Amazing Spider-Man 2

• USA The Amazing Spider-Man 2 (více)
USA, 2014, 142 min (Special Edition: 165 min)

Být Spider-Manem (Andrew Garfield) je skvělé. Peter Parker nezná úžasnější pocit než se prohánět mezi mrakodrapy, být skutečným hrdinou a trávit čas s Gwen (Emma Stone). Být Spider-Manem ale má také svou cenu: jedině Spider-Man je schopen ochránit ostatní Newyorčany před pozoruhodnými padouchy, kteří město ohrožují. Když se na scéně objevuje Electro (Jamie Foxx), je Peter nucen čelit nepříteli, který je mnohem silnější než on sám. A když se vrací i jeho starý přítel Harry Osborn (Dane DeHaan), uvědomuje si Peter, že všechny jeho nepřátele něco spojuje: společnost OsCorp. (Falcon)

Jamal

Tak trošku větší zklamání. Elektro už byl na mě moc. Žádný záporák neměl šmrnc, ač herci patří mezi mé oblíbené a mezi hereckou špičku (až na Harryho (Dane)). Zde se podle mého neprosadili, tak jak by se od nich čekalo. Gwen (Emma), klenot tohoto filmu neustále řešila citové vztahy s Peterem ( Andrew) a bylo toho až moc. Opravdu jsem se na tento film těšil a opravdu jsem se snažil hledat co nejvíc pozitiv, ale moc jich nebylo. Zápletka hrozná, děj žádný, pár dobrých scén film bohužel nezachrání. Co je nejhorší, tak jsem na půlnoční premiéře u filmu skoro usnul - tolik asi k ději. Týden na to jsem viděl Temný rytíř povstal a s tím to nejde v žádném případě srovnat a přitom se jedná také o komiks s podobným rozpočtem. ()

Pavka5

Další film, na který jsem se letos opravdu moc těšila a nezklamal mě. Podle mě Andrew Garfield ztvární Peter Parkera/Spidermana naprosto parádně, a pomalu se tak stává jednou z mých oblíbených postav. Ve vedlejší roli je zde pak Emma Stone jako Gwen, která mě určitě nikdy nezklame. Konečně je také jednou ve filmu ženská hrdinka, která snad nikomu neleze na nervy. Jamie Foxx jako Electro se opravdu moc povedl, plus ta elektřina a k tomu ta hudba, no prostě paráda! Ale největší radost mi udělal Dane DeHaan a způsob, jakým se Harry Osborn stal Goblinem mě opravdu dostal. Sice scén s ním bylo hodně málo, ale zato skvělých. Dost mě mrzí nízké hodnocení filmu, to si Spíďa opravdu nezaslouží! Potitulková scénka byla dobrá a teď už se jen můžu těšit na X-men: Days of Future Past a Guardians of the Galaxy. ()

Fiftis

Spajdy nie je môj úplne obľúbený superhrdina a film ako Amazing Spider-Man 2 ho z neho možno nikdy neurobí. Akosi stráca body aj na hudobnom motíve. Hans Zimmer netromfol dynamicky hravú melódiu Dannyho Elfmana, ktorá sa vám hneď na prvé počutie vryje do pamäte. To však bola iná trilógia od iných tvorcov z minulého desaťročia. Príliš krátky čas na to, aby dozreli nápady, ako ju prekonať. Deštruktívne finále má ale solídne momenty, ktoré v treťom rozmere pravdepodobne veľmi vyniknú. Svetlým bodom je tiež balzam pre mužské oko v podobe Emmy Stone. Mladá kráska sa mohla na plátne vyskytovať aj dlhší časový úsek a blond vlasy jej veľmi pristanú. ()

