Jste prázdný, pane Bonde a žijete ve světě plném ruin. Tohle tuším někde někdy zaznělo a Mendes to zfilmoval. Spectre je letargický svým tempem, přitlumeným potemnělým vizuálem Hoyteho Van Hoytema. Jenom Newman má tendence hnát to dramaticky dopředu. Bondovka omotaná chobotnicí a zalitá inkoustem zmaru. V mnoha ohledech naivní, povrchní, ale podržela si mě spolehlivě 150 minut. Objektivně si plnou palbu nezaslouží, protože v podobném ranku letos nekompromisně vládne tematicky podobná MI V. Ale tahle klopýtavá procházka vylidněnými místy před demolicí důstojně uzavírá čtyřdílnou psychoterapii nejunavenějšího Bonda, který vlastně nechce být, tím kým je. Ale už nikým jiným být neumí... Kdyby tímhle celá série končila, jsem spokojený. Btw. props za ukrytou message, že Heineken je dobrej tak na zalévání myších děr.(5.11.2015)

Mendes to ve Spectre zkouší úplně jinak. Bondovské trademarky a vzorce tu vypadají spíš jako "to do list", kde si režisér jen odškrtává jednotlivé položky a dále ho "nezajímají". Můžeme se například jen domnívat, jak spolu jednotlivé lokace souvisí, jaká je mezi nimi kauzální návaznost v rámci vyprávění, atd., aniž bychom si mysleli, že jich je tam tolik jen, protože je to prostě bondovka, ke které to patří. Ony jsou craigovské bondovky sice docela specifické v tom, že na sebe navazují a souvisí spolu, takže se tvůrci mohou zaměřit na vývoj hlavní postavy a další věci. Nejrůznějších obměn a ozvláštnění je ve Spectre ale už přeci jenom moc.(6.12.2015)

Totální de(kon)strukce bondovského univerza. Aneb ve světě bez jistot zbývají akorát vyprázdněné rekvizity. Záměrně drhnoucí film, který pro mě spolu s Hackerem představuje nejzajímavější letošní experiment v rámci mainstreamové kinematografie.(5.11.2015)

Zatím poslední Craigovka je hodně příjemná část Bond série. Skvělý úvod připomíná Žít a nechat zemřít, první girl je příjemná Monica Bellucci, druhá její naprostý kontrast Léa Seydoux (módní Francouzka, kterou známe především s modrými vlasy), ale doba hlavně přeje stylizaci Christopha Waltze. Spectre příjemně šlape, rozvíjí příběh načatý už v Casinu a já jsem jednoduše ráda, že James Bond will return.(22.8.2016)

Nejslabší bondovka a co víc, bohužel i Mendesův film všeobecně. Atmosféra se Skyfallu ani nepřibližuje, Monicy je tu pohříchu málo, angažování Christopha Waltze coby (hlavního!) padoucha absolutně nevyužité a 24 hodin po zhlédnutí si nejsem schopen vybavit ani jednu zajímavou akční scénu. Odešla spolu s "M" z bondovek i veškerá kreativita ? 55%.(9.11.2015)

• - U příležitosti uvedení bondovky Spectre do kin připravila francouzská skupina France Télévision speciální kanál, který deset dnů vysílal jen filmy s agentem 007. (Zdroj: deník E15). (hippyman)

• - Název úvodní písně k  bondovce Spectre je "Writing's On The Wall". V Bondovce Golden Eye (1995) v rozhovoru Bonda (Pierce Brosnan) s Q (Desmond Llewelyn) pronese Bond po demonstraci výbušného pera na figuríně hlášku: "The writing's on the wall?" (Snake.Charmer)

• - Pro 24. bondovku je uznávanou vodkou polská značka Belveder. (Zdroj: deník E15, deník Metro). (hippyman)