Na věky věků

• Kanada World Without End (více)
TV spot 5

Epizody(8)

Začátek stoleté války i doba černé smrti ve stínu pilířů země. Výpravná britsko-německá adaptace světového knižního bestselleru Kena Folletta. V roce 2010 vznikla v britsko-německo-kanadské koprodukci adaptace knižního bestselleru Kena Folletta Pilíře země. Osmidílný projekt lákal diváky na výpravný obraz středověku, kde se na pozadí stavby katedrály rozvíjely lásky, pletichy, naděje i zloba postav napříč všemi vrstvami dobové společnosti. Seriál se díky atraktivnímu zpracování dočkal volného pokračování, konkrétně v podobě adaptace Follettovy knihy Na věky věků, která sama vznikla na základě úspěchu knižních Pilířů země. Nové vyprávění se sice odehrává opět ve městě Kingsbridge, ale o 150 let po předchozích událostech. V polovině 14. století se Anglie ocitá na prahu stoleté války, ale současně ji čeká hrůza černé smrti. Nicméně morová epidemie, jež si vyžádala tisíce životů, nepřímo zapříčinila také zásadní proměny v dobové společnosti, které připravily půdu pro renesanci. Do tohoto dobového rámce je opět zasazeno vyprávění, kde se protínají osudy, lásky i kruté pletichy postav ze všech vrstev tehdejší společnosti – od rolníků a řemeslníků přes zástupce církve až po šlechtice i krále. Projekt opět iniciovala německá společnost Tandem Communications, která se specializuje na výpravné televizní projekty a adaptace bestsellerů jako The Company, Titanic: krev a ocel, Království prstenu, Hádův faktor či Vesmírná exploze. Do koprodukce natáčené v Maďarsku a na Slovensku také vstoupila kanadská firma Take 5 Productions a britsko-americká společnost Scott Free Films, jejímiž zakladateli jsou slavní režiséři hollywoodských blockbusterů Ridley a Tony Scottovi. Hlavních i vedlejších rolí se zhostili začínající i mezinárodně známí herci z Anglie i dalších evropských zemí jako Cynthia Nixonová, Miranda Richardson, Ben Chaplin, Peter Firth, Charlotte Rileyová, Rupert Evans či Nora von Waldstättenová. (Česká televize)

Luk Skywalker

Follet píše, soudím z této minisérie, podle jedné šablony, sice je to jiné než Pilíře Země, ale je to slabší. Je tu více intrik, zabíjení je do poloviny seriálu velice časté (sice ve středověku život nic neznamenal, ale opravdu se to vůbec neřešilo a ty mrtvé nikdo nesháněl?!) a záporáci jsou jasně daní a vydrží až do nezajímavého finále (aspoň už je jako v předešlé minisérii nehrají nesympatičtí herci). Peníze opět do toho dali bratři Scottové. ()

asfalt

To na čom boli postavené Piliere Zeme tu absentuje. Hovorím o veľkolepej výprave. Ak by seriál nebol natočený na motívy známeho námetu, tak by zapadol prachom. ()

Acrobat odpad!