Shakers

Jednotka je lepšia ako jednotka, no dvojka je bohužiaľ horšia ako Raimiho dvojka. Marc Webb a jeho Amazing Spider-Man 2 ťahá ku dnu hlavne nevýrazný a nudný príbeh. Rovnako to platí aj o záporákoch, ktorých je tu snáď viac ako v Raimiho trilógii. Ďalšia slabinu filmu je aj dĺžka, ktorá nemá čo ponúknuť okrem znovu dvoch perfektne napísaných postáv - Peter Parker a Gwen Stacyová. Ten príbeh je až príliš rozťahaný a nedokáže patrične strhnúť ako by mal. Za to akčné scény sú fajn. Na choreografii sa zapracovalo, takže stereotyp nehrozí, ale pri nevýrazných záporákoch sa napätie (rovnako ako Electro) bohužiaľ stráca. Amazing Spider-Man 2 je rovnako nedotiahnutý ako matica na závite a nedotiahne ich ani Zimmerové mixovanie a dunenie, ktoré je totálne bez melódie. Ani v emociálnych scénach sa Zimmer s jeho pianom na Hornera vôbec nechytá. Aspoň, že zanechal Hornerovú zvučku. Druhý Spajdy je teda len prehliadka akčných scén a leteckých záberov New Yorku a to je bohužiaľ málo. P.S. nezabúdajte na scénu za titulkami. 70% - 3* ()

DJ_bart

"What happened to your face?" "I was cleaning the chimney." "We have no chimney." ___________ Jestliže existuje film, který propadl jak u kritiků tak diváků kvůli korporativismu a bezohlednosti filmovýho průmyslu, je jím naneštěstí právě Amazing Spider-man 2. Ty marketingový machinace a negativní vliv studia, který je hnaný za jediným cílem, tedy ziskem, je tady totiž znát víc než pavučiny v rohu vaší ložnice – a právě tohle je důvod, proč Amazing série byla tak trestuhodně pohřbena. A je to nesmírná škoda, poněvadž Andrew Garfield dal do svýho sofistikovanýho pojetí Petera Parkera takřka veškerý svý ambice a emoce. Prozatím sbohem, sousede Spider-mane..... UPDATE: Po nedávným repete musím hvězdičku přidat - po delší době uvažování u mě totiž nepanuje pocit, že by byl Amazing Spider-man 2 vyloženě zas tak špatný. Že by to bylo mou celoživotní láskou k Péťu Parkerovi? Nejspíš. Samozřejmě, tvůrčí kiksy jsou výrazný, ale velký plus u mě má chemie mezi Emmou Stone a Andrewem. Ty mouchy by se stále samozřejmě našly. Kupříkladu způsob, s nímž tvůrci zachází se záporáky – tedy Electrem (jehož potenciál nebyl plně využit, byť Jamie Foxx je talentovaný herec) a Harrym Osbornem – je prostě na přesdržku. Úvod je sice fantastickej a nemá sebemenší chybu, jenže když dojde do tuhýho, snímek paradoxně funguje převážně v akční a blockbusterový rovině - a naopak, když dojde na dramatičnost příběhu, snímek degraduje na stupidní melodrama. Zachování pavoukovovský esence je však oproti současnému MCU Spideymu ztvárněného Tomem Hollandem na místě a alespoň nijak neznesvěcuje původní látku. Když to vezmu kolem a kolem, tentokrát mě to nehorázně chytlo a bavil, čímž si u mne poměrně vylepšil svoji reputaci. Je tedy neskutečná škoda, že tato trilogie nebyla důstojně ukončena. ()

Pepinec

Marvel jede, Spiderman lítá, Emča Kamenová je krásňoučká, všechno dohromady to náramně šlape a já jsem spokojenej. Radši totiž poslouchám jednoduchou muziku, která ladí, než rozvrzanej jazzband. (Wanaka, NZ) ()

KlárkaS

Trend posledních let v komiksových adaptacích je být pokud možno temnějším, a dotýkat se vážnějších témat (Viz chaos v Nolanově Batmanovi, postraumatický stresový syndrom v Ironmanovi 3, politická konspirace ve Winter Soldier), a tak právě návrat k barevnějšímu, a komiksově věrnějšímu teen zpracování většině divákům nesvědčí. Ale je důležité si uvědomit, že Spider-man přece jenom je jeden z nejmladších superhrdinů a jeho věk je logicky spojen s problémy dospívání, proto je taková váha kladená na romantickou linku. Postava Gwen je proto největší plus filmu. Konečně to jen není dobře vypadající postava, ničící homoerotické napětí mezi hrdinou a záporákem, je to konečně silná ženská hrdinka, umějící se nezávisle rozhodovat, a nemít za jediné poslání být někoho přítelkyní. A právě Gwen by měla být tím správným, inteligentím ženským vzorem. Její postava je dokonce i pointou celého filmu. Ani superhrdina nemůže zastavit ČAS (film začíná záběrem na tikající hodiny a climax filmu se také odehrává v hodinové věži), a jeho moc opravdu vyžaduje zodpovědnost, s všechno má svoje následky. A jak Marc Webb v jednom rozhovoru poznamenal, vypravování a příběhy jsou tak skvělé v tom, že pomájí prožít, poučit se, a vyrovnat se i s tím nejtragičtějším. A právě v tom je se svojí "jednoduchostí" Amazing Spider-man 2 mezi letošními komiksovými filmy nejlepší. (V IMAXu je to mimochodem o to větší zážitek). ()

