Na věky věků

• Kanada World Without End (více)
TV spot 5

Epizody(8)

Začátek stoleté války i doba černé smrti ve stínu pilířů země. Výpravná britsko-německá adaptace světového knižního bestselleru Kena Folletta. V roce 2010 vznikla v britsko-německo-kanadské koprodukci adaptace knižního bestselleru Kena Folletta Pilíře země. Osmidílný projekt lákal diváky na výpravný obraz středověku, kde se na pozadí stavby katedrály rozvíjely lásky, pletichy, naděje i zloba postav napříč všemi vrstvami dobové společnosti. Seriál se díky atraktivnímu zpracování dočkal volného pokračování, konkrétně v podobě adaptace Follettovy knihy Na věky věků, která sama vznikla na základě úspěchu knižních Pilířů země. Nové vyprávění se sice odehrává opět ve městě Kingsbridge, ale o 150 let po předchozích událostech. V polovině 14. století se Anglie ocitá na prahu stoleté války, ale současně ji čeká hrůza černé smrti. Nicméně morová epidemie, jež si vyžádala tisíce životů, nepřímo zapříčinila také zásadní proměny v dobové společnosti, které připravily půdu pro renesanci. Do tohoto dobového rámce je opět zasazeno vyprávění, kde se protínají osudy, lásky i kruté pletichy postav ze všech vrstev tehdejší společnosti – od rolníků a řemeslníků přes zástupce církve až po šlechtice i krále. Projekt opět iniciovala německá společnost Tandem Communications, která se specializuje na výpravné televizní projekty a adaptace bestsellerů jako The Company, Titanic: krev a ocel, Království prstenu, Hádův faktor či Vesmírná exploze. Do koprodukce natáčené v Maďarsku a na Slovensku také vstoupila kanadská firma Take 5 Productions a britsko-americká společnost Scott Free Films, jejímiž zakladateli jsou slavní režiséři hollywoodských blockbusterů Ridley a Tony Scottovi. Hlavních i vedlejších rolí se zhostili začínající i mezinárodně známí herci z Anglie i dalších evropských zemí jako Cynthia Nixonová, Miranda Richardson, Ben Chaplin, Peter Firth, Charlotte Rileyová, Rupert Evans či Nora von Waldstättenová. (Česká televize)

elizabeth_ba

Ještě během sledování seriálu jsem byla nucena otevřít Folletovu knihu, u níž jsem se domnívala, že už ji nikdy nebudu muset do svých rukou vzít. Kniha mě děsně nudila, ono taky 923 stran z anglické historie XIV. století z pohledu měšťanů, kléru a spodních vrstev společnosti, pro někoho, kdo byl zvyklý na tu českou z pohledu králů a jejich blízkých, je pořádný rozdíl. Seriál zdaleka tak nevypadal, ba naopak, stále se tam motali král Eduard III., královna Izabela a (pro ty, kteří jsou znalí historie, tak tady vytvářím spoiler) když se člověk dobře podíval, jak byla změněna postava Thomase, tak mu muselo být jasný, kam to celé směřuje. Událostí z knihy se to drželo jak kde (úplná změna toho, kdo byli rodiče Ralpha a Merthina, i co se stalo s jejich otcem, a také úplně jinak se i oni dva dostali tam, kam se dostali – tedy Merthin na místo stavitele a Ralph zbrojnoše, proměna charakteru Gwendina bratra, seriálový Godwin byla postava vytvořená spojením min. dvou z knihy, Merthin si nepřivedl z Itále dceru etc. etc.) a myslím si, že hlavně bylo třeba, aby se to předlohy přidrželo v závěru, protože tam z toho tou bitvou o Kingsbridge udělali zcela dokonalý paskvil. Závěr knihy měl totiž alespoň smysl, tady jak se na vše přestali dívat optikou spodních vsrtev společnosti, ale zatáhli do toho královskou rodinu, ho museli změnit zcela a podle mě teda svůj smysl postrádal (to je reálnější ta tyč). Zkrátka, jedná se o líbivě natočený příběh, který nepostrádá dramatické okamžiky a zvraty a občas i historické události (Mortimerova smrt, bitva u Kresčaku, černá smrt…), ve kterém se mi zamlouvali Merthin i Caris, i předělaná postava Thomase (skoro by si člověk přál aby to tak bylo) ale se skutečnou tehdejší dobou, včetně moru, toho mají daleko více společného taková Černá smrt (2010), Markéta Lazarová či dokonce i Bergmanovo děsivé podobenství Sedmá pečeť, které vůbec nebylo zamýšleno jako historický film. ()

