Trumbo

USA, 2015, 124 min (Alternativní 120 min)

Režie:

Jay Roach

Předloha:

Bruce Cook (kniha)

Scénář:

John McNamara

Kamera:

Jim Denault

Bryan Cranston, Diane Lane, Helen Mirren, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Louis C.K., David James Elliott, Elle Fanning, John Goodman, Michael Stuhlbarg (více)

V roce 1947 byl Dalton Trumbo (Bryan Cranston) špičkovým hollywoodským scénáristou, dokud se společně s dalšími umělci neocitl ve vězení a na černé listině kvůli svým politickým přesvědčením. Snímek (v režii Jaye Roache) vypráví o tom, jak Daltonovi jeho umění slova a smysl pro humor vynesly dva Oscary, a poukazuje na absurditu a nespravedlnost černé listiny, na níž se ocitli všichni od bulvární sloupkařky Heddy Hopperové (Helen Mirrenová) až po Johna Waynea, Kirka Douglase a Otto Premingera. (HBO Europe)

ruhebitte2010

Skvěle zahrané a to nejen Cranstonem. Asi bychom se jako společnost měli konenčně ponaučit z historie, včetně té nedávné a odprostit se od předsůdků, nestrkat všechny do stejného pytle, nyní to je tak aktuální... 5*z toho 1* za tématiku. ()

Ashar

To jsem ani netušil, jaký hysterický strach měli amíci z komunismu. Tady je jasně vidět, jak nám lhali o demokracii v Americe. Vůbec se divím, že to pustili do světa. Kdyby nám tenkrát vyšel 69 rok, byli bychom dnes na tom lépe i jak soudruzi z Číny. Je jen otázka, jestli by nás amíci zase nerozvrátili, tak jak to už tradičně udělali více státům. ()

Hanys_

Většinu času hodně předvidatelné, naštěstí to boduje fain retro atmosférou a další z Goodmanových malých velkých rolí. Rozhodně jsem ale čekal víc, hlavně v těch vážnějších momentech mě to dost míjelo. ()

Adramelech

Z filmu je patrné, že kritikové různých režimů to mají vždycky a všude těžké. Vládní moc, ať už taková nebo maková, se s nimi snaží zamést a často s nimi i zamete. Je zajímavé, že tenhle film, který posbíral tolik cen, neběžel v našich kinech. Proč asi? Při jeho sledování mě napadlo, že bych chtěl vidět socialistickou revoluci v USA. Vystřelilo by se z křižníku Daystar a hurá útokem na Bílý dům! Rusko je dnes kapitalistické, takže zavedení socialismu v USA by obnovilo světovou rovnováhu. Obě velmoci by pak společnými silami mohly zbavit Evropu islámu, jako ji v minulosti zbavily fašismu. Jenže poměry jsou dnes složitější a perspektivy se jeví být méně optimistické. Obávám se, že ti i oni se na Evropu asi vykašlou. Sovětský svaz krátce před svým zánikem nechal padnout komunistické vlády států východního bloku. Prostě se mu už nevyplácelo udržovat pod kontrolou celé to ekonomicky nevýkonné impérium. Nepřekvapilo by mě, kdyby Spojené státy udělaly totéž se západní Evropou, jež se od někdejší prosperity propracovala do velmi komplexní krize, která je tak vážná, že se o ní už i začíná mluvit. Prvním krokem uvedeným směrem by mohlo být vystoupení USA z NATO. A třeba jednou zazní z úst některého US politika něco na tento způsob: „Namontujte si ty vaše solární větrníky na mešity, evropští blbečkové, a neotravujte nás!“ Jaké scénáře by Dalton Trumbo asi psal dnes? ()

valasek.m

Trumbo se moc povedl, pár prázdných pasaží tam sice bylo, ale to vem čert. Hlavně je potřeba vyzvihnout herecký výkon Bryana Cranstona, který se totálně do Trumba vžil a zahrál ho naprosto skvěle. Velice mě bavilo, že jsme se mohli dozvědět něco ze světa hollywoodu. Takže za mě velká spokojenost. ()

Darth Maul

Jay Roach vytvoril na prvý pohľad klasický, dalo by sa povedať, že celkom všedný, životopisný film. Toto nenápadné dielko je však výnimočné svojím hlbokým obsahom a puntičkárskym herectvom. Ide o inšpiratívny životný príbeh nepoddajnej duše. Dalton Trumbo pristupoval k príkoriam so skalopevnou dôverou vo vlastné presvedčenie a s úderným dôvtipom. Tieto jeho vlastnosti mi veľmi imponovali, pretože nikto nemá právo vám rozkazovať, ako máte písať, ako máte hovoriť, alebo ako máte myslieť. ()