JohnnyD

O niečo také sa svojho času snažil Joel Schumacher. Chcel natočiť maximálne komiksový film, ktorý by pôsobil akoby práve vyletel z papiera. Film, kde by bolo všetko maximálne farebné, kde by boli záporáci zlovestnejší než zlo samotné (Paul Giamatti je neskutočný!!!), kde je humor, nejaká cukrová romantika i fatalizmus. Joel Schumacher vtedy totálne pohorel. Museli sme čakať 19 rokov, až sa to Marcovi Webbovi podarilo. Toto je detský sen! 8+/10 ()

Rosaviva

Jelikož jsem původní filmy o Spidermanovi neměla ráda, asi vždycky se mi tyhle budou líbit víc, i kdyby to bylo třeba jen kvůli obsazení. Pravda, dvojka působí velkolepěji a všechno, ale jednička se mi líbila víc. Na druhou stranu, ale na to, jak to bylo dlouhé jsem se nestihla vůbec nudit, byla jsem celá napnutá a čekala na ten strašný konec, na který už jsem byla (naštěstí) stejně připravená. Zasmála jsem se a nějaká ta slza přece jen ukápla. 4* ()

Foox

Jedním slovem se dá druhý „úžasný“ Spider-Man popsat slovíčkem „nevyvážený“. Režisérovi Marcu Webbovi nemůžeme upřít, že je machr přes práci s herci i jejich prvotní výběr. Od toho se již odvíjí zajímavé dialogové scény. Když si dva lidé povídají v jedné místnosti, ať už o lásce, rodině či kamarádství funguje to překvapivě dobře, na comicsový film. Jenže jakmile dojde na slovní pošťuchování a hlášky v akci, ťuká na dveře průměrný letní blockbuster. Naštěstí jak přijde samotná akce, je to hotová hostina pro oči, především pokud na plátně zrovna nechybí Electro. Dokonce samotné 3D není tentokrát laciným lákadlem, především elektrické výboje a různé blesky působí ohromně. I velká část soundtracku od Zimmera, který po delší době předvádí skvělé a originální nápady, utkví ještě dlouho po zhlédnutí v hlavě. Oba tyto aspekty, akce i drama, které se v tomto případě povedly, jsou cílem většiny comicsových filmů, plus tedy ještě jeden a to je jejich vzájemné skloubení. Tady totiž máme největší kámen úrazu, i kdyby akce a izolované dojemné scény byly sebelepší, přeci jenom jejich konečné slepení a přechody mezi nimi jsou klíčovým úspěchem kvalitní podívané. Ve výsledku působí příběh pavoučího muže nevyrovnaně, spíše jako dva odlišné filmy, prostříhané do jednoho. Nakonec se tedy dá kvalitativně zařadit na stejnou laťku jako Raimiho přeplácaný vrchol předchozí série, protože v dnešní době široké nabídky žánru, se jedná o slabý průměr. ()

S.Quentin QUALE

Jako....jedničku jsem neviděl, i přes to jsem si řekl, že to zkusím....no....na 140timinutové romantické sračce jsem dlouho v kině nebyl. Nechutně natažený sračkoidní love story, ve kterým hraje Spájdrmen vedlejší roli. Prostě špatný. Elektron ujde, ale akce s ním je kurevsky za potenciálem, příběh a hlavně akce jsou podepřený snad tisícem laciných berliček (např. srážka letadel), 3D opět k ničemu, bylo to s dabingem, no že jsem tam vůbec chodil. Pozitivem budiž kvalitní herci, místy našlapaná hudba, jinak bída bídoucí, u které jsem dokonce asi po hodině a půl přemýšlel o odchodu z kina, což se mi teda nestalo hodně dlouho. Velebnosti, je to hnus, přitom začátek vypadal díky komediálnosti dost zábavně, no zasraná romantika a nepochopitelný "drama" konec udělaly z pavouka největší komiksový fail posledních let. Schválně si pustím tu jedničku.....toto asi tak 40%. ()

