Trumbo

USA, 2015, 124 min (Alternativní 120 min)

Režie:

Jay Roach

Předloha:

Bruce Cook (kniha)

Scénář:

John McNamara

Kamera:

Jim Denault

Bryan Cranston, Diane Lane, Helen Mirren, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Louis C.K., David James Elliott, Elle Fanning, John Goodman, Michael Stuhlbarg (více)

V roce 1947 byl Dalton Trumbo (Bryan Cranston) špičkovým hollywoodským scénáristou, dokud se společně s dalšími umělci neocitl ve vězení a na černé listině kvůli svým politickým přesvědčením. Snímek (v režii Jaye Roache) vypráví o tom, jak Daltonovi jeho umění slova a smysl pro humor vynesly dva Oscary, a poukazuje na absurditu a nespravedlnost černé listiny, na níž se ocitli všichni od bulvární sloupkařky Heddy Hopperové (Helen Mirrenová) až po Johna Waynea, Kirka Douglase a Otto Premingera. (HBO Europe)

ER

Zajímavé story o honbě za komunisty , využívající životní příběh proslulého scénáristy Trumboa, se skvělým Cranstonem. ()

Rimland

Sympatická retro jednohubka, která (kdyby nic jiného) seznamuje širší publikum s postavou Daltona Trumba. Tematicky to není nic nového pod sluncem - jde o vytrvalý souboj jedince proti systému (o komunismus jako takový ani zdaleka ne) a la Spartakus (hehe) - ale rozhodně není na škodu, když si Yankeeové jednou za čas připomenou ten studenoválečný hon na čarodějnice. Celé to samozřejmě těží z dobrého scénáře a hlavně Cranstonova výkonu v (konečně!) hlavní roli. A je fajn, že si ho člověk může krapet porovnat se skutečným Trumbem díky záznamu během titulků (dlužno říci, že to zvládl zdá se na výbornou). Nicméně nezaostává ani kvalitní vedlejší obsazení, zejména Helen Mirren, tradičně vyčnívající Goodman, Stuhlbarg (byť tady mi trochu chyběl ten Robinsonův specifický - a těžko napodobitelný - hlasový projev) či O´Gorman. Jo a D.J. Elliott coby John Wayne? Zajímavá volba... Tak, a teď už jen nakoukat ty klasiky a zjistit, jestli v novodobém vydání Prázdnin v Římě nechybí mistrovo jméno :-) "Well, here we are. Thousands of hours, millions of dollars later. Agents uncovered: zero. Conspiracies exposed: zero. Laws written: zero. You see, all they do is deny people their right to work, and they can´t even get that right. Academy awards: two." ()

MickeyWolf

Mazec! Hlavně bych chtěl vynachválit scénář, jelikož geniální scénář o geniálním scénáristovi... to je NĚCO! Žádná věta vás nenudí, žádný dialog nepřijde nazmar. Herci zde krásně zvládají své role a hlavně Bryan Cranston vám nenechá ani chvilku nesoustředit se na něco jiného, než na jeho škádlivý úsměv. Já jakožto milovník třetí čtvrtiny minulého století, kdy je vše za hustou clonou cigaretového kouře, všude se rozlévá brandy a klasický rock'n'roll hraje z každého rádia, jsem se neskutečně vžíval do pocitů všech postav a do tehdejších "problémů". Je nesmírná škoda, že se tento film nedočkal téměř žádného ocenění, kvůli jeho "neamerické ideologii"... ()

DD

Moc povedené, Cranston i herci ve vedlejších rolích super a překvapivě to má v sobě i dost humoru a lehkosti, žádný těžkopádný životopis. ()

elimS

55% - komentář 20ti slovy: 2 hodinový film, kde "nepřítel státu" píše scénaře a "stát" mu za to dává oscary. Takové hezké uplácané nic, ikdyž zajímavé to bylo. ()

Cooller

Bryan nám ukazuje že není jen Walter White nebo taťka Hal jak ho všichni dobře známe... více netřeba nic dodávat ... 5* ()

BuchtiCZ

Zajímavě natočená biografie spojující popis Trumbova života s popisem éry mccarthismu, která ukazuje, že v poválečných padesátých hrabalo nejspíš všem a všude. Navíc mě zaujala natolik, že jsem si sehnal některé filmy na nichž se Trumbo podílel. ()

