Vlasta Burian jako mazaný petrohradský úředník zcela rozvrátí poklid ruského provinčního městečka... Ze vzpomínek partnerů a pamětníků Vlasty Buriana víme, jak nezvládnutelným hereckým živlem byl náš král komiků. Jeho nechuť ke zkouškám, improvizace a extempore na jevišti i ve filmových ateliérech byly pověstné. Na jeho živelnost platil jediný člověk – Martin Frič. S Vlastou Burianem natočil tři filmy, v nichž publikum svého miláčka téměř nepoznávalo, protože jeho projev byl uměřený, střídmý, pečlivě propracovaný a respektující okolí. Jedním z těchto snímků je přepis satirické komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor z roku 1933. Revizora pro film přeložil a spolu s Václavem Šolínem (pseudonym Václava Wassermana) scenáristicky upravil herec a spisovatel Václav Menger. Nad literární a etnografickou přesností filmu bděl zasvěcený znalec a překladatel ruské literatury Bohumil Mathesius. V jejich spolupráci vznikl věrný přepis díla, i když Gogolova kritika ruské maloměšťácké společnosti byla zmírněna a dostala smířlivější a dobromyslnější tvářnost. Chlestakov se ve Fričově a Burianově pojetí stal postavou téměř sympatickou. Na Burianově výkonu pochválila kritika jeho ukázněnost, kdy se vystříhal obvyklého přehánění v mimice i slovním projevu. Podobně pochválila i Jaroslava Marvana, Václava Trégla i vynikající komickou dvojici Josef VošalíkAlois Dvorský v rolích Bobčinského a Dobčinského. (Česká televize)

Hwaelos

Pravěk českého zvukového filmu a jen díky tomu se dá přimhouřit oko. Fričova režie je ještě v plenkách a působí lehce bezradně. Obrazové efekty spíš vyrušují a střihová skladba je nezkušená. Gogolova satira má zabroušené hrany a komických mometů je poskrovnu. Burianův obvyklý slovní humor je držen hodně na uzdě, což je největší škoda. Některé dějové linie (stížnost, kterou chtějí chudí obyvatelé městečka podat) se během krátké stopáže vytratí bůhví kam, nad čímž zůstává rozum stát. Zaujaly mě vlastně jen dvě věci. 1. že písemné materiály jsou ve filmu psány anglicky. Zajímalo by mě, kolik tehdejších diváků bylo schopno je v kině přečíst. 2. Zajímavé je využití asociativního střihu na několika místech filmu - např. ve škole říká Chlestakov: "Nemohou se odtrhnout a děťátka se rozkutálela jak hromada melounů" a následný střih ukazuje, jak utíkající děti rozkutálí trhovci hromadu ovoce. ()

argenson

Aniž by člověk byl ortodoxním vyznavačem kultu Vlasty Buriana, nutno uznat, že tenhle osmdesát let starý film a 200 let stará předloha mají pořád co říct. A navíc, dodnes je to slušná sranda. ()

Terva

Scénář: Václav Šolín a Václav Menger. Kamera: Jan Stalich. Hudba: Jára Beneš. CITÁT - Vlasta Burian měl na víc než jen na populární zábavu......... ()

Padme_Anakin

S Gogolovým Revizorem jsem si nikdy nerozuměla, asi nějaká chyba na mé straně, nesměju se tam, kde se všichni ostatní chechtají, asi trochu závidím, každopádně přeji.. Vlasta Burian v roli Chlestakova byl ovšem výborný a stejně tak se mi líbil jeho sluha Josef, báječný Václav Trégl.. ()

liquido26

Docela dobrá komedie o tom, jak Vlasta Burian coby falešný revizor vypálil rybník celé tlupě maloměšťáků, vlezdoprdelků a pokrytců. ()

corpsy

Keď sa darí, tak sa darí. Mac Frič bol geniálnym režisérom a Vlasta Burian ešte lepším komikom. Plus klasická zostava hercov 30. rokov minulého storočia. Byť v úlohe nechcene označeného revízora v dnešnej dobe ja, tak by som to pohlavárom neuľahčil ešte viac. ()