Dva tábory. Kniha je viac a lepšia ako film, kričia. To nie je pravda a predsa je ten film lepší ako kniha. Kniha-film rivalita, či priateľstvo? Dištancujem sa od radikálnosti na oboch stranách, ale predsa som si dávno pred Catonovým spracovaním našiel predlhý čas a prečítal 1070 strán. Nuž, historický román. I keď tam je len jedna bitka, viac sa mi páči civilný rozbor stredovekého Anglicka a hlavne zaujímavosti sveta roľníkov, nevoľníkov, mestských remesiel, gildy, súkenníkov a farbičov látky. Follet ako sám priznal spolupracoval a pýtal sa oxfordských historikov na detaily, preto je Na veky vekov pomalým ale akademickým sprievodcom civilného stredoveku, v jemnej faktografii, nie konaním postáv, ich výzoru a rečiam – tie sú mainstreamové. Kniha nie je perlou medzi beletriou a plný počet nedostane, kvôli miestami bulvárnemu nádychu. Ale spríjemní chvíle. Avšak o tomto bezbrehom a katastrofálnom spracovaním sa to povedať nedá. Vyjadrujem úprimnú sústrasť scenáristovi, ktorý z knihy vybral 15-17 % faktov, ostatné otočil na ruby. Nemáte šancu pochopiť konanie postáv, nič nedáva logiku – v ich premýšľaní, konaní. Chýba presne to spojivo knižnej kapitoly navyše. Scottovci sú v titulkoch len pre efekt, s Piliermi zeme to má pramálo spoločné. Nič nenadchýna, riešime lesbické a homosexuálne vzťahy ako jedinej najdokonalejšej formy milovania. Cirkev je riadne pošliapaná skrz priora, čo by síce nevybočovalo z historických konvencií, ale Eduard II je už silná káva. Keďže ani Angličania nemajú jasno kto zabil Eda č. 2, alebo mu tú tyč skutočne vrazili do zadku, nebudeme mi Slovania do toho zasahovať. Stručne povedané skáčeme v deji, veľa vynechali, nájsť diváckeho favorita je obrovský problém. Mojím najväčším šťastím bolo a radosťou ma napĺňala jedine naša Alžbetka (neskorogotický dóm, najvýchodnejšia gotika Európy). Čnela sa tam v pár záberoch a hrialo pri srdci, že si na ňu niekto spomenul a ukázali sme sa aspoň mizernej časti zahraničia. Je niečo zlé a niekto si nespravil svoju prácu, keď svoje očakávanie, nádeje a potešenie dávate do neživej hmotnej veci a ostatní, živí sú vám ukradnutí, idú vám na nervy. Krása sa vytratila zo všetkého, avšak to že aj z castingu (tak škaredých hercov ste dávno nevideli) je obrovským historickým plusom, vzhľadom na možnosť nie príliš pekných ľudí vtedajšieho obdobia. In saecula saeculorum Amen. (videné 07.01-10.01.2014, JOJ) ()

Zombiepod

Svet bez konca je príbehovou líniou veľmi podobný Pilierom Zeme, bohužiaľ však o mnoho ukrátený, a v porovnaní s predlohou značne orezaný a upravený. Produkcia sa však znova vyšvihla najviac ako to šlo, parádna výprava s uspokojivými hercami, slušnými bojovými scénami a solídnym soundtrackom by neurazila žiadneho fanúšika historických veľkofilmov. Problémom je, že je to príliš rozťahané a dejovo statické, navyše nehorázne pritiahnuté za vlasy, až nad tým rozum stojí. Tí dobrí sú tak dobrí, až začínajú liezť na nervy, a tí zlí (neprekvapivo predovšetkým ženy a jeden vyšinutý príslušník cirkvi) sú takí zlí, až sú na smiech. Svoj účel ako miniséria to samozrejme plní takmer na sto percent, ku koncu vždy navnadí na ďalší diel, ktorý vždy ponúka aj niečo zaujímavé. Nuž spúšťať sa s osnovami mainstreamu je dnes v móde. ()

monikka87

Zbytočný prívesok Pilierov zeme, ktoré sú vo všetkých ohľadoch lepšie. Obmäkčilo ma, že sa nakrúcalo aj na Slovensku - komnaty Westminsterského paláca sú v skutočnosti na bojnickom zámku a ako interiér katedrály v Kingsbridge poslúžil náš košický Dóm svätej Alžbety. ()

Felisr

Z trucu měním ze čtyř hvězd na pět, protože takhle nízké hodnocení si tenhle skvělý seriál vážně nezaslouží! ()

mrclTV

Svet bez konca je voľné pokračovanie Pilierov, oprava, je vlastne voľná kópia Pilierov Zeme (opäť je tu dôležitý svedok činov kráľa-uzurpátora, tento krát ale prežije viac ako prvých 5 minút prvej časti), ale iba v nízkorozpočtovom kabáte (OK, tá scéna s mostom asi nebola najlacnejšia), bez stavania katedrály a s nesympatickými hercami. Čo seriálu výsledne skóre asi ťažko vylepší. Ale má v rukáve jedno eso. Tento seriál sa (z časti) nakrúcal v mojom meste! Asi najväčšie plus tohto inak veľmi priemerného výtvoru. Piata časť je s prehľadom najlepšia, pokojne sa kvalitou vyrovná hociktorej časti Pilierov Zeme, ale o ostatných epizódach to povedať bohužiaľ nemôžem. ()