slunicko2

Zábavný dobrodružný ahistorický seriál. 1) Inu, Ken Follett umí napsat pěkný příběh a zasadit ho do prostředí, které vzdáleně evokuje anglickou historii. A tak není divu, že po úspěchu Pilířů země následovala další kniha Na věky věků, která jakoby své předchůdkyni vypadla z oka. Opět následovalo pěkné zfilmování a diváci jsou opět spokojeni._____ 2) I tento seriál vsadil na osvědčené postupy - atraktivní výpravné prostředí (kupodivu i bitva byla zpracována přijatelně, byť evidentně měli tvůrci omezený rozpočet), dramatický kapku recyklovaný děj plný zášti a úskoků a samozřejmě pěkné herce._____ 3) Jsou tu 26letý Oliver Jackson-Cohen (zlý a bezohledný bratr - rytíř Ralf), 25letý Tom Weston-Jones (hodný bratr Merthin), 36letý Rupert Evans (démonický převor Godwyn), 27letý Tom Cullen (Wulfric), 34letý Blake Ritson (Edward III.), 28letý Kostja Ullmann (Holger), 33letý Maďar Iván Fenyo (Alan Fernhill), 42letý Ben Chaplin (Sir Thomas Langley, gay), cca 25letý Jason Langley (gay partner Thomase Langleyho, mnich) a další._____ 4) Opět sledujeme až úsměvné lapsy. Na anglickém dvoře té doby se mluvilo normanskou francouzštinou až do roku 1410. Domy uvnitř vypadají jako ze skanzenu. Nesouhlasí věk historických postav atd..._____ 5) Zajímavé komenty: JFL (odpad), Acrobat (odpad). ()

Helo

Historická atmosféra i celkový příběh odvíjející se od reálných historických událostí. Ale musím říct, že mě už hodně dlouho záporné postavy neiritovali tak jako tady. Co záporňák (nebo záporňačka), to zhovadilec jednající úplně kreténsky. A co bylo ještě horší, kladné postavy naprosto nedokázali předvídat, či vůbec pochopit, že ten záporňák je skutečně záporňák a vyvodit si z toho, že ho tedy zřejmě jen tak "neoblafnou". V tomto ohledu jsou například Borgiové daleko propracovanější... i když to bude asi tím, že tam je záporňák úplně každej. Snadná ovlivnitelnost některých postav (krále Anglie např.) byla taky opravdu k nas**ní a poslední půlhodina vskutku podivná... ale i tak slabší 4* neboť to i přes nedostatky bylo slušné pokoukání. ()

Thomassi

Pilíře Země mě uchvátily svojí výpravou a svižným dějem, a to hrálo hlavní roli v tom, že tento seriál neskutečně bavil. Od nepřímého pokračování, kde se posouváme o 150 let dopředu, jsem proto čekal podobnou jízdu. Někomu se může zdát, že je to celé pouze parazitování na předchozí značce a skutečně to místy vypadalo dost podobně, ale na druhou stranu, já tyto příběhy ze středověku miluju, proto jsem se bavil i tady. Osm epizod uběhlo jak voda a děj krásně gradoval. Líbily se mi vsuvky jak ze Stoleté války, tak z expanze černé smrti. Znovu musím vyzdvihnout celkovou výpravu a všechny ty kostýmy. Lidi, co mají tyto koprodukce na svědomí, ví, co dělají. A pro lidi jako já je to pohlazení po divákově duši. Opět musím za plný počet. ()

