Trumbo

USA, 2015, 124 min (Alternativní 120 min)

Režie:

Jay Roach

Předloha:

Bruce Cook (kniha)

Scénář:

John McNamara

Kamera:

Jim Denault

Bryan Cranston, Diane Lane, Helen Mirren, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Louis C.K., David James Elliott, Elle Fanning, John Goodman, Michael Stuhlbarg (více)

V roce 1947 byl Dalton Trumbo (Bryan Cranston) špičkovým hollywoodským scénáristou, dokud se společně s dalšími umělci neocitl ve vězení a na černé listině kvůli svým politickým přesvědčením. Snímek (v režii Jaye Roache) vypráví o tom, jak Daltonovi jeho umění slova a smysl pro humor vynesly dva Oscary, a poukazuje na absurditu a nespravedlnost černé listiny, na níž se ocitli všichni od bulvární sloupkařky Heddy Hopperové (Helen Mirrenová) až po Johna Waynea, Kirka Douglase a Otto Premingera. (HBO Europe)

Matli

Bryan Cranston je prostě dobrej a byl by ikdybych ho neznal z Breaking Bad. Jinak je to hodně dobře natočené a sledovat situaci kolem vzniku starých oscarových filmů, které znám mě bavilo, takže 76% ()

avitakova

Geniální film, geniální zpracování, geniální herci, geniální (haha) scénář! Tohle mě vážně dostalo. Nečekala jsem od toho vůbec tolik, ale strašně mile mě tento film překvapil. Bryan Cranston je v něm úplně skvělý. Tvůrci si s příběhem Daltona Trumba vážně poradili úplně dokonale. Žádné scény nebyly navíc, všechno do sebe krásně zapadlo. Musím říct, že jsem tenhle film hltala od začátku až do konce. ()

theSaint

Inteligentní. To je přívlastek, který film vystihuje nejlépe. Film v sobě nese ještě jednu rovinu, vzdělává, boří předsudky. Dokazuje, že ne všichni, kteří věřili v komunimus, musí být zákonitě "škůdci na odpis" a že i mezi komunisty byly velké osobnosti, které zaslouží respekt. ()

zahadum

Ďalšia čierna machuľa na tej tzv " americkej demokracii " vynikajúce reálne stvárnené čierne obdobie kedy všetko čo nešlo s prúdom kapitálu a vojnovému štvaniu bolo radikálne..červené...komunistické...a extrémistické...aj teraz sa tá istá banda oháňa slovkom extrémista...radikál...kontroverzný...a viete čo ? kapitalisti všetkých krajín vylížte mi prdel ! ()

barteca

Padesátky všude stejné. Hysterie, procesy, zničené životy. Dalton Trump inkvizici solidně přečůral, dva Oskary získal v utajení jako disident. A Výbor pro neamerickou činnost ukončil činnost viola až v r. 1975, ofiko, samo, že jen přemalovali firmu...... ()

Saur.us

Genius Trumbo a jeho cesta zkrze dobu temna. Sice to nebylo tak brutální jako ve východní bloku ale i tak není mccarthyovský hon na čarodějnice něco, na co je ta velká americká demokracie pyšná. Zvlášť v případě, kdy persekuovala takového velikána filmu jako byl D. Trumbo. Dosud nevyrázný J. Roach se překonal! A nejen castingovou výhrou v podobě B. Cranstona, velkou snahou o autenticitu zkrze známé tváře hrané velice podobnými typy nebo přetáčkami scén ze slavných filmů. Jako biografie snímek celou dobu nezaváhal a nenudil. Na pětihvěždičkový film to není ale je k němu velice blízko. ()

strikeman

Americké veřejné přiznání se k tomu, že nejen v zemích sovětského bloku, ale i na opačné straně barikády probíhaly zejména v 50. letech procesy, které zničily životy mnoha nevinným lidem. Skvělá výprava, výborné herecké výkony. Z toho kouká minimálně nějaká ta nominace ... 80% ()

brumbrum

Fajne. Krajina hamburgerov a kokakoly likvidovala "nepriatelov rezimu" tiez dost dorazne. Je to viac v ludoch nez v systeme. 4* v poho. ()

agassi68

Človek by nechcel veriť, že celý príbeh nie je vymyslený. Bohužiaľ, či vlastne chvalabohu naozaj nie je. Trumbo je skutočná obeť povojnových antikomunistických perzekúcií. Je to človek, v ktorého prípade morálka a charakter nie sú len prázdne frázy. A Bryan Cranston ho skvele zahral. Radím na takmer úroveň Shawshank Redemption. ()

