Epizody(3)

Třídílný televizní mysteriózní film Ztracená brána je volným pokračováním divácky úspěšného třídílného televizního filmu Ďáblova lest.  Hlavními protagonisty detektivního příběhu s tajemstvím jsou znovu Ivan Trojan, Anna Geislerová a Jiří Dvořák. Zatímco první triptych byl spojen s existencí Ďáblovy bible, tento se dotýká záhady unikátního středověkého díla, Voynichova rukopisu. Odkud pochází podivná rostlina? Proč někdo opakovaně vraždí kvůli jejímu jedinému listu? V dramatickém souboji s neznámým vrahem odhalují vyšetřovatelé šokující souvislosti. Usilovně pátrají po tajemném pachateli, aby zastavili zlo. Sami se přitom dostávají do ohrožení. Vyšetřování je plné zvratů a nečekaných komplikací. Kulisy televiznímu filmu poskytnou staré části Prahy, dostaneme se i do spletité sítě chodeb v pražském podzemí, kde se děje cosi nevysvětlitelného. Znepokojivé stopy na místech činu zavedou našeho religionistu Ivana Trojana k Zednářské lóži, ale také na tajemné místo, kde se setká s podivnou bytostí. (oficiální text distributora)

Linsang

V rámci zdejší televizní bídy nadprůměrný kousek, ale jako u předchozí Strachovy záhadotrilogie mám i zde velký problém s jejím koncem. Tři díly je divák celkem napínavě lákán na něco co je pak koncem kompletně zazděno. Nepotřebuju polopatické vysvětlení co se za bránou vlastně skrývá a o čem všem to teda bylo, ale tohle mi přišlo hodně ošizené. Bodíky nahoru za sehranou ústřední trojici, ale chtělo by to do dalšího případu trochu zapracovat na Sumarovi a nedělat z něj takového notorika. Trošku přehnané... ()

Arnost Kaspar

I když mám Jirku Stracha stále zafixovaného jako mladého Lotranda, mimochodem vynikající role :-), tak je uzašný režisér, i když stále trochu lotr, jelikož si ve svých filmech s námi hraje, ale pouze v dobrém :-)...a proto jsem při zjištění, že bude pokračování ďáblovy lesti se skvělou hlavní dvojicí, trpěl nedočkavostí....a abych nemusel jako v první sérii čekat týden na díl další, tak jsem si udělal tří dílnou sérii a musím říct, že se opět povedlo i když konec trochu zklamání ...ale všechny neduhy jsou smazány opravdu skvělou ústřední dvojicí, kterou doplňuji velmi dobře ostatní, zejména Pavel Kříž a jeho některé hlášky jsou velmi zdařilé.....Celkově 85 % ()

PSyk

Ve svém žánru velmi povedené dílko. Především díky dobře pospojované "současnosti" a nadreálna, navíc s nečekaným bonusem v podobě nejednoznačné pointy. Spoiler! Divák, pokud chce a není líný, si může vybrat ze dvou variant: Buď "finanční ředitelství" neví, která bije, nebo má "finanční ředitelství" všechno díky geniálnímu agentovi pod kontrolou. Ač jsem od přírody suchar a racionální člověk, tak si vybírám první možnost - která nutně vede k přijetí paralelního světa, ale proč ne? Pražské podzemí může skrývat netušená zákoutí. Konec Spoileru! Jiří Strach se naštěstí vyvaroval postupů, které "vykvetly" v Santiniho jazyku, který vyšuměl jako zkažený burčák - možná příliš krátký odstup od knihy, potažmo od zflikovaného scénáře. Tady se (podobně jako v ĎB) osvědčila delší stopáž, nebylo kam pospíchat a například honba za džípem (a jeho ulovení na náplavce) byla špičková. Bohužel se v ději objevilo několik nedotažeností a nelogičností - především smrt některých zednářů (chůze po vozovce, rtuť ap.). Také nebylo nijak objasněno (a objasňováno) zmizení mladého G. z klášterního azylu. Nejvíce trčel přelom 2. a 3. dílu, který byl konstruován na zbytečný efekt, abychom se mohli celý týden těšit a o Aňu se bát. Je skvělé, když Jiří Strach dokáže i pro malé role přemluvit hvězdné herce - zde např. Martin Stropnický, a tak divák má zaděláno na "problém" typu: Jestlipak ten Stropnického děkan do toho vraždění není nějak namočen. Přidává to do napětí novou dimenzi :-) Herecké výkony - bez rozdílu *****, souhra (nejen Aňa a Dvořák, ale i Preiss a Abrhám v krátké, ale skvělé scéně, a finální Trojan plus Langmajer, atd.) excelentní. Hvězdička dolů za několik chyb, ale především proto, aby to příště, pane Jiří Strachu, bylo ještě lepší! Docela by mne zajímalo, jak by si ZB vedla například v Německu, doufám že ji ČT bude nabízet "ven" - těžko najde ve své dramatické tvorbě něco lepšího... ()