Aiax

Pilíře země mě spolkly hned od prvních minut, hlavně díky skvěle napsaným a několika případech (Tom, Jack, biskup) i parádně zahraným hrdinům a především bezkonkurenční schopnosti scénáristů načrtnout v několika větách či scénách základní charakterové rysy postav a kostru zápletky. A i když poslední tři, čtyři díly byly už lehce repetitivní, pořád se dělo něco zajímavého a sledováníhodného. Svět bez konce už ale není zajímavý prakticky ničím. Základní formulka "destrukce - tvoření - destrukce" přestává být lehce repetitivní a stává se úmorně nasírací, postavy jsou snad kromě jedné či dvou skrz naskrz nesympatické a celkově seriál prodělal důkladnou stupidifikaci - z historického eposu se stala, jak už tady někdo napsal, obyčejná telenovela ze zámku a podzámčí. Ken Follet zřejmě zlucasovitěl. ()

lioncel

Za sebe musím prohlásit, že jsem nevěřícně kroutil hlavou už při čtení samotné románové předlohy / Follett / .. nepamatuji si ve své bohaté čtenářské historii jiný případ, kdy by mne oblíbený autor takto vytočil / zklamal / svým dílem, kteréžto mě při čtení točilo opravdu nevídaně .. chápu tu dnešní zmršenou dobu, kdy je téměř vše podřízeno mocí peněz a tak se chlácholím, možná měl jen autor velmi výhodnou smlouvu a krátký termín a prostě nestíhal ... takže odsuzovat tento televizní seriál nemohu, nepovedená byla opakuji už ta jeho předloha .. vzhledem k tomuto faktu je vlastně seriál ještě poměrně velmi slušný a zdařilý ... ()

Nach

Tak se úspěch Pilířů země neopakuje. Přitom potenciál byl zde daleko větší, než u předchozího seriálu. Začátek stoleté války, vražda krále, černá smrt. Tvůrci si toho byli přitom vědomi. Snaha však se v půli zastavila. Zajímavějších dílů je skutečně jen necelá polovina. Největší problém však dle mého spočívá v samotných postavách. Ti jsou zde bílé nebo černé. Nečekejte propracované charaktery, buď dotyční hrají pro hrdiny nebo pro padouchy. Proto asi nejzajímavější část seriálu přichází s vypuknutím černé smrti. Ta se dle letopočtu objevuje o celých šest či sedm let dříve, než ta skutečná. Přesto ale s jejím příchodem seriál dostává na zajímavosti a vykreslení celé epidemie je opravdu minimálně působivé. Rozhodně působí jako takový ten předěl, který dával pomalu sbohem době zvané Středověk. Jestli ale kvůli tomu sledovat celý seriál? To rozhodně ne. Byť jsou zde zajímavější pasáže, postavy byť sebelépe zahrané, nemají šanci vám přirůst k srdci, protože dobrákům by jste za jejich hloupou dobrosrdečnost vrazili facku a záporáky zase koply mezi nohy. Po celých osm dílů se zde opakují stejné klišé: Kladní hrdinové přijdou se všeobecně dobrým nápadem, který je záhy utnut záporáky, kteří mají jiné cíle i brutálnější metody. Kladní hrdinové na to zareagují nějakou snahou a celé kolo se tedy opět opakuje. Uzavřeno je to až osmým dílem. A nepomáhá tomu ani "nečekaný" zvrat, který jsem ale odhalil o dva díly dopředu. Shrnuto: Kvalita pilířů země nebyla dosažena a tak tu máme čistě průměrný seriál s pár silnějšíma epizodama. 65% ()

