje a upravuje, pro současné publikum. Zatímco ve filmech Sergia Corbucciho šlo především o povrchní uspokojení nenáročných diváků, kdy filmy byly plné klasických stereotypů, jednoduchým dějem a až příliš stylizovaným divokým západem (viz. původní Django), tak Nespoutaný Django je pro úplně jiné publikum. Film bych spíše přirovnal v první části, plné skvělých exteriérových záběrů k Leonemu, nebo filmům Johna Forda, a v druhé, ve které se děj uzavře do jedné místnosti a čím dál více napínavou a gradující atmosférou k Hitchcockovi, přičemž Tarantino opět dokazuje svou schopnost napínat scénu s vytříbenými dialogy. Pokud bychom film zařadili do kontextu, tak se odehrává dva roky před vypuknutí války severu proti jihu a otroctví je na jihu velmi rozšířené a kruté. Ono samotné označení western může vzbudit pochyby, jelikož se film téměř vůbec neodehrává na „západě“ v zaprášené poušti, nevyskytují se zde klasičtí cowboyové, kteří bojují proti banditům, nevyskytují se zde indiáni, ani mexičani a řekl bych, že film (hlavně jakmile se děj přesune na Candyland) je historické kostýmové drama. Čím se ale tento film liší od 12 let v řetězech a co v sobě ale nese prvky Spaghetti-westernu je neutralita všech postav, jelikož se zde nenachází téměř žádná úplně kladná postava, ale spíše antihrdinové, dále pak soundtrack, který se skládá z různých italských westernů od Morriconeho, přes Bacalova až po Ortolaniho, a dále pak jistá stylizovanost, která ale vůbec nepůsobí rušivě. Dále se pak výrazně od 12 let v řetězech liší tím, jak jsou zde otroci zobrazeni, jelikož Tarantino využil podobného postupu, jako v Hanebných panchartech, ve kterých židy nevykreslil jako trpící oběti, ale nechal je vstoupit do radikální a mocnější pozice a postavy působily daleko více sebevědomé a dominantní. To samé udělal Tarantino i zde, jelikož Django představuje toho drsného nekompromisního cowboye, který jede zachránit svou ženu a pomstít se těm, kteří se k němu a k jeho ženě zachovali špatně. Pokud bych se měl vyjádřit k hereckým výkonům tak byly nepochybně skvělé, co je ale pozoruhodné, že nejvíce pozornosti si u mě nezískal Django, ani Calvin Candie v podání Leonarda DiCapria, ale Dr. Schultz, kterého naprosto strhujícně zahrál Christoph Waltz. Schultz je výřečný, kultivovaný, sečtělý a s Djangem je mezi nimi velká chemie. A i když si Waltz zahrál podobnou roli i v Panchartech, tak tady je člověku na rozdíl od té předchozí také sympatický. A to celé je natáčené na širokoúhlý Panavision, který, když porovnáte s většinou novodobých filmů točených na digital, tak působí jako opravdový film. Celkově tedy musím uznat, že opravdu Django se může s přehledem rovnat se skvělými filmy jako Tenkrát na Západě, nebo Hodný, zlý a ošklivý. ()

Fujin

Je to tam, luxusní westernová řežba od fetišisty QT. Krve kanystry, krásně zahráno, už teď legendární hlášky, krásně dialogy, peckovní soundtrack a akce libová. ()

freebob

Velice vydařený Tarantinův výlet do žánru western,i když Hanební pancharti byli z části také tak stylizované.Spolu s Kill Billem jeden z nejdiváčtějsích Tarantinovych filmů. ()

mapollam

Je natočený iný film, ktorý je "woke", bez toho, aby bol "woke"? Existuje film, ktorý stavia na priateľstve černocha a belocha a pritom má na háku reči o rase, ale iba rozpráva zábavný príbeh? Toto je dráma a komédia a násilie..proste Tarantino. ()

K1K0

Musím povedať že totálna bomba divoký a nespútaný Django prišiel aby zachránil svoju milovanú a zobral spravodlivosť do vlastných rúk, v ceste mu však stojí viac než len pár prekážok a zapeklitych situácii. Milujem tieto tarantinovky aj keď niektoré ma zrovna neoslovili, táto a pár ďalších sú výnimkou. ()

Sejkorka

Napoprvé, napodruhé, neměl jsem recezi.  Až dnes. Co napsat, když je to už mezitím klasika a Tarantino natočil další western, mnohem westernovatější, než Django. Christoph Waltz za něj dostal druhého Oscara (po Hanebných panchartech) a Tarantino za původní scénář. Jinak jako vždy krev teče proudem, mozky títaj, psi trhaj a kulky se málem řezaj. Černý muž (a žena) pod bičem otrokáře žili. A dnes jejich black life rozhodně matters. Šubyduby Amerika..... ()

Nový film Willa Smitha se odsouvá na příští rok

Nový film Willa Smitha se odsouvá na příští rok

10.05.2022

Tarantino potřebuje hit

Tarantino potřebuje hit

30.07.2019

Devátý snímek režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu započal svoji americkou jízdu za dolary. Za úvodní víkend z toho bylo 40,4 miliónů dolarů, Tarantinův rekord, film ale bude potřebovat… (více)

Tarantino znovu ulovil DiCapria

Tarantino znovu ulovil DiCapria

13.01.2018

Devátý film Quentina Tarantina nás zavede do roku 1969. Květinové hnutí bude pomalu končit, Amerikou otřese řádění Mansonova gangu, při němž zahyne herečka Sharon Tate, a jeden stárnoucí televizní… (více)

V pravé poledne čeká remake

V pravé poledne čeká remake