Na věky věků

• Kanada World Without End (více)
TV spot 6

Epizody(8)

Začátek stoleté války i doba černé smrti ve stínu pilířů země. Výpravná britsko-německá adaptace světového knižního bestselleru Kena Folletta. V roce 2010 vznikla v britsko-německo-kanadské koprodukci adaptace knižního bestselleru Kena Folletta Pilíře země. Osmidílný projekt lákal diváky na výpravný obraz středověku, kde se na pozadí stavby katedrály rozvíjely lásky, pletichy, naděje i zloba postav napříč všemi vrstvami dobové společnosti. Seriál se díky atraktivnímu zpracování dočkal volného pokračování, konkrétně v podobě adaptace Follettovy knihy Na věky věků, která sama vznikla na základě úspěchu knižních Pilířů země. Nové vyprávění se sice odehrává opět ve městě Kingsbridge, ale o 150 let po předchozích událostech. V polovině 14. století se Anglie ocitá na prahu stoleté války, ale současně ji čeká hrůza černé smrti. Nicméně morová epidemie, jež si vyžádala tisíce životů, nepřímo zapříčinila také zásadní proměny v dobové společnosti, které připravily půdu pro renesanci. Do tohoto dobového rámce je opět zasazeno vyprávění, kde se protínají osudy, lásky i kruté pletichy postav ze všech vrstev tehdejší společnosti – od rolníků a řemeslníků přes zástupce církve až po šlechtice i krále. Projekt opět iniciovala německá společnost Tandem Communications, která se specializuje na výpravné televizní projekty a adaptace bestsellerů jako The Company, Titanic: krev a ocel, Království prstenu, Hádův faktor či Vesmírná exploze. Do koprodukce natáčené v Maďarsku a na Slovensku také vstoupila kanadská firma Take 5 Productions a britsko-americká společnost Scott Free Films, jejímiž zakladateli jsou slavní režiséři hollywoodských blockbusterů Ridley a Tony Scottovi. Hlavních i vedlejších rolí se zhostili začínající i mezinárodně známí herci z Anglie i dalších evropských zemí jako Cynthia Nixonová, Miranda Richardson, Ben Chaplin, Peter Firth, Charlotte Rileyová, Rupert Evans či Nora von Waldstättenová. (Česká televize)