HAL

Fascinující, čistokrevný adept na jeden z nejhorších komiksových filmů všech dob, směle se řadící hned vedle Batman a Robin. Absurdně zmrdský a nesympatický hlavní hrdina, jeho ještě o řád nesympatičtější přítelkyně, debilní příběh, nulový vtip a nadhled, místo akce CGI bordel, a ke všemu nebetyčně natahovaná nuda u níž jsem třikrát usnul... Představuji si že každý, komu se toto opravdu líbí, ve volném čase znásilňuje malá zvířátka. 2/10 ()

liskam

Největší problém Spider-Mana je v jeho věku. Většina lidí od scénáristů až po režii, kteří se na filmu podílejí tápe mezi jeho vyzrálou vážností a teenagerovskou blbostí. A přesto, že během cca 10 let je tohle PÁTÝ pokus o natočení kvalitního Spider-mana. Úspěch je zatím v nedohlednu. Možná by bylo lepší hodit spidermana do vyzrálého věku superhrdiny jako je třeba Hancook nebo banda Watchmanů.... Možná, opravdu možná, by to pro dospělého Středoevropana byl mnohem stravitelnější kus filmu. A né tahle nudná nicneříkající trdlovina.... Za mě 40% a dvě Sluncata ()

mzss1

|44%| Tak tedy, moc jsem nevěřil zdejším slabém hodnocení a recenzemi. Původní trilogie Spider-mana je snad bez chyby (všem 3 dílům jsem dal 5*). A první Amazing Spider-man si ode mě nakonec vysloužil ty slabší 4*. No, tohle pokračování se teda těžce nepovedlo. Akční scény byly teda natočeny perfektně a přehledně. Sice ta digitalita a zpomalovačky, ale přesto dobrý. Hlavním problémem je nehorázná ujetost. Spider-man hláškuje jak nějaký debilní puberťák. I dost jiných scén je ujetých. Příběh moc nezaujme a postavy také nic moc. Hudba je celkem solidní, i když má Zimmer lepší soundtracky. Co k tomu dodávat? Úplný brak to není, přesto se to dost vymklo. Je to škoda, že tahle slabota trochu dělá ostudu ikonické Marvelové postavě Spider-mana. ()

Omnibus

Ale fuj! To byl ale hnusnej pavouk! Aby taky ne, když ho hrál Andrew Garfield, tragický výsledek genetických pokusů zkřížit herce s prknem. Navíc ten jeho sklípkan Peter Parker byl pěkně blbej, jak blackout o Vánocích. Upřednostnil elektrosex a místo aby zasunul do Gwen, strkal to do zásuvky, zkrat nezkrat, prý aby zachránil celý N.Y. a nahodil vyražené pojistky. Naproti tomu Max Dillon, to byl sympaťák! Zpočátku nudný single, nesmělý až uťápnutý, později roztomilý elektrický šmoula s přerostlým egem a s jiskrou v oku, nabitý zlostí jak baterie Duracell. Tomu jsem fandil! Škoda, že dostal ve scénáři tak málo prostoru. Takhle, ono se dalo dívat i na Spider-Mana, jakmile ukryl svůj hnusný ksicht pod tu hezkou pavoučí masku a kromě páchání dobra občas spáchal i nějaký ten vtípek. Navíc, při jeho skocích z mrakodrapů dolů do ulic jsem si fajně zavzpomínal na svá parašutistická léta. Zazobaný dědic Harry Osborne byl sice svině šéf (to musel), ale hezky se na něho koukalo, dokud umíral. Vidíš, hajzlíku milionářská, zdraví si nekoupíš! Bohužel pak, když si šlehnul pavoučí mňamku do žíly a zmutoval, už byl jen směšnej. Celkový verdikt: 50% Bohužel, toho Andrewa Garfielda bych nejradši umlátil plácačkou na mouchy. Technická poznámka: Opuštěná, leč neošustěná Gwen v závěru hezky předvedla, jak je na horách při pádu do jistícího lana důležité mít CELÝ ÚVAZ A NE JEN SEDÁK jako ona – to totiž dojde ke zlomení páteře (to platí i pro jištění na ferratách, POMO!) ()