jerrik7

Mystéria sice nemiluji, ale když jsou rafinovaná, proč ne? Jenže v tomhle filmu ta mystéria nebyla dotažena a bylo jich trochu moc. Byly to spíš logické díry. A díry mi ve filmu vadí. Děj by byl dostatečně mysteriózní i bez „chlupu, který není z tohoto světa“, bez „tajemné květiny, která není z tohoto světa“. Květina se několikrát objeví jako obraz, ale v jednom okamžiku ji kdosi předá botanikovi skutečnou, vloženou do igelitového sáčku. Botanik - zednář ve 28. minutě prvního dílu ve vyhrocené scéně vzrušeně KOMUSI do telefonu hlásí: „Mám ten důkaz. Policie mi ho přinesla až pod nos“. Člověk očekává jakési rozuzlení, další souvislosti, nebo aspoň pokračování, ale žádné neexistuje. Geislerová tajemně utopená v kanálech a nakonec vylezlá do metra, kde je chycena revizorem bez platné jízdenky je dobré mystérium i dobrý fór, ale po jejím šťastném návratu do pracovního procesu mi vysloveně scházelo její jediné slůvko jako třeba: „uklouzla jsem“. Vrcholnou „dírou“ byl turniket v hale Finančního ředitelství, který se otáčí, když jím prochází NEVIDITELNÝ Hopkirk - Langmajer. Přesto mne film potěšil. ()

ta*jemna* odpad!

...já nevím, nebo spíš vím - prostě to u mě nefunguje todlencoto, počínaje hereckým obsazením, "tajuplnou překombinovaností" a vůbec...ne, fakt ne ()

zero_zelo

až na naprostý zamotání se do děje, znamení a mírnýho chaosu v těch všech informacích to je naprosto v pořádku tv film. ()

Welsiot

V českých končinách se jedná o mistrovský počin. Výborný příběh, ještě lepší kamera a precizní režie. K tomu ústřední dvojice mezi kterou to jiskří, aniž by pověstná jiskra vůbec přeskočila. Jediný nedostatek bych viděl v tom, že snad každý divák umí napočítat do 7 a tudíž po sečtení 6ti Zednářů vyvstává otázka po tom 7. již v prvním díle, avšak Jiří Strach ji zařadil až na úvod třetího. I přesto 90%! ()

Forrest G

Tak tohle že je jen televizní záležitost? Klobouk dolů. Naprosto skvěle propracované, kvalitní herci. Ivan Trojan opět předvedl, že umí zahrát úplně všechno. ()

solver

První trilogie se mi líbila víc, zde totiž odpadlo hádání vraha, a při mé natvrdlosti jsem nenašel ani pořádný motiv. Zkusil bych něco méně mysteriózního a více Columbovského. Herecký potenciál tu je - více prostoru oběma Preissům, prosím :-) ()

Wez

Opravdu velice se mi to líbilo,na televizní produkci fakt vynikající!!Je zajímavý,že např takový Odcházení(nebo jak se ta zapytlencova sračka natáčená z našich peněz vlastně jmenovala) mělo x-krát větší megarozpočet,ale nesahá to tomuto televiznímu dílu ani po paty-jak je to možný??!!Jediná výtka je k hereckému obsazení-velice mi tam vadil Josef Abrhám-od té doby,co se stal "dvorním hercem Václava Hovna",se mi tak zhnusil,že je mi z něj na zvracení,kdykoliv ho někde vidím(stejně jako z "mistrů" Marka Ebena a Zděnka Svěráka-fůůůj!!!!!) ()

zekon

Dívalo se na to hodně dobře. Inteligentní dialogy, vtip, i scénář na CZ poměry velmi slušný. Sice se tam kopance najdou, ale je to CZ ne? Jenže pak přišel třetí díl a logičnost a mystérium de do kytek. Za to jak se kanálem dá dostat do obyč.dveřma do baráku tajných agentů, ZA TOHLE BY SI MĚL STRACH NALISKAT TEDA!!! Pokud bych tohle nedokázal zkousnout fláknu odpad, ale budiž, český dívatelný film a mystery, dobrá teda. Hudba hodně podřadná, přijde mi že tohle nám kromě pohádek snad nešlo nikdy. ()

