Vlasta Burian jako mazaný petrohradský úředník zcela rozvrátí poklid ruského provinčního městečka... Ze vzpomínek partnerů a pamětníků Vlasty Buriana víme, jak nezvládnutelným hereckým živlem byl náš král komiků. Jeho nechuť ke zkouškám, improvizace a extempore na jevišti i ve filmových ateliérech byly pověstné. Na jeho živelnost platil jediný člověk – Martin Frič. S Vlastou Burianem natočil tři filmy, v nichž publikum svého miláčka téměř nepoznávalo, protože jeho projev byl uměřený, střídmý, pečlivě propracovaný a respektující okolí. Jedním z těchto snímků je přepis satirické komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor z roku 1933. Revizora pro film přeložil a spolu s Václavem Šolínem (pseudonym Václava Wassermana) scenáristicky upravil herec a spisovatel Václav Menger. Nad literární a etnografickou přesností filmu bděl zasvěcený znalec a překladatel ruské literatury Bohumil Mathesius. V jejich spolupráci vznikl věrný přepis díla, i když Gogolova kritika ruské maloměšťácké společnosti byla zmírněna a dostala smířlivější a dobromyslnější tvářnost. Chlestakov se ve Fričově a Burianově pojetí stal postavou téměř sympatickou. Na Burianově výkonu pochválila kritika jeho ukázněnost, kdy se vystříhal obvyklého přehánění v mimice i slovním projevu. Podobně pochválila i Jaroslava Marvana, Václava Trégla i vynikající komickou dvojici Josef VošalíkAlois Dvorský v rolích Bobčinského a Dobčinského. (Česká televize)

messiah

Tohle snad bylo psané pro Buriana. Stejně jako v C.K. Maršálkovi se jedná o záměnu osob a Burian záměny osob umí :D Klasika klasik. Divadlo je sice divadlo, ale v podání Buriana je i filmový Revizor unikátním zážitkem. ()

WolfR

Zub času se na tomto díle podepsal, nicméně i po těch letech je adaptace Revizora nesmírně zábavnou hříčkou v čele se skvělým Vlastou Burianem, 4 hvězdy. ()

Šimpy

Není vůbec nutno tento film dávat do souvislostí doby vzniku divadelní hry nebo do doby vzniku filmu. Gogolovi se totiž podařila naprosto nadčasová záležitost. ()

Mylouch

Drama o hrůze v gubernijní díře { To by nevadilo, ale štěnice jsou tu jak fazole ), která zavládne po zprávě o chystané kontrole z centra. Vypukne horlivost a podlézavost. "Jenerál ? Já myslím že jeneralissimus !" - to se mohlo líbit ještě o 2 desetiletí později. Stále aktuální motiv petiční stížnosti trhovců i korupční losovačky, v níž na každého dojde."Jsem s revizí spokojen a jsem rád, že se tu bere." Dramatický přínos ♫ hudebních čísel Járy Beneše a Jarky Mottla. To se v Petrohradě nasmějeme. ()

Bouzy

Jedna z posledních knížek kterou jsem nestíhal přečíst byla právě od N.V. Gogola - Revizor. Inu musel jsem sáhnout po variantě shlédnutí filmu. Zpočátku mne šokoval rok 1933. Ukázalo se, že mé obavy nejsou vůbec zapotřebí. Po celou dobu jsem se upřímně smál. Vynikající Vlasta Burian, kterého znám spíše na doporučení babičky opravdu nezklamal. ()

andrii

Panská pukrle, poklonkovací me/to/dy. Osobní snahy a spěch, pro vlastní prospěch. Vzorné vizitky figurek zkazí, od plic zrcadlící se výsměch pravého lháře. Lidská komedie vás všech. ()

filmmovier

Skvělá adaptace, navíc přizpůsobená Burianovu herectví a s příjemnou stopáží lehce nad hodinu, s perfektními herci, z nichž se uplatní naprosto všichni (což v burianovkách není pravidlem) a naprosto výtečným závěrem, takže v zásadě není co vytknout. Tuhle komedii naše televize moc nevysílají, což je veliká škoda. Jednak je to kvalitní film a jednak je to klasika světové literatury. Tedy ideální kombinace! 80%. ()

T-pack

Gogola jsem nikdy nečetl a srovnávat s předlouhou by bylo stejně zbytečné. Už jen fakt, že jde o adaptaci, asi filmu s Burianem v hlavní roli nesvědčí. Ten člověk potřebuje větší prostor ve scénáři napsaném o něm a nemůže ho zřejmě dostat ve hře od ruského dramatika. Neříkám, že byl film špatný, ale ničím pořádně nenadchl. ()

Brain-D

Četba k maturitě... Tak jsem se vrhl opět raději na film než na knihu. Ostatně kreace Vlasty Buriana v podobě podvodného revizora udělali podle mě Gogolovi poctu. Celé mi to připadalo jako druhý přednosta stanice, ale takový kratší a o něco horší. ()

Master19

Jelikož jde o klasiku, nesoustředil jsem se na příběh, ale na herce a režijní vedení. A mám pár výhrad, které ovšem u takřka devadesátiletého filmu nepřekvapí. Nejvíc se mi nelíbilo to expresivní vyjádření pocitů a dějů těmi optickými filtry (zděšení, šíření drbů...), ale chápu, že tehdy se to takhle ještě dělalo. Na druhou stranu se mi hodně líbilo to rychlé tempo navazování scének souběžného děje. Kdyby to nebyla komedie, hodně by mě děsilo, jak je to pořád úplně stejné... ()

Autogram

Podľa toho by som si asi obraz o Gogoľovom diele neurobil. Ale aspoň je tu Burian umravnený, dá sa povedať až krotký, bez grimás a výstrelkov. Obraz malomeštiactva je dobrý, hoci podľa doby vzniku vykreslený jednoducho a doslovne. ()

Ironfood

Revizor mi obecně přijde poněkud přeceňovaný, takže mě ani toto zpracování nijak zvlášť nenadchlo. Musím ale uznat, že Burian zvládl pro sebe trochu netypickou roli velmi dobře. ()

Sdoom

Příjemný a lehce nadprůměrný film s Vlastou Burianem v hlavní roli "revizora", ovšem se snad ještě lepším Jaroslavem Marvanem v roli hejtmana. Ovšem humor poněkud zastaralý, že bych se zasmál se říci nedá. ()

SG-1

"Připusťme, že tedy chrt není úplatkem, ale zato nevěříš v Boha a do kostela nechodíš." -městský hejtman- ()

Spike23

Celkem příjemné filmové zpracování Gogolovy knihy, na kterém vlastně ani nešlo nic zkazit a také toho moc nepřekvapilo. Ale zahrané to bylo opravdu skvěle. jedinou chybou se pro mě stal, jestli se tomu vůbec už takhle dá říct, soundtrack, ze kterého mě po 5. opakování už pěkně bolela hlava. ()