Pajky3

Asi mne genialita tohoto snímku jaksi minula. Párkrát jsem se sice pousmál, ale žádná legendární hláška mi v paměti neutkvěla. Bohužel pro mě, ale považuji tento film za průměr, i když chápu, že ve své době byl oceňovaný. ()

necisty

Stáří tohoto filmu nijak neznehodnocuje originální vtip a především krásný příběh. Důkaz, že už tehdy v Československu uměli lepší filmy než kolikrát dnes v Hollywoodu:). ()

blitzer

Stejné prostředí, stejní herci, ale o třídu lepší než o rok mladší předchůdce, kde mi vadili hlavně přehnaně mravokární až fízlovští kantoři. Tady byli přeci jenom o něco lidštější a naštěstí i děj byl poněkud dějovější :-) ()

campix

Často mluvím ve svých komentářích o české klasice. Tak Cesta do hlubin študákovi duše je jedna z těch největších klasik. Spousta legendárních hlášek a zároveň také legendy Plachta, Marvan, Hrušínský, Pešek. Nikdy nepřestane nudit. ()

Mylouch

Nezapomenutelná směs skečů a osobních příběhů studentů Kulíka, Peterky, Vaňka, Ždimery i profesorů v čele s poctivcem Matulkou. Ukázka úžasné tvůrčí produktivity ( stále vlastně ještě v začátcích zvukového filmu, zde již navíc v době protektorátní nejistoty ), která vyůstala z kulturního prostředí divadel a kabaretů 1.republiky, zde navíc po všech stránkách dotažené až do konce. Vedle scénáristického mistrovství září vrcholné výkony souhvězdí Plachta, Marvan, Průcha, Nedbal, Pešek, herců bývalého Osvobozeného divadla (životní filmová role Fr.Vnoučka v roli češtináře Voříška) nebo mladého R.Hrušínského. Karel Veverka v roli ředitele jako fyziognomický předobraz pro roli profesora Hrbolka z "Marečku, podejte mi pero" v podání Fr.Kováříka, nezletilý J.Kemr předjímá svou roli Plhy z téhož filmu. ()

vesper001

Sice mám mnohem raději knižní předlohu, ale humorný potenciál téhle starosvětské student comedy upřít nemohu, zvlášť s přihlédnutím k současné tvorbě. Hvězdičku ale strhávám za scénu s rozbitým motýlkem profesora Matulky. Tu nemůžu. ()

sator

profesor Šeda: Tak co je to zase za breptání? Co to dnes máte? Co je to s vámi. Peterko. Vždyť vy ani dnes nečtete. Proč nečtete, Peterko? Kde máte třetí díl Žlutého ďábla? Peterka: Prosím nemám. Prosím, jsem dneska jaksi nesvůj. profesor Šeda: Zklamal jsi mě, šejku Peterko.(2018) ()

fantoci

Dnes už klasická študácká komedie. Mnohé situace ve filmu zaznamenaných se odehrávají i na současných školách. ()

wafc

Pro mě král předválečných filmů. Pešek je geniální raubíř a k tomu dokonalý elegán. To on táhne celý film. Ovšem to, co mě dostává pokaždé, co ten film vidím, je ta aktuálnost. Všechno, co se děje ve třídách a všechny ty podvůdky při zkoušení a písemkách, to všechno se děje i dnes. :) ()

LeoH

Příjemně starosvětsky pomalu plynoucí kousek, tak akorát na předvánoční nedělní odpoledne s dětmi, které můžou mezi záchvaty smíchu žasnout nad tím, co se za těch čtyřiasedmdesát let na světě změnilo a co zůstalo navlas stejné. A taky kus sdílené kulturní paměti, který nenápadně definoval většinové vnímání středního školství v českých zemích. Jak já svého času litoval, že klasická gymnázia (gymnasia) už nejsou a že místo kvint a septim chodíme do prváků a třeťáků… Měli bychom je dnes zase, nebýt Fričových komedií? ()