NinonL

Nejvíce se mi líbil Jaroslav Marvan v roli hejtmana. U něho mi afektovanost nevadila, patřila k roli. Naopak u Vlasty Buriana se mi v této komedii nelíbila. Proto průměrné hodnocení. Ale ve své době to musela být ohromná zábava. ()

SaNcHeZ_cz

Film protikladů- V určitých momentech naprosto parádní zábavná podívaná téměř bez chyby. Ovšem objevují se zde i momenty, kdy si člověk musí říct "to jako vážně?" i v rámci poetiky československého předválečného filmu. ()

blackrain

Stejně tak jak si roli Revizora užíval vynikající Vlasta Burian, jsem si užívala i já tenhle film. Role Chlestakova mu krásně sedla. To byl přímo herecký koncert, na který se jen tak nezapomíná. Zobrazení maloměšťáků nemělo chybu, využití zrcadla byl moc dobrý nápad. ()

kaylin

Burian a Marvan skutečně ve vrcholné formě, kdy hlavně Burian si byl vědom toho, že má za úkol hrát konkrétní postavu a zbytečně se nepitvořit. To se mu povedlo a on představuje skutečně svůj herecký vrchol. Divadlo skvěle převedené do filmu, kde ta kocourkovská pointa vyznívá dokonale. Za tohle by se Gogol nemohl zlobit. ()

topi

"Nekoukej se do zrcadla, máš-li křivou hubu!" Vlasta Burian jako Chlestakov je neodolatelný!!! A ostatní herecké obsazení netřeba komentovat. Revizor je klasika nad klasiky! Gogol byl geniální a nadčasový. Mistrovské dílo jak literární, tak i filmové. ()

Aleee89

Tak v prvé řadě musím smeknout před ruským spisovatelem a dramatikem Gogolem, jehož předloha dokázala dokonale vyhmátnout lidské povahy a předvést je v situacích, které se snad nemění a určitě nepasují jen na tamější ruské poměry. V druhé řadě musím pochválit Friče, který skvělou hru dokázal přetavit v kvalitní film. A v neposlední řadě musím pochválit Buriana, který se do role revizora dokonale vcítil a podal ji s vkusem sobě vlastním. ()

radektejkal

Propletená rusko-česká satira (Gogol a Burian, každý přispěl tím, co umí nejlépe). Po více než 80 letech se můžeme jen domnívat, že korupce, podlézání, podplácení a uplácení, podvádění a vydírání, bylo tehdy veselé, zábavné, dělo se se šarmem a vtipem - a taky se vědělo, kdy s tím skončit a vyskočit oknem. A v podstatě také o nic nešlo, než že pár blbů přišlo o své snadno a nezaslouženě vydělané peníze. Jak je to v této oblasti dnes, může doplnit každý z nás - a navíc si v mysli promítnout film o dnešním babišovizorovi. ()

Vessper

Když se skloubí dohromady geniální předloha od Gogola s těmito bývalými, ale stále zářícími herci nemůže to nedopadnout dobře. Navíc na rok 1933 skvělá kamera a nesmím opomenout také výbornou režii. Film má jen něco málo přes hodinku, a tak si myslím, že shlédnout ho může každý. Jediné co bych přidal, by bylo trochu více vtipu. Každopádně toto zpracování považuji za velký přínos kinematografii. ()

