Víkend

(festivalový název)
  • Velká Británie Weekend

Měl to být klasický vztah na jednu noc. Nesmělý plavčík Russell si po večírku s přáteli ještě zašel do gay baru a ráno se probudil s kocovinou a Glenem. Přestože výchozí podmínky nebyly příliš nadějné a oba muži se lišili jak povahou, tak zkušenostmi a představami o vztazích, nedokázali si dát sbohem. Jejich společný víkend ubíhá v diskusích, drogách, sexu a znovu diskusích, při nichž postupně vycházejí na světlo další a další zážitky, názory, odhalují se jejich já, která v podstatě touží po tomtéž. Vzchází tu naděje na skutečný vztah? Anebo je jejich společný čas omezen právě jen oním víkendem? Přestože se Víkend soustředí na homosexuální vztah, otázky, které otevírá, mají obecnější platnost. Hledání odvahy k překonání obav, vzpomínek na minulost a otevření se citu – to jsou témata univerzální a stále aktuální. Na formálně jednoduchém a výrazově lakonickém snímku je nejzajímavější autorova úspěšná snaha o autenticitu, pečlivě vystavěný scénář a precizní herecké výkony obou hlavních představitelů Toma Cullena a Chrise Newa. (MFF Karlovy Vary)

hazaba

Přestože se jedná o film s homosexuálním ústředním párem, hlavní dějová linka je obecně platná - dva lidé se potkají, zamilují do sebe, jeden odchází a druhý se s tím musí nějak vyrovnat. Na rozdíl od jiných homosexuálních filmů je tento nadmíru otevřený - jak ve znázorňování sexuálních scén tak v dialozích, které jsou vlastně zpovědi. Neuvěřitelný zážitek. ()

fixaman

Pro mě obrovské překvapení. Dva obyčejní kluci (žádné vykroucené buzny jak je v LGBT filmech zvykem), kteří se potkají náhodou za účelem sexu a prostě si víc padnou do oka. Prožijí nádherný víkend, který vás svojí atmosférou vtáhne. Chemie mezi ústřední dvojicí totiž funguje na výbornou a člověk se neubrání vzpomínání na svoje první okamžiky počínající zamilovanosti. Celou dobu víte, co přijde na konci a tak nějak tíživě si to s sebou nesete, snad i proto se dá lépe sžít s oběma postavami. No a na konci přijde smutek. Celé je to emotivní, realistické, s chytrými dialogy plnými myšlenek mnohem hlubších, než by se z jejich mnohdy vulgární formy mohlo vůbec zdát. Pokud nemáte rádi konverzačky, ruce pryč. Já konverzačky miluju a tohle bylo prostě nádherné, leč velmi smutné. Ještě že ten můj nikam neodjíždí... :-) ()

Perth

V jednoduchosti je krása. Weekend zachycuje obyčejný život bez příkras, upřímně a naprosto realisticky bez jakýchkoliv divákem vžitých osnov. ()

Philipus

Tento film mě až tak neuchvátil, čekal jsem víc, že milostný románek bude víc propletenější, emocionálnější, že si vymění více zkušeností. Ale jinak klasická ukázka toho, že člověk se (možná) na jeden pohled dokáže zamilovat, ať už to končí jakkoliv, a nezáleží na tom, jestli se jedno o heterosexuály nebo homosexuály. Líbilo se mi, jak každá "strana" měla svůj názor a snažila se o tom diskutovat, protlačit se dopředu a mít pravdu.. no, určitě stojí za shlédnutí. ()

ljukyljuk

Tak úprimné a realistické (a miestami teda dosť, dosť naturalistické), že máte pocit, akoby ste nepozerali klasický hraný film, ale dokument. Dokument plný nefalšovaného a nevyumelkovaného citu, ktorý nenúti k emóciám a nevyvoláva prvoplánový smútok ani smiech. Naopak, nechá nás divákov jednoducho sledovať, čo sa deje, vytvoriť si vlastný názor a prežívať to po svojom. V podstate je to teda silná a zároveň príjemná konverzačka, ktorú rozhodne neodporúčam homofóbom, náhodou by mohli prísť na to, že aj gayovia sú len ľudia a hľadajú v živote šťastie presne tak, ako všetci ostatní a čo potom... Ako alternatíva klasických amerických produkcií veľmi fajn, je pravda, že keby mám pozerať častejšie len takéto snímky, asi by ma začali časom nudiť (no to je len môj osobný vzťah k filmom), ale ako vravím, ako zmena veľmi vydarené. 80% ()

neo93

Velmi dobrý britský snímek o dvou mužích, kteří se do sebe zamilují. Nesmělý Russel náhodou potká Glenna a vyklube se z toho něco, co ani jeden nečekali. To, že se jedná o příběh dvou homosexuálech je naprosto nepodstatné a nemístné a nenechte se tímo důvodem odradit od shlédnutí tohoto snímku. Jednoduchý a prostý film, který je ale přirozený a citlivý zároven. Skvělé dialogy, které vedou Tom Cullen a Chris New jsou povedené a opravdové, a proto tento film je tak dobrý a je radost se na něj podívat. ()