blitzer

Stejně jako v Pilířích země zde vyniká parádní výprava, dobové kostýmy, kulisy a prostě všechno středověké. Jen ten příběh už není tak strhující; nemůžu říct, že by mě The World Without End nebavil, ale Pilíře jsou prostě lepší, originálnější (pocitu jisté vykrádačky jsem se tu neubránil). Po prvních cca pěti dílech jsem byl už trochu zdeptanej tím, že je tu na jednoho klaďase 5 sviní, které mu neustále hážou klacky pod nohy. Ale přestože byla Petranilla odporná mrcha, na bishopa Walerena zkrátka nemá. The World Without End má možná skutečně smůlu, že první série je tak dokonalá, což se odráží v nižším hodnocení tohoto volného pokračování. Každopádně se stále jedná o parádní zábavu, takže dávám plnej počet. ()

laik_60

Nebyť Pilierov zeme a Folletta, po seriály asi nesiahnem. Oproti prvej sérii (a knihe) omnoho viac intríg a striekajúcej krvi (asi trend v seriáloch týchto rokov v novom tisícročí). Naviac v celej sérii je výrazne posilnený antiklerikálny (antikatolícky) náboj. Napriek týmto mojim "výčitkám" sa na seriál dá pozerať a sledovať príbehy jednotlivých ľudí. Dej osadný do historickej doby aj keď tá (myslím história) tam nebola až taká "vierohodná. ()

sir-dave

Středověké prostředí zůstalo, stejně tak intriky, láska a boj o moc. Oproti Pílířům Země bohužel o stupínek horší. Z herců mi vyčnívá především Charlotte Riley a na své předchůdce Atwell, Remayne, MacFayden, atd. prozatím nemají. Děj nemá v sobě ten správný náboj. Nakonec se s postav vykrystalizovali dobří záporaci a svou středověkou atmosféru to v sobě stále má. Možná si to zaslouží druhou podívanou. (hodnocení za minisérii - konec) ()

okkac

Po The Pillars Of The Earth se asi čekalo, že nepřímé pokračování po 200 letech s názvem World Without End se minisériové adaptace taky dočká. Knihy jsem nečetl, ale myslím si, že moc velké rozdíly v adaptaci nebudou. V podstatě je to téměř na stejné úrovni jako Pilíře Země, ale už to postrádá více originality, jelikož ty zápletky a hlavně charaktery postav tu vypadají jako přes kopírák. Opět je tu biskup, který šílí po moci, milenecká dvojce, které není souzeno být na dlouhý čas spolu, postava s tajemnou minulostí a soustu dalších dobrých i špatných charakterů. Čekal trochu něco jiného. 6/10, protože Pílíře tu byly první a emočně na mne dopadly trochu více. Tady je konec přeci jen rychle utnutý. ()

Laerry

Ve WWE je mnohem jasněji vidět schematičnost knižní předlohy, která se drží jistých charakterových archetypů, které jsou dosti ploché a mají jen minimalistický vývoj (je zde narýsována jasná hranice mezi dobrem a zlem). Postavy jsou tak vyjmuty z Pilířů Země jak přes kopírák, akorát zasazeny do pozdější doby a jsou jim přidána nová jména. Ale i tak jde o velmi vydařený televizní počin, jen u toho člověk nesmí moc přemýšlet a přijmout fakt, že jde o román se všemi svými klišé a nedostatky. ()

DavidS.

