Štěstí. Co je štěstí? Muuuška jenom zlatá…! Je celkem zbytečné tázat se, proč jsou filmy ze studentského prostředí tak oblíbené u diváků všech věkových kategorii. Každý z nás prošel (či právě prochází) nějakou školou a ve studentských filmech hledá odraz svých vlastních vzpomínek nebo čerstvých zážitků. Studující mládež pronikla do českého filmu mnohokrát. Ve 30. letech minulého století to byly především sentimentální historky o prvních láskách a popletených profesorech. Režisér Martin Frič natočil v druhé polovině třicátých let dvě výborné veselohry Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše, které byly inspirovány romány Jaroslava Žáka, dokonalého znalce středoškolského prostředí. Oba snímky dodnes patří k divácky nejúspěšnějším snímkům. Škola základ života má prostý děj, dokonale však vystihuje jednotlivé typy studentů i profesorů. Ladislav Pešek se představil v nezapomenutelné roli studenta, který neopomine jedinou příležitost k rošťárně, František Filipovský naopak hraje podlézavého šplhouna a udavače, Antonín Novotný zase obletovaného školního krasavce. Jejich důstojné pány profesory si s chutí zahráli František Kreuzmann, František Smolík, Ladislav Boháč, Jaroslav Marvan a Václav Trégl. Ředitele gymnázia si poté zahrál Theodor Pištěk. (Česká televize)

Fallen_One

Na řev septimy nic nemá :o) pokud to takhle dřív chodilo na gymplu, tak jsem docela rád za to, že jsem mohl chodit na střední v této době. ()

gabin(a)

Ty to musíš skočit, Jindro, musííííííííííš! A teď už poběžíme Máňo jenom kupředu.....Cestu do hlubin mám radši kvůli Plachtovi, Nedbalovi a šejku Peterkovi, ale tenhle díl je taky skvostný! ()

Pajky3

Opět niktarak vtipná záležitost z předválečné české kinematografie. Nejvíc zaujme jak třicetiletí pánové hrajou septimány. To je ale asi vše co mi z toho utkvělo. Vtip si bohužel nepamatuju ani jeden. ()

necisty

Trošičku slabší než Cesta do hlubin študákovi duše, ale pořád kvalitní český film, bez kterého by to nebylo ono. Možná jsem čekal trochu lepší vyústění hlavní pointy, resp. toho časopisu a také to nebylo tak vtipné. ()

dr.fish

Lehká rozverná komedie ve stylu "MLÁDÍ VPŘED!". Milý laskavý film, který duši vyšistí a nepoškrábe, na nedělní kafíčko jako stvořený. Přes veškerý teror profesorů přece jen do toho života vykročí. 80-100%, to dle rozpoložení... ()

SoolenJV

Jedna z nejlepších českých komedií vůbec a vzniklá v tak náročné a nejisté době. Skvělí herci a spousta epizodních scének navěšených na poněkud slabší dějové lince se sportovcem Benetkou a tajným třídním časopisem. ()

sir-dave

Muška jenom zlatá. O stupínek horší než jeho pokračování Cesta do hlubin študákovy duše, přesto hodně solidní klasika :-) ()

MJMilan

Klasika plná laskavého humoru, kterou bych směle označil společně s Cestou do hlubin študákovi duše za velice nadčasovou, protože od těch dob se opravdu mnohé nezměnilo. ()

Decker

Spolu s "Mareckem" a Cestou do studakovy duse nejlepsi studenstke komedie :-) Marvanova Muska jenom zlata je uz nadosmrti legendarni scena. ()

h.epy

„Pozor, kluci! Mořský stařec sem pádluje!“ Inu... Kultovní film! Kultovní film, který se bude klidně i za padesát let zdát jako výstřižek ze soudobého studentského života. Některé věci se prostě nemění - studenty počínaje. ()

LeoH

Nejvíc u mě boduje němčinářská přestřelka („Ich habe gesagt!“) a dada scénka „tuleň nese domovníkovi dýmku“, za pozornost stojí i řada nápaditých střihů. Vážněji míněné dialogy trošku vyčpěly a zápletka není tak nosná jako v Cestě do hlubin študákovy duše, ale jak už jsem psal u ní, Žákovy knížky a obě Fričovy komedie rozhodně sehrály nemalou roli při formování dodnes vřelého vztahu Čechů k víceletým gymnáziím a v tomhle smyslu nenápadně ovlivnily kulturu tohoto národa jako málokterý jiný film. ()

filmmovier

Herecké osazenstvo téhle komedie je samozřejmě naprosto špičkové. A také většina stopáže této komedie je špičková. Tvůrci chrlí jednu úžasnou situaci za druhou, hromadu legendárních hlášek a jedinečných dialogů... Závěrečná půlhodina to ale v mých očích jaksi kazí. Ta mi přišla dokonce tak blbá, až jsem uvažoval, že hodnocení ještě o stupeň snížím. Ale Škola základ života si to vážně nezaslouží. Vždyť jinak je skvělá, nadčasová a já se u ní královsky bavil. 75 %. ()

RonaMidu

teprve dneska - ke své ostudě - jsem si všimla,jak se chvílema záběry vtipně prolínaly v návaznosti na další obraz,to si zaslouží hvězdu navíc! :-) ()