kingik

Kdopak si to tady poletuje v newyorském povětří, rozhazuje svoje sítě a dbá na bezpečnost zdejších obyvatel? Spiderman-Man je zpět! Andrew Garfied alias Peter Parker se podruhé nasoukal do pavoučího kostýmu, a s odstupem dvou let s ladností sobě vlastní, prořezává vzduch nad Big Apple a vyřizuje si účty s nekalými živly, které mu zkříží cestu. Tentokrát bude mít co do činění s velmi nebezpečnou a mocnou hrozbou. Jeho protivníkem bude Electro. Muž tmavé pleti, který byl před mutací nerespektovaným outsiderem a nyní je chodícím zdrojem vysokého napětí a svoje schopnosti umí využít tak, jako žádný jiný protivník před ním. Jejich nezadržitelný střet je pro trikové specialisty tím pravým třaskavým finále plném elektrických výbojů a vystřelených pavoučích sítí. Druhým protivníkem je mladý milionář Harry Osborne, který po svém otci zdědil impérium a s Peterem Parkerem se dobře zná ze školních let. Jejich kamarádství ožije při jejich setkání s tím rozdílem, že Harry umírá, a pro svoje vyléčení potřebuje pavoučí krev, kterou mu však Peter nedaruje. A aby toho negativního děje nebylo tolik, je film odlehčen vztahem s přitažlivou blondýnkou Gwen, která jako jedna z mála zná identitu Pavoučího muže, a také nechybí starostlivá tetička, u které Peter stále bydlí. Nahlédneme také do Peterova dětství a zjistíme, za jakých okolností přišli o život jeho rodiče, a co spojuje v současnosti osiřelého mladíka s jeho otcem-vědátorem. Je toho tedy dějově hodně, a z tohoto hlediska je film poměrně bohatě zásobován. V zásadě platí, že čím méně comicsových filmů jste zhlédli, o to víc se budete bavit. Jinak hrozí efekt "přecomicsováno", který mě postihl. Poslední dobou totiž comicsové adaptace nad "obyčejnými" filmy převládají. Nemyslím si, že je to dobře, a ne každý z toho může být nadšený. Z tohoto důvodu jsem film plně neocenil, ale bylo na něm víc faktorů, které byly ke škodě. V globálu však film vyznívá sympaticky. A co je nejpodstatnější, tohle pokračování je o dost lepší než první díl. Andrew Garfield v jedničce vyzníval jako náhradník za lepšího Tobey Maguira, ale v druhém dílu se efekt "náhradníka" vytratil a Garfield má cestu volnou k originálnímu ztvárnění comicsové ikony, jejíhož ztvárnění se zhostil na výbornou. Rovněž ostatní role, včetně těch záporných, jsou ztvárněny nečekaně originálně. Jamie Foxx, zabarvený do modra s muréním obličejem, je solidní hrozbička, ale scén s ním není tolik, kolik by přes dvě hodiny dlouhý film požadoval. Moc svých elektrických kousků nestačí předvést. Ve filmu má v podstatě dvě epické scény, což je nedostačující, a navíc nenávist k Spider-Manovi přijde nějak moc rychle a bez většího opodstatnění. Předtím ho totiž bezmezně obdivoval a Spidey mu dokonce ještě jako člověku zachránil život přímo na ulici. Nenávistný také začal být i druhý záporák Harry v podání Dane DeHaana, který nabere poněkud démonického vzezření po aplikaci pavoučího krevního vzorku. Ve filmu je ještě jeden "podzáporák", dá-li se tak nazvat, který dělá neplechu v ulicích a patří mu úvod a závěr filmu. Ztvárnil ho Paul Giamatti. Spideyho milá Gwen v podání Emmy Stone má koeficient přitažlivosti a sympatičnosti velmi vysoký a s její postavou je spojen jeden zásadní zvrat v životě Petera Parkera. Z akčního hlediska to ovšem vázne, a někdy až nemile. Rozestupy mezi akčními scénami jsou někdy až příliš velké a film si jde svojí "ukecanou" cestou, přičemž dialogy jsou tu přesně comicsové, a kdyby šly postavám z úst comicsové bubliny, tak by se nebylo čemu divit. Z akčního hlediska, potažmo i z toho epického, se film předvede až v akčně nabitém finále. Do té doby akce zrovna nebylo přehršel. Film občas padal do své nezáživnosti vlivem jednorozměrných dialogů, kde nebyla akce, tam nastoupil humor, do toho otravná tetička v podání veteránky Sally Field a s klidem bych vynechal i Spideyho vize, ve kterých se zjevoval zesnulý Gwenin otec.Vyčítavé pohledy Dennise Learyho, který si ho zahrál, byly opravdu "nezapomenutelné". Filmu vysloveně chybělo něco velkolepého, epického. Kdyby se film sestříhal, nebo o dobrou půlhodinu zkrátil, tak by to filmu jen prospělo. Z dynamického hlediska to nebyla velká sláva. A nutno podotknout, že žádná scén není natočena napínavě, a i když Spidey bojuje se silnými záporáky, tak jsem se o něho vůbec nebál. Tím však nechci tvrdit, že by režisér Marc Webb pavoučkovi nerozuměl. Jeho podstatu se mu podařilo vystihnout na druhý pokus více než dobře, ale trilogie Sama Raimiho na mě udělala větší dojem a cením si jí víc. Výsledkem je comicsový film, který je dlouhý, někdy odsýpá více a někdy méně, obsahuje nižší procento akce, což nepromíjím a navozuje dojem, že tvůrci už by si mohli dát od comicsů pauzu. Prospělo by to jak jim, comicsovým hrdinům, tak i divákům. Mé hodnocení: 60% () (méně) (více)