Schuldiner

Americká demokracie a svoboda v celé své kráse!!! Film není asi vyloženě na 4 hvězdy, ale dám mu je za téma, které tvůrci zvládli moc dobře. Víc takových počinů, které budou odkrývat slavnou americkou svobodu a demokracii. ()

Paldiny

Chcete vidieť film o osobnosti čo potlačí vlastné ego v záujme ostatných, žije v harmónii s ideálmi spoločnosti, ktorá je vážená a milovaná všetkými, potom hľadajte ďalej. Trumbo, scenárista, zastáva iný názor. Okrem toho, že pojedol veľa talentu, mu zachutilo presvedčenie, že právo voľby prísluší každému, čím sa so zopár ďalšími prívržencami vytlačil za okraj demokratickej spoločnosti. Vďačná téma, vďačné prostredie a osobnosti šoubiznisu tak ako ich nepoznáte. To všetko sa dá vo filme nájsť, zároveň bezchybné výkony, musím vypichnúť ten hlavný, potom mršinu Helenku Mirren a „basebalistu“ Goodmana akého šarm neprestáva udivovať. A čo sa nám ešte Trumbo snaží zdeliť ? Film a Politika sú si blízka rodina, ktorá rada usporadúva večierky, tľapká sa po rameni, zároveň vie pohádať a ísť si tvrdo po krku. ()

DannyBoy80

Výborný film o prostředí Hollywoodu za studené války, která se přenesla i do filmových studií. Parádní herecký výkon Cranstona. Životopisné filmy mám rád a tento byl natočen velmi dobře. Není tam chvilka oddechu, pořád se něco děje. Výborný je rozhovor pro noviny ke konci filmu, to byla ťafka do ksichtu té zkurvené píči co je potopila :) ()

angloumene

Trumbo, jméno scénarity, kterého řada filmových fanoušků pozná zejména skrze jeho díla. Kdo by řekl, že Prázdniny v Římě nebo Spartakus napsal americký komunista, který podstatnou část své kariéry vlastně nemohl tvořit? Jeho životopis nám ukazuje, že i přes nepřízeň osudu můžeme stát za svými názory. Že je navíc možné neztratit tvář, a i přes zradu nejbližších zůstat humanistou. ()

Mikino00

Bylo velice zajímavé vydat se zpět do temných dob Hollywoodu a přitom sledovat netradiční životní příběh Tramba. O to více mi vadila místa velká rozvláčnost vyprávění a snaha postihnout zbytečně moc postav v průběhu dějové linie. Docela mě zarazilo, že od počátku filmu sledujeme scénáristy jako skupinu, která má problémy a v okamžiku, kdy se osud nakloní na stranu naší hlavní postavy, tak celá skupina z filmu zmizí a už se neobjeví. na druhou stranu výborný výkon Cranstona pomohl hlavní postavu ukázat komplexně a lidsky. Jen tak mimochodem Kirk Douglas je ve filmu neskutečný frajer, snad tomu bylo tak i ve skutečnosti. ()

MiaMahoney

Ještě nikdy jsem nefandila žádnému komančovi tak, jako Trump... teda, chci říct Trumbovi. Perzekvovat někoho kvůli odlišným názorům je něco, co nezkousnu a sere mě, že jako společnost jsme toho schopni i v době demokracie. A to se nezastávám komunismu nebo jeho mnohdy naivních ideí, ale čistě jedince s názorem nekorespondujícím s většinovými postoji. Má, do řitě, právo na svobodné vyjádření v demokratické zemi. I když, s tou demokracií se to v JůEsEj taky nemá tak úplně růžově, žeáno... To, co je běžným občanům předkládáno jako "emerickej sen" a svoboda, je poctivá maska stále více se rozmáhajícího Velkého Bratra a iluze vytvořená ku spokojenosti naivních oveček. Co se týče filmu samotného, nemám moc výhrad. Vcelku svižné, dobře zahrané, dobově věrohodně vykreslené, svým způsobem i místy vtipné a rozhodně jedno z lepších životopisných děl (u kterých je často šance zhasnutí baterek v první půlhodině). Dokonce edukativní, neboť jsem neměla tucha, že někdo takový vůbec existoval a napsal scénář k mému oblíbenému filmu Prázdniny v Římě. ()