Follett jede přes kopírák...Pokračování Pilířů Země, které si ze svého předchůdce bere především negativa - intriky až na půdu, červenou středověkou knihovnu a ženy emancipované tak, že by jim dnešní soukmenovkyně mohly jen tiše závidět :) I po herecké stránce Na věky věků prohrává... ()

Merkin

Vlastně jde o hodně slabé dvě hvězdy, protože postavy jsou prknenné a lhostejné, příběh prostý a přímočarý a herci neobratní a zkoprnělí. Seriál zachraňuje celkem uvěřitelné prostředí (technika a studio jsou poznat málokdy) a pak poukázání na některé zvyklosti apod., což může být svým způsobem poučné. Jinak zatím ještě sleduji kvůli zájmu o období, nebýt toho, konec :) ()

ti88na

S Piliermi Zeme sa to nedá porovnať. Rovnaké prostredie s novými postavami nezafungovalo, tak ako bolo cieľom, noví hrdinovia si ma príliš nezískali. Najviac tomu chýbala nejaká ta nosná myšlienka ako bola v Pilieroch stavba katedrály, ktorú sme mohli vidieť od prvých nákresov, až po jej pretrvanie do súčasnosti. Tu sa snažili niečo naznačiť, či už stavba mosta, ktorá by sa mi celkom páčila, alebo nemocnica. Lenže nakoniec nič nebolo dotiahnuté do konca. Šlo tam len o vzťahy a nekonečné intrigy, ktoré mi teda poriadne liezli na nervy a hlavných vinníkov taktiež nestihol taký zaslúžený trest, aký by im človek po toľkom spáchanom zle doprial. Historické nepresnosti by mi nevadili, predsa len bol predlohou román a nie historická kronika. Oceňujem peknú hudbu. ()

Mlle

Pohádkové schéma zákeřné zloby a plíživého patolízalství za cestou ke kariéře proti bojovné ušlechtilosti a přímočarému dobru obklopuje každou dvojici v příběhu a každý jejich samostatný příběh tak mocně, až se stává vězením i pro diváka. Ten pak touží prchnout do běžného světa, kde dobro a zlo nejsou tak zkomprimované a jejich esenciální souboj na život a na smrt neplní každou prostou minutu lidského života. Lživost a bezpáteřnost je přilepena ke každé osobě s vyšší společenskou šarží, zatímco bezmezně utlačovaná spravedlnost a dobrá vůle se neobjeví nikde, kde to nevoní přiírodou, poctivou prací a skromností. Tento jednotvárný a přísný sociální rozměr se line celým dílem tak pečlivě, že by i poválečným komunistickým cenzorům jen tiše kapaly sliny z úst závistí. Je to chyba Folleta, nebo scénáře? Jinak příjemnou pohádku, kde je rozhodně na co koukat, to postupně mění v otravnou show. Zbytek zoškliví až příliš tučná a všetečná dramata červené knihovny. Kdyby nebyl seriál zasazen do historických reálií a nezpestřovali ho sympatičtí herci i herečky, nebyl by asi hoden ani toho nejnižšího hodnocení. ()

Bozvav

Příšerná slátanina, ve které se romantika mísí s krveprolitím. To by ani tak nevadilo, kdyby jednotlivé postavy nebyly tak černobílé a děj tak děsivě nudný. Jednu hvězdu za kostýmy a výpravu. ()

Ben Nevis

Hodnocení celé minisérie: Klidně se to mohlo jmenovat Pilíře země druhá sezóna. Spisovatel Ken Follett vykrádá sám sebe, ale stejně je neuvěřitelné, jaký paskvil dokáží vytvořit filmová studia. Historická sága se zredukovala na telenovelu, ve které nechybí odhalení překvapivých příbuzenských vztahů, nesmyslná logika v myšlení a motivacích, hlavně když teče dost krve a zlo je na konci potrestáno. ()

Anduril

Prišlo mi to ako okopírovanie Pilierov Zeme. Najmä čiernobiele zobrazenie postáv, pekné plány ktoré ničia zlosynovia... Pozeral som ich súbežne. Dá sa to, pretože na seba vôbec nenaväzujú. Celkovo sa mi seriál páčil. Vytknúť mu môžem iba to čom som vytýkal Pilierom Zeme. Ale ešte pozitívne spomeniem herecké výkony. Zdali sa mi naozaj dosť dobré. Vekovú hranicu, v mojom odporúčaní, nechávam na 18 rokov. ()