PhoenixSwan

"Ty chvíle, které jsme spolu strávili, mě naplnili pocitem, že jsem nebyl na světě zbytečně. Má prázdná duše a srdce po tobě touží. Stačilo pár chvil a byl jsem v tom až po uši. Čím víc se víkend blížil ke konci chtěl jsem umět zastavit čas, aby tento víkend trval věčně. Koukal jsem pokaždé jak odcházíš a zdálo se to být to nejtěžší v životě, dokud jsem tě neviděl odjíždět. Měl jsem říct "Zůstaň a buď se mnou, nemůžu bez tebe žít." Celou dobu jsem přemýšlela, jak by asi vypadal dopis Russella pro Glena, až jsem přišla k závěru, že by žádná slova nebyla dostačující. Ani ve filmu nebylo třeba zbytečných slov, stačil pohled a bylo jasné, že nejdůležitější jsou emoce. Důležité jako nezbytná chemie mezi hlavními představiteli. ()

nelluc

Film, ktoremu sa podarilo doteraz nemozne a to zosadit moje 3 najoblubenejsie filmy Shelter, Prayers for Bobby a Summer Storm na druhu priecku. Excelentne dielo vyjadrujuce minimalnym prejavom maximalny vysledok. Citlive, plne emocii a prirodzenosti. Film ma dojal a nadlho uplne odrovnal. Tom a Chris ,skvele herecke vykony a chemia aku som davno vo filme nevidel a snad uz ani neuvidim. Po tomto filme si este viac vazim, ze moj WEEKEND trva uz niekolko rokov. ()

voldemorf

Intenzivní, upřímné, opravdové. Drobné momenty, trapné, rozpačité, naprosto všední, které zažívá každý z nás, gay or straight, ale nikdo o nich neumí pořádně mluvit. Už vím, odkud má seriál Looking smysl pro detail. Andrew Haigh má moji plnou pozornost. Čistých pět to není, ale přestože je film na ději velice chabý, ani na vteřinu jsem se nenudila. Právě ony detaily, díky kterým jsem se cítila jako jeden z protagonistů, mě od prvního okamžiku pohltily a až do konce už mě nepustily. ()

Luciee113

Musím uznat, že opravdu krásný film. Ten mě opravdu dostal. Na nic si nehraje a je tak přirozený, něžný a citlivý. I když se ve filmu hodně kecá, tak to není nudné, ale hltala jsem každé slovo, abych pronikla do duše jak Russellovi tak i Glenovi. Každý tak jiný a přitom tak stejní. Moc krásné. Chtělo by to druhý díl :) ()

Charlinka

S takovými to alá autentickými filmy mám obvykle problém, ale tento film mě dostal. Všechno na něm bylo perfektní. Herci, dialogy, umístění, příběh. Vždy říkám, že nezáleží na rozpočtu ale na režisérovi jak si s tím poradí. Andrew Haigh říká, že i kdyby dostal více peněz natočil by to stejně. A to právě proto, že na tom filmu není potřeba nic měnit. Sám o sobě přesně vystihuje vše co má. Je to unikátní kousek. ()

Allia

Ve filmu Víkend vidím nejen dobrý milostný příběh, ale i aktivismus. Gayové tady ukazují, že mají stejné problémy v milostném životě, jako kdokoliv jiný, jen jich mají ještě pár navíc, kvůli okolí, které s k nim nestaví zrovna vlídně. Což je vidět i z některých komentářů. Na druhou stranu film ukazuje gaye poněkud stereotypním stylem (promiskuita, drogy, nezávislý životní styl). Připadá mi, že se tak Víkend snaží říct, jsme gayové, žijeme si jak chceme a je nám jedno, co si o tom myslíte! Jen si na závěr neodpustím komentovat dva příspěvky, které mě zaujaly: StarsFan: osobně mám radši filmy s homosexuály, kde je jejich orientace potlačena na pozadí a nedělá se kvůli ní nějaké obrovské haló - to přesně film ukazuje, nikomu nevadí, že jsi gay, ale praktikuj si to hezky v soukromí, nikdo se nechce koukat na dva chlapi, jak se líbají... kajda.l: jsem očekával relax u britské nezávislé romantiky v podání (žena – muž případně žena – žena :D ) - vážně? a proč by romantika žena - žena měla být ok a muž - muž ne? btw příště doporučuju spíš film rovnou vypnout, než přeskakovat scény, většinou se děj časem nezmění z queer filmu na pohodovou romantiku ;o) ()

pafka

Neuveritelny kupy reci, ktere casto nemaji spad. Po dvaceti minutach jsem se neuveritelne nudil a film me vubec nechytnul. Myslim, ze me tematika homosex neurazi a celkem slusne ji pobiram, ovsem tady me to temer odpuzovalo. Jsem presvedceny, ze se to heterosexualum snad nemuze libit. To jsem jeste takhle nevidel, aby me to ve filmu otravovalo. Asi me nepadli do oka hlavni protagoniste. Ja jsem byl velmi zklamany. ()

Pajela

Úúú, proč mě vždycky víc dostává sex dvou chlapů (na plátně) než hetero dvojice? :D mi přijde, že herci/chlapi se do toho umí jaksi víc opřít.. ale ne, opusťme mou úchylku :D - bylo to pěkné komorní drama s hezkou myšlenkou. sice jsem zprvu musela Russelovi přijít na chuť, ale netrvalo to dlouho. a jeho coming out před "tátou" pro mě byl velmi silný okamžik. stejně jako závěrečná scéna na nádraží, kterou jsem ale předpokládala a doufala v ní. :-P ()

01.01.2012

01.01.2011