Gig

Zmlsán Pilíři země, řekl jsem si, že kouknu i na volné pokračování. Bohužel už to nemá takové grády jako u výše zmíněného seriálu. Nevím proč... Snad je to těmi černobýlými postavami. Možná jsem v tom hledal něco víc. Možná to je tím, že stavba příběhu je podobná.... Ale přes mnoho mnoho chyb tento seriál mám rád. A tady vím proč. Mám rád historii a mám rád dobu krále Edwarda III. Mám rád prokleté krále a tu máme alternativu života královny Isabely a jejího manžela a krále Anglie. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

Primus tesla

Na TV skvělá výprava a kostýmy. Scénář (pokud se drží knihy, tak i kniha) strašně slabý. Hlavní hrdinové nemastní neslaní (zvláště Marthin). Charaktery černobílé. Jaku už tu uvedl Ďuro. "Všetci zlí sú pekelne zlí a všetci dobrí sú takí čestní, že by ste im najradšej dali jednu po ksichte..." Závěrečné rozuzlení strašně nevěrohodné. A tak jediná postava která měla koule byla Gwenda a jediná věc, která mě nutila to dokoukat byla zvědavost na to, jaké sviňárny záporáci zase vymyslí. ()

jarmil8

O něco blíže k červené knihovně než předchozí série a stejně jako ve správné pohádce i zde je zlo nakonec potrestáno a dobro zvítězí. Víceméně (akorát ta Anife, co hrála královnu z toho vyvázla). ()

tuntik odpad!

Hrôza hrôzovitá. Po 28. minúte neznesitelných blábolov som to musel vypnúť. S knihou sa to skoro nestretlo. Herecké (ne)výkony tragické, výprava mierne nad úrovňou paneláku... Niekto sa pokúsil prživiť na BBC produkcii Pilierov zeme a na K. Folletovi (hoci aj kniha je podľa mňa v porovnaní s piliermi mierne slabšia). Táto miniséria nemala nikdy vzniknúť. ()

deac

Tento seriál je neuvěřitelná slátanina, která nemá bohužel s kvalitní knižní předlohou mnoho společného. Něco tak nepříjemně podbízivého za každou cenu, jsem už dloho neviděl. ()

fruitixx

Asi na mě mělo vliv to, že jsem jako první viděl Pilře země a tohle mi přišlo hodně podobné, ač dějově trochu jiné, je tam stejná šablona. Jinak bych hodnotil výše, asi o jednu hvězdu. Taky bych doporučoval se na tento seriál podívat dříve,protože dějově navazuje na ty Pilře země ač je tam pár věcí přehozených. Jinak výprava naprosto úžasná. ()

joullinar

Neverím, že by Ken Follet klesol s pokračovaním Pilierov tak nízko. Čo dokážu spotvoriť scenáristi sa dá vidieť aj na GoT či dokonca na Cloud Atlase. Bolo to trpké sklamanie a častou absenciou logiky v deji a pocitom, že medzi 7 a 8 časťou ešte jedna chýba. ()

suomifilm odpad!

Tak tento seriál bol Folletovým románom Až na veky vekov veľmi zľahka inšpirovaný. Pozrel som 28 minút a z hnusom som vypol dvd.... ()

JaneAusten

Naprosto souhlasím s esopesokeso. Na knize se mi líbilo, že postavy mají více vrstev, nejsou jednoznačně špatné ani dobré. Z knihy si půjčili jen jména a reálie. Příběh je úplně jiný, figury jsou černobílé.Je to pro mne velkým zklamáním. ()