Trumbo

USA, 2015, 124 min (Alternativní 120 min)

Režie:

Jay Roach

Předloha:

Bruce Cook (kniha)

Scénář:

John McNamara

Kamera:

Jim Denault

Bryan Cranston, Diane Lane, Helen Mirren, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Louis C.K., David James Elliott, Elle Fanning, John Goodman, Michael Stuhlbarg (více)

V roce 1947 byl Dalton Trumbo (Bryan Cranston) špičkovým hollywoodským scénáristou, dokud se společně s dalšími umělci neocitl ve vězení a na černé listině kvůli svým politickým přesvědčením. Snímek (v režii Jaye Roache) vypráví o tom, jak Daltonovi jeho umění slova a smysl pro humor vynesly dva Oscary, a poukazuje na absurditu a nespravedlnost černé listiny, na níž se ocitli všichni od bulvární sloupkařky Heddy Hopperové (Helen Mirrenová) až po Johna Waynea, Kirka Douglase a Otto Premingera. (HBO Europe)

maxi_tom

Určite jeden z tých lepších životopisných filmov posledných rokov. Dlhšie mi trvalo kým som filmu prišiel na chuť, no o to viac ma to od druhej polovice pohltilo. Určite odporúčam už len kvôli skvelému Cranstonovi. 4* (8/10) ()

Darkshire

Skvelý herecký výkon Bryana Cranstona, ktorého som si zamilovala už v Breaking Bad a týmto filmom ma len utvrdil v tom, že je výborný herec. ()

Lockeroom

Trochu jednostranný pohled. Komunista hrdinou amerického filmu? Možná mají pravdu lidé, kteří tvrdí, že dnešní Hollywood je rudý, Myslím, že Američané měli z komunismu v 50tých letech oprávněný strach. Pokud byl Dalton Trumbo příznivcem této zrůdné ideologie, muselo tam něco smrdět a až tak kladný člověk to být nemohl. ()

Jan00

Velice poučný film. Hned v úvodu musím přiznat, že jsem antikomunista. Je mi odporné věznit lidi za jejich názor, ať už je jakýkolliv. Bohužel v rámci objektivity musím přiznat, že vysněná demokracie v USA neexistuje. Jsou to jen keci amerických politiků přející si, aby v USA demokracie byla!!! Vzpomeňme rasovou segregaci, a hon na komunisty. Keci o tom, že v ČR je rasismus z úst amerických politiků se mi jeví jako drzost, v neposlední řadě provádět u nás kontroly vystavěné zdi proti nepřizpůsobivým v Ústí nad Labem a pronášet keci typu, že ČR je v Evropě největší rasistický stát je obludné a nepravdivé. Bohužel naši připosranní politici, si nechají od američanů "štípat dříví na hlavě" (stejně tak tomu bylo i za bolševika s Rusy). ()

im8

Komunistické nálepkování naštěstí vyvrcholí ve chvíli, kdy intelektuála Trumba za jeho levicové smýšlení zavřou. Pak už je to starý dobrý příběh muže, který se rozhodl "neodvolat". Místo penězi a slávou ověnčeného kontraktu musí po návratu z vězení psát inkognito a mnohdy na zapřenou, jen aby uživil sebe a rodinu. Kvalita se ale neschová a je jen otázkou času, kdy dojde i na jeho lidskou rehabilitaci. Kromě Bryana Cranstona se mi líbila Helen Mirren jako bulvární komunistobijka Hedda Hoperová a John Goodman, který si vystřihl roli filmového bosse Franka Kinga. Oproti tomu byl John Wayne D. J. Elliotta dost toporný. Na to, že autobiografické věci moc nemusím, se mi to ale líbilo a dávám 3*. ()

teekanee

První se pokusím napsat co se mi na tomhle filmu opravdu líbilo. Herecké výkony jsou skvělé. Ze začátku jsem měl strach, že v Bryanu Cranstonovi uvidím jen Waltera White, ale to se nestalo. Ten chlap je opravdu skvělej herec a je jen škoda, že jeho talent byl rozpoznán až, když měl po padesátce. Dál se mi taky moc líbil Louis C.K. a John Goodman. Film je určitě výborně řemeslně natočenej, jen mi přišel chvilkama takovej nudnější a bez nějaký pořádný emoce vyvolávající scény, kromě proslovu na konci. Dále taky můžu film pochválit za výlet do poválečnýho Hollywoodu a Ameriky té doby. Sečteno potřženo dobrý film, ale asi nejsem úplně ten typ diváka, kterýho by tenhle film odfouknul jak některé. 70% ()

stuj

Pěkné, životopisné. Trumbo je sice za každé situace až podezřele nad věcí a v klidu si hájí to své, takže kdo ví, jak to bylo ve skutečnosti, ale hezky to přiblíží dobu 50. let v USA. Jde vidět, že i tam měli "veselo". Na výhod to ale samozřejmě nemá. Film i přes svojí délku ubíhá relativně slušně. ()

Johny203

Filmová exkurzia do čias kedy v USA vládla názorová totalita v ktorej ľudí vyhadzovali z práce a dokonca zatvárali iba preto lebo ich názory boli odlišné. Aká to paralela s dnešnou dobou kedy sa deje to isté, jediný rozdiel je v tom že vtedy boli liberáli tí dobrí a teraz je to opačne. Skvelý, nadčasový film s vynikajúcim Cranstonom. ()

Conriocht

Famózne zahrané, ešte lepšie zrežírované a za scenár by sa nehanbil ani sám Trumbo. Jeden z naj filmov dekády, ktorý na to, že ide o drámu, je aj vcelku zábavný. ()

Sejkorka

Americký scenárista Dalton Trumbo (1905–1976) patřil ke skupině filmových osobností (tzv. hollywoodská desítka), které v říjnu 1947 odmítly vypovídat před kongresovým Výborem pro vyšetřování neamerické činnosti o svém politickém přesvědčení, konkrétně o tom, zda jsou či někdy byly členy komunistické strany. Naprosto skvělý životopisný film, není co dodat resp. kritizovat. Snad jen, že americkej salónní komunismus a jeho hrozba je směšná v porovnání s tím, co se dělo v zemích, kde komunisti vládli. Je zde spousta nesympatických postav (John Wayne, ta pizda novinářka Heda - i když ji mistrně hraje Helen Mirren,  - a spousta dalších, chvílemi i včetně hlavního hrdiny. Za tuto roli obdržel Bryan Cranston nominaci na Oscara. Toho jsem dosud nezaregistroval, byť pár snímků s ním jsem viděl (Obhájce, Drive ...) Moc dobře hrají i Trumbova manželka Diane Lane, a starší dcera - moje oblíbená Elle Fanning . ()

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016