Kámen

Asi poprvý v životě se mi stalo, že jsem si chtěl film po shlídnutí pustit znova. Něco podobnýho se u nás stát nikdy nemůže, tady jsou bez pár vzácnejch výjimek všichni komedianti a scénáristi už v americký "demokratický" prdeli i s botama, stejně jako byli před 89´ v tý sovětský, karakteři. Takovej STB Svěrač (krycí jméno Rak) by mohl vyprávět. ()

JohnyD

Skvelý Cranston (nominácia zaslúžená), nádherná Fanning, dokonalá mrcha Miren a ďaľší skvelý prídavok z obdobia Mccarthizmu. 8/10 ()

beniczech

Na snímek jsem narazil náhodou skrze Louise C.K., z médií jsem povědomí neměl, a jak to tak u mě bývá, předem si o filmu nic nezjišťuji, maximálně přečtu prvních pár vět obsahu zde na csfd.cz. Mnohdy jsem tedy velmi mile překvapen a u snímků tohoto typu se občas dozvím i něco z historie, co mi náhodou, či díky našemu vzdělávacímu systému, uniklo. Čili perzekuce komunistů (v jiném slova smyslu, než-li jsme zvyklí) v kolébce kapitalismu, o které jsem neměl ponětí - to člověka pěkně zamrazí v zádech. Příběh o relativním pádu a následném vzestupu. Sympatický herecký výkon Bryana Cranstona (díky němu pana Trumba prostě musíte zbožňovat) a pěkné zapracování známých snímků. Velmi silné čtyři hvězdy. /85%/ ()

no2

9/10 - Dalton Trumbo byl nejen špičkovým hollywoodským scénáristou, ale také vynikajícím spisovatelem - kniha, která byla ve fimu zmíněna, že za ni autor obdržel Národní knižní cenu za nejoriginálnější knihu, je "Johnny si vzal pušku". (Kdysi jsem ji několikrát četl a pak jsem s ní prudil ostatní...) Každopádně film je kvalitně zpracován, z hereckých výkonů zaujmou zejména Helen Mirren či John Goodman a samozřejmě i titulní postava ztvárněná Bryanem Cranstonem. Přiznám se, že dosud jsem tohoto herce moc neznal a díky filmu jsem se dostal i k Perníkovému tátovi. Teď už chápu, proč tuto roli svým způsobem "magora" Trumba nakonec nedostal Gary Oldman, ale Cranston. Jediné, co bych filmu vytkl, je to dělení na "zlé" pravičáky a "hodné" komunisty (stejně jako u nás nebyli před rokem 1989 jen "zlí" komunisté a "hodní" disidenti; ačkoliv chápu, že ta doba byla taková a komunisté a liberálové v USA byli šikanovaní, stejně jako v současné době šikanují zastánci toho "jediného správného světonázoru" - neomarxismu - zastánce spíše konzervativních hodnot). ()

nonick1

Trumbo - aneb všechno, co jste chtěli vědět o padesátých letech v USA (ale báli jste se zeptat). Působivý snímek, bez příkras ukazující, jak překvapivě podobné byly na obou stranách oceánu ve stejnou dobu totalitní metody, jak zatočit s antikapitalistickými / antisocialistickými* „špiónskými zrádci“ (*nehodící se škrtněte), z nichž někteří po vykonstruovaných procesech dokonce skončili na popravišti. ()

Fifer

Dávám čtyři hvězdy, protože mě historie filmu zajímá, takže si nejsem jistý, jestli to bude natolik zajímavé i pro jiné diváky. Amerika je fascinující země plná protikladů. Natočíte zde typický hollywoodský film o muži, který bojuje za svoji pravdu, a to přesto, že tatáž Amerika toho skutečného Trumba desítky let dusila(rok věznila) a právo na svůj názor mu odepírala. A nedělejme si iluze, že v dnešní Americe by se to stát nemohlo. Ale uznání chyby, byť po letech, je právě to, co staví USA do jiné roviny než Rusko. Jsem rád, že této zemi nechybí sebereflexe, protože ji potřebuje jako sůl. Bryan Cranston je skvělý, užil jsem si i Louise C.K, který potvrdil, že umí hrát i vážnější role. Jinak je to ale standardní životopisný film přesně podle schématu. ()

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016