bratr_jezek

Knižní předlohu jsem četl až po shlédnutí seriálu, ale pro oboje platí, že se jedná o trestuhodnou kopii úspěšnějšího "prvního" dílu Pilíře země. Seriál má opět náboj, kdy litujeme že byl točen jen pro TV, na druhou stranu se neoprostil od některých nešvarů typických pro TV produkci. Seriál má celkem kvalitní výpravu, na penězích se nešetřilo, neokoukaní herci ve "velkých" rolích někdy překvapí, někdy je to bída, ale opravdu nechápu, proč se tak moc opisuje od Pilířů (opět tu máme postavu stavitele, tajemného muže s minulostí - velmi odlišnou od knižní verze, bohužel v záporném duchu, opět tu máme krysu v mnišském rouše, navíc okořeněnou tím, že v knižní verzi to byli původně postavy dvě, opět tu máme nenaplněnou lásku, které se něco nebo někdo plete do cesty, opět tu máme ženy jako silné hrdinky a hybatelky dějinami). Historie tu hraje jen kulisu, jde o intriky a vztahy ve smyšleném městě Kingsbridge. Samozřejmě je to přehnané do extrému, takže zlí jsou vždy zlí a vychází a prochází jim téměř vše, hodní jsou vždy hodní neochotni se vzdát svých ideálů a snů, které jim téměř nikdy nevycházejí. Snaha proložit seriál divácky oblíbenými tématy selhává. Tak např. klidně až explicitně ukážeme oběšení či upálení, ale ve válce Anglie proti Francii či boje vojáků a vzbouřenců se dočkáte jen pár úderů mečem, nějaký ten šíp, nečekejte moc nějaké mrzačení či něco šokujícího, co by snad válku ukázalo jen jako zrůdnost, kterou bez pochyby je. Dalším tématem je nahota, takže ukážeme nějaké to ňadro a na TV nečekaně i plnou nahotu dívky v řece i s následným naznačením znásilnění, ale při klasickém milování budeme puritánsky končit první pusou, prvním objetím či budeme předstírat, že se lze kvalitně milovat v plném oblečení. Jelikož jsme moderní a hlavní postavy se dost času pohybují v převorství či klášteře, máme tu téma vztahů ze stejným pohlavím, dva muže ukážeme cudně nahé od pasu nahoru (přesto středověká jeptiška se zkušenostmi menšími než dnešní žáci základní školy okamžitě ví, že jsou to milenci), u dvou dívek a náznaku lesbické lásky skončíme polibkem. Aby se náhodou někdo z gayů či lesbiček necítil ukřivděn, necháme pak postavy pronášet na danou dobu nezvykle pokrokové myšlenky typu: "Když je to z lásky, tak to Bohu nevadí." Podobně pokrokových myšlenek je tam celá spousta a působí vzhledem k historickému rámci směšně. Závěrečný díl, kdy je potřeba vše nějak završit, zlo potrestat a dobro nechat zvítězit (do té doby jsem nevěděl, že točí pohádku), máme tu povstání po černém moru (zajímavé, že sice všichni mají mít roušku, ale neustále jí odkládají a přesto ti důležití nic nechytnou), kdy se vždy jako "náhodou" potkají dva největší rivalové, kteří na sebe předchozích sedm dílů naráželi, aby spolu mohli podniknout souboj, ze kterého jen jeden (hádejte vždy kdo) vyjde živý. Průměr s odřenýma ušima, někdy jsem měl sto chutí za chování některých postav dát odpad a přestat to sledovat. ()

Artess odpad!

Co by čtenář knižní předlohy jsem vydržel pouze do začátku druhého dílu, víc už prostě nešlo. S knižní předlohou má seriál společná pouze jména postav a historické období. Dějově už jen během prvního dílu tvůrci změnili všechno, co se změnit dalo. Jak to změnili? Seriálové zpracování je podstatně brutálnější a hloupější, děj zlehka kopíruje seriál Pilíře země a opět si tvůrci zakládají na co největším trápení hlavních postav a především na co největším počtu mrtvých. Všem vřele doporučuji knižní předlohu - je to jeden z nejlepších historických románů, co jsem kdy četl - ale tento seriál prostě doporučit absolutně nemůžu. ()

Falanx

65%. Ken Follett psal knihy akční, něco i o agentech, atd... Pak se dotkl svým dílem středověku. Velmi poučné doby, která, jen tak mimochodem, kousek po kousku, duši po duši, vytvořila i nás. Shlédl jsem obé kinotyjátrové adaptace a hodnotím chvalitebně. Hmotnou kulturu - live history - celkově dokáži pochváliti i na výbornou, leč ku zbroji a zbraním mám četné připomínky (útěk na koni v hrncové přilbě ve 14. století, kalhoty místo nohavic, střelba z kuše loveckými šípy místo krátké šipky, normanské přilbice ve 14. století, útočící lučištníci v kontaktním boji, soubojová sračka na konci, která postrádala snad úplně všechno s výjimkou emočního vzepětí, et cetera, et cetera...) . ()

Linn

To je tak blbý, že to snad ani nedokoukám. Skoro vůbec se to nedrží děje knihy, a aby se příběh odvíjel stejným směrem jako kniha, nutně to obsahuje naprosto nelogické chování postav a tak d*bilní dějové smyčky, že rozum zůstává stát. Krve je všude spousta, ale středověké ulice jsou čisté a uklizené. Jedna hvězda za kostýmy. Follet z tohohle určitě nemůže spát. ()