Martin741

Revizor je film o tom, ako do mkesta pride revizor Chlestakov /Vlasta Burian/ a pritom vznika kopa kedialnych situacii a vybornych hlasok. 87 % ()

honajz2

Když tam není Vlasta Burian, moc to nefunguje a ani nebaví, ale právě on tomu dodává v roli Chlestakova úplně jiný rozměr, díky kterému celý ten film naštěstí funguje. Ne dokonale, ne vždy využitě a slabší místa plně nezachraňuje ani on, ale funguje a to je podstatné. Navíc se mi to příjemně sledovalo, stopáž to má úplně ideální a vtipných míst se tu najde dostatek. Víc od komedie z 30. let asi ani nepotřebuji. Slabé 4* ()

tomtomtoma

Upraveno v květnu 2020. Film Revizor Martina Friče je zurčivá satirická veselice cirkusových klaunů. Pětiaktová předloha Nikolaje Vasiljeviče Gogola se stala vhodným rejdištěm k pýše neurvalosti inklinujícího komika. Satira z plných plic dýchá rozverné ovzduší frašky a nemilosrdně si dobírá to maloměšťácké opojení mocí, které v euforickém pocitu neohrožení tak pěstuje její vhodné zneužívání a přeměňuje svěřené území v úplatkářský ráj. Herečtí představitelé si znevažování dosyta užívají, doplňují svým elánem kulisy prostředí místa i času a energicky servírují karikatury mocenské neřesti. Neuctivým prostředkem úderu zesměšnění je Ivan Alexandrovič Chlestakov (velmi příjemný Vlasta Burian), úředník z Petrohradu v momentální akutní finanční tísni. Náhlý záchvat paniky představitelů místní moci mu dává jedinečnou příležitost k radikální změně. Opojné to vítězství neomalené drzosti! Důležitou postavou hry je Anton Skvoznik Dmuchanovský (dobrý Jaroslav Marvan), zdejší hejtman a nejvyšší to představitel moci provinčního městečka. Sebejistota braní se náhle změní v záchvat strachu z možné ztráty výsadního místa. Hlavní ženskou postavou je Anna Andrejevna (velmi zajímavá Zdeňka Baldová), hejtmanova nedůtklivě zvědavá manželka. Obavy nabízejí skvostné plány ještě blahobytnější budoucnosti, míti dceru na vdávání se občas hodí. K výraznějším postavám hrátek tu patří také Josef (příjemný Václav Trégl), Chlestakovův za všech okolností oddaný sluha. I jemu se dostává přízně, ale i zdravého rozumu včasného ukončení vítězného slavení. Z dalších rolí: k úplatkům sváděný soudce a statkář v jednom Amos Fjodorovič Ljapkin Ťapkin (Theodor Pištěk), z neplatícího hosta oprávněně znepokojený hostinský (František Černý), ve výuce lítě horlivý učitel městské školy (Jan Marek), přizpůsobivě podlézavý dozorce dobročinného ústavu Zemljanika (František Hlavatý), obětavě vstřícná hejtmanova dcera Marie (Truda Grosslichtová), neodolatelná listovní tajemství nerespektující poštmistr Ivan Kuzmič Špekin (Josef Rovenský), neškodně svárlivá dvojice statkář Petr Ivanovič Bobčinský (Josef Vošalík) a statkář Petr Ivanovič Dobšinský (Alois Dvorský), číšník v hostinci v rozpacích (Ferdinand Jarkovský), či důvěřivý hejtmanův sluha (Josef Gruss). Revizor je neposedná nezdvořilost, se kterou tančí satirické zesměšňování tomu nenapravitelnému společenskému nešvaru při přílišném opojení mocenským postavením. Rozkošná to zábava! ()

zette

Vyborne zfilmovana satira podle Gogola. Namet jakjinak skvely, herecke obsazeni i vykony ( zaujme hlavne Burianuv civilni projev ) take. Narozdil od jinych uzivatelu, chvalim i kulisy a kostymy, velmi autenticke k ruskemu prostredi. Podlezavost a uplatkarstvi mestske smetanky je take vdecne vyliceno. Vlastne tomuto filmu nemohu vytknout vubec nic a proto davam zaslouzenych pet hvezdicek. ()

Pajky3

Příjemná stopáž jednoho z nejznámějších ruských děl. Vlasta Burian ve vážné roli a po boku opět Jaroslav Marvan. Hlavně díky této dvojice je to dobře koukatelná záležitost. Příběh je zachycen dobře, ale tentokrát mi to už nestačí na víc, než na průměrný zážitek. ()