Scraffy

Škoda, že Trumbo sa k nám do kín nedostal. Je to veľmi silný film, čo sa príbehu týka. Ten je podľa skutočných udalostí, ktoré sa diali v Hollywoode vo filmových štúdiach. Všetko to je natočené takým odľahčeným spôsobom, čo je len dobre, pretože možno taký temnejší film by sa k tomu nehodil. Výkon Bryana Cranstona je pozoruhodný, pretože tu hrá naozaj dobre a navyše sa neskutočným spôsobom podobá na "originálneho" Daltona Trumba. Z celého filmu ide veľmi dobrý pocit a tí, ktorý sa aspoň troška zaujímajú o históriu filmu, tak si určite prídu na svoje. Pre mňa je tento film veľmi dobrým spestrením života známeho scenáristu, ktorý si nemohol prísť ani len pre vlastnú zlatú sošku. Určite stojí za to si tento film pozrieť. ()

Amonasr

Trumbo je silný snímek, který strhujícím způsobem vypráví pozoruhodný příběh slavného scénáristy, jenž byl postižen jako tisíce jiných amerických umělců v době mccarthismu za své přesvědčení Výborem pro neamerickou činnost. Trumbo se však dokázal této nespravedlivé doktríně svérázným způsobem postavit a nakonec i uspět.  Snímek zároveň klade závažné otázky o umělecké svobodě, o právu každého občana na vlastní politické přesvědčení, ale také o nebezpečném fanatismu vyznavačů jediné dovolené pravdy, čímž je i pro současnost nadmíru aktuální. Ke konci sice probleskuje ve filmu i určitý patos, naštěstí ale ne ten povrchně lacině americký, ale dodávající naději na vzájemné smíření všech, kteří v těžkých situacích nejen obstáli, ale také i pochybili. ()

mac000

V poslední době jsem viděl dva filmy USA, které pojednávaly o sovětské hrozbě, jak ji vnímaly USA v 50. letech minulého století - Most špiónů a Trumbo. Oba ve svém výsledku ukazují z historické perspektivy, že v ideologickém moji a rozpoutávání štvanice na protivníky se oba rivalové - Rusko a Amerika - v mnohém podobaly a ani se tak nelišily. Film Trumbo je ale také o něčem jiném. O schopnosti odpouštět a hledět kupředu. V tomto je Roachův film o něco napřed před Spielbergem ()

tatopulos

Bohužel průměr, nic výjimečného. Bohatstvím myšlenek film neoplývá. Připadalo mi, že místy přehnaně patetický děj zakrýval absenci myšlenek. Filmu chybí neučesanost, větší pošpinění realitou- víc historických souvislostí (Trumanova doktrína, Eisenhowerův imperialismus.. ), více politiky (jak si představoval Trumbo komunismus zazní jen na začátku- podělení se o chleba.) Vůbec tam chyběl nějaký větší nástin Trumbových levicových myšlenek. Řeknu klišé- film je příliš akademický, i když se snaží dát postavám lidskou formu, i tak jsou místy příliš velicí. Prostě si všichni zaslouží medaili a cenu akademie, ale já mnohdy nevěděl zač... ()

rodik

No neni ta Amerika úžasná?! Taková skvělá země, kde drýms kam trůůů. A jako důkaz tady máme životopisnej mazec, kde se pár sociálních inženýrů rozhodne, že svoje komunistické metody použije na obvinění, že jejich nepřátelé jsou komouši tělem i duší. No a tak x desítek let tihle vyšinutí magoři ničí životy, za všeobecného jásotu amerických oveček. Tenhle film je opravdu nebezpečný, spoustě lidem při něm může dojít, v jak šíleném, politickém systému žijeme a jak se úspěšný člověk může stát doslova nepřítelem státu, když si na něj zasednou vlivní fanatici... ()

Viper86-V1

Par dnu před Vánoci unikla na internet sbírka filmu nominovaných na letošního Oskara v DVD kvalitě a řada z nás tak měla super Vánoce :) Ten nejlepší z nich jsem ale viděl až jako poslední i díky jeho zdánlivé nenápadnosti. Chyba. Nejlepší film z tohohle balíku není ani zdaleka Revenant, Hatefull Eight, Spotlight ani The Big Short, ale pravě Trumbo. Vřece doporucuju! ()

pestak

Výborný film, který ukazuje temnou stránku historie USA. Skvěle zahraný. Bryan Cranston podal zatím svůj nejlepší výkon. ()

MirkaP

Mám ráda filmy, kde se něco dozvím. Tady jsem se dozvěděla něco o mém oblíbeném filmu Prázdniny v Římě. A spoustu dalších věcí. Byla to blbá doba vlevo i vpravo. ()

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016