BOURQUE

Parádne režírovaná a ešte lepšie zahraná životopisná dráma jedného z najtalentovanejších scenáristov pána Trumba. B. Cranston vynikajúci. Na záver (ako je už zvykom pri takýchto filmoch) nechýbajú ani autentické fotky/zábery. PS.: „A keď vystúpim z nakrúcania, tak opäť môžete natočiť všetky moje scény. Vieš Ed, buď sa ti to páči alebo nepáči, ja som Spartacus. “ (LOL) Osobné hodnotenie: 86% (****) ()

Rockerman

Jestli někdo hledá paralelu s našimi 50tými léty, tak je slušně řečeno mimo mísu. Komunismus je společně s nacismem to největší zlo, co člověk dokázal vymyslet. Proto jej třeba potlačit už v zárodku, aby se nešířil. Pravda, metody Výboru pro neamerickou činnost silně připomínaly postupy našich komunistů v minulém století a "hon na čarodějnice" rozhodně neschvaluji, ale jak jinak, než násilím lze ten mor potlačit? Augustu Pinochetovi také zazlívali násilí, jakým přivedl zpět Chile od komunistického experimentu k normální demokratické společnosti. Do diktátorů mu nadávali! (Jsem zvědav, jak to dopadne ve Venezuele!) Ani tam nelze všechno schvalovat, co se tam dělo. Já se ale znova ptám jak jinak, než bojem a násilím se lze zbavit zločineckého režimu? Myslíte, že to jde něžně a sametově? Po téměř třicetileté zkušenosti po Listopadu 1989 tvrdím, že - nelze! Jinak velmi dobrý film. ()

xdutchx

Moc hezká filmařina. Dobrý návod na boj proti blacklistům, které byly vždy průšvihem a tento nehezký nepěkná věc se nám v naší krásné demokracii vylupuje jak vřed z časů pyšných a nenávistných. Co mi však kazilo požitek byl americký trapný patos, který je zakořeněn v hodnotovém bahýnku, kde prim hraje sebeprezentace a světla ramp. Bryan Cranston hraje fantasticky. ()

Rathalos

Je smutne,ze az doteraz som o Daltonovi Trumbovi nikdy nepocul,co je hanba,ale vdaka tomuto skvelemu zivotopisnemu filmu o nom uz viem vela a urcite si jeho meno budem pamatat navzdy hlavne vdaka mojej oblubenej zalezitosti z roku 1960 s nazvom Spartakus s Kirkom Douglasom v hlavnej ulohe,pre ktoru taktiez napisal scenar i sa nou preslavil,takze klobuk dole pred tymto clovekom...:-) ()

Patriot.X

"Zaplatil jsem ti za scénář o chlápkovi s obří hmyzí hlavou, kterej klátí holku na seníku. Ty jsi napsal vetřelce, kterej plácá o právech pracujících, patologii kapitalismu a samolibosti buržoazie." ()

tranquill

"Tak nebo tak, já jsem Spartakus!" Další zobrazení americké "demokracie". Pak měli komančové z naší poloviny světa, kde čerpat... ()

ppospisil

Příběh vyjímečného umělce, který však v životním přesvědčením tápal jako bludný holanďan.Tohoto génia ztvárnil také génius, a to herecký, Bryan Cranston. Role pro něj jako ušitá na míru. S ním téměř celý film stojí a padá. Jinak klasická vypravěčská kompozice je docela nezáživná, hudba příjemná, ale nic extra. Avšak kvůli příněhu a fantastickému hereckému výkonu doporučuji. Myslím, že Eddie s Leem se budou na těch židlích hodně potit :). 70% ()

xmple

Dokonalé! V skratke by to znelo takto. Pred tým ako som si pustil tento film, som moc ani netušil kto tento pán vôbec je. Po dopozeraní som prelustroval všetky filmy a dal si ich do priečinka povinnosť. Perfektne spracovaný príbeh! ()

AndewMX

Tak takhle si představuji životopisný film! Krásně zapracované dobové materiály i v kombinaci s triky (Oscar za Brave One, kdy je první část dobová a Kirk Douglas "dnešní"). Ale hlavně historicky zajímavý úsek dějin, kdy v Hollywoodu uspořádali "hon na čarodějnice". Trumba jsem znal jako scénáristu k úžasným Prázdninám v Římě, ale ted jsem se konečně dozvěděl pozadí vzniku tohoto snímku a samozřejmě nejen to. ()

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016