InJo

V podstatě totéž, co předchozí díl - koukatelná, ale značně nesourodá (opět špatně fungujcí kombinace teenagerovské romance s akčním blockbusterem) a hlavně naprosto zbytečná a zapomenutelná komiksová adaptace. ___ Garfieldovo "vtipkování" je nebetyčně otravné a Webb občas (zbytečně) zabíjí tempo, rytmus a gradaci akčních scén prostřihy jinam (honička městem prokládaná telefonátem s Gwen Stacy a jejím následným proslovem) nebo otravně dlouhým zastavováním a zpomalováním obrazu. Navíc souboje s Electrem jsou postavené především na megalomanském (a často docela nepřehledném) "metání" (a odrážení) elektrických výbojů. A i u tohoto filmu platí, že snad všechny dobré efektní záběry byly v trailerech... Záporáci jsou sice dobře obsazení a i zahraní, ale poměrně slabě motivovaní (důvody jednoho jsou banální, dětinské a nucené, druhý zase projde až příliš unáhleným vývojem). Zimmerova hudba je možná v některých momentech nápaditá (hlavně ve scénách s Electrem), ale mě připadala nepříjemně rušivá a nehodící se. ___ Tahle Spider-Manovská série je zatím prostě hodně marná. A v současné obrovské komiksové konkurenci bohužel ničím skutečně kvalitním nevyniká... 50 - 60 % ()

topr harley

Já mám prostě pavouka rád. Sice jsem fanda spíš komiksové verze, ale ani ta filmová mi není cizí. Hodně lidí si stěžuje, a poukazuje na to, že Raimiho verze je lepší. To si rozhodně nemyslím. I když ani tahle se podle komiksu neinspiruje tak, jak by se mi líbilo, tak je pro mě daleko věrnější předloze. Rozhodně se těším na další díl, i když mě nikdy nepřestane mrzet, že neuvidím pavouka v Avengers. ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

01.10.2020

V Sony chystají další pavoučí spin-off

V Sony chystají další pavoučí spin-off

23.03.2017

Minulý týden jste se dozvěděli, že dostane vlastní film Spider-Manův protivník Venom, a teď tu máme další projekt, který má rozšířit nový pavoučí vesmír. Scenárista Chris Yost (Thor: Ragnarok) dostal… (více)

Venom se znovu chystá do kina

Venom se znovu chystá do kina

17.03.2017

Vesmírný symbiont, který „posedne" Spider-Mana a posléze se stane jeho velkou nemesis, už byl na velkém plátně dvakrát. V závěru pavoučí trilogie od Raimiho jste ho určitě viděli, na konci Amazing… (více)