Cheirodon

Hurá, tak už aj Česko ma svôjho Roberta Langdona. Po "Ďáblova lest" trochu sklamanie - čistý plagiát a snaha napodobniť ameriku. Musím však priznať, že herecké výkony sú prinajmenšom na úrovni Toma Hanksa. Nebyť stupídnych obrazov typu "Česká tajná služba v tmavých okuliaroch a v "cadillac escalade", tak to mohol byť celkom slušný počin. Slobodomurárov, diablov, apod. tu už bolo dosť a to oveľa lepšie spracovaných. Myslím, že námetov z Českej a Slovenskej histórie by bolo hodne, stačí len chcieť a mať trochu talentu (čo žiaľ autori postrádajú). Ja dávam 2 hviezdicky, jednu pre hercov, jednu pre kameru. ()

raru

Zabite ma,ale ja tomu dávam plný počet.Z viacerých dôvodov:1,od začiatku do konca som sa nenudil ani sekundu,scenár za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Akiva Goldsman,oproti trilógii Ďáblova lest posun o 100% k lepšiemu,podzemie má aj Praha,nielen Paríž,skvelí Dvořák s Geislerovou, mohol by som pokračovať,ale na čo? ()

Lukkyn

Ano i další shlédnutý Strachův projekt má na naše mnohdy až trapné poměry , kdy odcházíte s kina s "doprdele" výrazem, za co jsem to proboha zase vyhodil to kilo. Neměl jsem si raději dát nějaký to pivko???Jsem rád , že jsem neměl "Strach" si po Labyrintu dát další chuťovku z dílny vycházející hvězdy!!!A tak se rozehrál další tajuplný příběh , který v našich končinách těžko hledá konkurenci nejen v kvalitě , ale také v obsahu. Opět velice slušné herecké osazenstvo, ze sebe ždíme maximum a dělá z tohohle projektu áčkovou záležitost. Je vidět , že čtéčko pustilo na české poměry v rozpočtu velký chlup a na výsledku je to vidět!!!Souhlasím s ostatními názory , že je načase pustit Jirku S. do kina a já se modlím , aby zvolil solidní projekt. Co se týče děje samotného , ten mě zaujal. Kdo uhodl závěr je bůh, protože já měl trošku pocit, že je to podvod na mou mysl a nějak jsem si to snažil logicky spojit dohromady. Ovšem možná právě tohle Strach chtěl, nebo je tu druhá varianta, že došla inspirace , jak tohle velké divadlo zakončit. Ať už to bylo jakkoliv 3 díly byly akorát a jen houšť takovéto české tvorby!!!! ()

RavenSpector

Z české tvorby momentálně vrchol v detektivním mysteriozním drámu. Ďáblova lest byla super, Brána je ještě malinko zábavnější a zajímavější. Jsem rád, že u nás někdo dokáže natočit něco inteligentějšího a po čertech lepšího, než všechny ty výwegoviny a troškoviny. ()

Peddro

V úvodu je chyba na letáku před posluchárnou při přednášce doktora Runy. Je tam PhDr. Michal Runa, ale na vizitce v sérii Ďáblova lest má PhDr. Michal Runa, Ph.D. Mimo jiné děkan mu říká, že má blízko k ,,docentuře", ale tento výraz se nepoužívá řízení na titul doc. je habilitace a navíc podle letáku kde má jen malý doktorát vy ani habilitaci dělat nemohl. Na habilitaci je nutná vědecká hodnost za jménem (Ph.D, CSc., DrSc, Th.D). ()

lepinla792

Me se to zdalo jeste vic prekombinovany, nez Dablova lest. Jeste vic mi tu vadil prubeh vysetrovani a policejni duo. Na jednu stranu vysetrovani ridili a ukolovali vsechny, jak kdyby to byli nejvetsi spicky v oboru, na stranu druhou videli vraha v kazdem, ke komu vedli ty nejnapaddnejsi indicie. Takze bylo hned jasny, ze vrah to nebude. Podezreni bylo vyvraceno vzapeti, kdyz podezreleho nasli mrtveho, a tak to jelo dal, az do konce. Na druhou stranu jsem se nenudil, takze 3 hvezdy bez problemu ()